***Capsunele-n scutecele de mai-iunie2007*** (12)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns timur spune:

Monytza, chiar se recomanda ca vaccinul sa fie tinut la frigider pana i se face lui bb. Asa ca stai linistita, prietena ta a procedat f bine.

http://community.webshots.com/album/560359057vRBEhz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paflo spune:

Neata!
Lipseste si omu' cateva zile si ati mai gatat un capitol!E frumoasa Budapesta (mai ales noaptea), dar cu gandul la Sofia nu pot sa zic ca chiar mi-a tihnit...
Incep sa se mai rareasca si mucisorii la noi, ca ne-au chinuit mai bine de o saptamana. e drept ca, in afara de picaturi cu ser fiiologic si aspirat, m-am incapatanat sa nu-i mai dau nimic altceva(nu a facut febra insa).
Mottanel, novocalminul nu se da in mod curent la bebelusi. Poti sa-i dai paracetamol (sub diferite forme: supozitoare, siropel, etc).
Madi, incearca sa mixezi marul (cu blenderul de mana) dupa ce il tai in cubulete. Iese foarte fin piureul facut asa. Eu ii dau Sofiei si piersica si marul crude.
Kid, am ras cu hohote la faza cu leucoplastu'!
Androix, iti pumnii sa iti vina ciclu!
Bogalina, nu stiu exact ce antihistamnicie se pot lua in perioada de alaptare, dar promit ca ma uit!De ce trebuie sa iei? Si pe mine ma bate gandul sa ii facem o asigurare de studii Sofiei, dar deocamdata stam prost cu banii, caci ne-am imprumutat pe la banci ptr constructia bancii. Are un cont al ei in care mai punem (uneori mai scoatem) banuti, dar e cam subtirel...
Sobi, cu soacrele e poveste lunga...A mea e topita dupa Sofia, dar i-a mai scazut entuziasmul in ceea ce priveste statul cu ea. Dar, daca e musai sa plec sa rezolv cate ceva sau vinerea cand merg la policlinica, sta cu Soso. De respectat ce spun, respecta si nu prea. Mi-a picat fata cand ne-am intors de la Budapesta (in miez de nopate)si am gasit-o pe Sofia dormind pe burta...eu nu prea sunt de acord cu dormitul pe burta (eu o las f rar si numai ziua)si o stie!Si alte chestii din astea! A! Si o indoapa de numa' - cum plange un pic copilu' pac! un bibi!noroc ca Sofia nu mananca cand nu-i trebuie!Dar stiu ca o iubeste si ca nu i-ar face rau, asa ca trec peste toate maruntisurile astea (ma mai enervez si eu, recunosc! si atunci ii mai sar la beregata).
Vas, primiti si mamici care 'biberoneaza' la intalnire?
Monytza, ma bucur ca socrul tau e mai bine!Imi imaginez ce te-ai speriat!
Pup ca mi s-a trezit cupilu' si urla!


Florina si Sofia (09.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankaa spune:

Salutare fetelor!Piticul meu a fost tare cuminte ieri.El,care tipa pana trezea toti vecinii noaptea,a adormit fara sa scoata un sunet.S-a trezit la 5 pt schimbat si medicamente si a mai dormit pana la 9.Acum doarme in scaunul de masina,cu muzik data tare.Ma alatur si eu de acasa fetelor,la marea intalnire.MONYTZA parca ma intrebai de Similac.Piticului i-a placut,l-a acceptat imediat,dar e mai bine sa nu schimbi laptele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carrie spune:

salutare fetelor

noi suntem bine, mai avem muci dar raceala n-a evoluat spre rau, totusi am amanat umpic vaccinul!
mamarutza e totala de cateva zile , da din picioruse ca Bocanila, e concentrata si arunca fundicul dintr-o parte in alta in tentative de intoarcere

trebe sa va intreb la voi cum mai e ca la noi e haos total in programul de masa si somn.desi mananca bine lapte si refuza completare imediat dupa masa, la o ora jumate ii e foame papa cam 100 ml si apoi urmatoarea masa vine dupa maxim inca doua ore.daca ii dau cumva o masa de formula numai mananca cam 160 ml si o tine 3 ore.azi a mancat la 9, la 11 , la 13 si la 15.ma incapatanez sa alaptez si asa, mai ales ca daca ma mulg storc 80 ml deci am lapte insa se plictiseste ea sa suga cred...nu stiu ce sa fac sa reglez umpic...
noaptea am observat ca indiferent cat mananca seara la 1-2 tre sa pape si apoi pe la 6, mai doarme si la 7,30-8 o trezeste kk
nici programul de somn care il avea nu mai e nici cum, are zile cand doarme un somn lung dimineata si apoi somnuri de o ora, are zile cand are somnuri de numai 40 de minute...

in rest toate bune, cum v-am zis am amanat umpic diversificarea.

Monitza cred ca ai tras o sperietura, eu reactionez f bine in situatii de criza dar apoi ma inmoi toata si-s gata.sunt o fire f sentimentala si sensibila din pacate.

eu sunt un caz fericit ref la bunici, pe mine ma ajuta 2-3 zile mama si 2-3 zile/sapt soacra-mea.si imi e f bine asa, sotul meu vine seara+delegatii externe si nu stiu ce m-as face fara ele.insa e bine ca in la mine deci copiii cresc la casa lor.in we suntem numai noi 4

Cristiana, gagalicea Theodora Alexia ( 30 mai 2003)si galuscutza Carina Sofia(10 mai 2007)

comorile noastre iubite
Thea Alexia
noi si Roma 2006
www.desprecopii.com/info.asp?id=531" target="_blank">nasterea papusii Theodora


www.helpsonia.com" target="_blank">ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_lou spune:

Dragele mele va pe toate,ce mai faceti?Si eu va citesc aproape in fiecare zi dar de scris nu prea am timp.

Pot sa va spun ca Patrick al meu a scapat de colici,nici nu-mi vine sa cred,dar in schimb acum plange de oboseala,de fapt,maraie.
Sora mea a avut nunta si parintii mei au venit in tara pt botezul lui Paty si pt nunta,m-am bucurat enorm sa-i revad,au stat cu Paty,l-au plimbat,l-au alintat.....ce sa mai,a fost super!!!Dar.......acum am ramas din nou singura,mai ales ca a plecat si sora mea cu ei de tot,mai vine abia la vara viitoare

Bogalinahai poate ne intalnim intr-o zi in parc,ce zici?Vorbim si cu Vali5 poate merge si ea.

I-am cumparat lui Paty al meu un leagan super de la graco-silhouette,are 6 viteze de leganare si 2 de vibrare,10 melodii,era foarte incantat in prima zi baiatul meu dupa care....nu numai ca s-a plictisit dar incearca sa se ridice in fund si mi-e teama sa nu vina in nas daca se tot apleaca.Tati mi-a zis ca o sa de-a 700 lei degeaba si eu l-am contrazis dar se pare ca a avut mare dreptate.Asa am patit si cu hainutele,inainte sa nasc am fost la cumparaturi si i-am cumparat 2 saci cu haine,nu-i vine nimic,sunt prea mici,erau cu maneca lunga si el acum la 3 luni si o sapt are 64 cm si 6.400kg,noroc ca am pe cineva care trebuie sa nasca si e si f saraca asa ca i le-am trimis ei.


Baiatul meu nu suporta sa stea nici macar 5 min singur in camera,trebuie sa fie cineva in permanenta cu el,adik eu,vrea numai in brate,sa stam la povesti,sa ne jucam,sa cantam,incearca sa ma imite cand marai eu,imi vine sa-l mananc cand il vad cum se uita atent la mine dupa care maraie si ma ingana.

