Comori de nov-dec 04 (155)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dama spune:

quote:
Originally posted by try
Si a propos de ingrijitul la gradi, sunt mamici care tind sa acorde atentie tutror detaliilor cum spunea una din voi, am uitat care, ca era cu pantalonii atarnand, ca erau cu manecile umede. Eu, din pacate sau din fericire, luati-o cum vreti, sunt genul de persoana care ma cam lasa rece detaliile astea...



Try, eu eram cea care spunea de pantaloni atarnati si maneci ude, dar cred ca nu s-a inteles exact ce am vrut sa spun. Nu ca m-ar afecta ca nu-mi vine acasa la fel de curat cum il duc acolo, caci si eu sunt cool din pdv asta. Incercam sa arat doar ca pe nicaieri (in gradinite din ro sau strainatate) de la o anumita varsta a copilasilor, nu se mai sta dupa « funduletul » lor, desi la cele private e alta poveste. Aici la gradinita (care btw se numeste de fapt chiar "scoala maternala", pregatitoare scolii propriu-zise) desi copiii o pot incepe de la varsta de 2,5 ani, nu de la 4 ani, de ex., daca se copilul descurca sa mearga la baie (deci nu mai poarta scutec), atunci de cele mai multe ori se duce singur si isi pune hainele cum poate si el. Unii mai mari o fac mai bine, altii mai mititei mai putin bine. Nu m-a deranjat deloc aspectul murdariei de pe haine, inevitabil de altfel, asa cum se poate murdari si cu mine fiind la joaca (ca doar nu stau sa-l toc la cap), ci m-a deranjat faptul ca statul cu salele goale (ca pantalonul era undeva sub fund, nici macar pe fund), si apoi statul cu manecile ude stiu eu cata vreme, au dus poate la raceala de care am avut parte zilele astea. Si ca dovada ca nu sunt deloc exagerata in exigente, nu le-am zis absolut nimic ingrijitoarelor sau educatoarei. David mananca bine singur, se mai murdareste si el ca orice copil de varsta lui, dar l-am incurajat chiar sa o faca pt ca eu merg pe ideea capatarii independentei prin experienta proprie. Eu nu am pretentia ca ingrijitoarele sa stea numai dupa fundul lui, dat fiind ca in mare parte nu are nevoie, dar cand il vad ca-si taraie pantalonii, i-l pot ridica, asa cum altuia ii schimba scutecul, nu? In fine, cam asta era ideea...dar probabil ca asa se va cali mai repede.

Am vazut ca Otilia intreba si chiar punea problema a ceea ce li se da sa manance la gradi. Lui David am ales sa-i platesc masa calda (adica 50ml supica, un fel II si niste fructe/desert) la pranz, in zilele cand ramane toata ziua acolo, si in rest ii dau eu un sandwich. Dar sunt copii care vin zilnic de acasa cu un sandwich pt pranz si atat.

In alta ordine de idei, si azi l-am tinut acasa pt ca desi nu mi-a facut febra peste noapte, s-a trezit de cateva ori, ca nu prea putea respire, iar dimineata mi-a fost mila sa-l trezesc la 7. Maine sigur va merge la gradi, pt ca se pare ca suntem spre vindecare. Si eu mai trag de nas un pic si si tusesc, dar parca imi e si mie mai bine.

Otilia, referitor la otite si tratamente, nu prea te pot ajuta. La mine problema nu prea mai e de actualitate, in sensul ca ultima durere de ureche am avut-o acum vreo 2 ani si a trecut de la sine si destul de repede fara sa apuc sa ma tratez in vreun fel. Dar la mine in copilarie a fost cosmarul, si in urma a n recidive de otita, m-am ales cu una bucata timpan perforat, caruia se pare ca nu-i mai pot face nimic. Noroc ca mai am o ureche buna, caci decibelii auditivi de la cea bolnava sunt foarte firavi (nu aud mai nimic cu urechea stanga). De-asta ma obsedeaza atat aceasta infectie a urechii la copii in mod special, caci pe langa durerea insuportabila, te lasa beteag, daca nu e tratata cum trebuie. Tratament homeopat stiu ca facea Fulguleatza, tot pt otite…dar poate iti va spune chiar ea cand va intra pe forum. Iti doresc refacere cat mai rapida si fara urmari neplacute.




cu bebe2 & David, pilotul "avid" (18.11.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dama spune:

Miki, ti-am vazut bursucelul mic cum doarme pe burtica, e un dulce. Mey, dar chiar arata de mai mult de 3 saptamani, papa numai laptic de la tzitzi? Iar Alex e un frumusel ca tine. Pozele tale ma fac sa-mi doresc sa treaca timpul si mai repede...am devenit nerbdatoare.

Ah, sa va povestesc si eu o faza cu David azi. Scotocea prin jucariile lui si a dat peste o jucarie de pe vremea cand era bebe. Si vine cu ea la mine si imi zice ca nu e jucaria lui David, ci ca e a lui bebe si mi-o pune pe burtica. In momentul ala si bebe a inceput sa dea din picioruse ca lumea si David a vazut pt prima data cum misca bebe (pana azi nu a avut rabdare sa se uite) a "multumire" pt jucarie. Apoi a pupat burta, adica pe bebe...sper sa fie de bun augur si sa se poarte asa si cand o veni bebe.

Am vazut-o si pe Mariuca, ce frumusica s-a facut si ce gurita are ...mami, iti seamana tot mai mult, fii'ta.

Paxela, dar chiar ca numai peste idioti ai dat...chiar nu stiu sa citeasca si sa interpreteze niste analize, ce naiba? Sanatate multa lui Silviu, si sa-i dati de cap pana la urma.

Try, bravo lui Adrian pt ridicatul in picioruse, cred ca in curand va trebui sa alergi dupa el, ca e baiat mare si el...mama, ce repede trece timpul asta.





cu bebe2 & David, pilotul "avid" (18.11.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreap spune:

Ma bucur ca v-au placut pozele noastre,desi mie mi se pare ca nu-i foarte fotogenica..aici tot cu mine seamana.Sper sa pot cumpara un aparat foto sa ne vedeti mai des.
Miki,tare dulce e gargarita mica.iar tu arati fantastic,desi nu a trecut nici macar 1 luna de cand ai nascut.Maria e inca..galagia,dar la alte tonalitati...am trecut de la 'oa..oa' la 'aaaaaaaa...'.
Miria,da numele ei e Anghel.eu cu ea m-am tratat,pritena mea la fel;eu am fost multumita,dar stii tu cum e,fiecare are propria opinie despre un doctor.mai stiu ca exista dt.foarte buni si la spitalul Sf.maria(cel de pe 1 Mai),numai ca am uitat numele..Aveti grija...eu am luat Augmentin ptr.ureche atunci.Si intr-adevar,curata bine de tot nasucul.eu de la nas am ajuns la otita,timpan perforat sa scoata puroiul..cred ca va mai amintiti ce bolnava am fost in primavara.sanatate multa
Otilia,sanatate multa!merg leacurile 'babesti'?
Try,felicitari..ai baiat mare de acum.Pupam baieti frumosi!
Pupici


Poze 2007
www.onetruemedia.com/my_shared?z=ed3f5a70513cbef37f41c&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> FILMULET
Andreea si MARIUCA-7.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:



Salutari de la inca un pici fara gradi, da' ne luam noi revansa la anu'. Succese tuturor "scolerilor".
Am vazut si eu poze cu Mariuca, cu Miki si flacaul, am citit constiincioasa toooot, uram sanatate multa bolnavorilor .
Noi am fost duminica la nunta, Vladut a fost ca un mic Pavarotti (asa-i spuneau toti si asta datorita costumatiei sale foooarte "iligante" ), alerga dupa mireasa si o striga "mileasa miea", pe cat a asteptat evenimentul asta pe atat de mult i-a placut. Poze de la nunta inca n-am reusit sa descarc, dar astea sunt de la "proba" costumului.
De ieri are si topoganul propriu si personal in curte asa ca e in extaz de-a dreptul . Am intrat si noi in civilizatie ca sa zic asa...suntem Dolce si asteptam din zi in zi si netul. In rest toate bune.
Va pe toate

aime si Vladimir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

ANDREEA - O stiu pe doctora. Lucreaza la Panduri, dar are si un cabinet prin Militari impreuna cu sotul care-i oftalmolog.

Multumesc frumos, ca mi-ai zis de ea!

AIME - Felicitari pentru casa noua si puiut istet!
Mai, esti o fericita ca ai topogan .... in curte! Eu il am in casa!!! Si pe cuvant daca mai pot intra in camera la fii-mea, iar ca sa-l scot in sufragerie, nu-mi permit decat seara cand stiu ca nu mai vine nimeni la noi.
L-a primit de la niste prieteni si uite cum in patru camere o sa ne inghesuim din ce in ce mai tare!

