Hipospadias (3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Si eu sunt cu gandul alaturi de Try di Dariana. Sa speram ca va fi bine si din prima.
Asteptam vesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sama spune:

Bafta multa, Dariana si Try !
Suntem alaturi de voi !

Sama si Iannis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flori78 spune:

Multa bafta Dariana! Ne vom gandi la voi! Succes si putere!
Celorlalte mamici le urez SANATATE MULTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Fuseram si veniram. Facut operatie, reparat problem, ghiudem etc. etc.
Gluemsc, desigur.
Dar am trecut si de pragul asta. N uca-m ifaceam eu prea multe probleme legate de hipospadias in sine. Dupa ce miercuri am stat numai pe telefon caci cardiologul nu trimisese ok pt operatie (adria navand si un mic VSD la inimioara care ar putea interfera cu anestezicul), apoi sa-mi spuna tanti de la urologie daca am facut analizele de sange. Care tanti? Pai cica trebuia sa fac unele ianitne. Si eu de colo: "Si pe nmien de ce nu m-a anuntat nimeni inainte?" Si-uite-asa cu oepratie programata la ora 11, eu la ora 7 dimineata eram la spital sa recoltam sange si sa face manalizele de rigoare. Au urmato apoi multe ore de asteptare, bebe maraici caruia ii era foame, deh, saracu, ultima masa a fost la 4:30 dimineata si aia de lapte de mama. Dupa ce 3 asistente pe-acolo m-au stresat sa verific nuemle de pe banderola de la piciorus si data nasterii luat a fost si dus in sala de operatie la 12 fara 20. Apoi vreo ora am bocit prin sala de asteptare, dar de teama rezutlatului la hemoglobina care i-a iesit inaitne de operatie (noi avem un istoric mai complicat legat de hemoglobina asta). Dupa o ora si ceva a iesit asistenta sa ma anunte ca a fost adormit si s-a dat drumul la operatie si pe la 3 fara un sfert a iesit si dr. si mi-a dat verdictul: operatie cu succes, totul e ok, sperma ca timpul sa ne dovedeasca ca vindecarea se face cum trebuie, ca nu exista scapari de pipi prin alte puncte (caz in care se reopereaza pt corectare) etc. Poarta doi pampersi si e mult mai usor sa schimbi acum copilu' .
Am petrecut o noapte i nspotal ca sa ne verifice periodic semnele vitale avand in vedere c-a fost prematur si aucm mituztu e acasa si ma asteapta.
Dupa 10 zile scoatem si sonda la nenea dr., avem voie 2 spalari pe zi si o baie de max 5 minute pe seara cu scufundarea popoului. In rest nimci deosebit, avem doctorii pt durere si cam atat. Astepta msa treaca cat ma irepede cele 10 zile sa scoatem sonda.

Pupici la mamcii revin cand am mai mult timp.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Try, chiar ma gandeam la voi. Ma bucur ca totul a decurs bine si sper sa fie bine in continuare. Dureri a avut, sau are? Sau ....nu stiu, din cauza sondei ma gandesc.

De Dariana stie cineva ceva?

Roxana,deCalin(9.11.2006),Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Try ma bucur ca ati trecut cu bine de prima faza si va doresc sa fi reusit din prima. Sa ne spui cum este dupa ce scoateti sonda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

Am ajuns si noi acasa, uff...., am scapat, suntem bine acum, insa a trecut prin chinuri groaznice mititelul din cAUZA SONDEI. cum a decurs.......am ajuns pe la 8 si ceva la sp, ne-am internat, la 10,45 l-au luat in sala, ii facusera o preanestezie inainte si era deja molesit bine de tot, a iesit pe la 12,15 adormit, dupa vreo 20 mn s-a trezit, era cu perfuzie si sonda. a inceput sa planga, facea crize de plans din jumate in jumate de ora de la usturimea din cauza sondei si il durea cand facea kk. asa cum am presupus, branula si-a smuls-o din prima zi, antibioticul i l-au dat pe gura dupa numeroase incercari nereusite de a-i baga in vena, sonda a scos-o de 2 ori, se zvarcolea de durere si isi furtunelele, ba chiar a doua a iesit pe masa de pansat cand am rugat-o pe asistenta sa ma ajute sa i-o aranjez ca nu statea, dadea din picioare si urla, pana la urma a iesit, nu stiu cum, a venit dr de garda, i-a pus alta ( era a doua oara cand avea loc operatiunea asta), abia l-am tinut 3 persoane iar dr mesterea acolo, dupa 2 ore facea pipi doar in pampers, in sonda nimic, asa ca i-a scos-o de tot, urmatoarea zi ne-a scos si pansamentul si uite asa a reusit baiatul meu sa nu mai aiba dureri.
ne-am chinuit mult, dar ce a fost mai greu a trecut, speram sa nu mai fie nevoie de alta interventie. acum ne refacem. am scris pe fuga, pt alte amanunte astept intrebari

multumim tuturor mamicilor care au fost alaturi de noi, celor care ne-au dat sfaturi, chiar au fost fff folositoare,
va pupam,

http://www.flickr.com/photos/dariutzu/?saved=1

Dariana si Darius (30.07.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Dariana, bine-ati revenit!

Am inteles eu bine, vrei sa spui ca si-a scos sonda? A cata zi? Si presupun ca i-au pus-o inapoi pe viu, nu?

Antibiotic i-a mai dat prin branula doar in ziua operatiei sau si in zilele urmatoare?

Sa inteleg ca acum nu mai are sonda? Face pipi pe unde trebuie?

Multa sanatate si numai bine.

Roxana,deCalin(9.11.2006),Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

branula a scos-o din prima zi, au incercat sa-i bage antibiotic direct cu seringa, dar nu gaseau vene, se spargeau, cred ca de 4 ori au esuat apoi le-am zis eu sa renunte ca era prea ciuruit si chinuit mititelul si plangeaaaaaaa, i-au legat ultima data garoul si s-a invineit toata mana in jos si am zis gata, ii dam pe gura.
sonda a scos-o prima data a doua zi dupa op, iar a doua oara a treia zi, i-au pus alta de fiecare data, dar facea pelanga mai mult, apoi au renuntat de tot la ea si nu l-a mai durut. l-a vazut dr cand facea pipi si a zis ca face bine.

http://www.flickr.com/photos/dariutzu/?saved=1

Dariana si Darius (30.07.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

antibiotic ii dau inca, doar ca mi l-a schimbat, in sp ii dadeam augmentin, acasa ii dau sumetrolim.

http://www.flickr.com/photos/dariutzu/?saved=1

Dariana si Darius (30.07.2006)

Mergi la inceput