Comori de nov-dec 04 (155)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

multumim de urari
miki parca povestesti de delia nu de yannis, patul are ace, suzeta e pt ratze, sa planga nu o pot lasa caci silviu nu intreaba daca trebuie sa faca el ceva ci se duce el sa o ia, si mai imi si tine morala : mami ea nu e plangacioasa e bebelus, ea nu stie sa vorbeasaca,,
andrea , noi iesim in we doar sa zici unde

Alexa, Ana Delia(13.03.07) si Silviu Ionut( 27.11.04).......poze,poze2006, Poze printesica ,
www.totsites.com/tot/anadelia" target="_blank"> Site printesica , varsta Delia , varsta Silviu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Ionela, pentru o viata dedicata copilelor. Eu recunosc nu stiu altceva in afara de servici, de ceva timp tot spun ca voi merge cu Ana la inot dar nu am facut nimic concret in privinta asta. romancutelor din Japonia (poate imi spui tu cum se numeste un copil dintr-un parinte european si un parinte asiatic ca mie acum nu imi pica fisa)
Despre ce situatie delicata e vorba?
Miria, sper ca nu te-am suparat cu ce am scris, am stat putin pe ganduri inainte de a da trimite mesajul, dar am fost sincera . Roxana, a exprimat mai bine ceea ce vroiam sa spun referitor la mancatul la gradinita.
Bits, sa stii ca si aici tot asa fac orezul la masina de fiert orez si se pune un sos peste. Iar la gradinita nu vor primi orez ca ar trebui sa curete prea mult, dar in schimb li se da paine si iar paine unsa cu diverse si un fruct in anumite zile. De mancare gatita nu au auzit, sunt popor de pescari adica plecat dimineata de acasa si intors seara acasa si atunci iau masa principala.
Miki, ce guraliv Alex, cred ca toti incep sa fie buni de tate la varsta asta, le place sa dea raportul si sa se bage in seama. Norocul meu pe aici nu intelege lumea ce spune Ana, doar uneori cand merge la plimbare si vede un mosneag mergand incet si spune "go, go" si mai face si din maini sa mearga mai repede .

Otilia, sotul Vlad si gogosica Ana Maria (18 Decembrie 2004)
Pozele noastre si www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

quote:
Originally posted by mikimi
Noi azi am vazut cat de capos poate fi Alexander.Nu stiu cu ce m-a suparat si i-am zis lu ta-su sa intoarca masina sa mergem acasa , ca in parc nu merita.A oprit pe dreapta si i-a zis sa ceara scuze si sa zica ''te rog mami si tati sa mergem in parc''.Credeti-ma ca am stat pe marginea drumului 15 min, pana ne-am plictisit noi, dar el nu a zis nici sa-l pici cu ceara.A luat mutra de suparat, a tipat ca vrea in parc, eu ii explicam ca nu mergem pana nu zice si el nu si nu.In final in plansete si urlete ca vrea in parc, scapa un iarta-ma mami, dar atat de stins la voce era ca d-abia iti dadeai seama.E spuneti si voi, ce-l durea sa zica si mergea direct in parc.?! nu a vrut si pace. Tare mi-e ciuda ca e asa indaratnic, ca doar ii fac toate poftele.Vara asta l-a stricat foarte tare plecatul de acasa.Pe de o parte mi-a fost mie bine, ca nu m-am obosit pe ultima suta de metri in sarcina, am evitat caldurile din Bucuretsti penru el, dar pe de alta parte am pierdut toata bunavointa pe care i-am sadit-o in 2 ani, si mai ales obisnuinta de a asculta si executa ''ordinele'' mele exprimate cu te rog evident.Si nu stiu daca la varsta asta mai reusesc sa-l resetez si sa o luam de la capat, mai ales acum cand rebuie sa ma impart.E foarte usor sa deprinda un comportament ''rrau''.Poate gradintita o sa-l readuca un pic la normal.



