Singuratatea in doi. Un capitol incheiat.

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

quote:
Originally posted by elyda

Elle_seb mesajul"floricol"de la espiritu m-a dat pana si pe mine gata!suuuuper !bravo ,mai vad si eu barbati sensibilosi ca de "stilul supertare-n-muschi " ma cam plictisisem.Espiritu ai admiratia mea sincera pentru modul cum reactionezi si sa ai parte de un divort civilizat .cred ca citind ce au postat fetele pe aici ai mai invatat cate ceva. Daria situatia ta este f grea si numai muuuulta rabdare si capacitatea de a te detasa cat poti de situatie te poate ajuta sa-ti fie putin mai usor. Elle_seb un barbat care-si ataca sotia de dupa fusta mamei lui si folosindu-se de copil este o nulitate in primul rand ca tata si apoi in general ca om.


Draga Elyda, Espiritu este o specie aparte care e pe cale de disparitie . Cred ca ar trebui sa-l clonam, sa mai improspatam fauna.
Espiritu, sper ca tii la gluma


Elle_seb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

eu tin la multe ....numai ca doar la una imi este mintea....
asta ca sa fac un joc de cuvinte.


espiritu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

quote:
Originally posted by espiritu

problema nu este numai cum creste mama baiatul.in opinia mea sunt multi factorii care influenteaza comportamentul unui viitor tata de familie.degeaba mama baiatului se chinuie sa ii insufle respect si responsabilitate daca aluatul nu este bun sau viitorul tata sta intr-un anturaj care induce tampenie.
anumite probleme apar cred si dupa casatorie cand soacrele/socrii tind sa isi apere excesiv odraslele trecand cu usurinta peste ideea ca cei doi formeaza un cuplu si nu doua entitati diferite.

espiritu



Ai dreptate, sunt mai multi factori care influenteaza comportmentul viitorului tata. Educatia primita in familie, exemplele oferite de proprii parinti, influentele din exterior ale diverselor persoane.
Insa asta cu aluatul care nu este bun, nu stiu ce sa zic. Eu zica (,) copiii se nasc perfecti. Este datoria si rolul nostru sa nu-i stricam.
PS. Mama ta trebuie sa fie o femeie extraordinara


Elle_seb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

Tonsis eu d-aia ti-am spus ca tie ti-a fost PUTIN mai usor ,pentru ca nu ai mai avut si partajul care este ceva ...cumplit si care scoate din fosti tot ce este mai urat. Mamagiuliei iti urez succes si curajul sa-l infrunti.nu te lasa calcata in picioare si lupta pentru tine si Giulia ca voi sunteti cele mai importante! Ina tu trebuie sa te gandesti la urmatorul lucru :felul cum se comporta el cu Cristina are o importanta deosebita pentru copil.DAR felul cum se comporta cu tine are importanta pentru TOTI! cat crezi tu ca o sa rezisti intr-o casnicie care tie personal nu-ti aduce nicio bucurie ? cat crezi ca o sa fi multumita numai cu faptul ca el se comporta frumos cu Cristina? in fond este copilul lui este normal sa se comporte frumos cu ea,numai ca tie ti se pare ceva ...altfel datorita comportamentului fata de tine. asta nu e viata normala nici pentru ea , pentru ca relatiile dinte parinti au mare influenta asupra copiilor in ansmblul comportamentului lor ,dar mai ales pentru tine! faptul ca viata ta personala este lipsita de satisfactii influenteaza in mod hotarator comportamentul tau fata de cei din jurul tau,deci fata de Cristina .te amagesti singura crezand ca o sa poti rezista mult timp in situatia asta !o sa ai stari depresive o sa cazi psihic si e pacat pentru ca si atunci ...o sa-ti fie greu. Elle_seb esti un exemplu in "a lua taurul de coarne" ,ai scapat ...partial,dar sunt convinsa dupa cum ti-am urmarit povestea ca o sa le rezolvi pe toate .esti o femeie cu picioarele pe pamant si realista ,cu tine nu mi-e frica !!! Espiritu , eu sunt mama de 2 baieti .ai dreptate ca nu conteaza numai cum este educat baiatul ,desi are ff mare importanta, conteaza si anturajul si modul sau personal de a vedea viata si ce semnificatie are o casatorie.daca copii mei se comporta cu nevestele asa cum i-am ebucat eu...o sa fiu ce mai iubita soacra!tu ...esti o raritate,o specie pe cale de disparitie si baiat destept fiind o sa te descurci PEFECT!

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Mi-a trebuit destul pan' sa iau taurul ala de coarne, da' nu-i tarziu nici acum.

Si iaca o mica dedicatie pentru voi toti prietenii mei virtuali sau mai putin virtuali si pentru copiii vostri

http://boomp3.com/m/6937e3dceae0


Elle_seb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

Meiiii Elee_seb, ce-mi facusi ca am cazut in butoiul cu melancolie.stau ,ascult si ma holbez la pereti!!

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonsis spune:

buna seara!
aseara am scris o gramada si nu mi s-a postat mesajul,mi-a cerut iar parola si am pierdut tot ce am scris
scuzati-ma ca nu particip la discutii dar am asa mult de lucru ca nici nu am deschis azi calculatorul
citesc ce scrieti....
va pup si mai vorbim
dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonsis spune:

fetele?
unde sunteti?
sper ca sunteti bine toate ,astept vesti de la voi!
va pup!
dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu ma simt ingrozitor.
Am nevoie de un sfat.
Pt ca sotul meu sustine multe kestii, ma ataca asa cum poate, amestecand copilul, a spus, printre altele, ca eu am intentat divortul si Giulia va creste si va afla asta.
CE se intampla daca eu retrag cererea de divort ???
Merg pe 22 la prima infatisare.
Se poate, ce se poate intampla ???
El sustine ca oricum vrea sa divorteze, orice ar fi.
Si ii este comod sa fie el victima.
Astept orice sfat, idee.

Eu sunt terminata psihic, nu reusesc sa-mi revin.


Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

ceee urat din partea luuui !!!sa-i fie rusine ca se foloseste de copil pt esecul lui personal!!TU ce-ti doresti ? mai crezi in casnicia voastra? mai crezi ca relatia voastra poate redeveni normala si stransa ,cu afectiune si mai poti sa te bazezi pe el? te ameninta cu ce o sa spuna copiluldespre tine?dar despre el ce-o sa spuna?!daca intre voi nu mai este acea"scanteie" si afectiune ...de ce sa-ti retragi cererea? ca sa rezolvi ...ce?o relatie tensionata intre parinti nu trece neobservata de copii! daca tu crezi ca retragandu-ti cererea de divort faci bine desi nu faci asta cu prea multa tragere de inima ...mai gandeste-te.fa ceea ce este mai bine pt TINE ,ca o casnicie doar de dragul copilului...nu cred ca-ti aduce satisfactii!daca tu crezi din toata inima ca se mai poate repara ...continua casnicia daca nu...poate si o "PAUZA" in relatia voastra in care fiecare sa-si faca ordine in ganduri si sentimente ar fi utila ,ar avea un efect asupra relatiei voastre alegandu-se ...apele cum se zice .dar fara santaj din nici-o parte de genul ...tu esti de vina ...copilul o sa te judece mai tarziu...astea sunt ...praf in ochi si nu fac decat sa adanceasca prapastia dintre voi!

dana

Mergi la inceput