Epilepsie, convulsii neonatale (2)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Ella m-ai facut sa zambesc cand am citit intrebarea ta
Liv52 este un hepatoprotector 100% natural , poti sa il dai cu incredere.
Probabil ca pofta de mancare o are de la Picovit. Stiu ca si Emma manca f. bine dupa ce facea cura cu Picovit.

Ma bucur ca nu mai are crize si sa o tineti tot asa ... nu te bucuri ca mananca bine? Cred ca e visul fiecarei mamici

Va si pe toate si va astept cu vesti bune!
Multa sanatate pt bolnaviori!



Aida - mama de pisica mica.


nov2006 , vara2007 , septembrie2007

Matza Emma in actiune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasor spune:

Amatabi imi pare tare rau ca ai trecut din nou prin criza, stiu cum te simti , sa numeri zilele sa vezi cit dureaza de la o criza la alta. Din pacate la infectii mi s-a spus ca in general fac crize, si ce-am observat la fetita mea, Ioana, a fost ca acestea au coincis si cu cresterea dintisorilor. Dupa doi ani insa a aparut problema cu laringita si amigdalita si suntem disperati si noi cu sistemul de imunitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Fetelor eu zic ca daca sistemul imunitar va joaca feste , de ce nu incercati sa puneti mascuta cand mergeti in locuri aglomerate?

Am invatat sa nu mai imi pese de privirile oamenilor ca Emma poarta masca si multumesc lui Dumnezeu in continuare ca pana acum nu a luat nimic ... si am dus-o si in supermacheturi , expozitie ... desi nu aveam ce cauta acolo cu ea .

Multa sanatate!



Aida - mama de pisica mica.


nov2006 , vara2007 , septembrie2007

Matza Emma in actiune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amatabi spune:

Da? exista mascuta pt bebei? Eu nu-l prea scot pe Andrei in supermarketuri, de vizite ne ferim. Chiar ma gandeam ca nu are sistemul imunitar asa de puternic tocmai pentru ca nu prea intra in contact cu oamenii si atunci cand o face trebuie sa se lipeasca ceva de el... Adevarul este ca este si cam chelios. Cred ca si asta are o influenta negativa asupra sanatatii lui. Daca nu are par sa-l protejeze de curent... Si orice adiere de vant la el se tranforma in raceli, otite si tot asa...
Dana, voi nu ati facut nici un tratament pana acum pentru imunitate?
Eu am de gand sa merg la Cluj si am sa intreb acolo daca are vreo legatura cu faptul ca se imbolnaveste asa de usor... Poate or fi doar convulsii febrile si cand vor fi mai maricei, cand vor avea sistemul imunitar format, or sa dispara....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasor spune:

Am luat vara aceasta Luivac si i-am facut si Beriglobin (un fel de gamaglobulina romaneasca cum era pe vremuri) dar tot raceste. din ce am citit pina acum, si am discutat si cu doctorii, am inteles ca asta e perioada in care se formeaza sistemul imunitar la ei si de asta sunt asa de sensibili. ii dau si suc de citrice in fiecare zi, ceai de lamaie cu miere, am mai incercat si siropuri naturiste, incercam tot ce nu are sa-i strice.
Amatabi daca vrei sa mergi la Cluj sa faci alte investigatii e bine pentru linistea ta. Eu am fost la Tg Mures si la Bucuresti, la fel ca si tine ma gindeam ca poate e vreo scapare la diagnostic. Am vazut si eu pagina lor de pe internet,a celor de la Cluj, asa ca daca nu ti-e foarte greu cu drumul , nu ai ce pierde.
Multumesc Aida pt sfatul cu mascuta, e o idee foarte buna, dar moaca mea nu cred ca o s-o accepte, nu tine fularul deloc pe gura, iar acum la virsta asta 2,8 ani face numai ce vrea ea.
Multa sanatate la toti copilasii scumpi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Adi ... fetelor , ce mai faceti?



Aida - mama de pisica mica.


nov2006 , vara2007 , septembrie2007

Matza Emma in actiune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihacarm2002 spune:

Adi, sa stii ca nu te-am uitat. Ma rog in continuare pt Daria si pt tine. Tare as vrea sa aflu ce mai faceti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amatabi spune:

