Comori de nov-dec 04 (155)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikimi spune:

Cucuiata mama sunt terminata.Fetele tale sunt de vis!!!!!.Sa-ti zic: cand eram eu tinerica, am intalnit la Poiana Brasov un japonez asa frumos ca am cazut din telescaun.Am atras atentia evident, desi nu vroiam chiar in felul asta si am intrat in vorba cu el.Vreo 3 zile am schiat impreuna si eram cu capul in nori, credeam ca nu exista indragosteala mai mare.Si atunci , cu mintea mea de adolescenta tulburata, mi-am promis ca voi face un bebe cu un japonez.Eram convinsa ca va iesi cel mai frumos copil din lume.Inca mai cred asta, si tu vii sa ma convingi ca e combinatia cea mai reusita.Noroc ca barbate-miu nu citeste...sau stie deja parerea mea ca altfel...oricum, repet, sunt de-a dreptul topita dupa ele.Punct si brava pentru tot ce faci pentru ele.

Try ai dreptate, este reactia de dupa ce a venit Ysnnis acasa.Deja avem startegia de a-i explica ca fratiorul lui este un partener de joaca, plus ca il pup foarte des, ma pun la mintea lui si chiui si dau spectacole pana se prapadeste de ras, si totusi...reactia lui can vine vorba de a executa ceva este total negativa chiar daca nu-l implica pe cel mic.Si deobicei nu-l implica.Nu vreau sa i se para o povara Yannis, ii cer ajutorul cu el doar daca vad ca e dornic s-o faca, nu-l intrerup din joaca sa-i cer pampers.S eu sper ca o data ce va creste si Yannis un pic si-l va putea manui mai bine fara sa-i faca rau, o sa se schimbe si atitudinea lui.Oricum...seamana Alexii astia teribil.Uite, parca Silviu a fost mai soft in manifestari.Oricum , important e rezultatul final, si anume cel pe care l-ai mentionat tu, sa fie legati pe veci, sa se iubeasca si sa se ajute.
Cat despre copilasii singuri, sa stii ca nu e regula cum e crescut omul tau.Eu am fost singura, si tocmai de aceea am simtit intotdeauna nevoia de a imparti ceva cu cineva, de a avea grija de altii inaintea mea.Si o fac si acum, sunt dispusa sa dau multa dragoste tuturor din jurul meu si sa-i pun pe ei pe primul plan , tocmai ca nu am avut cum s-o fac in copilarie cu un frate.Iti doersc multa rabdare fara tutun.
Si de ''te rog''...nici Alex al meu nu primeste ce vrea daca nu cere, si desi a vazut asta, tot nu incepe niciodata cu te rog.Tind sa cred uneori ca vrea sa ne arate cine-i boss-ul in casa.Si asta de cand a invatat sa vorbeasca , nu e consecinta fratiorului.Dar avem rabdare.

Poze noi jun.

Miki,mami de Alexander (12.12.04) si Yannis cu pozici proaspete. (28.08.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimi spune:

Oti macar daca spunea ''mai repede'' sau ceva in romaneste...asta e, ricum sunt haiosi.
Alex ma auzea la volan ca spuneam hai mai repede frate, sau miscare.Intr-o zi in parc ii sune unei fetite care urca inaintea lui pe topogan: hai mai cu viata...
sau
iese din casa si o vede pe vecina noastra, o doamna matura: mami a urcat la etaj o doamna in varsta? ..pai o crede vecina ca eu i-am zis asa.
in parc:
pe banca o doamna citeste, in carut doarme un bb.Alex al meu trece cu masinuta aia Porche albastra( cred ca stiti care, e foarte populara, au toti copiii in Romania, o incaleca si dau din picioare ca Fred).Face o galagie infernala pentru ca nu e asfalt bine netezit si in plus masinuta are roti de plastic evident.Doamna ii iese in fata si ii ia masinuta pur si simplu de sub fund ca sa nu trezeasca copilul.Ii si spune de ce i-a luat-o.Eu veneam in urma, si am incetinit sa vad cum reactioneaza.El: e masnuta mea. Ea: il trezesti pe bb. El: da aici e strada de masini nu domitor de bb....dupa care a pus mana pe masinuta, doamna nu dadea nici ea drumul, si asa a trebuit sa-l ''conduca'' cu masina pe sus, dar cu manuta lui stransa bine pe volan cativa metrii mai incolo.