Daca va zic ce program are acum cu siguranta unele din voi o sa ne invidiati,adoarme(leganat, binenteles!)pe la 9-10 seara si se mai trezeste la 7-8 dimineata,mananca,ne mai jucam o ora,doua,dupa care mai dormim pana pe la 11-12

Paty rade tot timpul,cum il bagi in seama,cum rade.Chiar si la persoane straine care nu le-a vazut niciodata,daca il baga in seama,zambeste la inceput apoi rade cu zgomote.Mai baga si al meu manuta in gura dar ii pun manusi si nu-i prea plac la gust
Diversificarea o s-o incepem si noi dupa 5 luni pt ca dr lui zice ca e posibil sa fie alergic,nu stie sigur,singurele semne sunt laptele simplu nan 1 care il varsa si acum suntem pe nan hipoalergenic de la 3 sapt,are pielea de pe picioruse foarte uscata si a fost plin de cojite in cap,abia am scapat de ele,noi speram sa nu fie alegic dar vom vedea.Inainte foloseam crema de corp mustela simpla si acum folosim mustela-stelatopia si tot are piciorusele uscate.

Ella,ce sa-ti spun,te invidiez ca ai putut pleca in concediu,Barcelona este orasul nostru de suflet,ai ce sa vezi acolo,e f frumos,mergem si noi din nou la vara cu tot cu PatySper sa nu ma injuri prea tareVa pupik si sper sa nu ma injurati pt mesajul asta lung dar ne-am laudat si noi un pic ca prea i-am adus numai reclamatii lui Paty de fiecare data


poze cu Patrick si noi
www.onetruemedia.com/otm_site/auth_preview?work_id=3904829" target="_blank">filmulet Patrick
Mary,mami de Patrick Andrei(14.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

hello,

hai ca de la ultima mea vizita aici ati fost cu toatele naughty si ati scris mult si abia acum la 2 noaptea am apucat sa termin.

poate va intrebati ce caut eu acasa sambata seara ca io am spus ca o sa fiu in RO duminica ; as fi vrut sa spun ca mi-a fost dor de Boby si am schimbat avionul sa venim mai repede dar de fapt povestea e alta:

vineri dimineata, dupa micul dejun, plecam agale din hotel, ca doi porumbei tinandu-ne de mana si am avut un flash ca ceva nu e in regula cu rezervarile pe care le-am facut eu pt Barcelona; ne intoarcem in camera verificam biletele si ma inverzesc (la propriu): pierdusem avionul fiindca rezervarea era pentru joi noaptea iar la hotel aveam check out vineri si nu sambata la pranz cum credeam io.
Am intrat in panica, nu stiam ce sa fac mai intai ca trebuia sa predam si camera in juma de ora, n-aveam nici bilete de avion si-mi venea sa plang de ciuda ca am facut asa boacana, ca io sunt din fire tare organizata si niciodata, de cand sunt cu sotul meu, n-am incurcat rezervarile, ca numai eu le faceam.
Dar sotul meu, calm ca de obicei (una din calitatile pentru care il apreciez mult) si cu zambetul pe buze m-a linistit dar s-a si grabit sa repare boacana mea: a facut rezervare pentru alt zbor si evident pentru alt hotel fiindca bilet in ziua aia n-am gasit sa ne intoarcem iar hotelul nostru era fully booked.
Asa ca dupa ce ne-am instalat in noul hotel, unde a stat si Poohy dar care nu era la fel de frumos ca primul, ne-am continuat vacanta ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic; vineri era o zi destinata shopping-ului asa ca am plecat la cumparaturi.
Si apropos Bogalina, n-am fost cuminte si am dat cu cardul de pamant prin Barcelona de nu m-am vazut, ca eu ma ghidez dupa un principiu: "banii sunt facuti sa circule", principiu pe care sotul meu il amendeaza glumind : "depinde si in ce directie".

Una peste alta trag trista concluzie ca sunt zdruli si ca trauma nasterii dar si perioada imediat dupa, care pentru mine n-a fost prea placuta m-au adus in stadiul de leguma, adica de "fiinta a-neuronica".

