Albinutze si bondari de martie-aprilie '07 (39)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iunita spune:

radcarmen Iarina mea dupa o cana de legume (~200g) mananca un iaurt de 200 grame intreg dem-a speriat. chiar ma gandeam ca e prea mult. dar dimi papa 170ml laptic, deic putin si la masa urmatoare~200grame de fruct cu branzica si biscuit

zadispanacul dupa cum spuneam contine fier dar organismul munceste f mult pt a il prelua deoarece este fooaarte greu absorbabil. . fierul se ia usor din carne, ou, salata verde, frunze de telina,borccoli, rad de patrunjel si cartofii fierti in coaja. doua galbenusuri de ou asigura necesarul de fier pt intreaga zi unui adult sanatos. de aceea la copii mic in zilele cu ou nu se da carne.

pupici, ma duc la supe!



are mama o fetita frumusica foc...Iarina-Maria 01.04.2007
buburuza mea
ruza buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

meniu azi:
9.00 - 200 ml lapte
13.30 - piure=brocoli+morcov+contopida+carnita de pui+1 lg de smantana+1 lg zeama de lamaie
dupamiaza aprox. 17.30 - ananas+branzica
sa vedem cat si daca mai papa lapte la culcare

bilant la 7 luni fara 2 zile:
8.960 kg, 73,5 cm. avem voie sa papam cam orice fara zahar, sare, grasimi ... etc. de sapt viitoare bagam pestele, numai sa ma hotarasc de care-i dau.

mami de Matei Stefan 12.03.2007

poze cu matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

La multi ani, Diana69!

Supt degetu' ... cica pana la 1 an nu-i nici o problema... nu trebe dezvatati

Decalotarea... dr. meu a zis pana la 1 an... si i-a decalotat cate putin pana sa faca 6 luni.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina.todor spune:

selene eu am mai spus ca vin la intalneala cand puteti si voi cu cea mai mare placere. Tu in ce zona stai in Tm ? Eu stau langa sala Olimpia (Complexul studentesc)

Doina & BB Radu (23 Martie 2007)
Poze Radu
Filmulete Radu

Varsta lui Radu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdutah spune:

sa spun acum si parerea mea la borcanase sau mai mult la de ce vreau eu BIO pentru Matei.

DA, sunt pentru borcanase... doar ca nu le-am studiat prea mult pana acum. O singura data am fost la magazin si am incercat sa imi fac o idee despre ce se vinde. Cum timp nu aveam prea mult, nu m-am uitat decat la cateva borcanase si ori le-am nimerit eu pe cele mai rale ... ori toate sunt asa (dar m-am linistit ca a spus Aliona ca sunt si "normale" ) ...ba cu zahar, ba cu sare ... ba amestecuri de care nu vreau sa ii dau la inceput ...desi asa cum cineva spunea daca pe borcan scrie ca e pentru 4 luni , atunci de ce pun zahar, sare etc. ? Pai nu stiu nici eu ... si ma intreb si eu de ce una se scrie in carti si alta se face ... Dar nu ma las batuta si am sa mai caut borcanasele potrivite.

Insa pentru inceput vreau sa ii pregatesc singurica! Si cum am spus ca sunt pro BIO, am sa dau o caruta de bani pe legume, fructe si carne Bio. Stiu ca nu sunt 100% naturale, dar in adancul sufletului sper sa nu aiba aceeasi cantitate si aceleasi chimicate ca cele de la supermarket. Nu sunt experta, nu am citit tot ce trebuie si exista in domeniu, dar asa am hotarat in familia noastra micuta, ca Matei sa manace BIO pana... il vedem cu o ciocolata in mana .

Stiu ca ati spus ca traim intr.o societate in care nimic nu mai este natural si mai bine sa invatam copii cu ceea ce este ... (dar exista si BIO si mai exista pe undeva si niste tarani care nu au bani pentru chimicate). O sa il invat si eu pe al meu, dar mai tarziu ... Pana atunci cum am spus sper ca ceea ce cumpar sa nu fie tratat decat cu chimicate controlate in calitate si cantitate !