Legat de boli, pot zice ca si eu si barbatul meu suntem ca Damiana la inceput de bolesnita. Ne doare in gat. eu am nasul infundat de toata noaptea am stat de straja patriei. Sotul e cu capul cat o banita...,iar ea are febra in continuare. Nu scade deloc chiar si cu antibiotic si da sa tuseasca, dar nu prea stie, iar nasul e infundat tun!!


Inceput de toamna cu peripetii!


PAXELA - Poate ar fi trebuit sa mergi la sp. Colentina la alergologie si boli infectioase cu piticul. Acolo sunt medici tare buni.



Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreap spune:

Aime,super dulce Vladut in costumul lui
paxela,offf...multi incompetenti pe lumea asta.bafta in continuare cu investigatiile.

Poze 2007
www.onetruemedia.com/my_shared?z=ed3f5a70513cbef37f41c&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> FILMULET
Andreea si MARIUCA-7.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roserb spune:

Scrisesem ditamai mesajul si l-am pierdut.

Miki, ai 2 baieti pe cinste, si Yannis pare asa dolofan, e un dulce!

Aime, m-a dat gata Vladutz, cat de elegant si mandru e de tinuta lui. Ce bine de voi ca aveti acum curte, cred ca e foarte fericit ca are atata spatiu la dispozitie.

Try, vezi ca nu cumva Alex sa fi facut pipi in pat din cauza ca i-a fost rece. Eu asa am patit acum vreo 2 saptamani cu Mihnea, cand au scazut temperaturile pe aici.
Felicitari pentru progresele lui Adrian, mai e un pic si ai sa vezi ca o ia la picior.
Pupam si bubita lui Alex, sa treaca repede.

Otilia, ma bucur ca Anei i-au iesit OK testele de alergii, iar tie iti doresc reparare rapida, mai ales daca ai de zburat cu avionul.

Paxela, dar tu chiar ai dat peste toti dr. tembeli din Bucuresti? Ar trebui sa gasesti un ORL-ist bun (noua ne-a placut si de dr Iorgulescu de la Gr. Alexandrescu). Despre viermisori, as repeta analiza sa fiu sigura ca nu-i dau tratamentul de pomana, mai ales ca-s destul de toxice. Si eu ii suspectez pe ai mei de ceva umblareti , nu ma bazez pe nimic concret, dar as duce de un copro ca sa fiu sigura..
Mucii verzi parca nu-s OK, arata ceva infectie.

Miria, vezi sa urmaresti, daca inca mai face febra dupa 3 zile de antibiotic, inseamna ca nu l-ai nimerit pe cel potrivit, si trebue incercat altceva.Multa sanatate si voua.

La noi totul OK deocamdata, azi a venit si educatoarea "titulara" ca, Bianca era f fericita ca a revazut-o , lui Mihnea ii era indiferent.


Roxana&Co



POZE CU PITICII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roserb spune:

POZE CU GRADINARII


Roxana&Co

POZE CU PITICII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

ROXANA - Am sa fiu atenta la temperatura. Merci frumos!

AIME - Mai, ce mandrete in smoching si cu papion ai!!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Imi descarc si eu off-ul: ma suna o mamica si imi spune ca fata ei nu a inteles lectia la matematica!!!!! stupoare!!!!! coilul ei intelesese lectia, de unde stiu??? AM ASCULTAT-O!!! am pus-o sa raspunda, sa rezolve exercitii!!! si chiar imi aminteam de ea!!! ca dupa 5 minute sa intreb: nu cumva ea nu a inteles ce are ca tema???? desi le scriu pe tabla tema pentru acasa !!!!!!!!!!! da, mey , ca sa vezi, tema era problema, bat-o vina!!!!!! copilu' nu -si notase bine ce tema avea pt acasa!!!! si dupa ce le scriu pe tabla, ii pun sa verifice pe caietel daca au scris bine!!!! offffff si am asa mult de lucru la hartogarie, ma gandeam ca scap dar nu sunt multumita de planificari cum sunt facute de cei de la inspectorat, am vazut ca nici colegele mele nu sunt si le refacem noi!

PAXELA nervi de otel iti doresc!! fii tare, sper sa teaca repede!

NU am timp sa citesc ce ati mai scris, decat la Paxela am citit, mi s-a parut incredibil prin cate a trecut!!

Pupicei, insanatosire!!!!!

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

www.itmadesimple.ro

PUIUTUL MEU, PAUL

Mergi la inceput