***Capsunele-n scutecele de mai-iunie2007*** (13)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

didi, bine ai revenit, ca tot strigam dupa tine, ca-mi era dor de tine. merci mult ca ai dus misiune la bun sfirsit! Sonia e pe zi ce trece tot mai bine, nu e nevoie sa scanezi NIMIC ca eu ti-am facut incredere de aia am si trimis la tine, deci stai linistita!si felicitari ptr alaptatul exclusiv, tine=o tot asa, daca ai stii cit ma bucur

paflo, ma bucur ca ati petrecut un weekend frumos. da, eu aveam lapte inca 6 luni dupa ce am intrerupt alaptatul si iti zic sincer daca nu ramineam a doua oara poate tot mai aveam. in prima luna de sarcina s-a oprit....

chris, chiar intrebam de tine!ce ma bucur ca sinteti bine, si ca lucrarile avanseaza. ce bine arata micuta!bravo!

vroiam si eu sa intreb fetelor ca vad ca multe iesiti in Europa, cit ma costa asa o iesire?ca pe vremea cind am inceput eu sa vizitez prin 91 era tare peste mina, apoi prin 96 cind am plecat in franta si pina prin 2001 tot am vazut si am mers, dar nicidecum cu salariile din ro, cel putin atunci nu-ti permiteai, noroc ca lucram in franta. in plus mai era si problema vizelor pe atunci.....cite nopti nedormite am facut eu in bucuresti.......la ambasada frantei, un cosmar, ca nici nu mai vreau sa=mi amintesc, cind oi povestii la copii mei nu ma vor crede!dormeam in masina, si erau liste, si venea un nene mai destept si-si facea alta lista hopa trebuia sa fii pe faza si sa te treci si pe lista aia ca altfel iti pierdeai rindul......ptr prima viza am stat 5 zile ca sa intru in ambasada....... si m-au certat francezii ca de la invitatie mi-a trebuit cam mult ca sa ma prezint!!! no coment! asa ca ma bucur cind vad cita lume isi permite acuma sa mearga in diferite locuri!

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Pepsi

Motanel, pp ca tu mergi la scoala si de asta lasi bibe. Incearca tetinele de silicon de la nuk. Sunt mai tari si bb nu le prefera, oricum nu folosi o tetina de latex, din aia maron si moale, cu gaurica mare. Daca munceste si la bibe nu o sa il prefere. Sic si io!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

fetelor ma confrunt si eu cu o problema si ma intreb ce o fi. mi a aparut ceva ca un chist mai mare,cat o fisa de 10 bani la sanul drept chiar in jurul mamelonului; doare iar sanul s a inrosit in zona respectiva. eu am alaptat doar 2 saptamani iar apoi laptele s a dus de la sine; nu am luat nici un medicament;maine am programare la ecografie de san aici in pitesti dar as vrea apoi sa merg la bucuresti dar nu stiu unde, la ce cabinet.

va pup si va doresc o zi buna cu bebei cumintzei!

www.dropshots.com/ckristina" target="_blank">CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

Buna dimineata! Pun si eu cateva poze de la botez!
http://flickr.com/photos/12188734@N03/?savedsettings=1467354670#photo1467354670

Mami de Livia (08.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

Vreau sa intreb si eu fetele care fac supita in felul clasic, adica nu la aburi: puneti apa plata sau de la chiuveta, sau fiarta si racita in prealabil? Eu laptele praf i l-am facut doar cu apa plata pana acum, dar auzisem ca nu e bine sa fierbi apa plata si nu stiu ce sa fac. La lapte doar o incalzeam...

Mami de Livia (08.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

pepsi,
m-am uitat pe pozele de la "conferinta alaptarii"; arati foarte bine.

Cat despre iesiri in Europa sau in alta parte, lucrurile sunt foarte relative: in continuare excursiile astea sunt prohibitive ca si cost pentru multi romani; la fel de bine sunt altii, e adevarat mult mai putini, care ies constant din tara de cateva ori pe an; si vorbesc aici de turism, nu calatorii in interes de serviciu.
Si ca sa nuantam si mai tare, poti pleca in acelasi loc, de exemplu in Turcia, la mare, si platind 400-500 eur/sejur/pers la 3-4 stele dar si platind 1000-1500 eur/sejur/pers la 5 stele Ultra all inclusive.
Singura diferenta fata de anii trecuti este ca acum nu mai stam sa ne milogim pentru viza, daca vorbim de Europa.

