*Bucurii de sept-oct 2006 - La multi ani!*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexutza_26 spune:

Bine v-am regasit!!!

Suntem bubosi!!! Nu credeam ca ma voi bucura vreodata ca are fi-miu bube, dar asa am exclus o infectie urinara...si uite asa topai eu intr-un picior, cu gandul ca bubitele ii vor trece in vreo 3 zile, timp in care avem carantina....doar in casa avem voie...si mici plimbari sufragerie-dormitor..si retur!!!

Pufy - sanatate multa pufisorilor
Adina - Doamne ce se putea intampal...bine ca a trecut si ca sunteti bine!!!
MamiLili - bine ca ai trecut si explicatia cuvantului, ca eu credeam cand ai zis "pupa coca" am inteles ceva genu' pupa gurita...nici macar nu ma gandeam ca inseamna bebe..

Alexandra mami de GABRIEL (30.09.2006)
PRINTZUL

Traieste orice clipa ca si cum ar fi ultima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lakioana spune:

Multumim din suflet de aprecierile vis-a vis de pozele noastre...sunteti niste dragute!!!
Mamilili, Reby a facut primii pasi singurica la 8 luni si 3 saptamani. De atunci s-a facut o mare plimbareata. Am noroc insa ca inca mai accepta sa stea in tarc...ca nu stiu ce m-as face...cred ca ar iesi si afara singurica...atat e de zglobie.

Offf...asa ma intristez cand povestesc de vioiciunea ei...care acum s-a mai stopat...saracuta de ea...a inceput sa faca si temperatura (are 38,1 acum)...nu mai vrea decat "a mama", adica la mama in brate. Nu ma lasa sub nici o forma sa-i aspir mucisorii cu nimic. Batista bebelusului nici macar nu o cumpar...pt. ca are oroare de aspirator...cand il vede uuuuurla si fuge la mine in brate. Nu stiu ce sa-i mai fac...se ineaca deja rau cu mucozitatile ( a si vomat deja de 2 ori din cauza lor). Abia ii dau cu apa de mare in nasuc tot printre urlete. Nu ma lasa sa-i iau mucisorii nici cu servetelul. Azi noapte n-a dormit aproape deloc...ce sa mai spun de noi...

Ce ma sfatuiti sa fac?...ca nu mai stiu.

Deja raceala mea nici nu mai conteaza...nici nu mai stiu daca am temperatura sau nu...medicamentele tot uit sa mi le iau...numai ea conteaza...mai ales ca stiu ca eu am burdusit-o .

_

Lakioana mami lui Reby, o minune de fetitza (16.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Am fost si noi azi afara, dupa o carantina de 4 zile.
Pufy, poate reusesti sa tragi un pui de somn pe la amiaza, sa te pui pe picioare si tu un pic.
Beatrix, dar cine-i mai da suzeta? Ca eu nu. Mama a incercat odata, dar si-a scos-o din guritza si a aruncat-o.Acum doarme cu sticluta de Vibrocil in manuta.
Mirabelac, eu as incerca leacuri babesti, ca de la atatea chimicale devin rezistenti virusii astia, dar sa fie inofensive, sa nu le strice stomacelul sau ficatul s.a.
Bisous, spor la cumparaturi. Sa ne scrii ce-ai cumparat.
Ananagel, acusi face anul si poate-mi face si o surpriza. Desi nu cred, mai are de lucrat la echilibru.
Alexutza, sa-i treaca bubitzele lui Gabriel!
Lakioana, offf, alt copilas bolnav. Eu ce sa zic, dar asta nu inseamna ca trebuie sa faci ca mine, fac si eu ce mi-a zis dr.: sa-i scot mucii, nu ar trebui lasati acolo, folosesc batista, ca n-am ce face, iar seara serveste Peritol. N-am vrut sa-i dau, dar mi s-a spus ca-i copilul agitat ca nu poate sa adoarma din cauza mucilor si nu se odihneste.