Magda Matei 9.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina.todor spune:

Decalotarea si dr mea spune ca tot pana la un an pe al meu la "executat" cand a implinit 2luni in aceeasi zi cu vaccinul

Doina & BB Radu (23 Martie 2007)
Poze Radu
Filmulete Radu

Varsta lui Radu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karra80 spune:

radcarmen...incearca cu mai multa carnitza in piure si pune si branzica in acelasi timp...eu asa ii dau si ea manaca chiar putzin aproape100g la o masa in comp cu 270 ml lapte cat baga seara si dimi da e mai consistent caloric.....

Carmina de MARIA CRISTINA (Winnie) 8 martie 2007

Luna 8

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=28e484a970e514144a5d21" target="_blank">Comoara mea mica
www.youngnutrition.net/member/tickers/75683/ticker2.png%22%20border=%220%22%20%3E%3C/a%3E" target="_blank">Varsta Winnie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zadi spune:

iunita - noi inca nu mancam carne (dupa 7 luni), iar ou dupa 8 luni. asa ca noi luam fierul din salata, spanac si frunze de telina.Brocoli tot dupa 8 luni.

Intrebati-va si voi medicii daca dam sau nu fier dupa 7 luni.Daca da, ce cantitate si cate zile?

Zadi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iunita spune:

fetele, cand mai aveti timp mai bagatiun ochi si pe aici. acu ramane de vazut cat de des am eu timp sa pun chestii interesante.

zadi din ce imi amintesc eu ferrum haussman se per kilogram corp. la 5 kg se dadeau 5 picaturi. dim si 5 seara. dar se incepea ceva de geul 2 pic dim 3 seara, in a 2 zi 3 dim 3 seara, a doua zi 3 cu 4, 4 cu 4 , 4 cu 5 si dupa aia 5 5.... timo de 2 sapt parca. fierul se da pt profilaxia anemiei numai caaaaaaaaaaa..... tanti doc la care mergem noi mi-a zis ca la 7 luni ii ia sange din degetel si probabil ii va face o hemograma ( nu stiu daca si formula leucocitara..) si probabil in fct de asta.... mai vedem


pupici licurici... a venit ajutorul(mama-socara) asa c ama duc sa ma destrabalez.

aaa..si maine vine o tanti pt interviu pt bona. Karla32..ce analize sa ii cer? sau cine maia re bona sa imi spuna si mie cum or sa decurga ostilitatile. si daca are cineva bunavointa unui PM si cu ce banuti se practica. only RO pls

are mama o fetita frumusica foc...Iarina-Maria 01.04.2007
buburuza mea
ruza buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:


MARTUTZA- poate doar il deranjeaza ceva sau chiar s-a obisnuit sa adoarma altfel. Si Maria mai face asa (ea fiind invatata sa adoarma in patut cu suzi)dar de obicei e pentru ca e constipata si o doare burtica.

IUNITA- esti mortala. Am salvat mesajul cu legumele pentru 5-6 luni sa-l vada si sotul. Ca prea m-am hlizit singura pe-aici.

GABDYD- legat de constipatie nu stiu ce sa-ti spun. Am aceeasi problema cu Maria si inca nu am gasit remediu. Acum ii dau DUPHALAc( ca Lass Baby a fost 0). Am incercat ceai de musetel, para cu iaurt sau branza (zilnic), cartof....

MIHAELA- pai tu ce fel de laptic ii dai? sau papa numai san?

CRINAMIO - cred ca e legat de felul cu e copilul. Adica in limbajul lor Maria "era o dreapta" fiind asezata cu funduletul spre dreapta, epiziotomia mi-au facut-o tot pe dreapta. Cica cei mai multi sunt pe stanga. Sper sa nu fi spus prostii.