Daca pana acum Alexander n-a facut crizute de-astea sa stii ca banuiala mea e ca au inceput manifestarile de gelozie fatza de noua situatie (fratiorul). Si alex a facut la fel. Nu era neaparata nevoie sa dea in el sau sa-si manifeste direct gelozia fata de adrian sau fatza de mine (caci uneori se purta urat cu mine numai pt ca EU eram cea care nu-i mai acordam atentia cu care era obisnuit inainte). Uneori ei fac pe zmeii, pe catarii, fac mai mutle crize si se enerveaza ma iusor, isi pierd cumpatul mai repede sau devin mai plangaciosi pt ca e ceva ce-i irita in the back of their mind si anume faptu lca acasa a venit un fratior cu care el la inceput va fi in competitie. Pe masura e timpul trece si pe masura ce le explicam or sa invete sa nu mai vada in fratior o competitie, ci un mare avantaj.
Dar cand ai povestit catareala lui alexander l-am vazut pe alex al meu. E foarte mandru din fire, este foarte nervos uneori si gaseste ca e mai potrivit sa stea imbufnat, sa tremure de nervi, decat sa cedeze si sa faca cum i se spune.
Dar ma bucur ca alex a gasit calea spre a spune te rog frumos, mereu ii spune mca asta e cuvantul magic si daca vrea ceva trebuie sa spuna te rog frumos si sa vorbeasca fara nervi. Sa-ti dau u nex.: alex incepe "v'ei deseneeeee", cere o data, cere de doua ori (noi cu ale naostre prin casa), apoi nervos si cu ton de semiurlet/semiplangaceala spune v'ei deseneee si se agata cu mainile de noi doar doar l-om baga in seama. Si-apoi ii spun care e cuvantul magic? Iar el de colo cu degetul aratator intr-un gest ca si cand ne-ar certa si cu un ton categoric si apasat ca si cand ce nu intelegi mai mami ce-ti cer ne spune to' fo' v'ei de-se-ne Si-apoi ii spun asa mami, vezi ca se poate, daca ma rogi frumos mami iti da. Asta daca are dreptul sa primeasca. Daca suntem la masa ii spun ce frumos e cand zice te rog frumos, il pup, il laud si-apoi ii explic ca suntem la masa si daca vrea punem desene imediat dupa ce papam.
Dar de cand a vazut el ca acest to' fo' face minuni, cam in 80% din cazuri asa ni se adreseaza. S imi-e drag de el cand zice mami, to' fo'.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

quote:
Originally posted by bits
Try imi sunt atat de dragi cand ii vad ca se iubesc incat simt ca mor si renasc de 1000 de ori.mai tot timpul am ochii in lacrimi.Amon cand il vede pe Ken e tot plin de zambete si gangureli.Ken il ia si il pupaceste ,il gadila pe burtica,il imbratiseaza si asta micu e super fericit.in schimb toate-s bune si frumoase pana la jucarii.toate-s ale lui Ken,totul i se cuvine numai lui .cu chiu cu vai ii da si lui Amon jucarii!sa vezi Amon parca e alt copil cand e Ken la camin,in primul rand ca-si face somnul Klumea si in al 2-lea rand ca se joaca cu ce vrea el fara sa fie"deranjat" de frate-su.si eu abia astept sa mearga sa vad cum s-or juca impreuna!bafta la amenajarea subsolului!