Poze noi jun.

Miki,mami de Alexander (12.12.04) si Yannis cu pozici proaspete. (28.08.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochi_verzi spune:

Moama ca mult am mai avut de citit
Cu mare intarzier, urez si ei LA MULTI ANI! Cecicilei si lui Bits si LA MULTE LUNI!Deliutzei(asteptam prima aniversare)
Noi suntem bine, sunt ocupata cu planificari, materiale si alte cele si bineinteles cu Diana. a mai fost si ziua sotului(in aceeasi zi cu Bits) si deh, tortuletz si alte cele, iar duminica s-ar putea sa avem iar musafiri.
Vai, nu va povestesc, ca Diana m-a ajutat sa-i fac tortul lui tati, doar stiti ca-i place sa faca pe gospodina, iar seara a stat pana a venit el din Vrancea sa-i cantam si sa suflam in lumanari, ca altfel nu s-a pututa doua zi a fost tare simpatica, pana m-am schimbat eu, ea a deschit usa la frigider si a inceput sa muste din tort, va dati seama cum arata, si apoi a luat un castronel in care era frisca si s-a pus pe mancat Asa ca i-am facut si poze
Va si va dorim un WE frumos!!!

Diana 22.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Salutare!
MIHAELA , DIANA are niste ochi albastri foarte frumosi, m-am topit!!!! LA MULTI ANI LUI MIHAI!!!!

Sunt la o pauza de cafea, fugitiva si asta, noutati ar fi si ele cateva:
1. Directorul la consiliu a repartizat invatatorilor clasele si cand a spus: "CUCU a -II-a D..am stat un pic pe ganduri daca o mai fi vreuna cu numele meu, fiindca initial imi daduse clasa a IV-a dar e mai bine asa.
2. Avem un hematom mare in frunte, intre ochi, umflatura s-a lasat azi un pic pe nas...aseara alergam la spitalul Grigore Alexandrescu....i s-a facut radiografie sa vada daca e osul fisurat, multumesc lui Dumnezeu nu a fost si ne-a dat crema care functioneaza ca gheata, pentru ca el nu suporta sa stea 10 min cu gheata infasurata in carpa pe umflatura mare....si nurofen care actioneaza bine impreuna cu crema respectiva...va intrebati poate ce s-a intamplat: in parc, urca vesnica scara pe care o urcase pana atunci de 20 de mii de ori fara problemem, insa i-a scapat piciorul (scara verticala) si a dat cu fruntea de o treapta din fier... cand au venit acasa baietii, mi s-au inmuiat picioarele si acum e f umflat, dar atunci era si ami si....brrrr, bine ca a trecut si ca nu e nimik grav! mai tb supravegheat 72 de ore sa nu fie afectat creierasul; i-a facut si doc niste teste neurologice si a spus ca pare ok, dar sa il mai testam si noi cand si cand si sa fim antenti cu el sa nu se mai loveasca inca o data in acelasi loc.

Cam atat...

IONELA, azi-noapte la 12 ma uitam la pozele cu voi, cucuietelor, sunteti frumoase, fetele au crescut asa mari, par a se intlege f bine!!! iar tu mami, esti sora lor poate!! frumoaso!!!

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

www.itmadesimple.ro

PUIUTUL MEU, PAUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela roxana spune:

fetelor

Oti lasa ca mai ai destul timp sa mergi cu Ana la inot; bine, stiu ca daca se incepe mai devreme este muuuult mai bine prt. copil, dar cred ca ideal este de pe la 4-5 anisori; un copil dintre un roman si un japonez, nu stiu cum sa-l denumesc mai bine, japonez-roman, european-asiatic; despre mine una, se poate numi oricum, dar am si eu buba mea, adica orgoliul de mama, sa ma respecte, ptr. ca eu i-am dat viata, eu l-am carat in burta 9-10 luni, respect ce il cer pana la 20 ani, adica pana la majorat; sunt cumva absurda, ce spune-ti???; chiar va rog sa va da-ti cu parerea in legatura cu ce am spus adineauri, ptr. ca de la un timp ies c-am multe discutii cu sotul, spunand ca sunt prea pretentioasa, prea sadica, prea isterica, prea pisaloaga, adica sa o las mai moale cu atata respect fata de persoana mea, ce daca sunt eu masa, invatand copila(pe Arisa momentan) sa nu-mi dea mie ascultare, intr-un cuvant uneori sa nu ma bage in seama; voi ce spune-ti?, sunt eu ingusta la minte?

Miki am ras cu lacrimi la faza cu telescaunul; dupa parerea mea n-ai pierdut nimic daca nu ai avut un bebe cu jap.; flacaii pe care ii ai impreuna cu sotul tau sunt niste frumosi, care o sa franga multe inimi la viata lor(vai noua mamicile de fetite); iti doresc sa te bucure si sa te rasfete puii tai din plin!

mai, chestia la copii astia micuti precumm Emily, tine totul de "dresare", de firea fiecaruia(vorba sotului meu, de orgoliul care i se scurge in vene), de nervii de otel de care dam dovada noi;
de fapt c-am acum icep luptele mai ample cu orgoliile; nici Emily nu ti-ar cere iertare, nu ti-ar spune te rog, sau multumesc, nici s-o pici cu ceara; mai daunezi m-a scos din balamale(de la un timp are momente cand reactioneaza urat de tot, ori te zgarie, ori te palia o pauzaste, ori arunca cu ce innimereste; ea oricum a inceput cu asemenea reactii muuuult mai tarziu decat sorusa, care incepuse sa-mi scoata peri albi de pe la 1an si jumate, si orim se manifesta mult mai sft decat la Arisa); spun ca m-a enervat, ptr. ca in nervii de mata ce este a aruncat inspre mine si Arisa cu microfonul de la pian, pe care nu-mi pot da seama cum l-a smuls; putea sa ne loveasca rau de tot, ptr. ca efectiv ne-a zbarniit pe la urechi; la ea pana acum nu am fost pusa in situatia de-ai aplica vre-o metoda de corectie dar efectiv in mamentul ala n-am mai rezistat, si i-am aplicat la popou 3 palme; va dati seama ce lacrimi au inceput sa siroiasca, parca era cascada nu alta; plangea si ma intreba da sunt suparata pe ea, eu spunandu-i ca "da", si plangea si mai taaaare; i-am spus ca daca imi cere iertare o iert; a trebuit sa ma rog de ea 30 de minute, si la final deja lacrimi nu-i mai curgeau, doar maraia, si ca printr-un suspin aud o voce ragusita, spunandu-mi "mama iartama"; sau faza cand a venit tatasu acasa si adus o clama de par, si a rugat-o sa-i multumeasca; nici vorba, nu vroia si pace, in nici o limba, asa ca tasu s-a enervat ca de obicei, spunand ca "asta nu-i ca Arisa, si ca nicidata in viata ei nu va sti sa multumeasca, ptr. ca ii prea increzuta", iar eu ca sa nu renunt, am rugat-o sa supa macar "merci", daca multumesc nu poate, si a spus

try ; si eu ti-am vazut flacaii, si sa stii ca seamana intre ei; Andrei s-a facut mare sii un dolofanel but de smotocit, iar Alex este f. deszoltat, dar are cu cine semana; vad ca taticul este mai vanjos; ce bine de tine ca ai ajutoare!!!
bine grait in legatura cu doi copii, cu toate cda sotul nu-i de aceasi parere

onitza felicitari ptr. clasa a 2-a, la ca o sa fie bie, ii maleezi muuuult mai bine decat pe cei de la a 4-a(parerea mea);
of, saracutul Paul; bine ca nu a fost mai rau; sper sa-i treaca ma repede hematomul si sa nu aiba alte probleme;
yo mis paranoica cu scarile de la tobocan, si mai ales cu loviturile, ptr. ca am trait o experienta de-asta care s-a lasat cu 4 copci la Arisa , la varsta de 2 ani
sanatate muuuuulta si voua sa va treaca sperietura!!!

