rasturnare de situatie in cazul Maddie

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

Clover ...

Si mie mi se pare dubioasa decizia de "inculpare" a mamei ( si mai nou si a tatalui ) DOAR pe baza unor urme de sange ...( eu am citit ca in masina inchiriata la inceputul vacantei )

Ok , au sedat-o ..s-a intamplat tragedia ..s-au panicat ..dar cum tu ca turist ,intr-o tara straina ,venit in vacanta poti ascunde atat de bine un cadavru si super rapid ( in conditiile in care nici unelte nu ai ) fara ca nimeni sa nu il gaseasca timp de 4 luni de zile ( desi s-a verificat TOT )?!
Amintiti-va de cazul fetitelor ucise anul trecut in Belgia ..Stacy si Natalie ... ucigasul a scapat extrem de repede de corpuri si politia le-a recuperat parca dupa o luna ,dar ucigasul era localnic , cunostea topografia zonei a stiut exact pe unde se poate strecura pe linia de cale ferata ( fetele au fost gasite in niste rigole de la calea ferata ), pe ele nu le-au cautat decat politia si voluntarii .parintii stateau acasa si asteptau vesti ..Anyway ,ideea e ca au fost descoperite dupa 1-2 luni , dar in acest caz nu exista corpul ...si cat de bine sa il fi ascuns ..aproape , pe intuneric ,cu handicapul necunoasterii terenului si fara unelte ?!?!?
Cum au scapat cu cadavrul 25 de zile fara ca nimeni sa stie? (asta daca se confirma ca e masina inchiriata DUPA)
Ai stapanire de sine ...1,2,3 zile ..1,2 luni ,dar la stresul si la nebunia pe creata in jurul lor ..nu cred ca multi ar fi rezistat ..si plus de asta ganditi-va ca era un copil iubit , dorit ...un copil pentru care am inteles ca s-au zbatut muult sa il poata avea( parca in vitro este fetitza conceputa ) ...pai te omoara in primul rand durerea si constiinta ta de parinte ,oricat de nebun si schizofrenic ai fi ..si daca nu pe amandoi ..dar unu tre sa cedeze stresului...
Daca erau ei vinovatii sunt sigura ca gaseau o poveste si puteau sa de-a vina pe fetiza ca s-a jucat si a luat prea mult somniefer sau ca era prescris ptr o presupusa boala a fetitei ( ca doar is medici ) si scapau mult mai ieftin si mai repede ...
Aaa inca ceva mama si mai nou tatal nu sunt inculpati,ci au primit statutul de "arguido" ( sau formal suspect adica suspect pe romaneste ) si de aceea sunt si in libertate ...http://www.bbc.co.uk/romanian/news/story/2007/09/070907_mccann_suspect.shtml

Nu stiu ...sunt multeee semne de intrebare ...poate multe date care nu au fost date publicitatii ..dar mi se pare trasa de par cu parintii ... in general primii suspecti sunt cei din familie sau apropiatii ...si sunt destule cazurile in care persoane nevinovate sfarsesc sa plateasca pacatele altora ...nu spun ca trebuie sa ii absolvim de vina pe parinti ..dar parca nici asa ....parca nu imi vine sa cred ca doi parinti care isi doresc la nebunie un copil ...il au ..il cresc ..il iubesc si ingrijesc( majoritatea celor care ii cunosc ii recomanda ca niste parinti buni) ... pot fi atat de tari in fata unei asemeni nenorociri,sa mai si joace teatru ...ca sa nu vb de campania de cautare a micutei ..care dupa mine este excelenta de bine organizata si pusa la punct . ...

----------------------------------------------------
Alessia,Dezbracatu' si Spiderman

Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu

O parte din mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaR spune:

quote:
Originally posted by Andrada

Eu cred numa ca politia portugheaza incearca sa acopere indolenta cu care a tratat cazul,
Aaa si eu o cred pe mama. Ma uimeste usurinta cu care din niste presupuneri si fara nici un fel de fapta sau indiciu se poate ajunge la arestari..etc

L’amore che move il sole e l’altre stelle.

