* Ghiocei de martie-aprilie 2006 * (42)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

Draga mea Delia,
Stii ca prietenii sunt importanti in viata noastra....uneori, poate cei mai importanti..de aceea vreau sa cred ca prietenia noastra valoreaza mai mult decat orice alte lucruri scumpe din aceasta lume...pentru ca eu te iubesc mult iti spun si in acest an "LA MULTI ANI!" si sper sa mai apuc sa iti zic si in urmatorii ani....
Un gand senin si cateva soapte trimise din zari indepartate sa-ti spuna la ureche clipe curate, IUBIRE, FERICIRE, SANATATE.
LA MULTI ANI!! Sa fii iubita si fericita ,Fie ca Cel de Sus sa vegheze mereu asupra ta, sa ai parte numai de bucurii, sanatate si tot ceea ce-ti doresti sa ti se indeplineasca.



iertare ca mi'am bagat nasul unde nu trebe..dar numai aci o mai gasesc pe Delia..
va pup pe toateee..

Vreti sa faceti ceva? 5 euro pentru o viata!!

Putin cu putin se aduna marea...

"Nimic nu-i imposibil!"

Nasica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefanna spune:

mda, mda, mda... poate ca si-o mai aduce careva aminte si de noi....
da e musai, ca am de pupat o Maia, o Biencuta,o Theaa si o Mariuca.Sint tare scumpe fetele astea dom-le, si tocmai mi-a mai revenit respectul fata de mine insami, dupa ce cineva binevoitor a concluzionat si mi-a expus parerea ca de cand sint mama nu mai am capacitatea de a vedea copii altora frumosi.Iote bre, ca io pe toate aste 4 printesuci chiar asa le-am si vazut printesuci.
Catrinutzo, zic ca tine, mi-e rusine sa ma mai si plang, ca am sa ajung milogul de ghiocei, si nu poftesc... asa ca ma descriu prin actiunea de a trai inca.... poate m-oi reabilita candva. Pana una alta mai fetelor dragi, sa stiti ca imi tineti cald la cord de cate ori va citesc, si de aceea am si pregatiti pupi de la cord, ca sa va rasplatesc.
Delia la multi ani si viata dupa cum iti doresti

Stefanna si Bianca-Nicola (22 martie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

Cu o mica intarziere ii uram si noi La Multi Ani!! Deliei, sa fii sanatoasa, fericita, mult spor la invatat si sa-ti dea DD multi copilasi sanatosi, cati iti doresti tu.

Am apucat sa vad pozele lui Andreea, si mie mi s-a parut ca Thea a crescut si s-a mai ingrasat. Cred ca a facut senzatie pe la turcaleti la cat de draguta si lipicioasa e ea .
Da-ne te rog reteta de budinca cu branzica sa o incercam si noi. Copanelul la tigaie e favoritul nostru, asa ca ma gandesc ca nici asta n-o s-o refuze ... doara e de-a voastra .
Si pozele cu Bia le-am vazut, astea in alta zi cand n-am mai apucat sa scriu nimic din cauza de copil maraici. Mie tot timpul mi-a lasat Bia impresia de copil super cuminte ... asa o fi ?
Uaaauuu, vazui si Mariucu in actiune la mare si la Moeciu ... vad ca si ea-i calare pe masinarii. A mea, daca vede un copil prin parc pe vreo motoreta, efectiv merge si-l trage jos sa se instaleze ea. Mi-a fost mai mare rusinea de vreo cateva ori cand a tras jos doi baieti zdraveni. Acum i-am comandat si ei o masinuta asa de fetite, roz bombon ... parca ma si vad fugind dupa ea pe stradute pe la noi

Irina, imi pare rau sa aud ca Andrei e bolnavior. N-a fost cumva enterocolita? Ca tot asa s-a manifestat si la noi, intai la Iulia si pe urma la mine. Groaznic, ce pot spune. Bietii copilasi, noi ne mai vaitam, mai spunem ce ne doare ... ei saracutii ce sa spuna ... Sanatate multa.

Noe, super cantecelul, il ascult incontinuu de cand l-ai postat.
Adevar mare zice Anda Calugareanu ...

Stefanna, chiar ma intrebam pe unde esti si ce mesteresti . Ce mai face Bia ta? ceva poze?

Incerc sa incarc ceva poze si revin indata cu ele, sa-mi vedeti si mandra mea.