GETY, MAMICA DE MARIA DIANA- 9 octombrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutza_26 spune:

Lakioana - imi pare rau sa aud ca si Reby e bolnavioara...cred ca e sezonul ..ca parca toti au mucisori interminabili..ooofff, nu-ti mai face aatea mustrari cum ca tu i-ai dat raceala...era inevitabil, ori de la tine ori de la vreun alt copilas bolnavior tot facea mucisori..multa sanatate va dorim

Alexandra mami de GABRIEL (30.09.2006)
PRINTZUL

Traieste orice clipa ca si cum ar fi ultima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Haideti sa va zic si eu ce stiu despre secretiile nazale (muci) si virusi. Din cate am inteles eu virusii nu pot fi tratati, singurul medicament contra virusului este cel impotriva virusului herpetic, dar nici acesta nu actioneaza asupra tuturor tipurilor de virus herpetic. Odata instalat virusul in organism, sistemul imunitar lupta si formeaza anticorpi, care raman pentru toata viata in organism. Adica niciodata nu vom fi afectati de 2 ori de acelasi virus, Problema e ca exista mii de tipuri de virusi, mai ales de virusi gripali. De aia si ne imbolnavim de viroze, cel mai frecvent copiii se imbolnavesc de acestea, pentru ca organismul lor inca nu are anticorpi (care se acumuleaza pe parcursul vietii). In concluzie, infectiile virale nu pot fi tratate cu antibiotice, pentru ca acestea nu au nici un efect asupra virusilor. Asa - secretiile nazale sunt de obicei produse de organism, ca reactie de aparare impotriva virusilor, care afecteaza mucoasa nazala, pentru a nu permite patrunderea virusului spre alte organe respiratorii. Plus ca aceasta secretie, daca este in volum mare, contine substante care neutralizeaza virusii. Important este sa nu permitem ca aceste secretii sa se usuce sau sa devina prea viscoase. Pentru aceasta se creeaza in camera unde se afla copilul un mediu curat (cat mai putin praf si obiecte care acumuleaza foarte usor praful - covoare, carti, jucarii de plu, mobilier), racoros si umed (vas cu apa). Suplimentar se picura solutie de ser fiziologic in nas, pentru a pastra secretiile umede. Nici intrun caz nu se folosesc medicamente inhibitoare de secretii. Acestea se folosesc doar in cazul nasului infundat, secretii nazale cauzate de alergii. Cam atat. In consecinta, nu i-am scos mucii lui Vladut, doar incerc sa-i sterg cu servetelul mucii care pot fi stersi cu acesta. Azi e a doua zi de muci la noi, si deja este mult mai bine. Sper ca nbu v-ati suparat de prelegerea tinuta , doar ca m-am gandit poate va folosi cuiva.

Mami 12+ si Vladic (17.10.2006)
aproape major
barza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramomar spune:

Urez si eu de pe acuma(in weekend nu o sa mai am timp sa intru) La Multi ani BUCURIILOR de 6 si 7:

TORA
FABIAN si ALEXANDER
IULIA-IOANA

Sa aveti parte de mult noroc, sanatate si multe impliniri in viata!

Cristina, interesant ceea ce ne spui tu si iti dau dreptate.
Lakioana, multa sanatate si sa va faceti bine repede amandoua!

un weekend minunat




***************************************************
mami fericita de PATRICIA MARIA (06.09.2006)
***************************************************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Eu vreau sa urez de pe acum Bucuriilor care vor fi sarbatorite zilele acestea: Tora, Fabian, Alexander, Iulia Ioana, Maria Diana si Ana Isabela! Sa cresteti mari, sanatosi si fericiti!
Duminica plec din tara, ma intorc marti iar maine sigur n-o sa am timp de intrat pe net.
Va pupam.

de www.totsites.com/tot/mariacornelia" target="_blank">Maria Cornelia (20.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Cristina, nu ne suparam de prelegerea tinuta, ca si eu sunt deschisa la sugestii, dar sincera sa fiu, nu mai stiu cum sa mai fac. Ser fiziologic ii pun si eu, dar de ce mi-a zis dr. sa-i scot? Iar daca se aduna prea multi, nu poate sa respire si plange.