Buna seara!
Noi am inceput sa luam pentru imunitate din nou isoprinosina. Dar de data asta sunt multumita. Ni s-a spus sa luam o luna si suntem deja in a treia saptamana. Am mai facut vreo 2 cure de vreo 10 zile, dar atunci nu s-a observat mai nimic. Dar de data asta pot sa zic ca se vad rezultatele. Acum o luna Andu era din nou racit (mucisori)si desi era sub tratament, chiar inultima zi de antibiotic, i-a aparut si o tuse foarte urata. Am continuat alte 7 zile tratament cu antibiotic, antibiotic si mai puternic, si 10 zile cu 2 siropele de tuse. I-a mers bine pe perioada tratamentului, dar a doua zi dupa ce am intrerupt tratamentul iar mucisori si tuse. Atunci am luat-o babeste: cu frectii cu spirt, siropel de richide neagra si am inceput in fiecare zi sa iesim afara (am fost norocosi ca am nimerit si zile frumoase in perioada asta). Acum la 2 saptamani Andu nici nu mai muceste, nici nu mai tuseste si, cel mai important, nici nu mai imi este frica sa-l scot afara, sau sa mergem intr-un magazin sau intr-o vizita ca se imbolnaveste. A fost ceva de genul cui pe cui se scoate. Inainte cum il vedeam ca are putin muci sau ca tuseste, gata, secrestru la domiciliu. Cred ca din cauza asta se si sensibilizase foarte mult si cum mergeam undeva cum racea.
De crizute n-am scapat... Ultimile (3 la numar) au fost acum 2 saptamani si am mari emotii pentru lunea asta pentru ca la noi crizutele sunt periodice, apar cam la aceleasi perioade de timp si chiar ore... Iar luni ar fi o zi critica, cu criza sau nu... Eu sper ca nu pentru ca febra nu mai face, am scapat pe perioada critica cu iesit dintisori. Avem 5 dintisori acum. Ar mai fi unul, dar speram sa scapam repede si de asta.
Va pupic pe toate si va urez multa,multa sanatate la puisori!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasor spune:

Amatabi voi dupa criza ii schimbati ceva la tratament? noi asa facem la Ioana si tot ne rugam sa gasim schema care trebuie, dar fiecare criza noua ne innebuneste, am ajuns sa ma rog macar sa nu fie mai dese, mai mult de 1 pe luna, de disperare.
La noi problema e foarte complicata pentru ca nu-si revine singura din criza , nici macar cu Desitin, ajungem de fiecare data la spital, se moleseste si nu mai respira, nu va pot spune cum sunt in momentul acela...
E bine ca Andu nu mai raceste, si eu incerc acum , la sfatul doctorului, sa o scot dintr-o viroza numai cu paracetamol.
Micuta Daria oare ce mai face? Din ultimul mesaj trimis de Adi am inteles ca vor incerca un tratament nou, sper din tot sufletul sa aiba efect.
Va urez multa sanatate la copilasi si mamici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amatabi spune:

De cand am schimbat doctorul si implicit tratamentul, Andu a facut o singura criza dupa 2 luni de bine, criza destul de puternica, si-a revenit dupa 2 desitin (nu stiam ca efectul desitinului se face simtit dupa 5 minute si abia apoi bagi al doilea desitin). Dar noi din disperare ca nu mai iesea din criza, i-am bagat al doilea desitin dupa vreun minut-doua. Atunci sa zic ca a durat criza in jur de 3-4 minute.
Te inteleg ce simti tu Dana pentru ca eu atunci aveam impresia ca nu se mai termina criza la Andrei si cel mai greu imi vine cand il vad ca-si revine din crizuta, clipeste, incepe sa se uite la noi, dar inca zvacneste... E un sentiment groaznic pentru ca de fiecare data ma intreb daca isi va reveni total, daca va ramane asa sau daca a regresat.
Dupa criza asta puternica doctorul ne-a schimbat tratamentul, ne-a mai marit desitinul, la 7 ml/zi.
Dar dupa 2 saptamani Andrei a facut 3 crize, intr-adevar mai usoare.Acum nu stiu cum este mai bine: o singura criza mai puternica sau mai multe, dar mai usoare?
Dupa acest episod nu ni s-a mai umblat la tratament. Trebuia sa ne intalnim cu domnul doctor, dar nu s-a putut. Abia miercuri acum ne vedem din nou si sa vedem ce hotareste in privinta tratamentului. Ceea ce ne-a spus prin telefon a fost ca trebuie sa ajungem neaparat la Bucuresti pentru un EEG si tomograf sa vedem ce se intampla, de ce face crizele.

Imi pare tare rau ca la Ioana sunt atat de profunde crizutele. Ce inseamna ca nu-si revine singura din crizuta? Trebuie pusa la aparate? Cum o scot din crizuta cei de la spital? La Ioana tot pe fond febril sunt si acum crizutele?
Va urez multa sanatate si sa dea Dumnezeu sa va faceti bine. Pentru cresterea imunitatii ai incercat tratamente hemeopate? Mi-a fost recomandat un astfel de doctor de catre cineva si ma bate gandul sa ma duc. Sunt tratamente personalizate si cred ca nu are ce rau sa-i faca plantele.
Mai vreau sa-l intreb pe Cristian, in tratarea epilepsiei exista vreo planta care sa amelioreze boala? Exista tratament hemeopat?

Mergi la inceput