ADELYNA- branzica;1/2 de litru de lapte integral. Il pui la incalzit. Se pp ca e pasteurizat deci eu nu-l fierb. Cand e fierbinte pun 4 pastile de CA lactic pisate si dau focul f mic. Amestec si las asa pana se separa zarul. Apoi strecor totul prin tifon. Impart in 2 si o portie e pentru atunci si una pentru a doua zi.

ALIONUSHCA- si eu fac tot asa lapticul. Eu nu am inteles niciodata de ce unele mame prefera sa-l faca de seara si sa-l tina in frigider. Nu e mai greu sa-l incalzeasca dupa? Ca imi lua mult cand incalzeam laptele de la san(pe ala il tineam in frigider gata pus in sticlute ca nu aveam de ales). Asa am apa incalzita, laptele pregatit, pun totul, amestec si gata.

Iar legat de vegeta/knor in mancarea de bebei am auzit si eu pe aici pe la mine la bloc. Mi se par inconstiente mamemle alea, sincer. Pe motiv ca asa papa bebe mai bine pun tot felul de prostii... Pai la cum mananca Maria o zi bine, doua prost(fara sa aiba legatura cu mancarea in sine) as putea si eu sa trag concluzii ca azi a mancat bine ca i-am dat morcov deci gata numai morcov.... Pe o mamica de asta am convins-o sa-i puna legume uscate maruntite pe post de condimente. I-am dat eu o punguta (ca am facut pentru mine si sot) si apoi am vazut ca se gasesc la plafar.

AMMA23- banana chiar are niste seminte mici negre. Si alea dau alergia (daca e cazul) si intial si eu vroiam sa-i inlatur mijlocul ala unde sunt semintele apoi i-am dat asa numai cate putin, nu a patit nimic si acum nu-mi mai fac griji. Dar s-a constipat si o vreme nu-i mai dau.

VAL- multa sanatate si pune-te pe mancat si dormit.Daca Maria doarme 10 ore/ noapte ai si tu timp sa dormi macar 8.

DIANA_JORS - tot nu m-am uitat dupa hainute. Cred ca nu comandam data asta decat daca are sotul timp sa ne uitam diseara.

ROXANICI- si mie mi s-a parut f dureroasa nasterea. Atat cat imi amintesc. Eu am parti cand nu mai stiu exact ce s-a inamplat. E normal? Ca nu am lesinat dar cred ca eram semiinconstienta. Iar dupa.... Mama lui de hemoroid.. mi-a mancat zilele. Vreo 2 saptamani adormeam plangand.

BOSTAN- sa-mi spuneti si mie dc le-ati dat la bebei si dc le-a placut. Si mai puneti si carne? Ca ala e dulce. sau il dati in loc de fructe? Ca nici asa nu e bine zic eu...

LAURAMAR- si Maria se trezea asa si de 10 ori pe noapte. Dar stiu ca o durea burta sau era si de la dinti ca acum ii da un dintisor jos. Se vede putin.

GABI78- felicitati pentru primii pasi si pentru dintisori.

NASTEREA- normala fara epidurala pentru binele matzei dar cred ca data viitoare m-as gandi si la mine si as alege cu siguranta epidurala si alt medic si o materniatte unde sa stai cu bebe in salon(poate asa as reusi si eu sa alaptez cum se alapteaza nu ce am facut eu- inca ma macina chestia asta)
Epizioatomie- da cat cuprinde, rupturi- da (colul ca matza a iesit la dilatatie 9 n-a asteptat si ea sa ma dilat la 10), hemoroizi- Da (am mai zis mai sus), dureri -Da (si-n timpul travaliului si dupa) , bebe oarecum ok (nota 9, hematom la gatut).
Personalul- jalnic cu exceptia unei moase si a unei asistente de la copii.

RADCARMEN- sa stii ca m-am gandit eu ca asta e explicatia pentru notele mici. Ca prea ii votam noi cu 10 si ei eu 5.5-6.
AVOCADO- si mie mi se pare gretos.

gata


Mergi la inceput