GETY, MAMICA DE MARIA DIANA- 9 octombrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Ziua buna si de la noi.
Noi nu prea mai apucam sa mai intram, suntem tare ocupati sa ne tinem de programul de somn si masa, plus iesirile afara. Iar cat stam in casa el doarme sau ne jucam impreuna si eu ma chinui sa mai fac si curatenie si papa ptr toti.
Alexutza, 4 dinti dintr-o data? Uau!!!!! Si noi ne chinuim de 5 luni cu 2 dinti. Pai asta da viatza, tipa o saptamana si gata, dar nu de 5 luni continuu ptr 2 dinti.
Lakioara, pitica ta este superba. Sa-ti traiasca. Cred ca este tare curtata.
Beatrix, felicitari ptr test.
Gety felicitari ptr revenirea Mariei la forma maxima. In ce priveste ridichea nu cred ca este in neregula ceva, poate doar zaharul, dar este deja mare, asa ca nu strica un pic de zahar. Eu insa stiu ca asta este ptr laringite si dureri in gat. Ptr mucisori (am avut si noi o saptamana si 2 zile, este o viroza care asa se manifesta ptr ca eu toti copii i-am auzit de aceste simtome in ultima vreme0 noi am folosit 1 saptamana vibrocil fara rezultat dupa care am trecut pe COLARGOL CARE A DAT REZULTATE IN 2 ZILE. Si Rares a avut o horcaneala din piept si i-am dat Salbutamol pe care il aveam de la 6 luni cand a fost bolnav si i-am dat o saptamana antibiotic degeaba ca o dr idioata a zis ca face pneumonie si cu asta a trecut in 2 zile asa ca si acum i-am dat de la mine putere 2 zile si cu colargol, plus ser fiziologic la greu si gata. Acum am scapat. Seara puneam Karvol in patut iar ziua mai picuram pe carpe prin casa ca sa se poata desfunda in nas. In loc de peritol poti sa ii dai Ketof care este din plante si e special ptr ap respirator deci si ptr linistire si impusti 2 iepuri dintr-o data. Eu i-am dat de o saptamana si in sfarsit dorm si eu mai bine cu 3-4 treziri pe noapte si numai 1 de tzitzi.
Pufy sanatate si gandaceilor tai. Greu si cu gradi asta care este o fabrica de viroze.
Lili si noi o patim des pe afara cu copii care vin la Rares sa il pupe, sa il mangaie, mai ales pe fata, il iau de manute cu mainile murdare de nisip. Mai rau este ca daca nu sta la pupat il si pocnesc pana sa apuc eu sa reactionez sau mai rau il musca, asa ca este saracul ingrozit de cate ori se apropie un copilas de el, le-a prins frica. pana acum l=a muscat o fetita de 3 ori de i-a dat sangele, ultima oara ieri de buza.
Despre pensii s-a discutat si la femina intim, am raspuns acolo, adica nu sunt hotarata inca din cauza de nedocumentare corespunzatoare.
Adina, din fericire Rares a rupt el singur snururile de la aparatoare si nu am avut timp sa le cos asa ca le-am dat jos la nici o luna dupa ce le-am cumparat, deci am scapat de cosmarul asta ca si eu numai la tragedii ma gandeam. bine ca ai fost pe faza ca doamne fereste, cine stie ce se putea intampla.
Xandrutza condoleante ptr bunica ta.
Poate ne trece si pe noi cu primii pasi mai seriosi la 10 luni si 2 saptamani desi de pat s-a desprins prima oara la 9 luni si 3 saptamani nu a mai avut curaj sa repete faza pana la 10 luni jumatate, mai ale ca a luat ceva cazaturi dupa aceea si i-a fost tare frica sa mai dea drumul la manute. Acum mergem deja binisor dar tot avem probleme cu echilibrul.
Noi suntem tare vioi, nu avem stare deloc, umblam la prize, tragem de ele, bagam degetele in ele (acum am luat capace la ele si incearca sa le scoata), umbla la WC si baga mana in el la apa daca nu sunt atenta, da drumul la gaze la aragaz si ptr asta si-a luat-o si la dos de cateva ori si vad ca nu mai umbla asa de des acum (poate ca metoda a fost pana la urma eficienta ptr ca epuizasem toate metodele posibile, inclusiv dat peste maini si degeaba), mai mult ii scosesem butoanele si incerca sa invarta de tzumburucul ala, isi prinde mainile in sertare plange si se duce tot acolo desi ii explic ca nu are voie ca face buba, m-a terminat de cat de incapatanat este si nu vrea sa renunte la ce ii face placere.
Aseara a cazut de pat si s-a lovit la ochi de sa isi scoata ochiul nu alta, iar acum ma cauta de tzitzi si imi trage de tastatura asa ca trebuie sa va parasesc desi mai aveam multe de spus.
si numai bucurii puiutilor care in week-end fac un anisor, mai ales ptr febletile mele genemusii, dar nu numai bineinteles, toti imi sunt dragi si sunt cele mai frumose bucurii acre puteau sa existe pe Pamant.
Va pup si poate reusesc sa mai intru si in week-end, daca nu va doresc un w placut si nopti cat mai linistite.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze diverse
Botez Rares 7-8 luni Litoral 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Tanima, multumesc pentru sfaturi. Eu Vibrocil nu-i mai pun in nasuc, ci numai ser fiziologic. Pentru secretii din piept, ne-a dat Mucosolvan jr. Merg sa vad de Karvol si Ketof.

GETY, MAMICA DE MARIA DIANA- 9 octombrie 2006

Mergi la inceput