Alaptatul - Help Line (6)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Siara, ma bucur ca ne-ai gasit.bun venit la subiectul acesta si pe DC. si mai tare ma bucur ca nu renunti. si bebe deja accepta sanul noaptea. continua tot asa, inlocuieste-i toate mesele de noapte cu san,apoi incepe cu prima masa de dimineata cand e somnorici si o sa suga sigur.si tot asa veti ajunge sa renuntati la biberon si sa iubiti sanul. nu renunta ca dupa cum vezi chiar se poate. abia astpt sa mai aud de voi.


ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina85ss spune:

Fetelor avem si noi o problema..
Fetita mea de doar 3 saptamani de cateva zile imi refuza sanul si abia abia reusesc sa o pacalesc sa-l accepte,motivul: laptele curge cu presiune prea mare iar ea se ineaca imediat ce suge de vreo 2-3 ori,tuseste apoi plange,isi intoarce capul in directia opusa sanului Am hranit-o cu biberonul cu lapticul muls cu pompa in ultima perioada altfel nu cred ca reuseam sa o fac sa manance,totusi nu mai putem continua asa..si as vrea sa va cer un sfat,poate voi ne-ati putea da vreo idee a ne fie bine la amandoua.Eu am foarte mult laptic si este pacat sa renunt la alaptatul la san.multumesc

Cristina + GIULIA 21.09.2007
http://s195.photobucket.com/albums/z98/scristina85ss

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

cristina ,cred ca intrati intr un cerc vicios. ea nu suge, sanul e f plin, laptele iese cu putere..incearca sa te mulgi un pic inainte de a o pune la san. laptele va iesi cu presiune mai mica si poate nu se mai ineaca. mai mult de atat nu stiu, poate te mai ajuta fetele.

Impotriva bannarii aelitei
diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru Sonia. Pentru Diana. Pentru Darius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxicucu spune:

Cristina, am trecut si eu prin asa ceva, si la primul copil si la al doilea. Se pare ca la inceput, organismul nu stie cat laptic sa produca dar vei vedea ca in timp va produce exact cat ii trebuie lui bebe. Pana atunci, incearca sa mulgi putin lapte inainte de fiecare masa, cat sa detensionezi sanul (eu scoteam cu pompa) si apoi bebe va manca linistit. Eu ii dadeam (si acum fac la fel) un san la o masa si in prima luna cat timp sugea de la un san celalalt curgea siroaie, apoi s-a reglat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina85ss spune:

multumesc fetelor,am facut deja asta,am incercat sa scot cu pompa putin lapte inainte insa lapticul ramas in san curge tot asa cu presiune si ii umple gurita..off..am incercat sa o alaptez si in pozitie culcata,ma gandeam ca forta gravitatiei ma ajuta insa tot degeaba

Cristina + GIULIA 21.09.2007
http://s195.photobucket.com/albums/z98/scristina85ss

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

quote:
Originally posted by cristina85ss

multumesc fetelor,am facut deja asta,am incercat sa scot cu pompa putin lapte inainte insa lapticul ramas in san curge tot asa cu presiune si ii umple gurita..off..am incercat sa o alaptez si in pozitie culcata,ma gandeam ca forta gravitatiei ma ajuta insa tot degeaba



Mie dr neonatolog mi-a spus ca atunci cand exista astfel de probleme (prea mult lapte, presiune mare, bebe se ineaca...) cel mai bine este sa pui bebelusul sa suga paralel cu tine . Stiu, el e mic acum si nu isi tine probabil bine nici caputul, dar merita sa incerci. Se pare ca ajuta, bebe tempereaza fluxul. Stai eventual in find rezemata pe o perna si pune-l pe bebe pe tine. Uf, vezi tu cum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Diana, citeste aici:
http://www.kellymom.com/bf/supply/fast-letdown.html
scuze ca nu am timp sa mai scriu altceva.

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns siara spune:

Multumesc Emaaimee pt salut,noi continuam sa ne fentam reciproc in ce priveste acceptarea sanului, sa fiu sincera mai mult bb ma fenteaza,cateaodata cand il mai accepta fie adoarme fie ridica ochii dupa vreo 5 minute se uita la mine contrariat si incepe sirena iar eu ca o mama cuminte ii prezint bib dar nu conteaza pt ca am depasit cu laptele meuc antitatea de lapte praf si m-am obisnuit sa pompez.Am avut o per. foarte urata de colici si nu cred ca mai avem rabdare niciunul de aceasta incercare(sanul),incerc sa maresc in contiuare prod.,important e ca are lapte si de la mine.Eu nu inteleg totusi de ce lumea medicala(sunt si exceptii)si mamele care alapteaza traiesc parca in lumi paralele,de ce n-am aflat ca e mai normal si mai logic sa ai lapte decat sa nu ai.in spital pt ca mi s-a instalat f greu lactatia bb statea si 4 ore la san cu pauze de 10-15 min,intro noapte n-am mai suportat urletele lui de foame si am cerut supliment deja aveam ragade,dr neonantolog nu mi-a spus de imp stimularii lact.prin punerea cat mai des la san nici de div ceaiuri doar mi-a spus sa am rabdare si sa nu schimb laptele praf cu care a inceput.De ce am aflat de aceste lucr.de aici si nu din spital?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Siara blazarea e la moda. pt ca nu exista pasiune in profesia lor. pe noi in spital ne-au invatat diverse despre lactatie. si la cursurile prenatale care au fost gratuite. dar si eu am citit mult despre graviditate,alaptat si bb.ce pot sa spun, sper sa se mai schimbe mentalitatea si ministerul sanatatii in RO sa intitieze o campanie de promovare a alaptatului. ori poate au inceput-o? nu stiu. in Irlanda vad ca au o campanie rusinos de prost mediatizata.
capul sus, bine ca ai aflat ca se poate alapta si ajuta si tu pe cat poti alte mamici.

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

cristina85ss mai incearca in pozitia culcat: tu culcata pe o parte si bebe sta paralel cu tine. eventual pune-i capul pe o perinita mica.



Andrei (16.12.2006)
poze
botezul lui Andrei

Mergi la inceput