* Ghiocei de martie-aprilie 2006 * (42)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nshiro spune:

Salutare!
Scuze ca vin cu raspunsurile dupa o mie de ani. Sunt in urma si cu cititul, pe la inceputul capitolului trecut... Poze... abia am reusit sa vad pozele lui Pispi din vacanta, Creta, Delta.. SUPERBE! Iar Perluta iti seamana leit! L-am vazut si pe barzoiul Ghita... Imi pare rau ca nu am apucat sa ne vedem.. la vara planuiesc sa venim iar si ne vedem negresit, numai ca o sa cam creasca "dobanda" la berea aia...
Alinaalex lui Marc i-au iesit 20 de luni! Bravo!
Andreea Georgiana wow! Lui Bubu i-au iesit 27 de luni!! FELICITARI! Abia astept sa ma delectez cu pozele si cu povestirile voastre.

Am mai tradus inca o parte a testului poate reusesc s-o postez mai tarziu ca Maria nu ma lasa defel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

Fetele, am uitat sa va spun de dimineata (va dati seama ce chiauna de cap eram la ora 6) ca mi-am pus jos la semnatura linkul cu jucariile ce le voi avea de vanzare. Asa sa va faceti o idee.
Fetele din State stiu despre ce vorbesc, ele-s fericite ca au de unde alege.

Andreea, mersi de reteta, o s-o fac negresit.
nshiro, eu n-am apucat sa fac testul ala, dar din cate vad ce se scrie pe-aici Iulia are mult de recuperat. Nici pe departe nu-i asa precoce in vorbire mai ales ca si ceilalti ghiocei. Ea le ia mai cu treaba buna

JUCARII PENTRU COPII CUMINTI ... SI NU NUMAI

www.helpsonia.com/" target="_blank">Pentru inimioara lui Sosonica


Bubulina mishelina

Anamaria lui Iulia (23.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Polixeni spune:


In sfarsit am reusit sa stau si eu in liniste la pc...da da v-ati prins Nick lipseste...e cu tati la soacra-mea.Credeti-ma cat e el acasa nici nu ma pot apropia de pc.Mai mult mai nou il inchidem si de la butonul din spate sa nu mai poata sa-l deschida...ca atata a innebunit cu inchisul si deschisul toate aparatele electrice din casa.De fapt acum incerc sa pun si 2 video-uri si o sa va dati seama singure despre cate pasiune pt pc este vorba in propozitie.
Vreau sa multumesc fetelor (Ada,Noe,Miha,Aalina2003,Micaalsa,AndreeaG, Catrinel,Ciufulet) care m-au felicitat pt ziua mea si inca o data Irinei!!Da,pe 23 sept e Sf.Polixenia.Am descoperit si eu ca serbez de cand am venit in Grecia.

LA MULTI ANI DELIA!!SA AI PARTE DE MULTE BUCURII IN VIATA SI SANATATE SI SA TE FERICEASCA DOAMNE-DOAMNE CAT DE CURAND CU BEBE2!!!

Miha asa m-am bucurat de vestea ta cea minunata!!!Ai greturi ceva?? Spor la scoala de soferi insa cu precautie,da??

Andreea acum ma uit la pozele voastre...desi conditiile nu au fost precum asteptarile voastre nu conteaza.Important e ca ati ramas cu niste amintiri frumoase.Ce-a mai crescut Bubu...dar cred si eu ca la cat papa.Bravo ei!!!Multumim pt reteta de budinca.O sa o fac si eu azi sa vedem papa Nick sau nu...ca de' noi suntem cam rezervati la tot ce e gust nou.Cat am fost in Ro,te-am vazut si eu la tv...nu cred ca-ti zic vreo noutate...esti o frumoasa si foarte telegenica!!

Noe e bine in casa noua nu?/Ce mare s-a facut si Bia ta!!Si ce par frumos areeeeeee ....ca si Maia !!!Eheee chestia cu cataratul..da,mai stim pe unul care mi se catara pe peste tot....

Catrinutza am vazut-o si pe blonduta ta...o mica sfarleaza ce mai??!!!!! Foarte interesant ce ne-ai zis in legatura cu activitatile copiilor.si eu i-am luat un scaunel mic de plastic lui Nick dar nu prea sta pe el.Si Mariuk chiar sta la masa si lucreaza acolo in liniste??Bravo!!!!

Irina da..asa sf.Polixenia pe 23 sept.Multumesc pt urari!!Imi pare rau ca sunteti bolnaviori...sanatate va doresc!!

Stefanna ,Gabi ce bine ca ati mai scris si voi cate ceva despre voi.Pozici ne aratati??

Micaalsa am vazut-o si pe gogosica ta...e o dulce!!!Vai ce-mi plac jucariile...am ochit o carticica de la Disney.Ati deschis deja magazinul???Va doresc sa aveti succes cu el!!

Acum sa va zic cate ceva despre noi...Nick e foarte energic...zumzaie pe peste tot,tot dupa el tb sa fiu nu cumva sa faca vreo boacana.In legatura cu programul nostru de masa...incepe asa pe la 8-9 cu 250-300 ml lapte.
Pe la 12.30 crema de fructe pt ca altfel nu papam (o banana,un mar,o piersica,o para si ceva boabe de struguri...combinatia difera)/un iaurt+pufuleti,biscuiti/crema de cereale diferite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Polixeni spune:

Pe la 15.30-16.00 papa ciorbica/supa/felul 2 cu carnita/oul il amestec in mancare.

Pe la 18.30-19.00 iaurt/toast (cum zicea Andreea paine cu filet de curcan si brnaza)/biscuiti (depinde ce a papat pe la 12).

Iar seara pe la 22.00-22.30 250 ml-300 ml lapte.

Am reusit sa scapam de suzeta si ma bucur tare mult.Chiar le-am luat azi si le-am ascuns.Insa tare ne mai chinuim cu facutul pe toaleta...fetele care ati reusit,cum ati procedat??

O sa incerc sa pun si niste poze .
Va pup pe toate!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nshiro spune:

2. Simtul cunoastrerii - a cerceta si a incerca, a cerceta si a construi

35. Poate mazgali cu creionul/ pixul.

36. Ii place sa arunce obiecte de la inaltime (ex.de la etaj, de la fereastra, de la balcon etc)

37. Ii place sa se joace cu apa.

38. Ii place sa introduca obiecte mici in cutiute, cani, sticle.

39. Deschide/ inchide usa de unul singur.

40. Poate pune 2-3 cuburi unul peste altul.

41. Trage jucariile legate cu sfoara dupa el.

42. Impinge obiectele si merge ca si cum ar fi masini. (ex. cutii. cosuri, carti etc.)

43. Ii place sa se joace cu nisip, pietricele etc.

44. Se poate juca umpland o sticla/ recipient cu apa, varsand-o, umpland-o iar. Etc.

45. Avand doua cani poate turna apa dintr-una in alta.[

46. Se ascunde pe sub scaune, masa, ii place sa intre in cutii, cosuri etc.

47. O imita pe mama facand curatenie (sterge pe jos, da cu aspiratorul, calca etc.)

48.Poate desena constient o linie curba.

49. Impacheteaza diverse lucruri in hartie, batiste etc.

50. Pune telefonul de jucarie la ureche si spune “alo”

51. Poate prinde si aruca o minge.

52. Tine in brate papusi.

53. Poate alinia 2-3 cuburi in linie dreapta (ca un tren)

54. Aliniaza alimente de jucarie si se joaca cu ele pretinzand ca mananca, gateste etc.

55. Se joaca cu masinutele sau cu jucariile preferate timp destul de indelungat.

56. Poate taia cu foarfecul hartie sau panza.

57. Poate construi un tunel, poarta din cuburi.

58. Poate desena constient un cerc.

59. Poate desena o fatza. (cu ochi, gura)

60. Poate lipi hartii folosing lipici.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nshiro spune:

Micaalsa nu cred ca tre sa-ti faci probleme, vorbitul e numai una dintre sectiunile testului... prima era abilitatile fizice. Poti sa-mi trimiti raspunsurile pe privat... Pupici Bubulinei dulci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

La multi ani, Delia!

Andreea, prima data am crezut ca Bubu NU papa si nu priceapeam ce-i cu atata mancare acolo..apoi...WOW, cred si eu ca are falcutze!! Bravo ei, chiar daca si asta-i numai o faza!..era si pacat cu o mamica care face o papa asa de buuuna!

Rocsana, sa scriu repede raspunsurile noastre:
DA pentru: 35,36,37,38,39,40,41,42,43,44,46,47,49,50,52,53,54,

Poli, dar cu pasatul mancarii cum mai stati?