Ckristina,
e posibil sa fie lapte acumulat; eu am patit asa cam la 2 saptamani dupa ce am luat pastila de intarcat; mi se oprise laptele, adica aveam sanii moi dar in jurul sfarcului era foarte tare; m-am chinuit cu pompa fiindca se inchisesera si canalele intre timp dar am scos vreo 15 ml lapte ; de atunci nu s-a mai strans nimic.

DidiAlex,
bine te-ai intors; cum a fost sederea in RO?

Elteka,
hai dragutza, ca te asteptam cu vesti; spre ca e totul bine.


, mamica de David (24.04.2007)
poze David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paflo spune:

Chiqui, pai ce rost are sa fierbi si sa racesti apa ca apoi sa o pui iar la fiert cu legumele?Eu am folosit apa de la robinet cand faceam supica clara.
Ckristina, ia legatura cu un dermatolog. Din ce spui seamana cu un abces mamar si trebuie inceput rapid tratamentul.Bafta!
Andrada, am gasit pe Wikipedia (un site tip enciclopedie, f serios) informatii despre vitamina C (inclusiv temperatura la care se distruge, modalitati de a gati alimentele, etc.): http://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_C Caut si despre celelalte vitamine. Nu contest faptul ca fructele crude au cel mai mare continut in vitamine,dar prelucrarea termica nu le reduce la simplu 'balast', oferind insa avantajul reducerii riscului de contaminare cu paraziti si al unei digestii mai facile. Ei, dar avantajul discutiilor in contradictoriu este ca ne putem pune cu totii la punct cu informatii utile. Ma tot uit la pozele lui Antonio si ma minunez cat par are (sotul meu ma tot intreaba cand o sa aiba si Sofia par de prins in codite, caci acum avem asa cateva fire de o baie, plus o chelie de frecare la spate).

Florina si Sofia (09.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paflo spune:

Andrada, tot eu sunt. Inca doua site-uri despre vitamina C:
http://www.vitamindeals.info/articles/vitamin-c.html
http://ohioline.osu.edu/hyg-fact/5000/5552.html (aici e un tabel foarte dragut cu continutul in vit C al diferitelor fructe si legume, unele crude, altele preparate termic).
acum fug ca ma cheama datoria


Florina si Sofia (09.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Petit_ange, nu am raspuns ca abia acum am terminat de citit ce ati scris. Mesele lui piti variaza ca nr si consistenta. In principiu sunt 5-6 de ~120-130 ml. Dar se intampla sa se scoale dimineata la 5-6 si sa pape 130 apoi sa traga un somn pana la 9, o masa de 90-100 si un somnic pana la 11 si alta masa tot cam asa, iar azi de ex. s-a trezit la 6 si dupa ce a papat tot 130 a dormit pana la 11, deci a sarit peste masa de 9. Dar asta se intampla cam de 2-3 saptamani. Inainte manca foarte des, cam 8-9 mese pe zi, din 2 in 2 ore, si cum o masa dura o jumatate de ora, eu nu mai apucam sa fac mai nimic in casa. Acum ma simt de parca as fi castigat la loto.
Cat despre diversificare....mi-a fost foarte frica sa o incep, dupa cum imi e si mai frica sa o continui . Eu sunt hiper alergica, chiar si insarcinata fiind am facut edeme si pete mancacioase de la diverse mancaruri, bauturi si medicamente. Daca nu ar fi avut probleme cu digestia nici nu as fi inceput cu sucurile inainte de 4-5 luni, dar am zis ca sunt oricum mai bune decat orice medicament ptr reglat tranzitul intestinal. Eu oricum arunc prima apa de la fiert ( de fapt mama, ca ea gateste mai mult) pentru ca eu am reactii alergice la chimicale, dar tot sper ca Matei sa-l mosteneasca pe tasu, care poate sa manance si de pe jos si sa nu aiba nimic.

mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)
BUBURUZU MEU BOTEZAT


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Paflo i-am dat si eu ieri Anei mele para (2 lingurite) si mi-a umplut 3 pampersi , asa ca nu pot continua cu para. Cel putin acum stiu ce sa ii dau in caz de constipatie Azi i-am fiert marul la aburi dar nici asa nu am avut succes cu el. L-am mancat eu! Mai incerc maine si cu putina pulpa de mar si mai mult suc, sa vad daca asa vrea. Daca nici asa, cred ca ma las pagubasa cu marul. In rest, mananca cu placere supita, i-am facut si piure de morcovi si a mancat bine. In schimb am gasit morcovul in KK. E normal?

Madi si Ana Teodora(27 aprilie 2007)



"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput