Spiridusi de ianuarie-februarie 2006 (232)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns d_melli spune:

Si eu cred ca e absurd sa afirmi ca un copil are asemenea manifestari puse pe seama asocierii " climatului" din casa.Nu zic ca nu or fi cupluri dezechilibrate care se "caftesc" dar de aici pana la a spune ca un copil obraznic este rezultatul a ceea ce vede in casa e chiar absurd. Din punctul meu de vedere fiecare copil e unic si special. Au caractere si firi diferite.Tocmai de aia fiecaruia i se potriveste un anumit comportament din partea parintilor.Ca sa nu mai zicem ca fiecare parinte face ce considera ca e mai potrivit pentru copilul lui.O generalizare la modula asta este absurda.Vreau sa imi zica una dintre voi care isi doreste sa aiba copilul un bataus, un rau , un egoist si asa mai departe. Ma indoiesc ca este vreuna.Poate ca vreti sa fie mai dezghetati dar nu rai.Mie imi place ca Mario e dezghetat insa eu chiar si asa nu consider ca e un copil rau.Poate mai salbatic decat altii, poate are o perioada, poate nu e bun locul de joaca...si tot asa. Eusunt convinsa ca e o chestiune de timp si rabdare.A mai avut o perioada asemanatoare...exemplu cand ne-am vazut cu March unde a lovit-o pe Ioana.Si a trecut perioada...acuma revenit...nici o problema ...se rezolva...rabdare si calm.Mentionez ca e strict parerea mea...ca sa nu mi-o iau in freza.
Si apropo de asta sa stiti ca e un copil foarte iubaret si pupacios.Pe toata lumea pupa la greu din proprie intiativa...chiar si pe fetitele mici pe care le pupa pana cad unul peste altul....noroc ca se joaca in iarba.
Hai ca am uitat e vroiam sa zic.Am luat-o pe urmele lui Maraki cu uitatul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loren@ spune:

De unde pot cumpara bratara pentru Bia pe care sa ii trec datele de identificare si contact ... ca am mai vazut la alti copii prin poze si vreau si eu...Mai are cineva? Am si eu o tigneala ca daca i se face rau bonei cu ea afara si nu stie lumea de unde sa ne ia!

Bia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

CATA era un subiect saptamanile trecute la "parintii intreaba" cu bratara aia.

MONI SI DIANA (01.01.2006)
www.dropshots.com/jerpelm" target="_blank"> VACANTA 2007
www.dropshots.com/moni1" target="_blank"> FILME
www.dropshots.com/moni2" target="_blank"> INTALNIRE CU ANDA

http://www.dindragoste.ro/despre-prietenie.php

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Apropo de caractere si firi,eu ma bucur ca e Diana asa sociabila si dezghetzata,pentru ca eu am fost o moafla timida si speriata de bombe cand eram mica Sper sa nu se schimbe defel la capitolul asta.Precizez ca asa eram intre necunoscuti,nu in familie si intre prieteni,rude ... dar Diana e cu oricine sociabila

MONI SI DIANA (01.01.2006)
www.dropshots.com/jerpelm" target="_blank"> VACANTA 2007
www.dropshots.com/moni1" target="_blank"> FILME
www.dropshots.com/moni2" target="_blank"> INTALNIRE CU ANDA

http://www.dindragoste.ro/despre-prietenie.php

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Cata bratara aia se poarta in permanenta?
E prima data cand aud despre asat ceva.

Anca mami de Buburuz Andrei (13.02.2006)
Pozele Noastre
Povestea Nasterii
http://www.copaculdehartie.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns d_melli spune:

Acina referitor la faptul ca un copil se aduca cu vorba asa este....insa mai depinde si de copil.Eu nu am tipat la fiimiu , nu am urlat , nu l-am caftit... din contra am mers pe premiza ca vorba rezolva... nu zic Doamne fereste ca acum m-am razgandit si incep bataia...insa poate tu ai noroc de un copil bland , intelegator si cuminte...altii sunt mai nazdravani.Ce faci cu un copil caruia ii vb si se face ca ploua? Ce faci cu un copil caruia ii arati ceva si el se intoarce si pleaca? Ce faci afara cand se arunca pe jos in mijlocul trotuarului si incercand sa il iei te zgaraie si urla ? Ce faci cand incepe sa tipe ca vrea ceva si nu are voie si nu reusesti prin explicatii( asta dc le poti da in timpul urletelor) ce faci dc iti arunca o oala de la balcon, ce faci cand iti sparge lustra, ce faci cand iti sparge monitorul?...Eu la asta ma refeream ca e normal sa dai cu explicatul insa sunt uneori niste faze care te lasa masca si o iei cu frumuselul.Si subliniez ca la ce ai citit mai sus fiimiu nu si-a primit nici macar un bobarnac...dar 90 la suta nici n-a priceput ce i-am zis.
Cata mergi la bijutier faci bratara sau o duci pe cea care o are deja si o graveaza cu nume, prenume si nr de telefon sau ce vrei tu sa scrie pe ea.Asta vara erau copii pe plaja cu nr de mobil scrispe spate .Super tare . Ce m-am distrat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Acina scene de violenta nu vede la tv, la cat se uita el, rar de tot la desene.
Irina nici eu nu zic ca Marco e copil rau, e chiar foarte bun si iubaretz. eu zic ca e o perioada si atat. oricum ma bucur ca se descurca singur si nu fuge rapid la fusta mamei pt. ajutor.
mai are perioade cand se rusineaza si se ascunde de piciorul meu...si doamne ce nu-mi place.
Cata nu am auzit, dar e o chestie interesanta. prima data credeam ca vrei bratara de aur sa-i scri numele pe ea si data nasterii.
o va tine pe mana?
marco nu vrea nimic, nici macar bratara de la hotel nu a vrut. aia au fost amabili, sa le puna si copiilor cum avem noi...dar vezi de treaba, nici n-a apucat sa o inchida ala, ca a smuls-o de pe mana.
I-am pus intr-o zi bratara de aur...mama ce tragea de ea sa o scoata.

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze www.dropshots.com/giova" target="_blank"> si filmulete Marco
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

si culmea...cand e la Alba, cu bunicii e cel mai cuminte copil. mai are si acolo scapari, dar pe langa astea....

eu am fost foarte rea cand am fost mica, personalitate puternica ca si Marco. m-a batut mama destul. tata deloc nu a dat in noi. mama acum regreta, zice ca era tanara si fara experienta si nu avea rabdare, cu sora mea a fost altfel. cu Marco e si mai si...are dom'le o rabdare, ii explica si asta chiar o asculta si face ce-i spune.
ar trebui sa-l trimit o luna la ea, poate vine alt copil....mai gras sigur, ca tare bine mananca acolo.

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze www.dropshots.com/giova" target="_blank"> si filmulete Marco
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

In mod sigur o mama cu un copil linistit si bland nu-si imagineaza cum e sa ai un urlator care se da cu de pamant si da cu picioarele in tine.Isi spune "eu as putea sa il controlez,sa ii explic etc. etc." Pana in momentul cand n-ai asa ceva,nu poti intelege.Am citit zeci de pagini pe DC pe tema asta.Si fiecare o tinea pe a lui.

MONI SI DIANA (01.01.2006)
www.dropshots.com/jerpelm" target="_blank"> VACANTA 2007
www.dropshots.com/moni1" target="_blank"> FILME
www.dropshots.com/moni2" target="_blank"> INTALNIRE CU ANDA

http://www.dindragoste.ro/despre-prietenie.php

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns d_melli spune:

Sa stii Moni ca si eu cred la fel...pai vecina mea are gemeni de 2 luni si plang zi si noapte de la nastere ...i-a terminat si nu de multe ori ma gandeam eu in capul meu ca procedeaza gresit ... ba ca le da aiurea sa pape, ba ca ii indoapa cu ceai, ba ca nu le da ce trebuie pt colici, ba ca ii tine prost si tot asa, pana cand am realizat ca gandesc aiurea pentru ca eu am avut copil super cuminte , mi-a dormit de la 5 saptamani toata noaptea, nu a avut colici , nici o alta problema....si tocmai de aia am tendinta de a crede ca altul nu procedeaza bine.Poate ma asteapta si pe mine vreun bebe plangacios cand o veni vremea.Apropo de asta mai explica ce era cu grasa si cu surpriza ca nu am inteles.

Mergi la inceput