Strumfi de iulie-august 2007 (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Alina am remarcat si eu ca seamana la ochisorii lor vioi si la falcute fetele noastre intr-un mesaj anterior! Gand la gand.

Luna, tare smechera trebuie sa fie imbracata in rochita de blugi, astept pozici.

Pup

Clau si Alessia Maria 13 iulie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

salutare
multumesc frumos de raspunsuri. m-am dar cu fenilbutazona la picior si vad ca e mai bine. diclofenac nu mai aveam in casa.

luna eu nu ma mai uit la pozele voastre ca tare ma enervati.
claudia mie pt ca am sistemul imunitar la pamant mi s-a recomandat foarte multa vitamina C. am facut si multe perfuzii cat am fost in spital. inceraca si tu ca poate merge. sanatate multa.

pitica mea a luat 350gr intr-o saptamana.
are deja un program. indiferent la cat o culc seara ea se trezeste la 1, 4 si 6. parca are pu ceas desteptator. acum doarme. cand se trezeste trebuie a mergem sa ne puna iar dna dr ghipsul la picioruse.
si noi ne progatim de botez. azi am primit invitatiile si sunt super. sunt cu pozele andrei pe ele.
luna imi timiti si mie o rochita frumoasa de la tine pt botez? aici nu am gasit nimic. poate gasesc nasii prin cluj.


nico, mami de Andra 09.08.2007 si Alex 21.07.2003
www.flickr.com/photos/9282960@N06/" target="_blank"> poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:

Neata si de la noi,

Simo, mersi de cafea si capitol nou!

Iar scrieti mult si ma pierdeti pe drum, dar nu-i bai. Sper sa nu uit ce aveam de spus.

Alina(Anya), v-am admirat in poze, are tata trei "pete" superbe, sa-i traiasca, are cu ce se mandri. Te-ai tuns, sa-ti fie de bine, iti sta f frumos.

Alina.a, si pe voi v-am admirat la botez, arati f bine (si nu numai la decolteu), mi-a placut rochita ta, iar Elisa e o dulceata de fetita, frumoasa si cuminte.

Nico, spor la invatat si bafta la examene, ai toata admiratia mea ca reusesti sa faci asta acum.
Eu de abia am timp de DC, d-apoi sa mai si invat ceva, auzi, auzi.
Sanatate, sa-ti treaca repede piciorul.

Lunitzo, si pe mine ma enerveaza fetele astea cu gauri in urechi, aici nici nu am auzit sa se faca undeva, trebe sa ma interesez. Iar tu ma enervezi cu rochitele tale, e asa de cald la voi de poti s-o imbraci in rochite? Aici e racoare, am lucruri de vara noi si ne-imbracate la ambii copii, mi-e asa o ciuda. Nu m-as impaca bine nici cu caldurile din Rom, dar totusi, macar un pic asa, cateva zile, nu ar strica. La inceputul lui august au fost cateva zile calde si o schimbam de doua ori pe zi pe Sonia ca sa-si imbrace toalele de vara si s-o pozez.

Violetan, parca tu te intrebai ce sa faci cu alaptatul cand reiei serviciul. Depinde de tine si de tipul de job pe care-l ai. Poti continua sa-i dai laptele tau, muls si la biberon; asta e solutia ideala pt bb dar presupune ca ai posibilitatea sa te mulgi la serviciu. Sau il treci pe lapte praf, sau un pic din amandoua, lapte praf cand esti la birou si lapte de la tine cand esti acasa.
Eu am trecut prin asta cu Victor ca l-am dus la cresa la 5 luni. La inceput a refuzat biberonul si de aceea am inceput si diversificarea in acelasi timp. Am continuat cu lapte de la mine pana l-a acceptat pe cel praf la biberon, vreo doua luni, dar a fost f greu si obositor.
Pt Sonia inca nu stiu cum voi face, nu stiu daca voi relua treaba cu mulsul pt ca am oroare de asta. Sper ca ea sa accepte mai usor biberonul decat frati-su.
Despre crese in Bucuresti, exista crese private, una din ele e Acorns (au si website), dar nu toata lumea e multumita de ce obtii pt banii pe care-i dai. Nu stiu de la ce varsta primesc copii, vezi ca e un capitol de crese/gradinite, poate afli mai multe acolo.

Witchi, eu nu am operatie, dar daca iese puroi du-te la doctor nu astepta sa evolueze.

Jeni, ce mai faci, ai mai avut musafire?

Aylin, aici se da vigantol (vitam D) de la nastere pana la 2 ani, 4 pic/zi. Dar difera de la o tara la alta. Pompita de nas poti s-o speli bine cu apa calda dupa folosire si s-o sterilizezi o data la cateva zile, depinde si cat de des o folosesti. Eu la Sonia sunt mult mai relaxata cu sterilizatul decat eram la Victor, de ex lingurita pt vitamine nu o sterilizez si doar o spal bine dupa fiecare folosire.

Valen, imi imaginez ce-o fi fost in sufletul tau. Sarah face la fel si cand o duce sotul tau la cresa? Vorbeste cu educatoarele si vezi daca a plans si dupa ce ai plecat; de multe ori ei fac asa nu pt ca sufera efectiv ca-i lasi acolo ci pt ca prefera sa stea acasa (program mai relaxat, mai putine restrictii) si asta e modul lor de a ne convinge. Daca esti sigura ca e bine tratata la cresa si se simte bine acolo, nu ai ce face, decat sa te tii tare pe pozitii. Bafta multa si curaj,.

Pup fetele, o zi buna,


Anto, mamica de Sonia ( 22iunie 2007) siVictor (8 octombrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

Hi, hi , v-ati revenit. Ieri dim erati pe la jumatatea capitolului, intru si eu tacticoasa acum cu farfuria in fat, zic sa ma delectez si eu la masa cu vreo doua pagini de Dc si cand colo nu pot sa recuperez.

Anya ieri am vazut si eu pozele cu voi.Foarte frumoase. Vad ca voi le-ati tot dat rochite. Eu una nu am imbracat-o deloc cu rochita ca i se ridica in sus cand pedaleaza. Da la botez ii ia si mama fetii, sa se vada ca e fata.

Fetelor vreau sa va intreb si eu cat au bebeii vostrii acum. Mi-e destul de greu sa caut prin mesaje cand si cat ati raportat luarea in greutate. As face si eu o mica statistica sa vad limitele la bebelusii nostrii. Cred ca ar fi usor sa ziceti cate saptamani au acum sau la ultima cantarire si cate g

Ma duc sa citesc si eu din cap trecut sa vad despre ce ati vb voi asa cu spor.

Dana mamica gingasei Daria Stefania (20 iulie 2007)

Dariuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

jeni, la fel si la mine la ochisori, chestie galbena care se treansforma in cojite galbene. am incercat la inceput cu laptic, apoi cu ciplox, acum luam netacin. sper sa treaca ca daca nu, ajungem la oftalmolog.

andra, la mine a functionat doar cu alcool/spirt

nma, multumim de urari

anto, eu ii dau vigantol, nu astept pana la o luna cum a zis pediatra. dar 2 pic/zi scrie la mine pe reteta. in alta oridne de idei, ziceam sa imi dai pe pm adresa ta sa trimit dvd-ul, dar cred ca nu ai citit mesajul....era demult oricum

anya, merci de raspuns

de azi incepem si noi operatiunea mucisori si ne e frica tare. mai trebuie sa raportez ca plange la baita de parca cine stie ce i-as face!

pup fetele pana la o viitoare clipa de liniste in care pot sa intru pe net!

Aylin cu mica broscuta Alma (20.08.2007)

atat de mari suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Antoanela, multumesc f mult pt raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimi spune:

Dragi mamici,

va rog sa ma primiti si pe mine in clubul strumfilor de iul-aug.Facem parte integranta cu bb2 -Yannis-.
Aveti un ritm ametitor de a scrie, asa eram si eu la primul bb, acum se pare ca nu mai tin...deh batranetile.E adevarat ca sunt in suferinte acum, am nascut pe 28 aug si inca ma ustura epiziotomia de nu ma pot ridica din pat decat cu Diclofenac sau Algocalmin.Sunt demoralizata ca nu pot avea grija de ei cum trebuie, sunt tintuita la pat de ceva ce nu credeam ca-mi va ridica asa multe probleme.Ma intreb daca nu e deja o eroare acolo...o fi uitat nenea doctoru' vreo instruciune de folosit...

Nici nu ne cunoastem si deja ma plang..scuze.Banuiesc ca simtiti si voi ce bine e sa spui cuiva pasul, mai ales cuiva care te intelege din proprie experienta.
M-am familiarizat un pic si cu pozele, insa sunt multe nume, bb si mamici frumoase si m-au ametit.Dar am timp sper.

Va multumesc anticipat pentru prietenia voastra.

Poze noi jun.

Miki,mami de Alexander (12.12.04) si Yannis cu pozici proaspete. (28.08.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

miki bun venit printre noi! sa-ti traiasca puiul mic (si ala mare).

sa dai greutatea, cm si ora nasterii sa trecem in listuta.

Simo de Matei Hisham

Asa mi l-a daruit Dumnezeu mie pe Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

bnuna mikimi sa iti traiasca bebitzul.Cat despre epiziotomie...la unele se vindeca mai usor la altele mai greut asta elSpalat cat mai des cu apa rece si eventual cu vr.un desinfectant!

mami de www.flickr.com/photos/11788157@N02/" target="_blank"> Alex 13.07.07

povestea lui Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:

quote:
Originally posted by aylin_tarcan

anto, eu ii dau vigantol, nu astept pana la o luna cum a zis pediatra. dar 2 pic/zi scrie la mine pe reteta. in alta oridne de idei, ziceam sa imi dai pe pm adresa ta sa trimit dvd-ul, dar cred ca nu ai citit mesajul....era demult oricum

mai trebuie sa raportez ca plange la baita de parca cine stie ce i-as face!

pup fetele pana la o viitoare clipa de liniste in care pot sa intru pe net!

Aylin cu mica broscuta Alma (20.08.2007)

atat de mari suntem



Aylin, am citit...si am uitat sa-ti scriu, scuze si mersi ca nu ai uitat tu .

Asa fac cand sunt f mici, plang la baita, incearca sa-i pui un prosop ud pe burtica cand e in cada. Oricum se va linisti in cateva zile/saptamani.


Anto, mamica de Sonia ( 22iunie 2007) siVictor (8 octombrie 2005)

Mergi la inceput