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu



Subscriu in totalitate

Nina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:



nici eu nu vreau sa cred ca parintii ar fi partasi la asa crima.

eu am citit ca urmele de singe nu s-a confirmat ca ar fi ale fetitei.iar daca ar fi,oare rapitorul nu putea sa inchirieze si el masina inainte sau dupa rapire si sa foloseasca aceasta masina la transportul fetitei?...posibil vie (nu vreau sa cred ca este maoarta)
chiar nu poate exista coincidenta ca parintii sa fi inchiriat aceasi masina ca si rapitorul 25 de zile mai tirziu?
oare hotelul acela de 5 stele sau alte companii de turism care se pot vedea afectate de acest incident,nu pot acoperi anumite date ,oare nu vor poate doar sa gaseasca un vinovat care sa nu le afecteze imaginea si compromita negotul

nu stiu,doar ma intreb ,in lumea asta plina de dignitate totul este posibil...sunt supozitii personale ,nu sariti cu bitele pe mine.

monica mami de print

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Scuze, eu imi aminteam ca au fost 3 fetite. Dar nu asta e important.

Parerea mea e ca parintii au o doza mare de vinovatie, in ce sens? Chiar daca nu mama sau tatal au ucis fetita, intentionat sau neintentionat ci altcineva, ei sunt vinovati ca au lasat intr-o camera de hotel trei copii nesupravegheati si ei au mers la cina. Au lasat copii expusi. Despre faptul ca i-au sedat, acum, aici citesc prima oara si mi se pare o nebunie. Cum poti sa faci asa ceva? Chiar daca esti medic sau mai ales daca esti medic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

quote:
Originally posted by Andrada

Eu cred numa ca politia portugheaza incearca sa acopere indolenta cu care a tratat cazul,
Ma uimeste usurinta cu care din niste presupuneri si fara nici un fel de fapta sau indiciu se poate ajunge la arestari..etc




mie nu mi se pare indolenta faptul ca politia portugheza n-a "prins" faptasul timp de 4 luni.sa nu uitam ca au fost hartuiti din toate partile,oricui nu i-a fost lene a devenit detectiv pe internet bombardind politia cu piste false si supozitii aiuristice.zeci de site-uri de clarvazatori au inflorit peste noapte,fiecare prezicind cu exactitate data la care va fi descoperita fetita si locul in care se afla-vie sau moarta,toti pretinzind sa se ancheteze in amanuntime pistele lor...sa nu mai vorbim de "aparitiile" madeleinei in spania,maroc,belgia si mai stiu eu pe unde.eu cred ca politia portugheza a facut tot s-a putut in conditiile existente.

in afara de asta....politia portugheza,pina in secunda la care scriu nu a facut nici o declaratie oficiala! prin legea portugheza e interzis politiei sa dea detalii despre mersul unei anchete-pina la finalul acesteia.e o abordare diametral opusa celei din anglia spre exemplu unde politia e obligata sa raporteze periodic mediei despre mersul si evolutia unei anchete. cred ca asta e motivul principal pentru care politia portugheza apare ca indolenta,incapabila,etc etc.
tot ce se vehiculeaza pina acum: ca s-a gasit singe in masina,ca se presupune ca fetita a fost sedata,ca mamei i-ar fi fost oferit un "deal",samd nu sunt declaratiile politiei! aceste informatii provin in totalitate de la rudele familiei mccann si de la presa portugheza-care pretinde ca are informatorii ei...singura declaratie oficiala a politiei a fost ca parintii fetei sunt suspecti formali (arguida/arguido) in ancheta.inca nu au fost acuzati insa.in momentul in care vor fi acuzati-daca se va intimpla asta-atunci vor trebui sa faca publice si dovezile pe care le detin.pina atunci toate sunt pure speculatii bazate pe spusele "informatorilor" presei portugheze si pe membrii familiei McCann.
e interesant ca in afara de parintii fetitei (intre timp a fost si tatal declarat suspect )nu mai sunt alti suspecti oficiali in acest caz.de fapt mai exista unul,Robert (parca) Murat dar din cite am inteles omul s-a declarat singur suspect formal (ca sa poata beneficia de protectie si de un avocat) si nu ar fi fost declarat suspect de catre politie.la fel,declararea ca suspecti a parintilor madeleinei se pare ca e rezultatul analizelor de laborator (de dna si altele) efectuate taman in anglia,ca sa nu existe nici o suspiciune.mi s-a parut foarte inteligent din partea politiei portugheze sa trimita probele la analiza in Anglia...))
having said that....eu sincer sper ca parintii fetitei sa nu fie implicati.nu fiindca am prea multa simpatie pentru ei ci pentru data viitoare cind va mai dispare un copil....(((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Ziarl Publicó din Portugalia, citat de presa germana, spune ca parintii au refuzat sa raspunda la 40 de intrebari in timpul audierilor.