Bitsule, idem si la noi. Totul pana la jucarii. Iar de lacrimile in ochi cand ii privesti, asa e, si eu sunt la fel. Cand ii vad ca fac ceva care arata ca se au ca fratii asa ma sensibilizeaza de tare. Imi doresc tare, tare mult ca ei sa fie unul pentru altul si cand vor fi adulti. Mai ales ca, privind prin prisma ultimelor rafuieli cu barbate-miu, realizez cat de egoist este si pune problema si singura cauza e faptul ca a fost singur la parinti si nu a stiut niciodata ce inseamna sa imparta, sa aiba grija de altcineva, sa-i pese de altcineva in afara de propria persoana (asta nu se invata dupa maturizare, asta se invata de mic). Toate eforturile pe care le-a facut maica-sa au fost pentru el si el a invatat ca o gramada de treburi trebuie sa vina de la cei din jur, nu de la el. A invatat ca altii trebuie sa sufere sau sa duca greul pentru el. Nu a fost copilul tipic rasfatat, dar genul asta de egoism nu l-am vazut decat la cei singuri in familie. Vine dintr-o greseala de educatie (fara ca acuma s-o pun pe maica-sa la zid, e doar o constatare). Acum 30 de ani parintii incercau sa faca orice sacrificiu pt a le fi copilasilor mai bine, sa nu sufere, sa nu se chinuie ei. Opinia mea e ca e gresit! Trebuie sa-i invatam si cu greul, sa-i confruntam si cu lucruri mai putin frumoase sau placute caci viata ne ofera si de-astea gramada. Si cand te lovesti de ele suferi si nu stii de ce. Cum sufera barbate-miu acuma de lipsa de mamaloseala din partea mea. El are impresia ca nu mai tin la el, nu realizeaza ca timpul meu acu me atat de limitat si resursele mele emotionale, afective si fizice sunt si ele limitate. Cu doi copii mici asa repede unul dupa altul, si cu doar putin ajutor din partea lui, nu-mi ramane prea mult si pentru el. Ii e greu sa accepte asta. Si e egoism tocmai pt ca isi pune nevoiel proprii inaintea nevoilor familiei. A fost invatat sa se focusese doar pe ce simte si traieste el si cand ii lipseste ceva i se aprinde beculetu' rosu-n cap si face ca trenu.
A-i schimba acum lui barbate-miu mentalitatea si modul de-a privi lucrurile e un fel de munca de sisif.
Si ca sa revin de unde am plecat: de-aia bits apreciez atat de mult legatura dintre adria nsi alex, de-aia ma straduiesc sa le implantez samanta dragostei fatza de cel de langa tine, pentru ca n uvreau ca si ei sa fie victimele educatiei asa cum a fost taica-su.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

quote:
Originally posted by Cecilia C

Fete frumoase cu copii mititei, va salutam si noi, am pus si noi niste pozitze proaspete ca ieri a fost ziua mea, am tinut secret, ha ha .. am implinit frumoasa varsta de 18 anisori ...iar sambata avem petrecerea Adei de 1 anisor si abia astept sa ne intalnim cu baietii Alex si Adrian si mamica Try sa vedem ce mai fac ei...



Mey, ma omoara adutza ta. Pare atat de mare si pare ca stapaneste mersul atat de bine. Zici ca merge de cand lumea si pamantul. Si vreau sa zic ca seamana papusile tale atat de bine ca zici ca ada e alexia teleportat in timp de acum 2 ani.
Abia astept sa venim sambata ca sa imi mai spal un pic creierii de probleme.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

quote:
Originally posted by Cecilia C

Fete frumoase cu copii mititei, va salutam si noi, am pus si noi niste pozitze proaspete ca ieri a fost ziua mea, am tinut secret, ha ha .. am implinit frumoasa varsta de 18 anisori ...iar sambata avem petrecerea Adei de 1 anisor si abia astept sa ne intalnim cu baietii Alex si Adrian si mamica Try sa vedem ce mai fac ei...




hai c-am uitat sa te la multi anesc. Sa cresti mare si frumoasa si sa traiest io viata cat mai implinita alaturi de minunatiile de ada si alexia.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

quote:
Originally posted by mariussimiuc

quote:
Originally posted by try
E atat de frumos sa ai doi copii. Timp sa ne dea Dumnezeu sa putem sa ne bucuram indeajuns de ei.



Oricum abia asteptam sa vina decembrie... Acum dupa ce-am citit ce-ai spus cu atat mai mult.

Miha si Robert


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...