Am ajuns de la aeroport , am despachetat ce adusesem pentru socri doar si am plecat val vartej sa-mi vad copilul fiindca nu mai puteam de dorul lui; l-am gasit schimbat adica mai mare, ceea ce e normal.

acum ma duc sa dorm...poze de la Barcelona maine.

carrie, fiindca te duci si tu in Ba, o sa mai povestim.

pupici,

, mamica de David (24.04.2007)
poze David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

AZI AM FACUT 3 LUNISOARE, URAAAAA!(la mine e inca 22...)

la multi ani si celorlati capsunei si capsunele care serbeaza azi!

carrie, si al meu suge ziua la 2 ore, rar 3, si cind e cald ca si acuma ca avem vara indiana.....si la 1 ora jumate, asta e alaptatul la cerere.

ella, ce ma bucur ca te-ai intors, nu trebuie sa fii perfectionista, sa stii ca faptul ca esti mama ti-a adaugat asa un charm ce nu-l aveai inainte asculta aici vulpea batrina!si privirea, pai ia uita-te tu frumusel la privirea ta din pozele cind te uiti la pitic, ai acea privire de MAMA. si e extraordinar!ei, lasa ce-i ca ai ncurcat, si eu sint o persoana super organizata(bineinteles ca m-as face fara palm) si gravida cu dominic uitam......de numa, parca scadeau neuronii!ei, lasa, bine ca v-ati distrat, si ca problema s-a rezolvat, si bine ai revenit ca-mi era dor de tine!

monytza, sanatate sotului

vas, eu merg pe viu la adunarea aceea a mamelor care alapteaza, e mare eveniment, am sa fac poze!

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vas spune:

Buna dimineata. Am avut program de dimineata, s-a trezit Eliza la ora 9.20, asa ca s-a dus si somnicul.
Ella, si eu sunt cea care face totul inainte de o plecare undeva. Chiar daca suntem grup mai mare, eu ma ocupam de tot. Acum de cand am nascut nu am avut de pregatit mare lucru dar sincer cred ca ar trebui sa stau putin sa-mi revin ca nu ma prea vad in stare. Si cred ca e normal. Noi ne credem super fresh dar corpul si creierul au nevoie de o perioada mai mare de revenire. Dar lasa ca ne revenim de tot si o sa fim din nou conducatoare.
Pepsi, ce ma bucur ca participi live la eveniment .Eu ma bucur ca pot si virtual.Chiar mi se pare ceva frumos

Noi suntem cuminti, ieri a fost putin mai nervoasa si a tras un plans de m-am speriat. Ajunsesem sa-i zic de deochi, chiar daca nu prea cred in astea, dar se pare ca a avut rezultat. In rest ne schimbam programul in fiecare zi si noapte. Inca nu s-a hotarat pe unul clar. Mai are timp. Bine ca am eu rabdare.
De maine o sa iau o pauza ca imi montez centrala termica si intorc casa, asa ca si PC trebuie scos din priza. Dar revin repede.
Nu are rost sa va rog si eu sa fiti mai cumpatate ca am vazut ce i-am facut Ellei, chiar si eu , asa ca ca urez spor la scris, dar sa gasesc numai lucruri frumoase de citit.O sa apuc eu intr-o saptamana sa ajung la zi.Dar dupa o sa plec in concediu deci...iar o sa am de recuperat.
Pepsi, ce dreptate ai ca te schimba o sarcina. Mie mi se pare ca arat atat de bine acum, ca sunt mai frumoasa......(daca mi-au ierit laudatorii ma laud eu), dar sincer asta simt. Si se vede si in afara ca foarte multe persoane remarca. Deci se pare ca stii tu ce stii.
Multi pupici la capsunei si capsunici.






Sunt mamica
poze
13.05.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vas spune:

Paflo, cred ca ideea evenimnetului e sa ne simtit cat mai aprope de bebelusii nostri, iar daca simti asta esti binevenita la intalnire.
Cred ca sunt momente din perioada asta de care o sa-mi amintesc printre lacrimi la cat sunt de frumoase.


Sunt mamica
poze
13.05.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina M spune:

Fetelor, va aduc o VESTE MARE SI FRUMOASA.
Mirela "Desprecopii" va fi mamica de Mai 2008!

Poze - Recente & BB#3 26+

Mergi la inceput