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Eu cred ca parintii sunt vinovati. Foarte rar se intampla atacuri "random". Daca lasi copii de 2 si 4 ani singuri intr-o camera de hotel ca sa te poti distra, cred ca au fost in stare si sa le dea cine stie ce sedative ca sa ii lase in pace linistiti. Probabil i-au dat prea mult, sau au omorat-o altfel, probabil tot din neglijenta si apoi au incercat sa acopere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorela hoff spune:

"Ultima stire este ca parintii intentioneaza sa se intoarca acasa in GB, unde vor clarifica situatia si isi vor reabilita numele, avand totodata suportul familiei si prietenilor."

http://news.yahoo.com/s/ap/20070908/ap_on_re_eu/portugal_missing_girl

Vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


sa nu fie asta un caz in care politia neavind nici un suspect, nici indicii dar existind multe presiuni pentru solutionarea cazului, se indreapta spre singurele persoane disponibile pentru acuzatii: parintii.
pare totusi incredibil ca parintii sa reuseasca intr-un hotel dintr-o tzara straina sa faca disparut corpul si sa joace atita timp acest teatru macabru...

http://www.floriinro.ro/


In der Kürze liegt die Würze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

quote:
Originally posted by ruxij

Eu cred ca parintii sunt vinovati. Foarte rar se intampla atacuri "random". Daca lasi copii de 2 si 4 ani singuri intr-o camera de hotel ca sa te poti distra, cred ca au fost in stare si sa le dea cine stie ce sedative ca sa ii lase in pace linistiti. Probabil i-au dat prea mult, sau au omorat-o altfel, probabil tot din neglijenta si apoi au incercat sa acopere.



Ai mei parinti mereu ne lasau singuri in camera de hotel (nesedati ) in concediu si ei plecau sa se distreze ... acum ca or fi fost la niste prieteni in camera sau la receptia hotelului ..nu prea are importanta ..ei stiau ca noi suntem doi bolovani cand dormim si ne trezeam doar dimineatza ..asa ca isi faceau de cap ... Dar stiau clar ca nu ne trezim sub nici o forma ..spre ex la cutremurul din '88 ( parca) eram la mare s-au departat paturile si eu am cazut intre ele cu perna sub mine( dormeam calare pe perna) ..eeeee de nesimtita ce eram nu am simtit ...si am dormit in continuare pana a doua zi de dimineatza ...spre disperarea alor mei care nu stiau daca is ok sau nu ...Mie mereu mi-a fost frica ..mereu pus inainte ...si daca ?!?! tocmai ptr ca stiam ce se poate intampla
S-a scris pe undeva ca ( virgula ) copiii au fost sedati??? sau sub influientea unor medicamente?? Banuiesc ca asta se putea constata foarte usor prin analize recoltate de la ceilanti 2 copiii.

----------------------------------------------------
Alessia,Dezbracatu' si Spiderman

Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu

O parte din mine

Mergi la inceput