Fulguleti de noiembrie - decembrie 2006 (85)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

buna de dimineata!! noroc ca am prestat un canoi extra-large de cafeu, ca altfel lesinam cand deschideam forumu' si vedeam cate pagini am de parcurs... asa ca am savurat si-ntr-o parte, si-n ailalta :)
shoshiko, la multe primaveri tot inainte, sa ne traiesti, sa-ti traiasca flacau' si tot familionu', sa fii fericita si toate alea alea.. daca au functionat urarile si-a mai ramas ceva prin sticle, staorce si la fata aici in paharel de-o dusca :))
...offf...laura...trebuia sa raspund...da' oare ce m-ai intrebat??? o secunda sa dau rew.
(dupa 1 secunda) : otet aromat, deci. este luat de la farmacie. orice farmacie, dar cred ca ai mai multe sanse unde se gasesc chestii naturiste. sau chiar la un plafar, daca mai exista sub aceasta denumire. se prezinta intr-o butelcuta ca de acetona, doar ca mai mare (110 ml), este de la Hofigal... exista cu mai multe arome, nu neapart de roze, dar..la momentu' achizitionarii, aceea era singura disponibila pt noi :)
multumim de felicitatiuni pt glasuirea motaneasca, si da luly, asta am ales si eu sa-mi fie prima oralizare, cu diferenta ca eu am zis "caca" foarte clar si foarte direct (adica chiar prestasem 0 ma rog, asa zice mama...) pe cand fi-miu... "ca" si inca un "caaaaaaa" mai lung si cantat, unul dupa altul ce-i drept, dar asa...de amuzament si fara nicio directie :) oricum, momentul a fost funny. si unic, for that matter, ca n-a mai fost urmat decat de niste b-uri soptite si niste pfiiii suflate asa..nush cum..ca si cum ar vrea sa fluiere... n-are el treaba dom'le cu discursurile...
dianocico, am apreciat intentiile tale nobile de matematicizare a maselor.. dar e grele soro.. oricum e bine ca suntem de toate culorile si specializarile pe-aici, va dati seama ce super fun o sa fie cand om avea copchiii pe la scoli?? ce hotline de homeworkuri o sa fie pe-aici?? :))))))) mai tineti minte cand trebuia sa mergem la biologie cu insectaru' in dinti, ca altfel luam 2?? si insectaru' era invariabil obtinut de la vecinu' de la 2, care era cu doi ani mai mare, si luase la vremea lui nota buna pe el.... ehhhh :)))
chris, o multumire speciala pt felicitare, cred ca e prima oara cand m-am vazut mentionata intr-o postare de-a ta... asa m-am iemotionaaaat...

Deea, mami de Eric (15.12.2006)

www.helpsonia.com/" target="_blank">pentru sosonica


"outside of a dog, a book is man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:


povestea noastra vieneza:

saptamana trecuta, am dat o fuga pana la viena pt 3 zile. erau ultimele de concediu ale sotului, vroiam ceva doar pt noi si copii. pana la urma am plecat doar cu ianis, ar fi fost prea obositor pt marc.

o zi am petrecut-o la gradina zoologica din viena, una dintre cele mai mari si mai vechi din europa, face parte din complexul palatului regal schonnbrun. cine are ocazia sa mearga la viena, MERITA. la schonnbrun stai o zi intreaga si tot n-ai vazut tot. gradina zoolgica este imensa ca intindere, foarte frumoasa, vezi orice
animale vrei, sunt foarte multi parinti cu copii in vizita, am prins vreme insorita dar cu un vant insistent si racoros... ianis a racit... nu-i bai...

a 2-a zi: shopping langa viena. tinta principala: toys'r'us, unde am petrecut juma de zi, unde gasesti in principal jucarii, dar si hrana de bebei, ceva hainutze si incaltaminte si orice produse de ingrijit/crescut bb. ianis s-a comportat exemplar, s-a jucat cu tot ce avea voie (cal cat un ponei, tricicleta, camioane, tractoare, bucatarie, stand de mester etc, toate se puteau proba) si n-a plans
dupa jucarii. ca mami era oricum darnica si i-a cumparat o gramada: bicla de-aia mare pt ianis, masina de tuns iarba, drujba, role, pista de formula 1 super faina, pt marc: mergator, masa de activitati super muzicala, scaun de masa pt marc, tricicleta lui marc pt la anu'... offf ce-am mai luat? haine lui ianis: costum de ski, pantaloni termo-nu-stiu-cum f faini, vreo 5 perechi de papuci lui ianis si vreo 3 lui marc (si sandale si pantofi si ghete) calitate f buna la preturi de oferta. i-am luat si lui marc o hainutza de toamna-iarna f faina din c&a. in fine, ne-am rasfatat cum doar 1 data/an o facem. si nu regret. pt noi n-am luat nimic, oricum n-am avut timp si pt asta.
si apropos de preturi, in toys'r'us, gardurile alea de protectie erau de la 20 euro in sus, am vazut si protectii pt cuptorul de la aragaz, garduri de lemn de facut tarc cat de mare vrei (cum are chinico), tot ce vrei, dar absolut tot ce-ti trece prin cap pt bb.

impresii din austria: toata lumea iti zambeste, toti par prietenosi, inclusiv vanzatoarele din supermarket-uri sau femeia de serviciu de la buda, soferii opreau sa trec strada cand proasta de mine doar stateam pe trotuar (nu prea departe de zebra) asteptand sa apara ianis cu tati... tot a 3-a femeie avea in brate sau in carut cate un copil, f multi sub un an, am vazut la shopping pe una care parca
abia iesise din maternitate, avea bb-ul cat un pumn, cu fatzuca aia roz si pielicica descuamata, exact ca la 3 zile de la nastere. toti, dar absolut toti copiii erau imbracati extrem de lejer... nu i-am auzit plangand, nu i-am vazut cu muci sau tuse, zau ca i-am urmarit... pe ianis l-am lasat sa tipe sa se joace sa alerge cat a avut chef si noi ii tineam isonul, saream cu el ca si capritza... -
austriecii zambeau dupa noi, romanii (ca erau multi si vorbeau tare, toti la shopping) se uitau chiorash - vezi doamne, iaca nebuna joaca shotron cu copilu'... in public ?!

concluzia: la anu' 100% mergem iar, cu tot cu marc, speram, si pt mai multe zile. kokorinaaaaaa, veniiiiimmmmm!!! m-am gandit la tine, dar noi ne-am hotarat luni dimineata si am plecat in aceeasi seara, deci nu era frumos sa ne anuntam in ultima clipa :-)


revin


Marc (17.12.06) si Ianis (14.09.04)

Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis


www.helpsonia.com/" target="_blank">Pentru Sonia / www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Pentru Darius, acum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Am bagat un ochi scurt si ce vad.... Diana, crezi ca scapi de noi???? ; ma pun in fatza masinii dar VIN!!!!!! (cred ca e cazul sa luati un microbuz, la nevoie il deturnez pe ala de la job.. asa ca, shine mai vine???? - avem locuri pana la Viena, cazare in Tirol...
Singura imi dau si ma trimit la munca...

Yagmur - mami de Luca (19 decembrie 2006)

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">fulgi de nea
slide Luca
varsta Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

dianarus, da da da da.. ai dreptate in tot ceea zici acolo. si sa stii ca nu se uitatu la tine ca esti nebuna si joci sotronu', ca in lumile civilizate nicio astfel de exteriorizare nu impresioneaza pe nimeni.. se uitau asa...ca se intampla ceva ... si zambeau din pura politete si pentru ca asa le e natura.
despre toys'r'us..da...si eu am cazut pe spate, dar n-am intrat in detalii si nici n-o sa intru, si nici nu cred c-o sa mai intru vreodata in magazin, fin'ca acolo o patiram cu dintzosu' :)) si am dezvoltat asa..un instinct..sa scuip de trei ori in san si sa-mi fac cruce cu limba in ceru' gurii cand aud de el :))))))))))))) kiddin', logic :)))))))))

Deea, mami de Eric (15.12.2006)

www.helpsonia.com/" target="_blank">pentru sosonica


"outside of a dog, a book is man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

avand in vedere ca si azi traduc de sar tastele in stanga si-n dreapata, sapand adanc in memoria mea post-partum, mi-a rasarit din neguri discutia pe care o mai avuram la un moment dat despre cum am putea face s-o punem de o mareata intalnire de grup... si existau amatoare, si totul a picat la fel de entuziast precum a si-nceput... dar io, fata de angajament, m-am gandit sa insist :)) deci, ce ziceti?? suntem in stare / dorim sa ne organizam nitel in asa fel incat sa reusim sa planificam cu stil si eleganta o intalneala la anu', de un 1 mai muncitoresc de-un par egzamplu (in ideea ca atunci oricum e liber, si nu se cer sacrificate zile de conced'), la cort si paturici, sa petrecem si sa ne veselim??? haiditi bre, ca io zic ca e extrem de plauzibil, si chiar putin costitisitor daca reusim sa ne punem mintile la contributiune... si pana la urma, daca misa poate sa se spiraleze, adicatelea ce..om fi noi mai ne-breze?????

Deea, mami de Eric (15.12.2006)

www.helpsonia.com/" target="_blank">pentru sosonica


"outside of a dog, a book is man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokorina spune:

buna sa va fie inima!

multumim pt urarile facute!sandokanii au 11 luni.inca au 10 luni ca pana la 15.35 si respectiv 15.36...mai e putin.

am intrat repede,ca-mi astept socrosenia sa vina la mine,neinvitata de mine,s-a invitat singura.asa ma enerveaza stilul asta al ei,de mor.si in plus de-am avea ce sa vorbim,dar nici nu stiu ce sa vorbesc cu ea...in fine e un subiect lung...

LAURA...ma bucur pt voi ca santeti mai bine si cu jobul te inteleg sa fii intoarsa pe dos.dar mai mult ca sigur ca dupa retrimiterea cv-ului,vei fi acceptata.daca ai plans de ciuda,lacrimile iti vor fi rasplatite.iti doresc succes si sa ne tii la 220.

DIANARUSULE....am fost si noi la parcul zoologic de la schönbrun,intr-adevar este atat de frumos ca nu se poate descrie in cuvinte decat daca vezi cu ochii tai.dar castelul l-ai vizitat,ala sa fi vazut.eu am ramas la propriu muta si de emotii si de tot ce-am aflat despre istoria acestui castel.

la faza cu cat de draguti sant austriecii....da-mi voie sa te contrazic.da,vanzatoarele sant dragute,pana si femeia de la toaleta,si....,si....,asta pt ca isi dau seama ca esti turist.in momentul in care stiu ca tu,de alta nationalitate traiesti in tara lor,se schimba radical situatia.am trecut si inca trec prin faze de astea care ma dezamagesc pana cateodata ma aduc la plans.desi vorbesc germana si leg conversatii cu care si cine ma intreaba cateva ceva,....intr-un cuvant ne intelegem pe aceeasi limba,de cum scot prima fraza din gura,scade interesul celeilalte persoane de a mai conversa cu mine si se comporta vizibil deranjata,cu mine.se comporta chiar urat.iti dau 2 exemple nu mai departe amandoua s-au intamplat saptamana trecuta.merg intr-un magazin de cosmetice.vanzatoare ma intreaba daca sa ma ajute cu ceva,zambareata,draguta....la care eu raspund : nu multumesc,deocamdata ma uit,dar daca am nevoie de ajutor,o sa vi-l cer.din acel moment s-a schimbat la fata(se simte ca nu sant de acolo,pt ca eu nu vorbesc dialect,vorbesc germana pura,si astia din zona asta tin extrem de tare la "a doua limba" a lor.pana si la scoala se editeaza carti scrise in dialect,care este o cu totul si cu totul parca alta limba)...revin.nu numai ca a plecat ofticata,nervoasa dar atata si-a facut de treaba prin magazin si aruncandu-mi niste sageti de priviri.apoi am rugat-o sa ma ajute sa-mi dea un produs ce era pe un raft mai sus,neajungand,ea avand scaunelul ajutator.mi-a spus ca ce nu pot lua scaunul singura sa mi-l iau?ceea ce nu este normal sa se intample asa ceva intr-un magazin.daca era o austriaca,se urac si ii dadea produsul.ma rog,chestiile astea nu pot fi scrise,descrise....astea se simt atunci cand esti in situatia respectiva....

revin cu un al doilea ex si cu un alt mesaj,chiar acu s-au trezit sandokanii....apoi vine socrosenia.revin cred mai pe seara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

marani si eu mai vreau sa vad pozele de pe munte cu fetita si cateloiul si pozele cu oana de dia mi.as dori sa le vad daca se poate, cred ca am tare pofta sa fac un bebe2 fetitza

la faza cu matematica ma fac ca ploua, prefer sa.i dau biscuiti lui ivan intregi decat calcule :)

yagmur si ivan se trezea de la dinti intre 22 si 23 si urla , tu cum esti cu tiroida? eu ieri mi.am repetat analizele tsh etc si pe 10 am rezultatele la endocrinolog

dianarus si eu ma minunam cand vedeam in magazine copilasi de vreo 4-5 zile (sau asa pareau) dar intre timp m.am obisnuit , pe cei mai mari ii lasa parintii in pace , daca au chef se tavalesc pe jos cand ii apuca si nimeni nu se mira , iar acum cativa ani cand am venit aici eu purtam caciula iarna iar copii nu , acum realizez ce ridicola eram si de ce se uitau asa la mine

http://community.webshots.com/user/dayannara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

o intrebare relativ stupida, dar reala: cum se curata dom'le partea aia de la batista bebelusului care intra in nara (..intelegeti voi..)??? am scos ditamai liliacu', care si-a facut culcus in acel ustensil, si de-acolo nu mai vrea sa iasa.. gauricile (si pe-o parte si pe ailalta) sunt prea mici ca sa introduc ceva... shi ma fac?? l-am pus la inmuiat, ca asta-mi mai lipsea, sa se mumifice aratarea pe-acolo... helpuiti-ma, pliiiiiz!!!
(...si va rog sa ma trageti la socoteala cum ca de ce e prima oara cand intampin astfel de dificultati... minunatia era responsabilitatea mihaiului.. dar cum el activeaza ziua in campu' muncii, iacata-ma-s inocenta si neajutorata... dansul nu se sinchiseste sa raspunza la telefon... aere de shaf, dom'le.. sa vezi ce-i sparg io capu' mai pe seara....)

Deea, mami de Eric (15.12.2006)

www.helpsonia.com/" target="_blank">pentru sosonica


"outside of a dog, a book is man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

quote:
Originally posted by a_deju

o intrebare relativ stupida, dar reala: cum se curata dom'le partea aia de la batista bebelusului care intra in nara (..intelegeti voi..)??? am scos ditamai liliacu', care si-a facut culcus in acel ustensil, si de-acolo nu mai vrea sa iasa.. gauricile (si pe-o parte si pe ailalta) sunt prea mici ca sa introduc ceva... shi ma fac?? l-am pus la inmuiat, ca asta-mi mai lipsea, sa se mumifice aratarea pe-acolo... helpuiti-ma, pliiiiiz!!!
(...si va rog sa ma trageti la socoteala cum ca de ce e prima oara cand intampin astfel de dificultati... minunatia era responsabilitatea mihaiului.. dar cum el activeaza ziua in campu' muncii, iacata-ma-s inocenta si neajutorata... dansul nu se sinchiseste sa raspunza la telefon... aere de shaf, dom'le.. sa vezi ce-i sparg io capu' mai pe seara....)




nu sparge capu nimanui fahhhh
Incearca si lasa apa fierbinte curgand peste ustensil...la robenet...
Pup ya

Dbunny cu bb Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Kokorina si aici e la fel...toti sunt foaaarte simpatici pana afla ca esti strain...Si cu dialectele e la fel...valencienii, catalanii...cretini rau...le cer meniu in castellana si-mi raspund in valenciana si sa vezi ce pumni in cap le trag mentalmente.

Mai fetelor, a meu copil ii asa de rau...nu sta locului nici o clipita! nu mai pot sa-i schimb scutecu ca o ia la fuga cu kktu la cur! sare in patut toata ziua, are o energie de nu mai stiu ce ma fac. Azi i-am promis ca daca asa rau o fii, cand pleaca buni il bag la gradi 15 ore pe zi , la care buni a sugerat sa-l aducem acasa de la gradi doar duminica..in vacanta!

Dbunny cu bb Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu

Mergi la inceput