Miha, acu' sa te pregatesti un pic sa fie mai greu la inceput. Oricat de pregatite ne credem ca suntem cand vine al doilea, sunt o serie de probleme cu care ne confruntam la inceput si nu pare asa distractiv de la inceput. Dar pe masura ce trece timpul si fiecare se obisnuieste cu fiecare incepi sa simti roadele.
Dupa mine experienta de a avea un copil e total diferita de experienta de a avea doi copii si o consider la fel importanta. In sensul ca daca dupa ce-ai avut primul copil realizezi cat de multe ai invatat, ce perspectiva ti-a oferit asupra vietii si lucrurilor, la fel de mult ai de invatat si de pe urma experientei de-a avea doi copii. Esti pus in cu totul alte situatii si ele genereaza intotdeauna experiente care nu dau altceva decat bogatie sufleteasca. de-aia ma simt mai bogata cu doi copii. N-am crezut niciodata ca ajung sa zic asta, mereu mi s-a parut o zicala exagerata. De-abia acum ii patrund esenta.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

quote:
Originally posted by mikimi

de aici poze cu 2 frati.


Poze noi jun.

Miki,mami de Alexander (12.12.04) si Yannis cu pozici proaspete. (28.08.07)



Marturisesc ca n-am vazut bebelus mic dormind mai haios decat o face fi-tu aici

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

quote:
Originally posted by ionela roxana

Buna dimineata! si va invit la o
Cicisormultumesc muuuuuult ptr. explicatii;
zau ca te-as fi ajutat, dar am terminat rufele pe la ora 2dimineata;imi prinde bine azi chestia ca am spalat azi-noapte, dar imi este un sooooomn
incerc sa vedem daca reusesc.
http://s222.photobucket.com/albums/dd272/roxi0275/
sper sa fi reusit.

mamica celor doua cucuiete pozele cucuietelor



A meritat sa te-asteptam atat sa reapari pe la noi. A idoua cucuiete unice. Imi palce asa de mult de arisa ca face inot si merge la karate, o sa ajunga un adevarat sensei.
Iar cucuietele seamana intre ele ca doua picaturi de apa. Singura diferenta intre ele ca arisa are gropite in obraji. Dar la inceput de poze am avut dificultati sa le deosebesc una de alta cand erau singure in poza. Nu-mi vine sa cred ce mare a crescut Emily si cat de frumoasa e cu parul desfacut.
Sper sa postezi mai des ca tare ne era dor de voi.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

quote:
Originally posted by mikimi

Mamica de cucuiete ca intotdeuna esti o eroina.Inca nu am vazut poze, dar deja imi inchipui.

Patul lui Yannis frige nu alta, daca nu e nani la titi nu e deloc.Si eu ma incapatanez sa nu-l iau in brate ca sigur n-o voi scoate la capat, asa ca am niste chiraituri prin casa...iar suzi e amara, nu o vrea si pace.Dar ncii nu tace decat cu o suzi naturala, si nu merge asa, drept pentru care voi fi mama nebuna care va obliga copilul sa suga la suzi desi nu vrea.Ce denaturata sunt !!!
Faza cu Alex: plange Yannis de mama focului de 5 min.Alex: frate da se duce cineva la bebeul ala care plange sau trebuie sa ma ocup tot eu? El vorbeste foarte corect, i n afara de faptul ca e sasait si nu pronunta pe 'r' si in plus imita tonalitatea pe care o aude, e foarte haios uneori.
Trecand pe langa un ''tarc'' improvizat langa un bloc pentru niste caine vagabonzi, tot Alexander opreste o doamna si ii zice: vedeti plosnitele astea? toata ziua stau aici si lenevesc.Pai e normal? Va dati seama de mirarea doamnei...
Plus ca sta toata ziua calare pe geam, noi stam la parter, si cand trece cineva striga buna ziua sau sar'mana si ii da raportul:mami sta cu Yannis, tati a plecat la aieroport sa invarta avioane, eu ma duc in parcul mare si vecina s-a dus la piata.E bun de tzatza care sta la poarta si stie tot...

Fug si eu in pat, poate prind vreo ora de somn.
Pup

Poze noi jun.

Miki,mami de Alexander (12.12.04) si Yannis cu pozici proaspete. (28.08.07)



Mey ce-am mai ras de cum vorbeste alex al tau. Sunt sigura ca e mortal sa-l ezi pe viu.
Si alex imita tonalitatile. Spune mereu Oh my God, ca i-a auzit pe copii in parc, dar nu stie ce inseamna si cam cand sa foloseasca. E mortal cand ma itranteste ca nuca-n perete cate-un Oh my God!

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput