Albinute & bondari de martie-aprilie '07 (35)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ddana spune:

Am revenit. Tocmai scapase Dragos suzeta si am fost sa i-o dau.

Vroiam sa va spun ca m-am intalnit in parc cu Andreea (Coolutz) si cu micutul Andrei, care e o minune de pusti cu ochi albastri. Kitty, tu pe unde mai umbli, ca noi ne-am intalnit foarte aproape de tine? Sau esti ocupata cu Raul? Ar fi fain sa ne intalnim toate trei (sau mai multe, daca mai este cineva din zona).

Si mai vroiam sa va povestesc o faza pe care am vazut-o in acelasi parc, ieri pe la pranz. Poate nu este nimic senzational in ea, dar pe mine m-a atins. Cred ca hormonii de alaptare isi fac de cap, ca acu'nu mai am scuza de gravida...

Era o mamica ce isi dadea in leagan baietelul de vreo 5-6 ani, amandoi imbracati destul de modest, desi foarte curat. Baietelul striga mereu la mami "mai tare, mai tare!" si radea din toata inima, se vedea ca-i facea o deosebita placere, si la fel de evident era faptul ca nu avea ocazia sa se dea in leagan in fiecare zi. Aveam senzatia ca erau doar in trecere, poate erau de la tara... Mamica ii spunea din cand in cand: "Ridica picioarele, sa nu atingi pe jos, ca iti rupi adidasii!" M-am uitat la adidasii lui: erau cu siguranta noi, cumparati recent de la vreo piata.
Baietelul se chinuia cat putea sa-si tina picoarele sus, dar era destul de inaltut, si erau momente cand talpile lui atingeau solul. "Ti-am zis sa nu-ti mai tarai picioarele pe jos! Iti rupi papucii! daca se mai intampla, mergem acasa!" zice mamica. "Da, mami, promit sa nu mai fac, da-ma mai tare", striga copilul. Si, din nou, picioarele lui ating pamantul, cu toate eforturile lui vizibile sa si le ghemuiasca sub leagan. "Gata! Mergem acasa! O sa-ti strici adidasii!" a hotarat mamica vazand ca puiul ei nu poate sa-si tina picioarele suspendate. Si l-a luat de pe leagan, l-a prins de manuta si au plecat. Am apucat sa ma uit in ochisorii lui: atata tristete de mult n-am mai vazut. Si nu era tristetea copilului razgaiat caruia i se refuza un oarecare hatar; era o durere de copil necajit caruia prea putine vise i s-or fi implinind. Si ceea ce, recunosc, mi-a adus lacrimi in ochi, a fost un fel de resemnare de adult: era ca si cum in sufletelul lui de pui mic intelegea ca adidasii aia costasera o gramada de bani si ca nu se putea sa ii strice asa... dintr-o 'copilarie'...

Nu stiu cat de banala a fost intamplarea asta, dar eu m-am gandit la ochisorii baietelului toata ziua de ieri. Pentru a nu stiu cata oara, m-au facut sa apreciez tot ceea ce am, sa-mi fie rusine pentru constantele dileme gen "oare sa iau marca X sau marca Y", care devin ridicole in fata acestei dileme a lui: "sa ma dau in leagan, sau sa am adidasi intregi?" Ii multumesc lui Dumnezeu ca Dragos nu va avea aceasta dilema.

"Politicians and diapers should be changed regularly, and both for the same reason."

Dana mamica lui Dragoselu' - 20 martie 2007
Cum mi-am petrecut inceputul lumii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madmat spune:

buna fetelor.
facem si noi prezenta.
uraaaaaaaa prima noapte fara trazire mousa a dormit toata noaptea.
sper sa fie asa de acuma.
acuma a papat piureul de pere cu banana si un pic de suk de lamaie in el si am pus sa doarme
mai revenim


matilda[mama lui mousa][03.04.2007]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elpower spune:

ca am intrat ieri fara sa felicit sarbatoritii ! Asadar felicitam pe:








Ramiha, pentru Bebe de Ramiha, mai intra si da-ne o veste!

Jaana, pentru Cristina!

Carla_lia, pentru Bianca Maria!

Anaalina, pentru Catalina Teodora!

Sa va traiasca, fetelor, si sa-i cresteti oameni de nadejde sa va bucure in fiecare zi!

Si pentru mamica Ramiha! La multi ani, cu intarziere! Sa fii fericita si sanatoasa! Sa ai parte de ce mai bun in viata!

Si pentru ziua de azi, felicitam mamicile sarbatoritilor:

Ocrainic, mami de Luca!

Gabi78, 39s, mami de Tudor Stefan!

Krissy, mami de Sophia Antonia!

Anail, mamicuta de Elias si Simon!

Iunita, mami de Iarina Maria!



pentru tot !

Ela si Thea, darul meu de la Dumnezeu - 26 martie 2007

Poze Thea-Ioana
Thea-Ioana slideshow

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elpower spune:

quote:
Originally posted by ddana

Am revenit. Tocmai scapase Dragos suzeta si am fost sa i-o dau.

Vroiam sa va spun ca m-am intalnit in parc cu Andreea (Coolutz) si cu micutul Andrei, care e o minune de pusti cu ochi albastri. Kitty, tu pe unde mai umbli, ca noi ne-am intalnit foarte aproape de tine? Sau esti ocupata cu Raul? Ar fi fain sa ne intalnim toate trei (sau mai multe, daca mai este cineva din zona).

Si mai vroiam sa va povestesc o faza pe care am vazut-o in acelasi parc, ieri pe la pranz. Poate nu este nimic senzational in ea, dar pe mine m-a atins. Cred ca hormonii de alaptare isi fac de cap, ca acu'nu mai am scuza de gravida...

Era o mamica ce isi dadea in leagan baietelul de vreo 5-6 ani, amandoi imbracati destul de modest, desi foarte curat. Baietelul striga mereu la mami "mai tare, mai tare!" si radea din toata inima, se vedea ca-i facea o deosebita placere, si la fel de evident era faptul ca nu avea ocazia sa se dea in leagan in fiecare zi. Aveam senzatia ca erau doar in trecere, poate erau de la tara... Mamica ii spunea din cand in cand: "Ridica picioarele, sa nu atingi pe jos, ca iti rupi adidasii!" M-am uitat la adidasii lui: erau cu siguranta noi, cumparati recent de la vreo piata.
Baietelul se chinuia cat putea sa-si tina picoarele sus, dar era destul de inaltut, si erau momente cand talpile lui atingeau solul. "Ti-am zis sa nu-ti mai tarai picioarele pe jos! Iti rupi papucii! daca se mai intampla, mergem acasa!" zice mamica. "Da, mami, promit sa nu mai fac, da-ma mai tare", striga copilul. Si, din nou, picioarele lui ating pamantul, cu toate eforturile lui vizibile sa si le ghemuiasca sub leagan. "Gata! Mergem acasa! O sa-ti strici adidasii!" a hotarat mamica vazand ca puiul ei nu poate sa-si tina picioarele suspendate. Si l-a luat de pe leagan, l-a prins de manuta si au plecat. Am apucat sa ma uit in ochisorii lui: atata tristete de mult n-am mai vazut. Si nu era tristetea copilului razgaiat caruia i se refuza un oarecare hatar; era o durere de copil necajit caruia prea putine vise i s-or fi implinind. Si ceea ce, recunosc, mi-a adus lacrimi in ochi, a fost un fel de resemnare de adult: era ca si cum in sufletelul lui de pui mic intelegea ca adidasii aia costasera o gramada de bani si ca nu se putea sa ii strice asa... dintr-o 'copilarie'...

Nu stiu cat de banala a fost intamplarea asta, dar eu m-am gandit la ochisorii baietelului toata ziua de ieri. Pentru a nu stiu cata oara, m-au facut sa apreciez tot ceea ce am, sa-mi fie rusine pentru constantele dileme gen "oare sa iau marca X sau marca Y", care devin ridicole in fata acestei dileme a lui: "sa ma dau in leagan, sau sa am adidasi intregi?" Ii multumesc lui Dumnezeu ca Dragos nu va avea aceasta dilema.

"Politicians and diapers should be changed regularly, and both for the same reason."

Dana mamica lui Dragoselu' - 20 martie 2007
Cum mi-am petrecut inceputul lumii





Si cand te gandesti cate drame de genul asta se consuma in sufletelul mic si nevinovat al nu stiu cati copii... Sa-i multumim, deci, fetelor, in fiecare zi lui Dumnezeu ca ne-a gasit demne de a merita ceea ce avem, ca nu-i prea putin nimic din ceea ce luam noi de-a gata si credem ca ni se cuvine.
Tine-ne, Doamne sanatosi!


pentru tot !

Ela si Thea, darul meu de la Dumnezeu - 26 martie 2007

Poze Thea-Ioana
Thea-Ioana slideshow

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Deci...am scris si a venit pisica si mi-a sters.....'tu=i mama ei.

Karra, incearca sa scoti/pui la loc chestia de silicon, poate nu e pusa calumea; alte idei nu mai am. Daca tot nu mere si nu mere, poti cumpara alt tzutzuroi, ca sunt de schimb.

Ioanaradu, sar'na de reteta. Incerc sa fac azi, da sa vad cum ca e cam ciufut rares si ma enerveaza.

Acu dintre paradoxurile matzelor ca tot m-a enervat: Cand copilu e aproape adormit si ii mai tb 1 min sa adoarma profund, pisica vine si incepe sa miorlaie ca vrea afectiune si deranjeaza copilu .

Si cand ai putin timp sa scrii pe forum, ea vine si iti sterge ce ai scris (nici nu stiu pe ce a apasat)

roxana & Rares Teodor (23 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karra80 spune:

quote:
Originally posted by roxanici

Deci...am scris si a venit pisica si mi-a sters.....'tu=i mama ei.

Karra, incearca sa scoti/pui la loc chestia de silicon, poate nu e pusa calumea; alte idei nu mai am. Daca tot nu mere si nu mere, poti cumpara alt tzutzuroi, ca sunt de schimb.
roxana & Rares Teodor (23 martie 2007)



o sa incerc.
Mersic

Carmina de MARIA CRISTINA (Winnie) 8 martie 2007

Luna 7

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=28e484a970e514144a5d21" target="_blank">Comoara mea mica
www.youngnutrition.net/member/tickers/75683/ticker2.png%22%20border=%220%22%20%3E%3C/a%3E" target="_blank">Varsta Winnie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karla32 spune:

Va pup!
Am o zi de kkt! Scuzati-ma dar simt ca o iau razna! Plec de acasa la 7,30 sa duc masina la Midocar sa mi-o repare. Am facut din Drumul Taberei pana in Otopeni fix 3 ore! Ajung la idiotii aia si incepe unul sa se uite in hartii (desi am fost si pe 20 septembrie tocmai pentru asta)! Si sta, si sta...Dom'ne zic, eu am serviciu! Ce naiba faci? Pai ati platit factura cu intarziere la asigurari! Zic si ce? Daca mi-au trimis-o tarziu, de-aia am platit-o tarziu! (de fapt e platita in termen dar idiotul zicea ca e emisa pe 30 iulie si trebuia platita in 5 zile!)Zic, mai omule, rata asta trebuia platita dupa 15 august ca pana atunci avea valabilitate rata anterioara si nu ma intereseaza data cand e emisa.Io dau mail la asigurari, sa stiti! Zic dai dar dupa ce plec eu ca va daram service-ul!Iesim afara, se roteste pe langa masina inca un sfert de ora...Cand e gata? - ma itesc eu. Pai saptamana asta in niciun caz! Si ma ia cu o furie de nedescris! Cum sa nu fie gata? Eu vin vineri sa o iau. pentru trei zgaibe ma tineti de 1 luna jumatate cu programarea si inca o luna sa o faceti! Ma duc si la papa Pius daca nu o terminati! Zic: scrie pe hartie data de 5 sa fie gata ca vin si o iau chiar daca nu are roti! Clar!?

Plec! O aglomeratie la fel de mare...Suna telefonul. Bona mea. Raluca, unde esti? In Otopeni. Astia care lucreaza in apartamentul alaturat au facut o gaura in zid si au trecut la noi! Iar Luca s-a speriat foarte tare si plange si tremura.
Am zis ca mor! Credeti-ma ca imi e frica sa ma duc acasa.Ii arunc de la etaj! Sunt un pachet de nervi. Ce oameni tampitzi! bine ca nu mi-au gaurit si sifonierul...