Mihaela pup boticul plin de frisca al lui Diana; mai dar ce ajutor ai tu la bucatarie; cred ca tati o sa manance cu muuuulta pofta tortuletul, doar l-a pregatiti si fetita lui!!!
sotului!!!

fug la baie cu Emily





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danette spune:

Sunt in viteza... dar nu am putut sa ma abtin sa nu intru, sa scriu cat de frumoase sunt fetele tale, Ionela.
Super poze, super-super fetitze... ma bucur ca ai revenit, si ca sunteti bine.

La multi multi ani cu sanatate si multe bucurii pentru BITS si CICI.. va pupez!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

buna fetelor,
onitza, off...pup baiatul ochios sa-i treaca hematomul si sa fie bine
felicitari pentru clasa a 2 a
mihaela, am vazut si eu boticutul cu frisca micutza gospodina
va pup pe toate si pe copilashi, numai bine


monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Mihaela, o scumpa Diana in poza, ce ajutor de nadejde. Asa imi place cum povesteti ce ati mai facut intre timp, se vede ca esti educatoare. Cand esti nascuta, m-ai facut curioasa in legatura cu zodia ta.
Ioana, ce chestie mai, cum se schimba totul asa deodata. Sper sa fie mai bine cu clasa a II-a, sunt mai micuti si mai usor de stapanit.
Mititelul de Paulica, il doare? Sa stii ca si eu cat sunt de nesperioasa era sa lesin cand am vazut cum ii crestea cucuiul Anei, nu vazusem in viata mea asa ceva. Ca sa nu mai spun ca voi macar ati fost primiti la doctor si v-ati mai linistit, aici nici vorba de control, urmarire, mi s-a spus ca asa patesc copii nu trebuie sa-mi fac probleme iar pentru radiografie astepti saptamani in sir deci nu mai avea sens sa mergem.
Miki, ce texte are Alexander, ai baiat destept si tupeist mai.

Noi tocmai am agatat la un loc de joaca o fetita jumatate romanca, jumatate englezoaica, printii tocmai au emigrat din Sua in Norvegia, au sosit ieri in Stavanger. Are 4 ani si s-au jucat tare frumos fetele, cu fratiorul ei de 1 an mai putin. Deci are Ana acum o prietena Thea jumatate norvegianca, jumatate romanca de 5 ani si acum pe Olivia romano-englezoaica. Sa vedeti ce turnul Babel la mine in casa , e bine pentru ele ca practica romana cu Ana, iar fimea va invata de la ele cealalta limba si le facem trilingve pe fete .

Otilia, sotul Vlad si gogosica Ana Maria (18 Decembrie 2004)
Pozele noastre si www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Va pupam! Paul e ok, e vesel, se joaca, nu se vaita ca il doare, dar e tare umflat si sunt cu inima cat un purice fiindca am vazut cum coboara umflatura pe nas si nu-mi place deloc cum arata!!!!! m-am gandit toata ziua daca sa mai ma duc o data cu el sau sa astept ca poate asa se intampla.....azi nu am rezistat sa ii pun doar crema si i-am pus si 10 min gheata, la inceput a smiorcait , dar pana la urma a fost cumintel cat i=am pus gheata; nu stiu unde e aparatul foto ca i-as face o poza sa vedeti ce nasol e!

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

www.itmadesimple.ro

PUIUTUL MEU, PAUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

onitza sanatate multa lui paulica
oti, ma bucur ca aveti o noua partenera de joaca


monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput