***Capsunele-n scutecele de mai-iunie2007*** (12)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns numai_eu spune:

Cu intarziere La multe luni si ani! David de Pepsi si celoralti bebei sarbatoriti zilele astea.
Carrie si al meu tot asa, termina ambii sani si peste jumatate de ora incepe iar sa planga de foame. Ii dau formula, mananca cat vrea el, zic gata, acum minim 3 ore nu mai mananca si dupa o ora jumate iar incepe balul. Si eu care imi propusesem sa ii fac program la 4 ore pana plec la serviciu . Acum mi-am propus macar sa-l fac sa doarma cat de cat, ca a ajuns sa doarma doar doua reprize de 30 de minute toata ziua si e asa obosit saracutul ca seara nici nu mai vrea sa manance.
Addinel chestia cu socrii este subiectiva. Probabil si daca ai mei ar veni asa rar nu mi-ar conveni, dar nici sa am senzatia ca nu mai stiu cum sa ma trimita de acasa sa stea ei cu copilul nu imi place. In plus e si faptul ca sotul meu e plecat si nu-l vad atata timp si imi face mai rau sa-i vad cum tot incearca sa ii "suplineasca" lipsa. O fi chiar asa greu de inteles ca nu se poate? Si de cate ori ii vad nu fac decat sa imi tulbure echilibrul si asa destul de precar.
Revin ca s-a trezit puiutul si mai nou nu mai sta decat in brate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vali5 spune:

Hello, hello!
Ce mai faceti, mamicutelor? Mi-a fost tare dor de voi, dar am stat o perioada fara net - tare nasol este... Abia astept sa mai citesc din urma.

Noi suntem bine, Andrei face maine 5 luni si e un dulce. Are 7.300 kg, ma rupe de spate. E vorbaret, hlizit (rade la orice) si tare curios, tot ce reuseste sa apuce cu manuta duce la gura - trebuie sa fiu mereu atenta. Ne jucam impreuna tare frumos, ii citesc povesti si se uita tare curios cand la carte, cand la mine si asculta mirat ce ii zic eu. Sunt topita dupa el!

Ma duc sa ii fac lapticul ca s-a trezit. Va pup si promit sa mai scriu si sa va trimit si poze noi.

Valentina, mamica lui Andrei - 24.04.2007

Botez
Prima excursie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

Salut capsunicile!
Am fost la doctor si am luat in greutate 140 gr intr-o saptamana deci nu mai facem PH-metria.Avem 7360 gr.la 4 luni jumate.
Ce ziceti? o punem de o intalnire vineri la baby expo?Astept inscrieri.
Ii facem o surpriza Andradei cu o noua intalnire.

POZE rares(7 mai 2007)
Am 4 luni /sunt barbat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bogalina spune:

ella74,ce ti-am zis sa fii cuminte?nu ai vrut sa ma asculti!glumesc evident!ma bucur ca v-ati simtit bine si daca tot ai venit cu bateriile incarcate si neuronii fresh te intreb si eu ceva ca sa stiu daca ma infing in astea de la personal sau nu:de abia acum am primit fluturasii de la o colega si am observat cu stupoare ca pe perioada concediului de maternitate mi s-au oprit bani pe langa CAS si la sindicat si la colegiul asistentilor(eu fiind asistent medical) dar eu intelesesem de la tine ca trebuie numai la CAS sau nu? te rog sa ma lamuresti ca sa stiu ce sa fac in continuare...multumesc!
Paflo,te-am intrebat de antihistaminic pt ca sunt toata intoxicata ,nu stiu de la ce,am eruptie pe piele si ma mananca asa de tare ca-mi vine sa ma urc pe pereti.I-a iesit si lui alex,pe el l-am tratat cu aerius si l-am rezolvat dar eu ,ce ma fac?oricum,daca imi spui ca il afecteaza si pe bebe,cred ca renunt...
mary_lou,felicitari pt ca ati scapat de colici,nici o grija ca vin dintisorii,sa vezi show atunci dar..o sa scapam si de asta,nu?sigur ca mi-ar placea sa ne intalnim,poate chiar reusim...
Alina,mamica lui Alex(30.07.2002) si a lui Teo(18.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paflo spune:

