Imprevizibili martie aprie 2004 (85)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Muuultumim frumos de urari.

Sorry...sunt pe fuga,....am avut o zi full si inca nu s-a terminat. Week-end placut tuturor, si poate o sa imi fac timp mai mult de forum de-acum incolo.

PS: Daria si-a revenit!

Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)

www.acsis.ro/2lasuta.php" target="_blank">Ajuta-ma sa cresc langa mama mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela76 spune:

Buna dimineata!
E toata lumea gata de o noua saptamana? Haideti la o somnoroasa cu mine, fac cinste.
De sambata dupa-amiaza Alexandru mi-a facut febra peste 38, am fost cu el la dr si se pare ca e din cauza mucisorilor care ii infunda nasucul de vreo cateva zile (cadou de la Cristina, de la gradinita). Ieri seara nu mai avea febra si ne bucuram ca am scapat, insa noaptea iar a avut 38,6 C, dar acum e ok si sper sa nu-i mai creasca temperatura. Asa ca merg sa fac o cafeluta - sa-mi spuneti cine mai vrea, cu/fara zahar/lapte


Ela, Cristina (21.04.2004) si Alexandru (04.06.2007)
Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe2004 spune:

Buna dimineata. Si eu sunt cu cafeluta oferita de Ela in fata.
Imi pare rau ca e racit ala mic. Ii dai antibiotic? Sanatate multa.
Al meu a stat sapt trecuta acasa tot din cauza unei raceli cu febra mica, pana in 38. Ne-am tratat fara antibiotic, mai ales ca nu tusea de loc. Azi am luat-o de la capat si a fost ff fericit sa-si revada colegii si educatoarea.
Azi o sa merg cu educatoarea sa mai cumparam pt clasa niste rechizite si ce mai trebuie. Noi am dat bani sa cumparam pentru toti la fel. Am dat doar 50 lei si inca 25 pt caiete speciale. Nu mi s-a parut mult. Iar de fondul clasei sau alte imbunatatiri nu s-a discutat la sedinta cu parintii. La voi cu se mai procedeaza?
Va pup si va doresc o saptamana usoara.

Andreea, mami lui Alexandru (26 apr 2004)
noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela76 spune:

Buna dimineata, Andreea!
Multumesc ca ai acceptat cafeluta - sper sa fi iesit buna!
Lui Alex nu i-am dat antibiotic si sper sa nu fie cazul, mai ales ca inca papa exclusiv lapte de la mine. I-am dat doar Nurofen, alternativ cu supozitoare cu Eferalgan. Vom merge iar la dr peste vreo 2 ore, ca sa vada cum a evoluat. Pediatra zicea ieri la telefon ca daca febra ramane tot asa de mare, sa-i dam Sumetrolim, dar am citit ca se recomanda abia dupa varsta de 1 an.
La noi la gradinita nu e cazul sa mai dam ceva, avand in vedere ca e privata si platim destul in fiecare luna. Stiu ca din cand in cand patroanele se aprovizioneaza cu rechizite sau cu jucarii noi, mai ales pt cei mici-mici.
Spune-mi, ce fel de caiete ati luat? La noi le xeroxeaza fise si cred ca folosesc mai multe carti/caiete ca sursa.

Ela, Cristina (21.04.2004) si Alexandru (04.06.2007)
Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe2004 spune:

Foarte buna cafeluta, cu putin lapte.
La gradi nu mai retin de la ce editura vor sa faca comanda. e vorba de un caiet de activitati matematice, iar alte 2 nu mai retin. Eu i-am luat si acasa un caiet din asta de la editura Aramis. Si scrie pe el ca e pt grupa de 3-4 ani. In caiet prezinta culorile cu diferite obiecte, se fac multimi usoare, mai mic si mai mare, chestii d'astea. cam toate caietele sunt la fel si se gasesc in librarii.
In rest, luna oct e dedicata toamnei si in fiecare sapt trebuie sa aducem cate un obiect pe care sa-l studieze (fruct, leguma, frunze etc).
In nov o sa faca o expozitie cu o lucrare facuta acasa de copii si parinti realizata cu obiecte din natura. Sa vedem cat de indemanatica sunt.

Andreea, mami lui Alexandru (26 apr 2004)
noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela76 spune:

Deci voi, parintii, ati primit deja tema pentru acasa, succes!
Am inteles cu caietele; i-am cumparat anul trecut Cristinei, ca sa le aiba acasa - nu mai stiu de la ce editura - dar nu prea le-a bagat in seama. Sa mai incerc anul acesta, sa vad pe unde le-am pus.
Cum e vremea la mare? Mie imi vine sa stau tot pe afara, cat mai e cald, dar nu stiu cat de bine ar fi pt mucisorii lui bebe. Aseara tot am dat cu totii o tura de Herastrau, Cristina a adunat o multime de ghinde, iar Alex a dormit dus. Dar mi s-a parut atat de aglomerat! Eu m-am obisnuit cu el liber, cum il gasesc eu in timpul saptamanii, cand vin veveritele la 2 pasi, cu cate o ghinda in gura.
Gata, va pup, ca se trezeste bebe, suparat ca iar are nasucul infundat si nu poate respira


Ela, Cristina (21.04.2004) si Alexandru (04.06.2007)
Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

URAAAAAA !!!!! Nu mai plange Daria ! De doua zile nu mai plange copilita mea cand o las la gradi ! Nu va puteti inchipui ce fericita sunt !

Ela, imi pare rau ca puii tai sunt raciti ! Sa le treaca repede !
Andreea, imi place tema primita ! Vezi ca undeva la Bloguri am vazut o multime de astfel de teme...poate te inspira vreuna...Atelierul Piticilor parca se numeste subiectul.

La Daria se vad deja progrese, sau ma rog lucruri invatate la gradi: stie sa se dezbrace singura ( la bluze nu am reusit s-o invat eu), socializeaza cu copii ( astazi mi-a spus ca vrea sa il ia pe Shagy la gradinita ca un baietel vine cu Masina Misterelor si trebuie sa faca echipa) ca sa nu mai spun de cate cuvinte noi stie in engleza. Sper sa fim pe drumul cel bun.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela76 spune:

Sper ca totul e in regula acum cu Forumul - imi inchipui ce munca a fost ca sa repare defectiunea.
Laura - deja se cunosc progrese ca urmare a gradinitei, bravo! La noi in primul an s-au vazut uimitor de multe - un fel de "boom". Acum ritmul e mai lent sau nu mai sunt chestii atat de vizibile. As avea multe de corectat, totusi, dar pe ansamblu e satisfacator. Si cand ma gandesc ca o am pe Cristina la grupa mijlocie, parca nu-mi vine a crede ca a trecut timpul asa de repede.
Voiam mai demult sa va intreb daca voi atui reusit sa-i invatati cu adresarea la persoana a 2-a plural, de politete. Ca fii-mea se tutuie cu toti si chiar nu se jeneaza de nimic.
Ce sa va zic, intr-o seara aveam pe cineva in vizita - semi-strain, nu o cunostea pe Cristina. Si cum fii-mea venise de la gradinita s-a apucat sa se dezbrace prin sufragerie fara probleme. Eu o trimiteam la ea in camera, ea revenea in chilotei sa ma intrebe daca sa se imbrace cu bluza aia sau cealalta M-am dus, desigur, sa o schimb eu, insa s-a prins ca ce facuse nu era permis, asa ca a inceput sa se afiseze intentionat ori in maieut, ori in chilotei



Ela, Cristina (21.04.2004) si Alexandru (04.06.2007)
Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

Ela, ioana vorbeste cu strainii cum trebuie, numa ca in loc de "dumneavoastra" zice uneori "voi". Dar hotaraste ea cind e cazul, adica uneori se tutuie cu nustiuce director, alteori imi zice mie: doamna, vreti o cafelutza? Alteori nu scoti un cuvint de la ea, nici nu saluta, zici ca-i idioata.

Si ea face lucruri de care se prinde ca-s interzise... din pacate tac-so-i tare strict si-o pedepseste cum ii iese din cuvint...asta o face sa fie cea mai educata din gasca ei (noastra). Nu si cea mai cuminte :)

hai ca revin, gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malina_mircu spune:

salutare

Clau ne-a facut placere sa venim si a meritat efortul . Esti la fel de vesela ca si pe forum si ne-a facut mare placere. Iti dai seama ca venim si la anu cand ajungem la tzara.

Ela esti pe baricade - cred ca este tare greu acum. dar cine o sa fie mamica de doi copilasi mari, supla si linistita cand noi o sa ajungem la bebe nr2

Laura ce bine ca nu mai plange Daria. Cred ca esti mult mai linistita acum. Deci pana la urma o lasi la cea particulara?

Miky ce bine ca si-a revenit Daria. Sanatate multa.

Andreea super ca va implica si pe voi in activitati. mi se pare super. Incearca cu ceva frunze lipite. Noi am facut din castane albinutza, vaca, iepuras, omultez etc. Am mai vazut desenat cu diverse feluri de boabe lipite pe plansa.

Gabi ti-ai cam facut iluzii cu gradinitza in privintza aerului si a miscarii. Si la noi au curte dar nu ii prea scot ca nu vor sa riste sa-i imbolnaveasca. Iar de miscare.. nici la noi nu fac cred ca de loc, trebuie sa le facem o sugestie ca ar fi cazul sa se ocupe si de asta. Ce de activitati aveti voi !!! Noi nu avem decat engleza de 3 ori pe sapt si nu stiu daca calculator (dar oricum asta nu ma intereseaza). La ce gradi o duci?
De ce nu le spui sa o lase singura? sa stii ca sunt multi copii care nici la 4 ani nu sunt pusi sa faca acasa ce face Ioana si educatoarele presupun ca trebuie sa o ajute. Si eu sunt pentru independentza copiilor.

Mariana voi ce faceti cu gradi? V-ati dus?

Noi ne inscriem cu aceleasi griji: raceleile si gradinitza. Am avut ceva aventuri cu gradinitza - in prima zi la stat a fost naspa ca sala era nearnajata, nu aveau jucarii (nu am putut sa o vedem dinainite ca era in renovare). Plus ca erau doar inca 3 copii. L-am lasat pangand si imi venea sa plnag toata ziua de plnasul lui si de conditii. Asa ca de a doua zi este la cea particulara. Nu a mai plans de loc mai ales ca in prima saptamana l-a dus doar Cata (cu el nu plange de loc asa ca va recomand sa va trimiteti copii cu altcineva la gradi). Asa si el ba se trezeste samabata ca vrea la gradi, ba imi zice ca vrea sa vina direct bunica sau sa stau eu acasa.

Normal ca a racit dupa prima saptamana - a fost ceva viroza ca am luat si noi :-)))



pupici
Malina siDanutz (5 aprilie 2004)

Mergi la inceput