Alaptatul - Help Line (6)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Sa-ti traiasca puiutii si felicitari pentru efortul pe care il depui.Cum a spus Sheannamp, cel mai important e sa te odihnesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxicucu spune:

Revin cu vesti despre noi....este din ce in ce mai dificil alaptatul, de cateva zile bebe are scaun negru la culoare ceea ce m-a speriat foarte tare si am mers la medic. In prima faza medicul a spus ca e grav, ca are hemoragie gastro-esofagiana dar dupa ce i-am spus ca eu sunt ranita la sani si-a dat seama ca ar putea fi de la faptul ca suge odata cu laptele si sange... Am facut totusi analizele sa vedem daca nu cumva este anemic....analizele au iesit bine asa ca problema este numai de la mine. Sunt asa de dezamagita, nu as vrea sa-i fac rau puiului meu. Doctorul mi-a spus sa nu intrerup alaptatul si sa ma duc la control peste 5 zile dar ma ingrijoreaza ca el are tot scaune negre. Aseara mi-am cumparat de la farmacie niste plasturi de la Bioclin si sper sa-mi fie de folos, parca ma dor sanii mai putin de cand le folosesc.... Mi-e gandesc cu groaza ca daca nu se remediaza problema va trebui sa renunt la alaptat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Roxana, stai mult cu pieptul gol, pune picaturi de lapte muls sa se usuce pe rana, si in cateva zile va fi ca si nou.
Fii calma, totul se va rezolva in cateva zile!!!

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
poze


Totul despre alaptat!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Ayumi, ma bucur tare ca ai scris aici. v-am vazut in link sunteti dulci. sa va creasca micutii sanatosi. iar tu faci cel mai bun lucru din lume.
Roxana, nu este de la alaptat. eu am avut mastita destul de grav, am avut puroi si imi iesea si un pic de sange. nu vreau sa te dezgust, insa bb nu a avut absolut nimic. a supt asa cum si trebuie, eu m-am tratat si suntem ok amadoua. bei cumva ceaiuri/lichide intens colorate? cola, etc. sau mancaruri? nu ai de ce sa renunti la alaptat, crede-ma. nu face asta, e greu acum dar vei reusi. urmareste sa nu aiba bb altceva, vreo enterocolita,etc. miroase kk urat? stiu ca e pleonasm, dar daca caca copilului are un altfel de miros, acru, mai puternic, e clar ceva in neregula cu bb. nu ar strica sa te duci la medic cu el daca ti se pare ceva in neregula. chiar si la alt dr.
faptul ca inca ai rani la sani ma face sa cred totusi ca bb nu apuca inca sanul corect. ori poate fi si un cerc vicios, suge, se mai inchide rana un pic, apoi iar suge. stai cu sanii cat de mult la aer. spala-i cu apa calduta si da un pic de rivanol pe rani.
succes si nu renunta la alaptat.


ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

am gasit ceva despre preferinta bb pt unul din san:
http://www.kellymom.com/bf/concerns/mom/lopsided.html

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxicucu spune:

Emaaimee, scaunul lui bebe miroase la fel ca si inainte, pe mine ma ingrijoreaza prezenta sangelui in scaun...este atat de negru incat ma face sa cred ca suge o cantitate destul de mare de sange... Si pentru ca nu am explicat bine, rectific, nu am rani vizibile pe sfarcuri ci doar ma dor ingrozitor si sunt super inflamate. Dr. zice ca probabil s-a spart o capilara si trage bebe din ea odata cu laptele si sange. Eu daca apas nu iese decat lapte, asa ca habar nu am cum reuseste bebe sa faca chestia asta... Tind sa cred ca numai de la un san se intampla asta pentru ca celalalt ma doare mai putin. Iar in legatura cu faptul ca nu apuca bebe corect sanul .... nu cred ca ar fi pentru ca nu sunt novice in ale alaptatului, primul copil l-am alaptat un an si trei luni. La el am avut probleme o luna si ceva la inceput pana s-au acomodat sanii cu regimul dar apoi alaptatul devenise o placere. O sa intru la adresele pe care mi le-ai trimis poate gasesc ceva care sa ma ajute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Roxi, un indiciu poate fi si ce regurgiteaza bb, daca iese numai lapte sau si un pic de sange?
Ai mei regurgitau lapte cu sange, cand aveam rana pe sfarc.

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
poze


Totul despre alaptat!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxicucu spune:

Da Gabi_K, asa regurgiteaza, o chestie maronie....dar dupa cum spuneam, nu am nici o rana vizibila pe sfarcuri, sau vreo cojita ceva, la prima vedere pare in regula. Cred ca trage de undeva din interior...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns siara spune:

Salut,sunt mama a doi ingerasi,de 4 ani respectiv 2 luni si jum.Va citesc de cateva saptamani imi pare rau ca nu luni.Cand am dat intamplator peste acest site si topicul cu alaptarea eu tocmai renuntasem la alaptat din lipsa de resurse(credeam eu).Cand va citeam ma mustra constiinta pt ca alaptasem doar 8 saptamani(pe primul copil doar 6 sapt.) si doar pt. eu credeam ca lapte cine are bine cine nu,asta e nu avea m habar de ceaiuri si alte moduri pt a stimla lacta tia,pediatrul mi-a spus de ceva ceai dar nu si de importanta stimulariifie si cu ajutorul pompei bb meu era deja obisnuit cu bib.Asa ca am experimentat cu pompare la greu(la inceput2ml,apoi 5,10...,intr-o saptamana am ajuns sa scot 50 din ambii sani)cu ceaiuri de la Hipp,Fares,Galactogil cam ce am cititpe aici.In prezent scot cu pompa si il dau din bib cateodata mai ales noaptea sau cand e somnoros mai accepta si sanul,sper sa-mi mai maresc productia(cam 300 in 24h)va multumesc mult mmmmm de tot.va citesc in continuare.

Mergi la inceput