Asa ca...Ce o mai urma pe ziua de azi nu stiu. Mi-e si frica...

Luca, dragostea mea

Luca luna IV
Luca luna V
Luca luna VI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coolutz spune:

ma grabisem sa trimit mesajul cand am vazut ca ddana mi-a luat-o inainte cu vestea intalnirii si am postat la capitolul trecut...


iata ce am scris..fara bolduri si iconotze ca s-a trzit andrei
salutare,

weekendul acesta am patzit 2 nasoale-
1. a picat andrei din pat... din nou...era dimineata, 7.30, l-am luat cu noi in pat sa mai motzaim un pic, sotzul meu se trezeste sa mearga la servici, imi spune sa am grija de copil, eu "da, da..."...urmatorul lucru pe care il stiu a fost "poc" si andrei pe jos plangand....atzipisem...
2. i-am dat de mancare afara si a fost un fiasco..am vrut sa profit de vremea buna si am tot citit pe forum pro si contra la a-i da de mancare afara...si am zis de ce nu?andrei e copil cuminte, mananca elegant...zis si facut i-am pregatit apa si cerealele, castronel, barbetzica si linguritza...si vira afara...la ora mesei a inceput sa urle, nu a vrut sa deschida gura ...asa ca a trebuit sa mananc eu mare parte din terciul facut pt el ..si sa il duc acasa pe jumatate infometat..deci nu mai facem din astea

...ne-am intalnt cu ddana din intamplare...noroc ca ne-a recunoscut ea pe noi ca eu nu o stiam...[rusine mie, dar am si o expl...nu are poze la semnatura dar sa stii, dana, ca povestea am citit-o mai demult....si la mamici de alb si bond...acuma ma prind cine e dana si dragos...]...
dragos e un scump si un cuminte...din pacate nu avem poze dar promitem ca data viitoare cand ne intalnim vom fi echipate cu ap de fotografiat
asa ca kitty ai mai ramas tu sa te dibuim pe undeva ...noi(eu si dana) ne-am intalnit in zon ta(super), chiar daca nu stam nici una acolo


val minunate pozele, dar mai ales continutul lor

iunita- ...

rianna stef felicitari....ma bucur pt voi, o sa fie greu probabil la inceput, dar o sa fie bine pt daria ca o sa aiba cu cine se juca, si voua ca o sa avetzi 2 motive de bucrie care o sa creasca impreuna....
zilele trecute mi-am facut si eu un test de sarcina...(ca deh, intarziase)..si sincera sa fiu ..am ramas putzin dezamagita ca a iesit negativ
karla...mie imi place sa montez lucruri ..cu o sapt inainte sa nasc am montat ditamai sifonierul de 230 inaltime si 3 latime numai eu si sotzul meu + etajera pt copil si inca un raft singura,...daca vrei vin sa te ajut data viitoare..despre saltea nu stiu ce sa zic...ca noi inca stam in patutzul pliant, fara saltea

arissa-scumpa maya si cum se ridica ea in picciare .....


si tot recuperand ca ati ce ati scris am reusit sa ard supica lui andrei..
si am vazut ca dana mi-a luat-o inainte cu vestea intalnirii....

,
andrea si andrei(6april2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Ddana nu e nimic senzational insa e o intamplare care mie mi se pare de o tristete covarsitoare,mi se strange sufletul.Ochii copiilor si al batranilor,Doamne nici nu pot sa ii privesc uneori asa de tare ma doare .

Karla multa bafta si ia-te de gat cu ei nu-i lasa ca altfel te calca in picioare.Pupam pe micul Luca sa-i treaca sperietura,bietul pui.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmi78 spune:

Roxana , nu , noi nu am fost in sibiu; deci ce mai zice Mihaela? nu ati facut poza si voi mamicile?

Mada Rozz, am o rugaminte daca tot am vazut ca ai aparut azi pe forum, mai scrii o data reteta de Tiramisu , am facut-o si a iesit super dar mi-a cazut reteta dupa dulap si as mai face-o; cand ai timp

Timeea s-a facut rautza din copilul cuminte care era , acum nu are stare deloc ar vrea numai sa mearga pe jos si sa stea in picioare, cred ca vom lua premergator cat de curand


Mergi la inceput