Alaptatul - Help Line (6)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

mamacangur, MULTUMESC MULT. vA PUPAM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxicucu spune:

Se pare ca nu mai scrie nimeni la acest subiect.....o sa incerc sa postez in alta parte....:(

POZE
www.onetruemedia.com/my_shared?z=1ec57a2f5e7d27227f9175&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">FILMULETZ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

scuze, dragele, s-a dus sora tatalui meu si nu am avut timp de net.
roxicucu,nu ar trebui sa te doara cand suge bb. nu stiu ce sa zic de acest defect al bebelui.poti sa mai consulti si alt dr ca sa fii sigura ca bb chiar are cerul gurii mai denivelat. ce fel de denivelare este- sa intrebi dr. pana atunci singurul lucru pe care poti sa il face e sa te asiguri ca bb suge corect si are cat mai mult din aureola in gurita. sa ne mai scrii despre voi.
Lavinia, si eu am luat vitamine cat am alaptat. mananca multe fructe si legume, peste, oleaginoase(seminte,fistic, alune,nuci-o mana zilnic, nu multe). si eventual nu te mai vopsi o perioada. poti face un tratament si cu Nizoral sampon.
ayla, daca vrei sa slabesti poti tine orice dieta echilibrata. adica care sa contina zilnic: cantitati moderate spre modest de carne alba(peste slab,pui),cereale/paine/paste/orez(integrale de preferat), lactate degresate,legume si fructe. Montignac e un regim echilibrat, cel de care pomenesti tu nu e. nici pt femeile care nu alapteaza. evita regimurle fulger care promit scaderi drastice in greutate. nu e sanatos sa slabesti kg multe in timp f scurt. te privezi de restul alimentelor si iti poti provoca carente de vitamine. Plus ca o scadere drastica a numarului de calorii/zi reduce productia de lapte. redu portiile in timp, reununta de ex la desert sau inlocuieste-l cu un fruct. evita prajelile si exclude ce e nesanatos din dieta ta.
uite un link:
http://www.kellymom.com/nutrition/mom/mom-weightloss.html

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Roxana draga am asteptat sa iti raspunda alte mamici speranad ca vor avea solutii pt. cazul tau.
Sa ma ierti, chiar nu stiu de asa ceva, dar sunt convinsa ca daca vrei muuuult de tot vei depasi aceasta situatie urata si durerea.Sigur trebuie sa fie ceva si nu renuntatul la alaptat e solutia.
Ai incercat sa gasesti info. pe www.lalecheleague.org ?
Sunt mame din toata lumea si daca nu gasesti ce te framanta poti adresa tu intrebarea direct.
Cred ca iti e f. greu, dar de dragul tau si al lui bb mai rabda putin.Incearca sa ne mai explici o data cum suge el, poate nu are tocmai pozitia corecta(stiu ca nu esti neexperimentata in alaptat dar o privire din afara vede lucrurile altfel).
Asteptam cu nerabdare raspunsul tau.
Multi pupici si nu te da batuta. Sigur exista cineva/ceva sa ajute.

http://www.sign2signal.com/sign2signal/index.php?ln=en&show=petitie&id=311 Haideti sa facem ceva pt. COPIII ABANDONATI!!! Validarea semnaturii in email e ESENTIALA! Multumim:)

mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Roxana,are palatul dur(cerul gurii) cumva? oricum ar fi tot nu e un impediment in a-l alapta. sper ca mai vii pe la noi sa ne mai dai detalii.

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxicucu spune:

Multumesc pentru raspunsuri, nu renunt la alaptat pentru ca stiu cat de bine ii face lu' bebe lapticul meu.....incercam sa gasesc o solutie la problema mea... Ma gandeam ca poate a mai trecut cineva prin asta si poate sa-mi dea detalii. Nu stiu cum sa va explic ca e cerul gurii lui Andrei....dar de cand incepe sa suga si pana la finalul alaptatului simt parca mi-as da sfarcul pe razatoare....e nasol tare. Acum macar ma bucur ca nu mai am rani si nu mai sangerez, poate va trece totusi si durerea asta.
O sa va tin la curent cu evolutia problemei


POZE
www.onetruemedia.com/my_shared?z=1ec57a2f5e7d27227f9175&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">FILMULETZ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terishka spune:

Va multumesc mult pentru incurajari, m-ati ajutat sa trec peste o perioada destul de dificila.
Alaptarea merge mai bine, au mai trecut si ranile de la sani... legat de ele, pentru ca vad ca aduc suferinta si altora - si eu am incercat sa alaptez cu protectii de silicon (am de la Avent) si bebe nu a vrut, nu le gaseam nici eu deloc utile. Am perseverat insa si acum fetita s-a obisnuit si datorita lor ranile s-au mai inchis, chiar am "indraznit" sa incep sa o alaptez fara ele din cand in cand. M-a mai ajutat mult si crema Bepanthen, data pe mamelon dupa fiecare alaptare (am incercat si Garmastan, si galbenele, fara rezultate asemanatoare insa). Plus ca am inceput sa tin o cat mai stricta igiena a sanului - spalat de fiecare data inainte si dupa alaptat cu apa si sapun de bebelusi, aplicat Bepanthen si lasat sanul "la aer" 10-15 minute, apoi in sutien. Pe mine ma ustura mamelonul rau daca nu ma spal imediat dupa ce alaptez micuta si ramane lapte acolo, se poate sa fie doar o sensibilitate de-a mea pentru ca si eu am auzit ca un pic de lapte lasat pe sfarc face minuni, dar nu si la mine.

Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

emaaimee, merci mult.Incep sa maninc oleaginoase. CHiar ele imi lipsesc din "dieta".:))Nu multe, ca au calorii .
Va pupam!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYUMI spune:

Fetelor,va multumesc.Acest subiect m-a ajutat foarte mult.Sunt deja peste 3 luni de cand ma mulg;o fac manual,insa productia creste pe zi ce trece.Am citi multe lucruri bune despre alaptat aici.
Baieteii mei sunt inca in spital,cand merg la ei il alaptez pe Ryuji.(pe Naoki nu inca).Doamne,ce sentiment minunat!
Imi doresc foarte mult sa ii alaptez exclusiv.


Bianca
http://community.webshots.com/user/ayumi118


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Ayumi, frumoase cuvinte si minunate vesti ne dai!
Dumnezeu sa va ocroteasca pe toti!
Ai reusit un lucru extraordinar (stiu cat de greu e sa te mulgi de mana, mai ales pentru doi) si fii sigura ca evolutia lor buna (mai ales cea neurologica) se datoreaza lapticului tau!
Dar probabil ca ti s-au spus deja in spital aceste lucruri!
E foarte bine ca unul dintre baietei suge, cel mai probabil si celalalt va suge (asa a fost si la mine)!
Vor urma 2 luni mai dificile (alaptat la cerere, addica, practic tot timpul) de aceea cel mai bine ar fi sa incerci sa ii alaptezi simultan (vezi ca la topicul de gemeni e un link cu diverse pozitii).
Esential este sa ai moralul ridicat, sa te odihnesti si sa te rasfeti de cate ori poti. Nu glumesc! Fac minuni aceste lucruri!

Mergi la inceput