Comori de nov-dec 04 (155)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Hai, sa mai adaug una pe lista de boli ale fii-mii. A facut si diaree!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochi_verzi spune:

quote:
Originally posted by onitza

Imi descarc si eu off-ul: ma suna o mamica si imi spune ca fata ei nu a inteles lectia la matematica!!!!! stupoare!!!!! coilul ei intelesese lectia, de unde stiu??? AM ASCULTAT-O!!! am pus-o sa raspunda, sa rezolve exercitii!!! si chiar imi aminteam de ea!!! ca dupa 5 minute sa intreb: nu cumva ea nu a inteles ce are ca tema???? desi le scriu pe tabla tema pentru acasa !!!!!!!!!!! da, mey , ca sa vezi, tema era problema, bat-o vina!!!!!! copilu' nu -si notase bine ce tema avea pt acasa!!!! si dupa ce le scriu pe tabla, ii pun sa verifice pe caietel daca au scris bine!!!! offffff si am asa mult de lucru la hartogarie, ma gandeam ca scap dar nu sunt multumita de planificari cum sunt facute de cei de la inspectorat, am vazut ca nici colegele mele nu sunt si le refacem noi!

PAXELA nervi de otel iti doresc!! fii tare, sper sa teaca repede!

NU am timp sa citesc ce ati mai scris, decat la Paxela am citit, mi s-a parut incredibil prin cate a trecut!!

Pupicei, insanatosire!!!!!

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

www.itmadesimple.ro

PUIUTUL MEU, PAUL



In primul rand te Ioana draga, invatamantul inseamna nervi de otel si rabdare. Stai linistita ca pana la sfarsitul carierei de dascalita vei mai intalni multe, multe situartii din asteasi altele mult mai "ciudate" Inca sunt mici, anul trecut li se nota tema in caiet de catre invatatoare, asa ca era mai simplu, acu' incep ei sa invete sa-si noteze tema, sa tina minte mai multe lucruri si altele.
Mey, pai eu azi am reusit sa scriu doar 4 coloane de cate 4 exercitii de vecinii numerelor si comparari de numere si asta nu ca nu stiau teoretic dar, doamna de anul trecut nu le-a explicat cum e treaba cu unitati sub unitati si zeci sub zeci, iar coloanele lor, nu a tuturor, ci a unora, erau betezici ca erau in zig-zag Iar la romana am inceput direct pe dictando pt ca anul trecut scrisesera pe tip II si nu avea sens sa ne mai chinuim cu litere foarte mari, asa ca pana au inteles ca trebuie sa scrie pe fiecare rand m-au intrebat de zeci de ori "pe care rand scriu?"
Asa nu pot spune, sunt copii buni, cuminti(am si 3 baieti carora nu le tace gura dar, le va trece daca vor sa se joace in pauza, iar parintii sunt ok.Inca n-am fost sunata ca numai vineri am sedinta cu parintii si doar atunci le voi da nr. de telefon si apoi sa vezi ce va suna telefonul si la mine

Diana 22.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochi_verzi spune:

bolnaviorii si le dorim multa sanatate!
Am vazut si pe Vladut, doamne ca frumos i sta "la patru ace"
De asemenea am vazut si doi gradinitzari, cam somnorosi dar frumosi nevoie mare.
Monica,ma intrebai unde sunt.Nu m-am mai intors la scoala unde am fost anul trecut pt ca sforile s-au tras abia duminica, asa ca s-a dus colega si prietena mea, asa credeam ca mi-e prietena, ca nu m-a anuntat ci am aflat diineata de la o mama, asa ca am sunat-o si-am felicitat-o. Mey, eu de bine de rau aveam post, ea fiind suplinitoare ramasese fara si la examen a avut peste 8 si mai inscrisese si fata in clasa I tot acolo.
Imi place si unde sunt acuma, pt ca-i o clasa buna si am mai lucrat in aceasta scoala, asa ca le cunosteam pe doamne.

Dar, hai sa va povestesc ce-a facut fii-mea luni.A iesit cu femeia afara, cu un ruxacel in spate bineinteles, ca deh incepusera copiii gradinita si-a vazut o doamna cu un brat de flori, roscata, cu pantaloni negri, inalta, cam ca si mine si-a inceput sa strige "Mami, mami! Mami, stai sa te plind!" (femeia se tot indepara)Abia a reusit dadaca s-o convinga ca nu-s eu, ca eu aveam dimineata camasa rosie, dar ea stiind ca mami va veni cu multe flori, nu s-a mai uitat la camasa. Dar si cand m-a vazut pe mine, nu va spun ce s-a bucurat. E topita dupa flori, asa ca am lasat-o pe ea sa le puna in vaze, mai putin trandafirii...
Cum zicea si Ioana si eu tot printre harti ma-nvart acu' din acest motiv intru si doar citesc dar, acu' mi-am permis o pauza.
Va pup si va doresc numai bine si inca o data sanatate bolnaviorilor!

Diana 22.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela roxana spune:

buna fetelor!

paxi tocam urmarit filmul cu piticii tai; frumosi pui aveti, sa va traiasca, si seamana f. intre ei; voi doamnepeste ce doctori poti da; cred ca ai obosit cumplit, si talpile le-ai batatorit, dar si nervii ti i-ai tocit; iti doresc succes sa aflii cauza care determina mucisorii, si puii sa se insanatosesca mai repede, mai ales ca a luat si Delia acum; si eu stiam ca mucisorii verzi nu prea dau ei impresie buna, din contra este de rau!; sanatate multa!

asa o am si eu pe Emily, care de la sfarsitul primaverii-inceputul verii mi-a racit c-am rau, am tratat-o normal cu antibiotic, dar a ramas cu o tuse nenorocita care m-a zgaraiat pe cerebel toooooata vara, in fiecare noapte mi-a trezeste pe la 3am si o tine frate langa pana la 5am, timp in care crezi efectiv ca isi scoate plamanii, pana rupe un picut de sputa, devenind ca racul la culoare din cauza tuzei, dar sputa de somnoroasa ce este, ptr. ca ea tuseste si are ochii inchisi (deci doarme), no i-o pot scoate din gurita, si normal ca iar o inghite; muci nu are, febra nu, doar tuseeeee!!!!; am fost de n shpe mii de ori la medic, nu-i gaseste nik, si-am inbuibat-o de medicamente, dar leac tot nu are, ca ultima oara sa-mi spuna dupa ce se uita in foaia ei medicala, "nu cumva are vre-un azm mostenit!", va dati seama ca am ramas blocata, ptr. ca tatal meu si bunica mea(mama lui) au avut/are azm, iar eu cat am fost mica pana pe la liceu a tot bolit , cu bronshite si altele, asa ca is ca pe ace; doctora ei mi-a propus inca un tratament de 2 saptamani cu niste plasturi, aplicatii seara dupa baie, inainte se somn, pe spate, umar sau piept, lasati pana a doua zi, ptr. a desfunda bronhiile, sa vedem ce minuni fac si astia, dar nu prea cred ca au cine stie ce putere, ptr. ca de cateva zile bune am inceput tratamentul si nika, tot tuseste de mama focului; nu stiu ce sa mai cer sa-i faca

Otilia insanatosire grabnica, mai ales ca pleci la drum!
ce-i de-acolo nu-ti pot da nici un tratament, mai ales ca pleci la drum???

Dama ai maaare grija de tine si mai ales de burtica;

eu cand eram cu Arisa insarcinata, chiar inainte sa nasc am racit, si mi-au dat voie sa iau medicamente, bineanteles prescrise de el, nu de la mine putere, dar eu cum eram paranoia, nu le-am luat, dar noroc ca la 3-4 zile dupa ce mi-a administrat medicamentele, am nascut, iar el(medicul) m-a imbuibat cu medicamente prin perfuzii, sa ma sature

Miria sanatate lui Damiana, dai chiar si voua!!!
este taaare nasol cand racim si noi adultii, molipsadu-ne de la pui;
saracuta dea cate au lovit-o dintr-o data!!!; dar lasa ca ea este puternica si trebuie sa lupte; asa sunt racelile astea, virusii, trebui sa-si faca de cap prin organism, si-apoi va fi doborat de antibiotic; sanatate muuuulta!

mie si groaza sa ma gandesc ca vine sezonul rece, ptr. ca la mine daca incepe unul, incep toti trei, si sa te tii frate ca va fi ca la nebuni, ptr ca sotul ii mai ceva decat fetele, el se vaicareste de zici ca-i ia o pauzare, n-ai voie sa misti un fir de pai in casa cand este el bolnav(reprosandu-mi ca nu-l respect ca om); si daca-i mai cer sa ma ajute sa administrez medicamente la copile nici atat, spunand ca eu sunt o mama nebuna ca cica torturez copii(la fel ca sotul tau Miria); ce pompa de extras secretii nazale, ca nici nu vrea s-o vada, d-amite so mai si atinga, numai cand ma vede fuuuuge, spunand ca ii este sila, intrebandu-ma ca ce fac cu secretiile pe urma???

Miki cum au spus si fetele Yannis pare mai mare de varsta, si asta datorita lapticului de la mamica lui cea frumoasa; ce bine ca Alex nu-ti da batai de cap!!!, si stie sa se descurce in parc; imi place de Yannis in poza in care zambeste; m-a topit nu alta!

Andreeap vazut poze cu Mariuca cea ochioasa, mai ales cea cu copanul!!!

Try felicitari ptr. Adrian, este maricel, mai are putin si o sa te incurci de el prin picioarele tale;

de-aocamdata ma duc la fac ; pe maine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

buna fetelor,
am vazut pozele cu vladutz super elegant si frumushel si cu gradinarii somnorei si frumuhsei...roxana sa nu le fie de deochi cresc parca-i uzi cu apa ce mi-au placut pozele cu turcisme super haioase
miria, sanatate multa la toata familia
ionela-roxana, asa am patit si noi cu alex tusea si nu se oprea cu nici un tratament(ba era alergic, ba astm, ba bronsita, ba tampeniile lor din cap) ca pana la urma sa aibe o sinuzita mai veche si netratata care chiar si dupa un tratament f puternic a ramas lichid acolo in sinusurile faciale si a zis ca acela se poate infecta si sa incepa din nou cu tusea
mihaela, bine ca esti multumita de clasa si de copilashi...bafta! in continuare
onitza...stai sa vezi cand te-or suna sa te intrebe de ce a luat "cutare nota" ca de fapt el stia
si ca sa va povestesc ceva sa radeti si voi..acum vreo 3-4 ani am avut doua surori la pian, cea mare era prin cls a 3-a si-i dadusem sa cante o suita de g enescu...ea nu a stuidat cateva saptamani la rand si nu stia nimik...tot scriam pe caiet sa ma sune mama...nimik...vine ora de pian si fetitza iar nu stia nimik(de data asta era si mama de fatza) si-i zic andrada de ce nu ai studiat ??? ...pai d-na l-am visat pe enescu acum vreo 2 sap si mama mi-a zis ca asta e un semn...sa nu mai studiez ca o sa stiu sa cant apoi cand i-am dat nota proasta se minuna de ce a luat doar atat????
paxela, ce-ai mai facut azi? ati mai fost si la alt dr?
va pup pe toate si pe copilashi

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

monica, nu am mai fost, imi trebuie ceva timp sa ma calmez ca zau ca mai am putin sa ii omor pe toti, si sa judec la rece unde cum si la ce neam de dr sa il mai duc, o sa ncerc un orl-ist cred, dar mai astept intai analiza lipsa
roserb mersi de sfat
tuturor pt gandurile bune

Alexa, Ana Delia(13.03.07) si Silviu Ionut( 27.11.04).......poze,poze2006, Poze printesica ,
www.totsites.com/tot/anadelia" target="_blank"> Site printesica , varsta Delia , varsta Silviu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

quote:
Originally posted by monica-elizabet

ma bucur mult ca adrienutu s-a ridicat singurel in piciorushe... (acum am citit mesajul nu-sh cum sarisem peste el) ...gata de-acum mai este doar un "pas" pana sa te alerge si el prin casa
si ce maricel este...bravo...felicitari!
of si ruxita mea plange cand se uda pe hainute(spre ex cand se spala pe maini) cred ca are impresia ca am sa o cert9desi eu nu i-am zis nimik la faze de-astea)...poate ca si alex tot de-asta plangea ori ca nu-i convenea ca e ud la funduletz ori sa nu-l certi...se mai intampla...lasa ca se fac ei maricei


monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri




Plangea pt ca e somnoros si nu reactioneaza intotdeauna logic cand e somnoros. Vroia sa-l bag repede in pat si eu ii tot spuneam ca nu paote ca trebuie sa-i pun o patura peste cearsaful ud (nu stau noaptea sa-i schimb cearsaful daca mai scapa pisu).
El e foarte senin cand face pisu pe el, vine imediat si-m ispune de parca l-ar para pe adrian ca a facut o prostie.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

quote:
Originally posted by dama
Try, eu eram cea care spunea de pantaloni atarnati si maneci ude, dar cred ca nu s-a inteles exact ce am vrut sa spun. Nu ca m-ar afecta ca nu-mi vine acasa la fel de curat cum il duc acolo, caci si eu sunt cool din pdv asta.



Da, mi-a fost frica sa nu se inteleaga asta. De fapt nu m-am expriamt eu ca lumea. Stiam ca cine a facut referire la maneci ude nu era suparata pe chestia asta, dar am vrut sa spun ca sunt mamici carora nu le convin acste aspecte (si au tot dreptul, e copilul lor si au regulile lor proprii). Am dat doar exemplele tale ca mi-era usor sa ma folosesc de ele, decat sa inventez eu unele. Dar mi-am dat seama ca tu erai ok cu treaba asta... miscomunication, my bad.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimi spune:

ce ma enerveaza cand scriu ca desteapta si pierd mesajul...word-ul ala nu l-as folosi...mama lui...

in fine...
ziceam ca multumim de complimente pentru pusti, Yannis papa numai san dar se pare ca ia bine ca el e sugaret convins toata ziua.Si pe strada mi se zice ca are 2-3 luni.Nu cred insa ca a luat ceva in inaltime.O sa vaz la o luna.In schimb eu am un dor nebun de Alex, ieri a trebuit sa-l las la soacra-mea din lipsa de sot si bona pana sambata nu am curaj sa raman cu amandoi singura noaptea.Ziua merge, dar nopatea...desi Alex nu se trezeste decat rar, nu vreau sa risc;sa revin...dor de Alex cum nu am simtit nici cand ma duceam la servici sau chiar cand plecam prin delegatii.Azi cand treceam cu Yannis prin parc pe langa locul de joaca preferat a lui Alex imi venea sa plang de ziceai ca mi-e feciorul la razbel si nu alta.Si pentru Yannis am sentimente foarte puternice, mai ales cand il ragai si isi lipeste obrazul de obrazul meu imi umple sufletul de caldura, e asa o senzatie unica de iubire si duiosie cum nu poti sa traiesti decat ca mamica.Dar...cand il pun in carut si nu-l mai am aproape, imi vine sa mor fara de Alex.O fi un sentiment de vinovatie? cum asa ca stau cu el de 2 ori mai mult decat stateam inainte, si totusi parca nu ma satur, simt ca as vrea sa aiba altcineva grija de Yannis si eu sa-l strang in brate numai pe Alex.
Simt ca e asa complicat, parca trebuie sa ma concentrez si sa ma setez sa simt in acelasi timp la fel pentru amandoi, sau nu stiu cum sa fac...oare reburile astea nu trebuie sa vina natural?

Am vazut Vladutz elegant, sa ne aratti si poze de la nunta.Auzi tu...mileasa mea...pischer de pe acum.

Roxanicule faci copilasi minunati, ar trebui sa te puna societatea sa faci pe banda pentru uzul tuturor ca sa se bucure toti de asa minunatii.Ma omoara okisorii lui Mihnea, pe langa japonezi mie imi plac barbatii cu okisorii mari si un pic lasati la colturle exterioare, asa cum sunt ai boxeorilor sau ai oamenilor sculati din somn.Si asa e Mihnea.Pacat ca n-am eu o fata, sa se bucure si inimioara ei daca a lu mami nu.Cre' ca m-am prstit in ultimul timp..rememorez fantezii de tinerete.O fi lauzia asta, bat-o vina.

Oti drum usor, eu babisme de urechi nu imi amintesc decat de saculetul cu sare grunjoasa.

Paxelino nu te pot ajuta cu sfaturi sau recomandari , doar simpatizam cu tine si sper din tot sufletul sa-i dai de cap cumva.Cine stie, poate iti schimbi profesia asa, sa profitam si noi.


Poze noi jun.

Miki,mami de Alexander (12.12.04) si Yannis cu pozici proaspete. (28.08.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimi spune:

Si ca sa nu uit sa ma laud, Yannis zambeste foarte frumos, desi e devreme ca varsta, dar probabil ca scalambaiala mea de 5 min in care ii laud curuletul kkcios si alte asemenea vorbe dulci pentru copilasi il indupleca sa miste colturile gurii, insa nu-i pot face poza ca aparatul scoate imediat bltzul din cauza intunericului din casa(stam la parter pe nord) si omuletul renunta si se incrunta imediat ca un mosulica.

Roxana daca e frumos poate ne vedem in w-end la munte.Mergeti?

Monique am vrut si am uiat sa te pup si sa-ti multumesc de intrebare.Seby e bine, a fost plecat mai toata vara, probabil din cauza asta a absentat de la concert, uite am sa intreb.Sper sa se tina.

Miria sanatate familionului, vai de voi...sa va faceti repede bine.

Poze noi jun.

Miki,mami de Alexander (12.12.04) si Yannis cu pozici proaspete. (28.08.07)

Mergi la inceput