Bogalina, in general nu prea se recomanda administrarea de antihistaminice in perioada alaptarii; unele sunt interzise (ex: Aerius, Clorfeniramin, Telfast, etc), altele se dau, dar cu prudenta: loratadina (ex: claritine, flonidan, symphoral) - care se poate da si la copii de peste 1 an, cetirizina (preparate: zyrtec, alerid; care se da si la copii peste 6 luni). Uneori, in practica medicala se dau si la copii mai mici de 6 luni - 1 an, cand chiar e musai. De fapt, nu prea sunt studii care se afirme clar daca sunt safe sau nu in perioada alapatarii. Problema cu antihistaminicele e ca pot da manifestari la nivelul sistemului nervos, ceea ce la bebei poate fi periculos. Sfatul meu este sa incerci intai cu ceva local (un dermatocorticoid gen: Locoid, Elocom) si daca in 2-3 zile nu dispar leziunile sa incepi si un antihistaminic si eventual sa te mulgi in timpul asta si sa-i dai lapte muls dinaintea inceperii tratamentlui.Sper sa se intele ceva din fraza anterioara.
Pup capsunelele si capsuneii!

Florina si Sofia (09.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

SALUTARE!!!

AM revenit si noi din GRECIA...si am reusit sa postez si cateva poze!!!

Asadar, iata:

NEDUMERIT pe taram grecesc

Pt. PEPSI, o poza facuta la plaja... in zare se vede muntele ATHOS.

PRIMA BAITA IN MARE
tot in MARE
NE PLACE la MARE, in apa

Dar...si la PLAJA

Pranz la malul marii

La sfarsit de SEJUR...


Gata...fug la culcare... PUP CAPSUNICILE si CAPSUNEII...ca mult mi-ati mai lipsit!


Poze BOTEZ Antonio
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2c47cedd7a1ec45cec68bb" target="_blank">VIDEOCLIP Antonio


Andrada FERICITA de Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

hello,

am pus cateva poze din Barcelona, in semnatura.

andrada, frumoase poze; ultima cu mami,tati si Antonio e de reclama.

fug repede sa dorm ca bebe e la noi in noaptea astea fiindca mergem maine dimineata la dr sa ne cantarim, masuram si sa primim meniul de diversificare, ca doar implinim 5 luni.



, mamica de David (24.04.2007)
poze David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Bogalina, doar Cas se retine din indemnizatia de maternitate insa daca lucrezi in domeniul medical sigur aveti contract colectiv la nivel de ramura si e posibil sa aveti prevederi legate de contributiile de care zici; poti cere contractul sa-l citesti si daca acolo nu scrie nimic de retinerile astea, si sincer ma indoiesc ca ar scrie fiindca in contractul colectiv la nivel national nu scrie de asa ceva si astea sunt prevederi minimale, atunci du-te la HR si cere explicatii.

, mamica de David (24.04.2007)
poze David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamaria spune:

salutare si de la noi!
raportam si noi azi 5 lunisoare si 7600 gr!
andrada bine ati revenit! chiar ai fost curajoasa sa pleci cu antonio! spune-mi cum a suportat drumul!
ella ma bucur ca ti-a placut la barcelona si chiar si cu mica voastra icurcatura cred ca a fost super! am fost si noi anul trecut si abia astept sa ma intorc! revin si eu cu problema mea cu cerealele... am inteles ca si tu folosesti avent dar n-am retinut ce tetina folosesti pt cereale si cum le pui in lapte caci vad ca pe cutie iti spune doar cum sa faci piure din cereale! Sa ne dai si noua schema de diversificare! Miercuri mergem si noi la doctor sa vedem ce ne spune!
ralucami cand te intorci in tara? banuiesc ca ai tai sunt la primul nepot si din acest motiv reactioneaza asa!

cristina cu Rares
rares
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">ajutor pentru sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

ella, Andrada Welcome back! Vazut poze, frumos! As vrea si eu iar concediu!!!

Juniorului cred ca ii ies dintisorii, ca urla mai tot timpul si roade la jucaria de dentitie de zici ca vrea sa o inghita... Ma plangeam inainte ca nu dorm noaptea, sa vezi de acum distractie....

Vroiam sa va intreb poate stiti, am observat ca junioru nu duce ochii pana spre exterior; din cate am citit pe net, ar fi strabism, dar nu am aflat pana la ce varsta ar trebui sa se vindece si am mai citit ceva de niste exercitii, dar nimic concret... ar trebui sa-l duc la doctor? Stiti ce exercitii se fac? Si daca se fac doar de personal calificat sau as putea sa fac si eu acasa cu el?

si noapte buna si linistita!!!



Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)



Poze cu juniorul meu



www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput