Strumfi de iulie-august 2007 (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:

Miki, bine ai venit in gasca. Ai doi baieti f frumosi, sa-ti traiasca. Nasol cu epiziotomia, nu ai ce sa faci, trece cu timpul, rabdare.



Anto, mamica de Sonia ( 22iunie 2007) siVictor (8 octombrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samadhi spune:

Hallo la toate!!!

WITCHY-WITCH: si eu spun la fel, sa consulti un medic.Eu am cezariana dar la mine s-a vindecat de tot pana acum si nu sunt 3 sapt, inca, dar la mine a tras firul deja... nu stiu de ce ti se intampla tie asa si mai nasol e ca locul ar putea fi infectat, din cauza puroiului de care zici.
Inainte sa se intample ceva mai rau, consulta medicul.Este mai bine.

Am vazut o gramada de poze, foarte frumoase.... care mai de care mai minunate!

Nu inteleg de ce le faceti gauri fetitelor voastre de pe acum??? Nu ii chinuiti asa??? Eu nu i-am facut lu Maxima, am considerat ca isi face ea cand e mare daca doreste, ea m-a si intrebat pe mine cine mi-a facut mie gaura in urechi si i-am spus ca mama mea si am intrebat-o daca vrea si ea si mi-a spus ca NUUU ca o doare, asa ca hotaraste ea mai incolo daca vrea sa isi puna cercei sau nu.Gasesc ca totusi e prea devreme ca un nou nascut sa aiba gauri in urechi, chiar daca asta e un ritual romanesc, ca pe aici nu am auzit sa se faca asa...
Las insa la dorinta copilului acest fapt.

Cat despre kg in plus sau in minus, eu am pus doar 10 kg in sarcina a II-a din care am ramas cu 4 si la acutal am 50 kg, pentru mine e greutatea ideala, la 1.63cm.Insa eu zic ca corpul are nevoie sa se refaca in intregime cam 1 an, sau mai mult depinde de fiecare.Ganditi-va ca am avut 9 luni de sarcina si nu se poate ca sa ajungi in 2 sapt. la greutatea ideala !!! Ca sunt eu,ANYA si LUNA si altele mai suple, asta este legat de metabolismul fiecaruia, la altii e mai accelerat si la altii mai lent... nu fiti invidioase ca nu aveti de ce, mandriti-va ca sunteti MAME ca ca acest lucru nu se intampla de pe azi pe maine, iar cu timpul totul revine la normal, chiar si greutatea.

LUNA: si eu am aceiasi problema ca tine lumea ma crede de 20! Chiar si moasa cand venise la mine s-a holbat putin gandind ca cine sunt eu...exact intr-o luna am 30 de ani si nimeni nu ma crede, e ca si cum ma lovesc de fiecare data de acelasi zid rece si dur, cand trebuie sa explic ca eu am de fapt aproape 30, mai mult le zic ca le arat actul de identitate cand vad fetele lor acre! Nu stiu daca e o chestie cu care sa ma mandresc sau sa ma rusinez ca arat mai tanara decat sunt.
Cat despre incalzitul apei, eu stiu ca de fiecare data apa si mancarea trebuie preparata fresh, chiar daca e zi sau noapte.Stiu ca e obositor dar merge repede daca ai un incalzitor de apa, cu care faci si ceai, sau un aparat de incalzit mancarea si apa pentru baby.Eu iti propun sa faci totul fresh, ca sa eviti eventualele bacterii...

In rest, Merwana creste, mananca si mai are fazele ei de noapte cand are ochisorii deschisi si se uita prin prejur si nu-i arde sa doarma... dar nu plange decat cand e foarte obosita si nu se alinta nici cu suzeta, pe care o scuipa si iar o vrea si tot asa....

Vit.D aici se da de la 10 zile ale copilului pana la 2 ani, eu dizolv pastila intr-o lingurita de plastic si asa i-o dau.Face fete acre cand o inghite dar asta e.... din pacate aici nu e soarele din Romania... aici ploua de cateva zile si e frig.Am admirat ca voi prin Romania mai stati in T-Shirt si rochii... la noi insa s-a dus vara deja.

Mami de Maxima Andreea 13.08.2002 si Merwana Tahira 17.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrl_dumitriu spune:

Buna,mamici de strumfi!
Fetelor,nu stiu cum reusiti voi pt.eu nu reusesc sa mai tin pasul,nici de la Odisee nu mi-am luat "la revedere".In fine ma bucur sa va regasesc aici.
Spuneti-mi si mie,va rog,ce sa fac,daca v-ati confruntat cu asa ceva:micutei mele i-au aparut de vreo 2 zile ca niste bubite mici pe obrajori si barbita,sunt rosii si unele au vf.alb.Foarte cald nu mai e sa zic ca sunt de la caldura.Nu stiu cu ce sa-i dau(pediatra a plecat in concediu).Vigantol,mie mi-a zis 2 pic/zi si ii mai dau si gluconat de calciu,din fiola cu lingurita,desi in prospect zice ca se admin.injectabil(nu ca as vrea asa ceva)Eatat de rau ca zici ca da tot afara.Voi le dati asa ceva?Cat despre mucuti,noi zilnis ii punem ser in nasuc iar cei albi si lipiciosi care raman ii scot cu un betisor de ureche dupa ce mai indepartez din vf.de vata si umezit tot cu ser.
In alta ordine de idei,avem 3 sapt.credeti ca pot sa consum si eu cate un fruct crud(nu banane,nu le suport)sau ii fac rau,pt.ca si asa avem concert aproape in fiecare noapte(numai noaptea,ziua e binisor ca si la baie-e ca un mielusel cat are apa pe ea,apoi plange pana o imbrac de se invineteste.
Va pup pe voi si stunfisorii vostri frumosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samadhi spune:

MRL_DUMITRIU: De ce sa nu poti manca fructe???Nu prea inteleg!? Medicul meu mi-a spus ca sa mananc cat mai sanatos, adica si fructe si legume cat mai multe...
Apropo de vitamine, voi mai luati ceva vitamine acum dupa sarcina???
Eu iau aceleasi vitamine care le-am luat si in sarcina, mai uit din cand in cand sa le iau dar incerc sa mi le tin zilnic...

Mami de Maxima Andreea 13.08.2002 si Merwana Tahira 17.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miillyy spune:

!

M-a apucat cercetarea!!!Vreau sa ma informez din timp despre diversificare si am inteles ca circula pe DC o carticica foarte buna despre acest subiect-discuta despre ea fetele cu bebei de mai-iunie.
Stie cineva ceva??(Mai ales mamicile care sunt la bb2)

Anya/Alina,tot la capitolul intrebari...la un moment dat spuneai ca ne vei invata cum se fac impachetarile la bebelashii cu febra mare care nu scade(in rest mi-am notat tot ce ai zis ca trebuie administrat).As vrea daca se poate sa ne spui,pentru ca nu as vrea sa ma prinda nepregatita o astfel de situatie.Merci anticipat.

M. si Mihnea Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria1111 spune:

mrl_dumitriu noua pediatra ne-a zis ca bubitele rosii cu varf alb sunt normale si apar de la hormonii mamei (se numesc butoni hormonali parca) si dispar de la sine; au cica o perioada maxima in jur de o luna, cand bebe poate parea ca are urticarie pe tot corpul, dar e totul normal, apoi dispar treptat. La noi perioada maxima a fost in jur de 3 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

quote:
Originally posted by samadhi

MRL_DUMITRIU: De ce sa nu poti manca fructe???Nu prea inteleg!? Medicul meu mi-a spus ca sa mananc cat mai sanatos, adica si fructe si legume cat mai multe...
Apropo de vitamine, voi mai luati ceva vitamine acum dupa sarcina???
Eu iau aceleasi vitamine care le-am luat si in sarcina, mai uit din cand in cand sa le iau dar incerc sa mi le tin zilnic...

Mami de Maxima Andreea 13.08.2002 si Merwana Tahira 17.08.2007



cruditatile, muraturile, alimentele care baloneaza se presupune ca dau colici. aici pediatrii cam sfatuiesc sa tii regim pentru ca se transmite in lapte si fac colici micutii

Aylin cu mica broscuta Alma (20.08.2007)

atat de mari suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

quote:
Originally posted by mrl_dumitriu

Buna,mamici de strumfi!

Spuneti-mi si mie,va rog,ce sa fac,daca v-ati confruntat cu asa ceva:micutei mele i-au aparut de vreo 2 zile ca niste bubite mici pe obrajori si barbita,sunt rosii si unele au vf.alb.Foarte cald nu mai e sa zic ca sunt de la caldura.Nu stiu cu ce sa-i dau(pediatra a plecat in concediu).



noua ni s-a spus sa dam cu alcool si daca face bubute albe in mijloc sa pun punctual albastru de metil pe punctuletele albe

Aylin cu mica broscuta Alma (20.08.2007)

atat de mari suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

Am pus poze noi cu Ingrid la 2 luni.
Samadhi 50kg??? Bravo, este o greutate intradevar ideala pentru inaltimea ta. Eu una nu sunt invidioasa pe nimeni, pentru ca nu conteaza cat de bine areti, cat de bogat sau destept esti mereu va fi cineva in cercul tau de prieteni mai frumos, mai destept si mai bogat ca tine. Eu cred ca fiecare dintre noi suntem unici in felul nostru, nu inteleg de uni vor sa se compare cu altii, nu este pericol de a ne pierde pe sine cand ne dorm asa ceva? In legatura cu kg in plus la mine cel putin, vreau sa le dau jos dar nu este pt ca vreau sa arat ca altcineva, eu cred ca este sanatos pt mine sa nu fiu peste greutatea ideala (medical), iar acum sunt. Eu ma bucur pentru fiecare dintre voi care ati reusit sa va mentineti, este visul fiecarei femei sa se mentina la greutatea la care vrea ea pe parcursul vieti. Stiu ca ai glumit, doar nu crezi cu adevarat ca este cineva invidioasa pe tine. Nu poti sa doresti decat ceea ce iti doresti si tie unei persone dragi tie. Uite o floricica pentru tine pentru faptul ca ai reusit sa stai frumoasa.
Bun venit Mikimi .
Va imbratisez pe toate!



Ingrid Ecaterina si mami

ingerasul meu Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jeni71 spune:

Irinusha, multumesc de lamuriri!
Aylin, am fost azi la pediatra cu bebe si i-am zis si de ochisor si maine ma duc sa-mi recolteze proba de la ochi, nas si gat ca sa vedem de ce natura e scurgerea. Si m-a invatat cum sa masez langa ochisor pt secretia asta nenorocita care-i curge din ochi.
Antoanela23, am avut da pe weekend cumnata, cumnatul+cei 2 copii, soacra+o prietena de-a cumnata-mii cu sotul si cei 2 copii. INSA in afara de cafea nu am pus nimic pe masa. Si au sta fix 30 minute dupa care am plecat. Si am servit toti masa la McDonald's.
PATICUT, ce faci? Unde ai disparut ?

Mergi la inceput