Cirese de Mai-Iunie 2006 la licitatie(61)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Ieri si azi am auzit doua cuvinte noi spuse de Kailan: ceata- care il spune cu un "ci" foarte puternic un fel de ciiiiatza iar azi a repetat dupa tat-su kraai care insemna cioara in Olandeza. Ne-a innebunit cu cra-cra si kraaaaai azi. Spunea kraaaai si radea cand nu ne asteptam.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Ce cadou credeti ca i-a facut Moaca lui tatsu de ziua lui? S-a dus la el cum s-a trezit si i-a soptit "caca" dupa care, demonstrativ, i-a dus si olita
Printre altele, domnul Razacila s-a jucat de mama focului cu ea, s-a suit si cu picioarele in olita, numai in cap a omis sa si-o puna


Lacri si Razaciosul Alexandru 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Am solicitat transferul albumelor "ciresesti"(impreuna cu cele ale subsemnatei) de pe yahoo pe flickr.
Se pare ca dureaza un pic transferul lor.
In fine...ma gandeam ca poate mai doriti sa facem un album cu cirese hlizite, ca sa-i vedem pe toti mai bine, cat de mari si de frumosi au crescut. In urma cu un an aveau niste mutrite...
Ar fi grozav sa-i punem din nou la un loc, nu credeti?


Lacri si Razaciosul Alexandru 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

'Neata livada!!

Lyly esti grozava cu Razacila al matale!! grozav pusti!! Ma bucur mult ca ii place carticica de la noi
sa iti traiasca sotul si lui Razacila taticul!!la multi ani!!
Cat priveste un album nou cu ciresele noi semnam neaparat pentru!!

Amonar felicitari lui Kailan micul vorbaret si: "kraaaaiii" de la noi!!

Mijlocu'toamnei si Hora heiiii bine ati revenit!!! Multumim frumos pentru povesti mami!! ne era dor de voi Sper sa nu mai chiuliti asa mult!! ca va dam... bataita..

Camelia da si in noi cu niste castane.. si mici ca mooor de pofta...pliiiz!! Ardeiul jucaus si lipicios.

Ralucis sa va traiasca finuta!! Si papusica.. nazdravana!!

Miti si Amiss imi pare tare rau pentru puii mici si bolnaviori.. multa sanatate le dorim si voua multa putere si rabdare!!

Cami 8+ & Sofia
www.flickr.com/photos/40365301@N00/sets/" target="_blank">pozici si filme



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Arleena multumim frumos pentru pozici!! lui Alex superstar si Anei cea buclata si scumpa!!

Monicuta superba papusica Aylin!! sa va traiasca!! Ce fain povestesti despre cei doi puisori!! Imi dai curaj si mie!!

Lya merci mult!! Numai bine si voua!!

Ildy.. ce supriza placuta!! Si am vazut si pe David frumuselul.. pai se poate sa stati asa departe de noi ..

Doroti merci ca ai pus link-ul la vocabular!!

Virgi am citit povestea de la capitolul trecut: mai ce fata are mama... o frumoasa si asa isteata si cu personalitate pe masura hihihi!!!! Bravo Claudia nu te lasa!!!

si pana nu uit cu scuze pentru intarziere:
la multi ani Dilaural!!

si Iulyp sa iti traiasca fetita!! Nicoleta la multi anisori!!

Cami 8+ & Sofia
www.flickr.com/photos/40365301@N00/sets/" target="_blank">pozici si filme



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Si acum daca tot m-a lovit logoreea sa mai povestesc cate ceva despre Soficu'galagicu!!
E tare vesela toata ziua, mai nou toti copii si animalutele si personajele de desene animate care ii plac sunt" baby" dar spus asa dulce si chitait..e o nebunie.
Azi in parc alerga dupa un catel si striga ":baby, baby" si eu ii ziceam mami dar nu e baby e catel, doggy si ea dadea din cap ca nu si striga iar baby"...
A inceput sa ma anunte cand face pipi ( de obicei in timp ce face..])dar e si asta un inceput, nu?! si caca, la caca trebuie sa alergam repede la olita daca vrem sa nu scapam trenul..
Daca ii spunem sa puna la loc ce a luat si ca nu e voie asculta( de tati in 90 % din cazuri, de mami in..hmmm 50% din cazuri), stie sa puna jucariile la loc si le aduna frumos si le pune in cutii, de cele mai multe ori. Ii place sa deseneze si ne cere creioanele si cartea de colorat care de obicei sunt sus pe biblioteca ( sa nu le roada "soricelul"), cum ne trezim dimineata vine cu "artea" sa "eshte" ( =cartea sa citim); ii place tare mult la calculator si cum il prinde pe tata-sau atat il iubaceste pana il indupleca; are o parere foarte buna despre ea si de acte ori face ceva ce i se pare ca e bine se aplauda singura..si multe altele care sincer nu imi vin acum in cap.

daca nu v-am plictisit deja de moarte cu atatea laude am pus si niste filmulete mai recente:
www.dropshots.com/camiM#date/2007-09-29/23:54:39" target="_blank"> la cumparaturi
si
www.dropshots.com/camiM#date/2007-09-29/23:15:13" target="_blank">in parc

Editez sa va zic ce boacana a facut mami: am incercat sa ii tai putinel din breton ca ii intra in oki si nu suporta agrafe, bile etc, bun dar fata mamii nu sta locului deloc, in plus baga si ea manuta in foarfeca sa vada ce se intampla, rezultatul; un breton fooooarte scurt ..si un tatic hotarat sa nu isi mai lase fata cand vine vorba de tuns pe mainile total neindemanatice ale mamei/...
acum va las, o zi buna tuturor numai cu bucurii!!


Cami 8+ & Sofia
www.flickr.com/photos/40365301@N00/sets/" target="_blank">pozici si filme



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

Vreau sa incept prin a-mi cere scuze celor carora vroiam sa le raspund si nu-mi mai aduc aminte cui...insa ultimele 2 saptamani cu spitalul si boala lui Alex m-au dat peste cap de tot.

Amiss_zip imi pare asa de rau ca ati fost bolnavioare. Te inteleg perfect pt ca asa cum am scris si noi am iesit vineri din spital dupa 8 zile de perfuzii, branule si fluturasi...Noi am fost internati la Bals. Voi ?

Vivighe sa stii ca si Alex a avut si stomatica acuta, asta in acelasi timp cu herpangina din gat...iti dai seama ce horror a fost ? inca nu are pofta prea mare de mancare, dar e ok.

Si noi ne luptam cu maselele, pt ca doarme f agitat noaptea, miauna intr-una si se foieste, ba chiar mai si plange cateodata. I-am dat
cu gel pe gingii dupa portia de lapte de seara, dar mai nimic.

Fetelor va mulumesc pt aprecierile pozelor noastre ( de acum vreo 2 sapt ) si pt laudele aduse plimbaretului meu.

Carmina sunt langa tine in continuare si iti doresc ca intr-o zi sa vina si o surioara sau un fratior !

Neda iti raspund acum intr-un tarziu, eu am pus la un momentdat blenderul in dulap si nu i-am dat decat mancare pasata cu furculita, si chiar daca a durat vreo 2 luni de mofturi si vome provocate de el, tot nu m-am lasat ( asta a fost cand avea 9 luni ). Cam asta am facut, am renuntat brusc la blender. De innecat acum oricum nu se mai poate inneca de la mancare pasata cu furculita.

Lyly felicitari pt kaka la olita. Saracul Alex al meu, dupa cateva incercari esuate cu olita am lasat-o balta, insa de vreo 3-4 zile face kaka in pampers si apoi zice "caca" si se trage de pampers dintre picioare. Deci ma gandesc sa o pun pe bona sa inceapa iar cu olita. Simpt ca mor de ciuda ca nu sunt acasa sa perseverez eu...asta e...

Monicuta ai o papusica mica tare-tare scumpa !!! mi-e tare dor de voi !

Fetelor si taticule ma vazut poze cu ciresele si toate-toate sunt niste bombonici !!!
Imi pare rau ca multe cirese sunt bolnavioare sau au probleme cu maselutele....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

miti mersi la fel, nu am scapat inca de buba ca acum are febra si diaree. E posibil sa fie de la medicamentele multe si de la siropuri si siropele.

Virgi ce anume este acel pansament pentru stomacel? Oare agsesc si pe la noi? (spuneai ca daca cea mica ia un medicament ceva...ii da si un praf pt stomac)


Sa va povestesc o intamplare din categoria rasu-plansu. Cum am intrerupt tratamentul cu antibiotic pentru ca Petra era alergica la el, si la o zi a facut febra 39, am fost cu ea la spital sa o vada pediatra. Eram tare ingrijorata sa nu aiba ceva la plamani pentru ca se aude ciudat cand respira noaptea si se mai inneca cu secretii. A consultat-o medicul si a spus ca e ok dar ca i iva face totusi o aspiratie pentru ca are prea multe secretii. Buun deja o asistenta aduce magaoaia de aparat. Petra deja era bocita amintindu-si de ce-a patimit in acel cabinet cu o saptamana in urma. Cum a auzit aparatul a tresarit ca arsa. Am linistit-o, "puiule nu-i nimic, esti cu mami, nimic nu ti se va intampla rau...". Cand vine comanda asistentei: Punteti-o culcata cu capul aici. Cum am pus-o pe pat cea mica a inceput sa se zbata si sa planga si sa zbiere, asa ca nu va mai zic cum a facut cand i-a bagat furtunul pe nas pana in gat si apoi pe gat etc... Si plange ea ce plange cu furtunul in nas bagat destul de mult pe care se vedeau mucisorii iesind pana la un moment dat cand, in disperarea ei, vazand ca nu zic nimic, se opreste din plans si cu ochii mari, speriata, ma intreaba destul de "calm": "Cocu?" iar dupa ce ii spun printre hohotele de ras, se pune iar pe plans "linistita", stiind ca este un furtun
Au ras si asistentele, am ras si eu, si rad de fiecare data cand imi amintesc ce serioasa a fost si cum s-a oprit din plans sa intrebe "Cocu????"


Acum petra are febra...Doamne ajuta sa terminam cu bine!
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

quote:
Originally posted by 26octombrie

uups

hai sa va spun si de ce intru asa timid aici. ca mi-e rushine! uneori nu reusesc sa deschid computerul o saptamana (de regula, nu uneori .
ei bine, cam la o saptamana constiinta ma impinge sa deschid computerul, sa vaz si io la ce mailuri n-am raspuns, sa merg in livada.. si in livada n-ajung, ca incep sa cetesc si nu mai apuc sa termin. si daca termin deja mi-e jena sa mai scriu, ca am notat in minte fo trej de raspunsuri MUSAI si le-am si uitat si la final ma simt de cacao sa scriu fara sa arat ca m-am bucurat de revenirea cuiva , si eu iar sunt ultimul om. uff. uite, de-aia nu scriu.
si nu e vorba numai de reveniri, e vorba de dragele mele fete din livada de suflet. si era sa spun "foste burticoase", apoi mi-am dat seama ca si aici e o buba, m-am bucurat tare, tare de fiecare burta noua de care am citit si uite, acum mi-e deja teama ca daca nominalizez sigur uit pe cineva si atunci tac. da nu ma simt bine.
na, sa va invatati minte, ca voi ma sunati sa vin. uite, am venit, daca va era dor de logoree, luati de-aici, sa v-ajunga, sa nu mai duceti dorul..


Luana si Hora - 14 Mai 2006

www.geocities.com/mamici_de_mai_iunie2006/povesti.html#Hora " target="_blank">poveste
io tot cresc

“Daca ti se da o coala liniata, scrie pe cealalta parte”
(Juan Ramon Jimenez)




Luana, ai spus exact ce as fi spus si eu !!! Exact de-aia nu intru nici eu, si mai pune in plus ca eu sunt mai mult singura cu Gongutza mea, ca barbatu-meu e plecat prin delegatii prin toata tara de luni pana vineri, asa ca ajung cu greu la computer abia pe la 10 seara, dupa ce mi se culca ploada ...
Programul nostru e cam asa: la 9 facem ochi, gongaim singuri in patut vreo juma' de ora (timp in care mami se chinuie sa faca ochi), dupa care ne trezim de-a binelea. Pe la 9.30 luam un biberon de laptic, ne jucam vreo 3 ore, timp in care in mod normal mai luam si o masa de fructe (cand nu suntem cu diaree, ca in ultima saptamana), mai stam cu mama la masa si mancam covrigel, painica, branzica sau cascaval ("caica"), cateodata iesim si pe-afara putin.
Pe la 12.30 ni se face somn, ne ducem la nani ("nena") si dormim vreo 3 ore (super bine, are timp si mami sa faca treaba sau pur si simplu sa leneveasca; daca n-am orele astea parca sunt batuta toata ziua). Pe la 15.30 ne trezim, gongaim putin in pat si ne-ntrebam retoric "Une'i mama?" sau "Une'i tata?" sau "Une'i bebe?" (bebe este in mod generic orice bebe, inclusiv la TV, pe strada, la calculator, in revista sau ea in oglinda).
Pe la 16.30 mancam (foarte prost, legumele cu carnea numai cu iaurt, sau carnea bucati). E foarte amuzant cum ii tai fripturica in fasii, pe care le ia si le mozoleste bine, dupa care si le trece si prin par putin, sau pe dupa gat, sau pe dupa urechi ... Dupa masa de pranza sau cea de dimineata, cand ii dau branza, va inchipuiti cum miroase
Dupa care iesim afara, pe la 17, pana pe la 18.30. Repede in casa pt un pui de somn, cam o ora, dupa care seara pe la 20.00 masa de cereale, baita pe la 21.00 si nani din nou pe la 22.00; in zilele bune, ca in daca n-avem chef ne culcam si pe la 23.00 ... Si pe la 5 ne trezim pt un biberon de lapte ...
Abia pe la 23.00 ajung si eu la calculator, si nu stiu ce sa fac mai intai ...

Asa ca de-aia nu scriu ... N-am apucat sa citesc nimic din urma, inteleg din ce scrieti voi ca sunt vesti rele ... Carmina, nu pot sa-ti spun decat curaj, o sa treci tu si peste asta ...

Noi am fost o saptamana la Tusnad, prima noastra iesire in 3; Gongutza s-a simtit bine, dar pt noi a fost foarte obositor ... Dupa vreo saptamana a racit, nimic grav, doar putin rosu in gat, ca peste inca o saptamana sa-mi faca o enteroviroza ... Febra 38.5, diaree care nu-i mai trecea, a tinut-o vreo 3-4 zile, plus crampe, de se trezea urland noaptea si nu mai vroia sa adoarma ... Am ajuns la dr. Marcu, la Medlife, la care am mai fost o data mai demult, dar nu mi-a placut de ea. Totul foarte rapid, ca pe banda, consultatia 750.000 si nu mi-a lamurit toate problemele ... Eu venisem cu listuta, si ea s-a legat doar de enteroviroza (enterocolita i-a zis ea, pt ca era foarte balonata) si-a zis ca lasa, ca restul le rezolvam dupa aia; ca parca eu imi fac abonament si ma duc toata ziua buna ziua la ea !

Pana la urma, cu regim strict, fara fructe si iaurt si cu lapte fara lactoza, am pus-o pe picioare, dar la coprocultura i-a iesit Salmonella ! Astept antibiograma, dar nu ma incanta prea tare ideea de a-i da antibiotice ... Stiu si de unde a luat-o, de la niste sunca de Praga din care am mancat cu totii, si ea jumate de felie, cu foarte mare pofta, de ne-am bucurat ca ii place copilului ... stiu ca n-ar fi trebuit sa-i dau, dar cum tot nu mananca mai nimic, am zis sa incerc cu asta, plus ca era foarte buna si parea de calitate ...

Cam astea sunt noutatile noastre, ma duc si eu sa ma culc, ca acusi e trezeste ...

A, sa nu uit, ca cine stie cand mai apuc sa scriu ...

Luana - te rog mult de tot, spune-mi si mie la ce cresa ai dat-o pe Hora ? Mi-ai facut pofta si tare m-ar bate gandul s-o dau si eu pe Gongutza ... Parca tu stateai prin Titan - Vatra Luminoasa (sau bat campii ?) Ca tare mi-ar prinde bine niste timp liber pana incep serviciul, sa ma mai ocup si de mine si de casa ...

Boghi

poze Gongutza
si alte poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

Amiss_zip si la noi a revenit kaka de multe ori, si ieri a vomat dupa-amiaza si azinoapte o data...in seara asta mergem si noi iar la spital la Bals...nu mai stiu ce sa mai zic...nu mananca...doctorita il banuie ca ar avea Rotavirus acum la stomac...sunt terminata

Mergi la inceput