Micaalsa, ceva imbunatatiri cu somnul Iuliei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Delia, scuze iubita pentru intarziere, iti urez tot ce e mai bun si sanatos, si o surioara pentru Rudy cat mai repede.
Imi pare rau ca a trebuit sa il treci pe Rudy pe alt antibiotic. Poate o sa fie mai bine de data asta. Tinem pumnii.
Micaalsa, de abia astept sa o vad pe Iulia cu parul mare. O sa rupa inimile baieteilor cu ochii aia albastri!!!
Catrinutza, vazui poze cu Atomika. Mai ce s-a inaltat de cand nu am mai vazut-o. Parul e mai bolnd, mai carliontat. Tare poza asta: http://family.webshots.com/photo/2788664740082760293uWixhW. Zici ca sunt rare momentele astea? O ajunsese oboseala?
Vad ca v-ati carat cu un arsenal de maimutoi dupa voi, la mare.
Superba poza asta: http://family.webshots.com/photo/2416550810082760293sIpthb
Gata, le vazui pe toate 51. Mi-au mers la suflet cele de la Moeciu. Superbe imagini. Hrana pentru suflet asa peisaje.
Acum realizez de ce niste prieteni de-ai mei care au fost obl;igati sa plece din USA si-au facut pensiune in Moeciu pe care o inchiriaza si incercau sa imi explice cate de frumos acolo.
Remarcai ca Eva mea are un pulovaras la fel ca al Atomikai.
Stefanna, mi-era dor sa te citesc. Nu ma mai plang nici eu ca sunt convinsa ca tie iti este mai greu decat mie la cat ai tu de invatat. Te admir enorm. Am avut prietene care si-au echivalat Medicina si le vedeam ce greu le era si cat erau de stresate. iti doresc multa putere de munca si numai realizari. sa se termine odata totul si sa iti gasesti un loc fain de munca. Pup fetele.
Delia, traiesc. Mi-a venit sotul aseara din peregrinari.
Catrinel, i-a placut sotului Germania. Mai ales autostrazile si un satuc in care a stat pe care l-a comparat cu satele noastre din Ardeal. A zis ca autostrazile arata mai bine decat in USA. Dar curat si ordine ca aici inca nu a vazut. Masinile goneau ca nebunele.
Dar in India cica mai ca te luai cu mainile de par. Murdar, aglomerat, copiii faceau caca pe strada, tiganie de nedescris. Insa oamenii parolisti, cand promiteau ceva se tineau de cuvant, dar cam puturosi.
Andreeea, frumoasa Bubu ca de obicei. Si tu la fel. Are tata doua fete frumoase. Mi-au placut mult pozele.
Poli, poze cu Nick mai pui? Catrinel?
In rest, ma bucur ca mi-a venit sotul acasa, Luca a fost tare incantat sa il vada, iar Eva dadeau niste aere din ea, de domnisoara!!! de nu mi-a venit sa cred. Cand am plecat de la aeroport, sotul s-a asezat in spate intre cele doua car seat-uri iar mandra de Eva isi imntorcea mutra catre fereastra sa nu il vada. I-au cam trebuit vreo 10 min. sa se dumireasca si sa il strige. Apoi vroia numai la el in brate.
Rocsana, partea asta a testului e destul de usor de facut pentru Eva. prima parte inca nu am apucat sa o facem. Multumim inca o data pentru efort.
Pup toate fetele si scuze ca am citit pe sarite.
Nu mai am timp de corecturi.


Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele
www.onetruemedia.com/my_shared?z=15dde712e107702b2ad340&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Binecuvantarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

quote:
Originally posted by nshiro

Micaalsa nu cred ca tre sa-ti faci probleme, vorbitul e numai una dintre sectiunile testului... prima era abilitatile fizice. Poti sa-mi trimiti raspunsurile pe privat... Pupici Bubulinei dulci!

Rocsana, mami de Maria-san (3 martie 2006)




Pai dpdv al abilitatilor fizice eu zic ca-i ok ... nu gasesc primul test care l-ai tradus tu ca sa-l fac. hai ca mai caut si-ti trimit, sa vedem si noi cum stam

JUCARII PENTRU COPII CUMINTI ... SI NU NUMAI

www.helpsonia.com/" target="_blank">Pentru inimioara lui Sosonica


Bubulina mishelina

Anamaria lui Iulia (23.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

Si raspunsurile la testul meu:

42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 50, 51, 52, 54, 56, 59, 62, 65, 66

35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 46, 47, 50, 51, 52, 54

Acuma ce-i drept sunt lucruri pe care n-am lasat-o sa le faca, asa ca nu pot sti daca poate sau nu. De ex. sa toarne apa dintr-o cana in alta, sa se urce pe dulapuri ... Astea le-am eliminat din start.

JUCARII PENTRU COPII CUMINTI ... SI NU NUMAI

www.helpsonia.com/" target="_blank">Pentru inimioara lui Sosonica


Bubulina mishelina

Anamaria lui Iulia (23.03.2006)

Mergi la inceput