JUCARII PENTRU COPII CUMINTI ... SI NU NUMAI

www.helpsonia.com/" target="_blank">Pentru inimioara lui Sosonica


Bubulina mishelina

Anamaria lui Iulia (23.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

Am gasit cateva (patru) ... nu stiu pe unde le-am salvat pe restul dar le recuperez eu.
Uitati-o pe gonguta mea AICI

JUCARII PENTRU COPII CUMINTI ... SI NU NUMAI

www.helpsonia.com/" target="_blank">Pentru inimioara lui Sosonica


Bubulina mishelina

Anamaria lui Iulia (23.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

simpatica foc bubulina ta, Anamaria!pune poze mai multe, cauta, cauta!Pupici maximi spre Alba- a, si sa stii ca Bia chiar era un copil cuminte; acum e un copil fitzos si cu toane, razgaiat si rasfatat, cu crize si mofturi dar e asa de shoada (n.a. "haioasa") ca n-am ce-i face


fug la treaba ca azi vin ai mei sa o cazeze pe sora-mea la camin in anu 1 si ei stau la noi asa ca am de bibilit toata casa...



Ce mai citim noi
The moment scatters.
Motionless, I stay and go: I am a pause

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

quote:
Originally posted by Stefanna

mda, mda, mda... poate ca si-o mai aduce careva aminte si de noi....
da e musai, ca am de pupat o Maia, o Biencuta,o Theaa si o Mariuca.Sint tare scumpe fetele astea dom-le, si tocmai mi-a mai revenit respectul fata de mine insami, dupa ce cineva binevoitor a concluzionat si mi-a expus parerea ca de cand sint mama nu mai am capacitatea de a vedea copii altora frumosi.Iote bre, ca io pe toate aste 4 printesuci chiar asa le-am si vazut printesuci.
Catrinutzo, zic ca tine, mi-e rusine sa ma mai si plang, ca am sa ajung milogul de ghiocei, si nu poftesc... asa ca ma descriu prin actiunea de a trai inca.... poate m-oi reabilita candva. Pana una alta mai fetelor dragi, sa stiti ca imi tineti cald la cord de cate ori va citesc, si de aceea am si pregatiti pupi de la cord, ca sa va rasplatesc.
Delia la multi ani si viata dupa cum iti doresti

Stefanna si Bianca-Nicola (22 martie 2006)





no chiar ca ma gandeam ca nu te-am mai vazut de mult prin zonaia va rog sa dati raportul repede, ce mai face tiza Bia, ce mai mananca, doarme?, cat, unde, etc sa ma mai inspir si eu

pupaturi maxime si ne vedem pe messenger



Ce mai citim noi
The moment scatters.
Motionless, I stay and go: I am a pause

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA GEORGIANA spune:

LA MULTI ANI,DELIA!SA AI PARTE DOAR DE LUCRURI BUNE,DE SINCERITATE SI...INTELEPCIUNE!

Iar au navalit treburile peste mine,nu mai stiu in cate sa ma impart.Va multumesc tuturor pt. raspunsurile la intrebari,raspunsuri in urma carora am realizat ca Bubu e...defecta rau la capitolul mancare.De cand ne-am intors din Turcia cel putin...
Deci a fost deranjata la stomac(si eu,coincidenta sau nu?),fara alte simptome,asa ca am pus-o pe seama amestecurilor culinare pe care le face si...bine am facut.I-am dat Debridat,asa,de forma si ceai de menta si in rest papa aproape normal.Si iata cum arata programul nostru de vreo 10 zile-ncoace(asta ca sa vedeti "defectiunea"):

-in jur de ora 5-300 ml lapte cu cereale(Dorna rosu)
-10.30(trezirea fortata,ca altfel se trezeste la 11-12)
-10.45-un sandwich(adica 2 felii de paine cu 2 de cascaval Hochland si una de sunca,facute la toaster),ceai,fulgi de cereale,caise confiate.Azi,de exemplu i-am pasat o banana cu un kiwi si 4 biscuiti(pt. variatie) si a cerut papa in continuare,uitandu-se la toaster,asa ca i-am fiert repede un crenwursti(ca a fost mai usor)pe care l-a hapait urgent,impreuna cu niste painica(de obicei papa orice carnita goala).Si evident,ceai(de sunatoare,cu un pic de miere si lamaie muuulta).
-13.30-14-felul doi(primul intotdeauna) si ciorbita sau supita+un desertel(uneori,cand nu adoarme in scaun).In ultima perioada nu prea lasa nimic in farfurie)
-14.30-incepe somnicul care dureaza pana o trezesc eu,pt. ca ea ar dormi nelimitat(recunosc,aici seamana cu mine!!!)
-17-18-o nectarina(pe care o papa singura),compot neandulcit(acum sunt in top sanatoasele gutui),suc de portocale sau orice alte combinatii din fructe
-19.30-20-budinca+orice papam noi
-21.30(dupa baita,300 ml lapte cu cereale)
Precizez ca intre mese cere intr-una papa asa ca primeste seminte de dovleac(ideale impotriva viermisorilor),fulgi de cereale,fructe confiate,stafide(e mare fan!)alune,fistic(nu,nu se inneaca!)etc.Concluzia?Nu-mi recunosc copilul!!!Dar stiu ca nu va dura prea mult.
Alaltaieri,de exemplu,ma uitam la ea si am fost ferm convinsa ca are ceva in gurita,drept care am luat-o sa verific.I-am bagat mana in gurita si surpriza,nu era nimic ci pur si simplu se falcosise de la papa.Ma gandesc ca ori i-au facut pofta de mancare Imunogrip-ul,Debridat-ul si vitaminele,ori este in perioada de crestere cand papa si doarme mult.
Budinca o fac astfel(iese ca o pasca)

-1/2 punga paste(eu folosesc taiteii Baneasa,cei f. fini in cutie)
-3 oua
-un pachet branzica de vaci Milli(grasa,pachetul rosu)
-telemea sarata maruntita cca...un pumn mare
-coaja de portocala rasa
-stafide(cat mai multe)
-3 plicuri zahar vanilat+ 2 zahar

Fierb pastele si le scurg.Amestec bine ouale+zaharul,coaja de lamaie+branzicile+stafidele si adaug pastele,le amestec bine de tot si torn toata compozitia intr-o forma unsa cu unt(eu folosesc una de jena ovala).Adaug deasupra cateva cubulete de unt si bag forma la cuptor cca 40 de minute la foc potrivit(pana se rumeneste).
Se taie felii si este delicioasa.Vreau sa incerc sa o fac si cu spanac,ciuperci,carne tocata...

Eu am reusit sa racesc si ieri incepuse si Bubu sa stranute si sa se intreaca cu mine la mucisori.I-am dat Panadol(si evident Imunogrip,ca am inceput cura de toamna) si astazi era mai bine.
La capitolul vorbe(citand-o pe Noe) stam cam asa:mama,tata,nana(mama mea),Aca(soacra),mana(Mariana,bona),Aina(Alina,sor-mea),Ain(Alin,cumnatul),ham,pis,coco(-sul),cucuiii(cucurigu),iehe-dii(calul),nenea,papa,apa,ceai,aapte(lapte,ca Sara a Ameerei),luna(i-am aratat-o din avion si a indragit-o pe loc),tea(stea),alo,Do-Do(Doamne-Doamne),baca(becul),mina(lumina),chei,usa,sete(sosete),pacu(papucul),brrrrr(masina),bi-bi(idem),cee(cer),oac-dili-dili(broasca...si cantecul ei)pui,chiii(soricelul),arsss(cuptorul si orice frige),nani,pa+kiss etc.

Fapte(tot citand-o pe Noe):duce gunoiul,aduce aproape tot ce-i ceri,urca scarile(din nefericire,dar intotdeauna cu cineva in spate,din fericire),se catara oriunde,deschide si inchide usile(cxu orice chei ii pica in mana),face ordine in camara(este locul ei favorit,de unde cu greu o pot scoate),stie exact drumul spre casa si cand ajunge in fata portii vrea sa o ridici sa sune la usa,isi cunoaste vecinii,prietenii,familia si...pe Basescu(Bescu).Danseaza si canta,face mai-mai,se pupa in oglinda,raspunde la orice intrebare(explicit sau nu) dar mai ales vorbeste neantrebata cu oricine de pe strada.O cheama in continuare Eeeeeea si are 2 ani(mai nou).Daca ia un obiect de undeva si ii spun ca n-are voie,il duce inapoi exact in acelasi loc(seamana cu tati,ordonata).Daca ii place prea mult obiectul nu ma mai aude...Arata cum face mami cand este suparata(isi pune manutele pe fata si plange apoi rade).Si multe altele.Vineri i-am spus pa si mi-a raspuns pa,mama!Uneori spune "Eeeea papa","Eeeea nani" sau "Eeeea caca" iar daca nu-i place de cineva(rar de tot) ii spune sec "pa".
Cam astea sunt performantele actuale.Ca merge numai in pas de alergare e de la sine inteles.

Ameera,tu faci traduceri?Din ce limba,poate colaboram.Pupam mamica ocupata dar neobosita si mica gradinarita.

Stefanna,ce bine ca ai mai scris si tu.Cine te tot critica atata,draga mea?Ce mai face Bianca?

Irina,superstar????Poate...in declin.Imi pare rau ca iti este puiul bolnavior.Da-i Debridat sa-si regleze tranzitul intestinal.Mie nu-mi lipseste din casa.Si noi am fost kkciosi dar n-am avut alte simptome,din fericire.

Catrinuta,poza cu mica cersetoare e dementiala.Si ce bine-i sta cu codita(chiar daca rar o prinzi asa).Poate ne-om vedea si noi pana cade prima ninsoare.Ma batea si pe mine gandul sa o dau pe Bubu la cresa,poate mai auzea ceva cuvinte(ca bona ei nu stie mai mult de 40).Dar totusi mi-e cam mila deocamdata.

Noe,vazut&placut pozele cu Bia cea ochioasa in casa noua.Cat spatiu de sprint are!!!

Ada,pozele cu Maia in patut(cu iz de captivitate) sunt superbe.Ai tuns copila,ca parca nu mai are bucle asa de mari?

Catrinel si mie-mi place poza aia mult de tot!Voi ce mai faceti?

Laura Ioana,mi-a soptit o viorea ca tare este frumusica cu burtica!!!Cand ti-am zis ca Bubu poarta noroc!!!

Micaalsa,ce zdravanuta-i albastreaua ta!!!Bubu doar in poze pare grasuta ca in realitate este mai mult lunguta(si nu's cu cine seamana).Bine,acum a mai pus si carnita pe ea.Sper sa va placa si budinca mea.

Doina_cel,ce mai face Andrei,ce ati mai hotarat?

Tili,ati inceput scoala?Mai spune ceva.

MP,Biuta,Serj,Tcelen,Cat,Mariana,Ile,Doublemom!!!!!!



ANDREEA GEORGIANA,mamica de Thea Antonia... frumusica(28.03.2006)
http://community.webshots.com/user/andreeageorgiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA GEORGIANA spune:

Deci...pe toate va pup,da?

ANDREEA GEORGIANA,mamica de Thea Antonia... frumusica(28.03.2006)
http://community.webshots.com/user/andreeageorgiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA GEORGIANA spune:






Doi prieteni se intalnesc pe strada. Primul intreaba:
-Ce ai facut ieri?
Al doilea raspunde:
-Mi-am inmormantat soacra!
-Si atunci de ce esti zgariat pe fata?
-S-a impotrivit!

-Alo, Farmacia? Maine are sa vina soacra-mea cu un catel.....Va rog sa-i dati niste otrava....
-In regula,dar catelul va nimeri singur drumul catre casa?


Un tip se chinuia sa arunce o baba de la etajul 8. Multimea adunata in fata blocului, politie, pompieri, ambulanta, tot tacamul:
-Criminalule!!!Asasinule!!!Intr-un final, baba cade si moare. Individul coboara sa infrunte multimea.
-Asasinule, cum ai putut sa faci asa ceva?!?!
-Oameni buni... stati calmi... era soacra mea! La care, un pompier:
-Ati vazut, oameni buni, cum se agata jigodia?!



Un tip pe plaja:
-de ce esti suparat bai?
-a venit valul si mi-a luat soacra
-ai, ce necaz
- necaz!!! Necaz e ca s-a bagat un destept si mi-a adus-o inapoi

De ziua soacrei, Mitica se prezinta cu un pachetel intr-o māna si cu o pusca in cealalta.
-La multi ani, mama soacra! Ti-am adus o pereche de cercei de aur.
-Multumesc, ginerica. Da' cu pusca ce vrei sa faci?
-Paaaiiii..., de gauri in urechi nu ai nevoie?



ANDREEA GEORGIANA,mamica de Thea Antonia... frumusica(28.03.2006)
http://community.webshots.com/user/andreeageorgiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA GEORGIANA spune:


Postasul aduce pensia, se opreste mirat in fata usii lui Ionica si citeste pe poarta: Atentie - Caine Rau".
Deschide poarta, se uita in dreapta, se uita in stanga si nu vede nici un caine, intra linistit in curte iar pe prispa casei vede un caine mic si pricajit.
Razand il intreaba :
-De ce esti ma tu rau ?
La care cainele raspunde:
- Ca nu pap tot...

***

Un arab mergea pe camila sa prin desert. Caaldura mare.... La un moment dat vede un biciclist venind cu mare viteza.
Il opreste si il intreaba de ce merge cu asa viteza... Biciclistul ii spune ca daca mergi cu viteza, te racoresti..
Dupa ce pleaca biciclistul, arabul da bice camilei.. Viteza mare. Dupa cateva minute camila se opreste brusc.
Omul se da jos,ii da tarcoale, o atinge cu biciul si intreaba:
-Ce faci mai? Ai inghetat?

***

Iepurasul se duce la magazin:
-Nu va suparati, aveti portocale?
-Nu, nu avem portocale.
A doua zi:
-Nu va suparati, aveti portocale?
Vanzatoarea suparata:
-Nu , nu avem portocale!!
A treia zi:
-Nu va suparati, portocale aveti?
Vanzatoarea exasperata:
-Daca mai vii o data sa ceri portocale , iti bat urechile in cuie!!
A patra zi, iepurasul:
-Nu va suparati, aveti cuie?
-Nu.
-Ciocan aveti?
-Nu.
-Dar portocale???



ANDREEA GEORGIANA,mamica de Thea Antonia... frumusica(28.03.2006)
http://community.webshots.com/user/andreeageorgiana

Mergi la inceput