Singuratatea in doi. Un capitol incheiat.

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns misulescum spune:

Dragi prieteni, va citesc demult, sunt alaturi de voi, ma gandesc ca asta e viata, cruda, nedreapta, buna sau rea, asta este !!
Si eu v-as povesti multe dar pt. moment am un blocaj la nivel de a comunica ceva, si astept sa vina momentul in care sa pot sa ma descarc.
Sunt si eu la un moment de rascruce, nu stiu pe ce drum sa merg?
alaturi de sot, sau mai bine singura cu fetita?
inerc sa aflu mai multe din trairile voastre, eu va admir pt. curajul vostru de a o lua de la capat, de a trai alaturi de copilasii vostri, si stiu ca e f. greu si dificil; sotul meu isi iubeste enorm fetita, ii face toate poftele, ii cumpara de toate, o rasfata.
Dar strict in cuplul nostru face exact invers.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ina,
da, e o dilema ingrozitoare ... lasi copilului tatal, iar pe tine insati te lasi undeva ingropata ?! ... Doar la asta ma gandesc si eu, noptile ...


Daria & GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Undeva, ceva crapa in societatea asta. Fara a cadea in patima generalizarilor, ce naiba se intampla cu institutia familiei? Unde este hiba? Toate povestile de divort sunt foarte asemanatoare. Un tata care nu se implica si / sau un sot indiferent si absent. Mai rar cate o mama absenta.
Tind sa cred ca problema vine tot din randul femeilor, mai exact acelor femei care au crescut barbatii din ziua de azi. Care au fost oare greselile lor si ce putem noi, mamele de baieti, sa facem pentru a nu perpetua problema? Oare bau eu campii sau ati observat si voi asta?
Din toate povestile citite pe forumul asta si nu numai pe forum, cred ca putem face un profil al tatalui si sotului absent din familia pe care si-a intemeiat-o.


Elle_seb


May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

problema nu este numai cum creste mama baiatul.in opinia mea sunt multi factorii care influenteaza comportamentul unui viitor tata de familie.degeaba mama baiatului se chinuie sa ii insufle respect si responsabilitate daca aluatul nu este bun sau viitorul tata sta intr-un anturaj care induce tampenie.
anumite probleme apar cred si dupa casatorie cand soacrele/socrii tind sa isi apere excesiv odraslele trecand cu usurinta peste ideea ca cei doi formeaza un cuplu si nu doua entitati diferite.

espiritu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Espiritul, ai dreptate. Anturajul poate schimba un sot iubitor si un potential tata atent si fgrijuliu. La fel si socrii, care-si vad fiul de 33 de ani un fel de soi aparte, care necesita pupaturi in fund ...
Scuzati ... m-a luat valu`... Dar asa e.


Daria & GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

acum nu vreau sa o ridic in slavi pe mama(desi merita din plin) dar daca eu as fi facut ce a facut exa mea zburam de la etajul 7 de nu ma vedeam.


espiritu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Offfftopic: Si noi stam la 7 ... ... poate ink nu-i tarziu


Daria & GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

quote:
Originally posted by mamagiuliei

Ina,
da, e o dilema ingrozitoare ... lasi copilului tatal, iar pe tine insati te lasi undeva ingropata ?! ... Doar la asta ma gandesc si eu, noptile ...



Cred ca in aceasta chestiune v-ar ajuta o discutie cu un psiholog. Sa va explice avantajele si dezavantajele dpdv al copilului in ambele situatii: divort sau mama si tata care nu mai formeaza un cuplu.
Probabil va ganditi ca ar trebui sa va sacrificati voi, mamele (sau cuplul, generic vorbind), pentru a-i asigura copilului mama + tata si asa copilului i-ar fi cel mai bine. Ceea ce nu este adevarat.
Dar asta e bine sa va explice cineva de specialitate, caruia sa-i si expuneti situatia concreta.




www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=98766" target="_blank"> Bazar pentru Alex, un baietel diabetic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

quote:
Originally posted by tonsis
elle_seb....ce mizerabil e si fostul tau....el se ascunde sa nu plateasca bani de parca nu ar fi pentru copilul lui...
din pacate daca nu are contract de munca....nu ai ce dovada sa aduci...dar stiam altceva...tu il poti da in judecata pt pensie,el face dovada ca nu are servici...dar el din ce traieste? ca stiu ca trebuie sa plateasca pensie oricum...chiar daca nu are venituri,din somaj sau dun ajutor social...din ceva...are obligatie fata de copil.uite chiar o sa intreb,matusa mea e avocata si trebuie sa stie.



Tonsis, daca demonstreaza ca nu realizeaza venituri, este obligat la pensie alimentara o patrime din salariul minim pe economie. Ceea ce va insemna cam un milion. In conditiile in care, in realitate, poate el castiga 15-20 de mil.


Elle_seb


May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

quote:
Originally posted by espiritu

si pentru Elle_seb multa,multa putere si intelepciune.
iar asta e ca sa mai uiti de rautati si necazuri.


espiritu





Espiritu, multam fain.
Dragutz, ca-ntotdeauna


Elle_seb


May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!

Mergi la inceput