Imprevizibili martie aprie 2004 (85)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bebe2004 spune:

Buna fetelor. La noi abia acum a inceput showul la gradi.Dau un copy la ce am scris la alt subiect:
Am si eu aceeasi problema cu baiatul meu de 3,5 luni care a inceput anul asta gradi la grupa mijlocie unde sunt copii intre 3 si 5 ani. prima saptamana a fost ok, a 2-a a lipsit din cauza unei raceli, a3-a sapt bine, pana joi cand a plans mult de tot. Am stat cu el pana la ora 9 dim cand am plecat si a urlat ff tare dupa mine doar 1 minut si gata. Vineri l-a dus sotu' si a plans, dar el nu a stat asa mult cu el. Acum in we zice ca el nu mai vrea la gradi. Imi aminteste mereu ca sa nu-l mai duc. Ce ma ingrijoreaza este faptul ca plange si in somn, viseaza de la gradi si spune in somn ca vrea acasa (si la somnul de pranz si noaptea).
L-am intrebat ce-l deranjeaza si mi-a spus doar ca nu-i place ca sunt multi copii (chiar sunt vreo 30 in fiecare zi), in rest de educatoare ii place, de ingrijitoare la fel, mancarea zice ca da, nu-i bate, nu-i pedepseste, chestii bune pot spune.
Ati mai intalnit asa ceva, sa planga si acasa in we si in somn?
Azi de dim a plans mult acasa, iar l-a gradi s-a mai linistit ca a stat la doamna in brate. I-am spus sa nu-l culce la pranz, dar sa-l lase sa se joace in liniste. Mai vedem.


Andreea, mami lui Alexandru (26 apr 2004)
noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela76 spune:

Salutare si de la noi!
Noi ne laudam doar cu o laringita suparatoare la Alex si a trebuit sa ii dau antibiotic, caci se ineca cu flegma, nu putea respira, asa ca n-am avut de ales.
Acum e mai bine, dar nu mai vrea sa stea nebagat in seama. A inceput sa se intoarca singur pe burta si sa se ridice in fundulet cand sta mai ridicat pe pieptul meu.
Cristina e ok, as zice. Pare sa fi scapat si de tusea care se mai auzea din cand in cand. Finalizam si luna a 2-a de Bronchovaxom.

Va pup si sper sa apuc sa scriu mai mult cand o fi si bb de acord

Ela, Cristina (21.04.2004) si Alexandru (04.06.2007)
Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malina_mircu spune:

Ela multa sanatate lui Alexandru sa se faca bine repede si sa nu aveti mari probleme. Of ce rele sunt laringitele !
Bronchovaxom sunt niste capsule pe care trebuie sa le inghita? ca a vrut si dr noastra sa ne dea anul trecut pt imunitate dar era prea mic.

Andreea .. ce sa zic.. Dani nu a dormit anul trecut decat o data la gradi si mi-a spus clar ca ii place dar nu vrea sa doarma acolo. Daca are cine sa sta cu el poate ar fi bine sa il duci pana dupa masa si sa doarma acasa - pana cand o sa fie si el pregatit sa doarma acolo. Altii spun ca metoda asta nu e buna pt ca apoi se asteapta sa il iei mereu inainte de somn. Dar eu sunt pt acomodarea treptata - totusi 8 ore dintr-o data e ff mult pt el. Mai ales ca ei nu au asa bine dezvoltata notiunea timpului, e posibil sa se simta parasiti.

Asa si Dani este mai nervos dupa amiaza acum in periada de acomodare (asa a fost si anul trecut). Cel putin in ziua cand a avut petrecere la gradi a fost super agitat, nici nu a putut sa doarma de pranz.

si oricum faza cu vrutul si nevrutul o au toti Sambata voia sa mearga la gradi si astazi l-am alergat ca sa-l imbrac (nu neaparat ca nu voia la gradi doar avea chef de joaca ).

pupici
Malina siDanutz (5 aprilie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela76 spune:

Buna dimineata, fetelor!
Munciti, munciti, de pe aici nu mai apucati sa dati semnale? Spor la lucru si luati cate o sa va inveseliti (ca vremea asta de afara e tare uracioasa)
Eu sunt tot in lipsa de somn, caci noaptea e inca cu pauze dese. Azi-noapte au fost la 12:30, la 3:30, la 6, cand bb s-a hotarat sa stea treaz pana la 7:30, cand s-a trezit Cristina. Mai puneti la orele astea si cate o sesiune de 'pompa' si o sa vedeti ce repede trece noaptea

Malina - da, Bronchovaxom sunt niste capsule alb cu bleu, mai micute; se iau (mestecate sau inghitite) dimineata pe stomacul gol, 10 zile pe luna x 3 luni. Eu as tinde sa zic ca la Cristina se cunoaste o rezistenta mai buna la raceala. I-am facut si toamna trecuta si parca episoadele de muci/tuse/febra au fost mai rare si mai usoare.
Si eu as zice ca e mai bine cu acomodare treptata, intai la program scurt, apoi la cel lung. La mine a fost simplu, caci dupa o luna si jumatate Cristina a plans ca vrea si ea sa doarma in patuturi cu ceilalti copii, asa ca pentru ea a fost o bucurie sa treaca la programul lung.

Andreea - eu cred ca Alexandru e destul de marcat de schimbarea asta din viata lui. Si cu micutii retraiesc noaptea destule evenimente, cu mai mar intensitate. Poate incerci sa vorbesti cu educatoarea, sa-i povestesti si sa incerce sa-i dea mai multa atentie, ca el sa prinda mai mult curaj si incredere. Mult succes!

Gabi - sa stii ca si Cristina vine de la gradinita cu destule 'apucaturi', cu mai multe mofturi si mai mult rasfat. Important e ca acasa sa nu cedezi si sa o faci sa respecte in continuare regulile - in masura in care se poate, ca stiu pe pielea mea cum e

Fetele din SUA pe unde or fi? SIMOOO, DANIELAAAAA Dar Germania noastra? LAVIIIII
Sper ca sunt bine, ca mie mi-e dor de ele.
MARIANAAAA - lasa munca 2 minute si da un semn!

Ela, Cristina (21.04.2004) si Alexandru (04.06.2007)
Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Bine faci Ela ca "strigi catalogul"; am sa adaug : Clau???????????Mickyyy??????????????

Eu bine, copila bine, sotu bine.....eu cu muncile, Daria cu gradinita; Acum nu mai plange deloc, nici macar acasa nu mai avem parte de maraieli; din pacate am avut cateva episoade la gradi: a necajit-o un coleg ( am inteles ca e ffffffffff obraznic si "rau ") si la piscat de mana, evident ca a stat la colt pentru asta, iar a doua zi a bruscat o colega. Daria mi-a spus ca s-au ciocnit prin clasa; am intrebat-o ce i s-a parut asa d egreav de a simtit nevoia s-o impinga "Pai asa fac toti copiii"....Va da-ti seama ca nu am avut prea multe de spus. E asa de greu sa-i inveti sa se descurce singuri, dar fara sa depaseasca limita; poate data viitoare o sa-i spuna doamnei educatoare si n-o sa se ajunga la "violente".

Ea e un copil non violent, dar se pare ca d ela gradi vin si "altele" nu foarte bune.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela76 spune:

Da, Laura, cum ziceam si eu mai inainte, vin si cu 'apucaturi' de la gradinita. Lor li se par noutati si incearca sa faca si ei ce vad la altii, nu le putem cere prea mult discernamant la varsta asta. Dar mai devreme sau mai tarziu tot vin in contact cu astfel de lucruri si cred ca e inevitabil sa nu le testeze si ei. Important e sa invete treptat ce au facut bine si ce nu.

Fii-mea a facut pasiune pentru colectia de povesti Disney de la Egmont (nu-s ieftine deloc) si se milogeste de noi mereu sa ii mai luam una. Sunt doar 12 in serie . Are deja 4 si mai nou prefera sa mearga cu cate o carte la gradi in loc de jucarie, asa ca i-a molipsit si pe alti copii. Taica-su i-a promis ca luna viitoare, la salariu, ii mai cumpara, dar sa vedem cand considera ea a fi 'luna viitoare'.

Va pup pe toate si va doresc weekend placut!

Ela, Cristina (21.04.2004) si Alexandru (04.06.2007)
Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Ioiiii fetelor, ce tare ati strigat ca v-am auzit din pat ...da din pat, ca am reusit performanta sa iau raceala (gripa) de la Raul Am mers de dimineata la serviciu dar la 10.30 am taiat-o spre casa ca nu am putut sa-mi tin capu pe umeri
Am dormit un pic si parca acum sunt si mai rau, iar maine trebuie sa mergem la nunta unor prieteni
Raul de cand a inceput gradi o saptamana a mers, una a stat acasa. E tot bolnavir, dar acum parca a fost cel mai nasol. Din cauza tusei s-a lasat chiar si cu voma Acum parca e ceva mai bine.

Ela, multa sanatate lui Alexandru

fug in pat, dar nu va pup sa nu luati de la mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Clau, si Daria a patit la fel anul trecut....E una din placerile mersului la gradinita . Imi pare tare rau ca sunteti bolnavi. Da lasa, ca maine la nunta dansezi mult , transpiri sa gata iese boala din tine ! Sa te faci repede bine !

Pupici ! Week end placut !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela76 spune:

Clau - multa sanatate! Pai sa te mai strigam, ca sa nu mai zaci in pat - spune cum te simti, ce face Raul?

Va intreb si eu ceva: ce stiti de vitaminele Minimartieni, sunt bune? Ca as incepe sa-i dau Cristinei, ca sa fie mai puternica in fata racelilor

Ela, Cristina (21.04.2004) si Alexandru (04.06.2007)
Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe2004 spune:

Buna.
Ela, eu i-am luat lui Alexandru, dar el nu le vrea ca nu-i plac la gust.
Clau cum a fost la nunta?
Noi ne-am mai obisnuit cu gradi, vad ca de dim nu a mai plans. Dar cred ca ne paste o raceala pt ca a cam tusit putin azi-noapte.
Hai va pup.

Andreea, mami lui Alexandru (26 apr 2004)
noi

Mergi la inceput