Ai nostri, ca brazii! dec-ian-feb 05 (48)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

quote:
Originally posted by amo2004

quote:
Originally posted by adita

Crinuta, cand mai deschizi subiect nou, pune si un link in subiectul vechi, sa-l gasim mai usor. eu mai las pagina deschisa si doar ii dau refresh, asa ca, fara link la subiectul nou nu imi dau seama ca s-a inceput altul

mamica de patru copilasi : Stefan (18 ian. 2007) , Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)

Subscriu! E ok si o atentionare de genul "Haideti la capitol nou", ca si eu ma tot invarteam pe capitoll vechi.

Mona si Mihai (13 ian. 2005)
The nicest thing about the future is that it comes one day at a time






Pai da, dar trebuie sa ai si timp pentru asa ceva, iar mie nu mi s-a parut prioritar.
Important si urgent era sa deschidem capitol nou, restul se putea face si mai tarziu.


Anda, dupa amiaza dupa ce se trezesc din somn ce program au?

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amo2004 spune:

quote:
Originally posted by WitchieAmo, m-ai botezat:) Gradi e intr-adevar ok si taxa e civilizata - 8 mil fara optionale.
Mda, eram cu gandul la infanta :)

8 mil. zici ca e taxa civilizata? Ajungem sa ne coste gradinitele astea un salariu ...

Mona si Mihai (13 ian. 2005)
The nicest thing about the future is that it comes one day at a time

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:


Am vazut si eu pozele din Creta, super, si de la botez, si cu Didi.

Noi am fost la Dana la sfirsitul lui iunie, nu era plin sezon, pentru asta nu era full. Am inteles ca ei acolo ofera si all inclusive, au si apartamente. Noi am luat un bilet promotional la o agentie si a fost ieftin, dar in general e scump acolo.

Mai stie cineva ceva de Liviana? Data trecuta cind a disparut a fost in spital cu Bogdanel . Sper ca acum sint bine, in vacanta pe undeva.

kris ce mai faceti voi? V-ati acomodat la noul job? Ce mai face Bianca frumoasa si vorbareata?

crinuta succes lui Rayan la gradi!




Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Multumesc fetelor.
Astazi nu l-am dus, deoarece am avut probleme cu chiuveta din bucatarie, si a trebuit sa stea mama dupa instalator, dar am sunat-o eu la pranz pe directoare si mi-a povestit la amanunt ce s-a facut azi.
Desi saptamana asta nu este un program batut in cuie, fiind o saptamana de acomodare, au inceput astazi engleza, respectiv germana, au colorat, lipit, etc, au cantat ( aici ii voi ajuta eu, stiu multe cantece in engleza).
Maine mergem din nou si deja l-am rugat pe Rayan sa fie cuminte si sa o asculte pe domnisoara educatoare.
De asemenea l-am rugat sa se poarte frumos cu copiii, sa nu le ia jucariile, sa fie politicos.
Hehehe, ieri seara, fiind suparata pe el l-am intrebat cum a fost la gradinita, daca a fost cuminte, etc, la care el la toate intrebarile raspundea senin ( razand, ca e smecher) cu da. In final el a fost cuminte, a ascultat, n-a facut nimic.
Ce mai, am un nazdravan.

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shobo spune:

salutari fetele,

am vizionat pozele cu toata lumea din vacanta, locuri minunate si ma bucur ca v-ati simtit bine!

amo si coraly, ma bucur ca mai scrieti si voi!!

maine sper si eu sa pun poze finally din vacanta ca sa vedeti - acolo se vede asa usor si o mica burtica desi eram doar in luna 2.. acum in luna 4 se vede bine bine .
am deschis lista pt nume pt piticutza si deja tati are 2 preferate in top. am zis ca de data asta el e cel ce il va alege pe primul - ca doar a vrut fata acum , eu il voi pune pe cel de sfant care cel mai probabil va fi Maria.

sapt viitoare cred ca vom face si noi vaccinul - cel dat de stat. a facut cineva aceasta varianta? cum a fost??

Anda, suna f bine ce spui tu acolo insa nici mie nu mi se pare chiar rezonabil 8 mil... faza e ca cea care-mi place mie cel mai mult pt Codrin e 8,8 mil insa pt ca pastram si bona nu cred ca va merge acolo decat cel mult progr redus care e vreo 6-7 parca..

va pup

Mamica lui Codrin din 21.02.2005 si in 15 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amo2004 spune:

Shobo, noi am facut vaccinul gratuit si nu a avut nici o reactie. Nu febra, nu durere de picior.

Mona si Mihai (13 ian. 2005)
The nicest thing about the future is that it comes one day at a time

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Coraly, spor la treburi si zugravit si vacanta placuta la mare! sper sa prindeti timp frumos!!

Sbobo, si noi am facut ieri vaccinul de stat si nu a avut nimic pina acum, deocamdata.



Patricia si Rebecca (05.02.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Raportat la veniturile mele, 8 milioane inseamna aproape jumatate din cat castig lunar. E rezonabil sa dai jumatate din salariu pe gradinita? Desigur, nu. Dar nici sa platesc 11.5 mil o bona care nu face nimic, decat imi plimba copilul si ii da sa manance si il pazeste cand doarme nu e rezonabil.
Am prospectat piata gradinitelor particulare si am gasit urmatoarele preturi: 10 mil de la 8 - 13, 12 mil de la 8 - 18, sau 8 mil de la 8 - 16. Am ales una care e la un minut de serviciul meu si ma costa 8 mil de la 8 la 18. In contextul asta, facand abstractie de disproportia intre salariul meu si costul gradinitei, 8 mil de la 8 la 18 e ok.
Cand va implini 3 ani, sau cel mai probabil din primavara vom incerca sa o ducem la gradi de stat, cu tot regretul fata de actuala gradinita care e mirobolanta insa de 3 ori mai scumpa decat gradinita de pe popa tatu, la 7 minute de biroul meu. Cum mi-a explicat plin de condescendenta unul dintre angajatorii mei, copiii sunt un lux, ii faci daca-ti permiti, daca nu, mai tai din placerile proprii.
Discutia asta e lunga si neplacuta insa n-avem ce face, trebuie sa mergem mai departe.
Dana, tu daca faci o socoteala intre cat dai la gradi program scurt + salariul bonei pt restul orelor in care nu esti acasa, la ce suma ajungi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Anda, sa stii ca te inteleg perfect.
Si pe mine ma revolta disproportia asta intre venituri si cheltuieli.
Si pentru mine este un efort sa platesc acei 5,5 milioane/luna pentru programul scurt, dar stiu ca si la stat se platesc intre 1,5-3 milioane, iar conditiile de la gradinita particulara nu discuta cu conditiile gradinitelor particulare ( exceptiile fiind putine).
Una e sa ai copilul in grupa de 30-40 de copii si alta e sa fie 7 sau chiar 10.
In plus, la stat multe educatoare sunt frustrate, si pe bune daca le condamn.
Sper doar sa ne ajute Dumnezeu sa il dam la gradi particulara macar 2 ani, ca la stat, la cele de langa mine nici nu primesc sub 4 ani, si chiar daca ar fi avut acum 4 ani, nu aveau locuri cica.
Mama lor, asteapta spaga. Sa astepte mult si bine, ca mai bine platesc taxa la gradinita particulara decat sa platesc fiintele alea sub orice critica.


Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shobo spune:

da, Anda, asa e...
noi pastram bona pt orice eventualitate ca vine bolnavior de la gradi si n-are cine sa stea cu el ac si in cont pt bb2 oricum... caci eu nu stau sigur mai mult de 1 an ac si poate de data asta stau chiar mai putintel.. sa vedem cum va fi si fetita.

noi avem o bona rezonabila, ma sperii cu cele asa scumpe insa am auzit si eu de ele... enorm sa dai 10-11 mil pe una.. a noastra e 5 mil si sta vizavi, nu ii mai dau si de autobuz. dc il vom da la gradi (progr scurt) de f aproape de casa unde vrea tati insa unde eu nu sunt f incantata ca de cealalta de mai de departe unde l-as vedea pe internet si care are grupa si de 2-3 ani... ar fi cam 10 mil cu tot cu bona. dincolo e mai scump si s-ar putea sa renuntam la aceea..

insa de curand am primit o veste f buna: s-a oferit soacra mea sa ne plateasca ea bona si noua ne ramane doar gradi!! si sotul meu a acceptat . adev e ca soacra isi permite, castiga f bine si fiind singura chiar poate sa ne ajute.

sa ne ajute Dumnezeu sa ii tinem cat putem de mult unde e mai bine, vorba crinutei!


Mamica lui Codrin din 21.02.2005 si in 16 sapt

Mergi la inceput