Albinute & bondari de martie-aprilie '07 (26)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sherbi spune:

deci, nu e nicio diferenta intre zaharul brun si cel alb, doar ca unul e mai colorat decat celalalt.


david a fost fff marait astazi, cred ca e meteosensibil ca si partenera lui de "joaca" a fost in aceeasi dispozitie.

noi mancam in continuare fructe, dar o sa incep usor usor sa-i pun si cereale in ele.

l-am vazut pe mihaita si mi-a placut extrem de mult de el. are o mami f frumoasa, la tati nu ma bag sa fac aprecieri sa nu ma ciufuleasca riloasa.
draga mea te invidiez ca mergi cu piciul la bazin. poate-mi fac curaj sa vin si eu cu david, desi ma oboseste f tare distanta si bucurestiul cel aglomerat.

absoluta, sa stii ca inca nu am fost cu david la medic, dar am o carte de vizita de la clinica "oftapro", care are aparatura speciala pt. copii. cei de la "oculus" m-au trimis acolo.

ralualexandrei, bine ai revenit. sanatate multa lui robert, pupici mariei si lui edy, praslea casei. sa mai intri sa ne pui si poze cu voi ca ne-a fost tare dor de mamica "de 3 ori mamica".

tzuna, draga mea nu stiu cum as putea sa te incurajez, decat spunandu-ti sa incerci sa fii o mamica mai optimista si mai relaxata in privinta mariei. eu sunt convinsa ca este un copil perfect si ca asa este ritmul ei de crestere si sigur va fi o fetita de toata frumusetea, sanatoasa si desteapta. este un copil mai capricios, insa se dezvolta frumos. pupici de la noi.

ela, cum merg pregatirile de botez?
incearca sa nu disperi, ca stiu ca este o stare generala de disperare atunci cand te pregatesti de un eveniment. usor, usor se pun toate la punct. bafta la cumparaturi. pupici theutei.

haidi pa!







Violeta, mami fericita de david alexandru (23 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefaniya spune:

Tzuna - bine ai revenit! Dupa cum spui a fost un concediu foarte reusit si asta e bine.Poate Mariuca a redevenit mai putin mancacioasa si datorita caldurii.Voi ati fost la aer curat si v-ati intors in poluarea aia,ca eu stiu cum e bucurestiul...

Apropo,aici e deja toamna,eu am avut azi un pluovaras si a trebuit sa mai pun unul gros,de frig.Eu imi iau cu mine tot timpul rezerva ca aici nu se stie niciodata

Mihael@ - da,te inteleg.Aici de regula ploua des dar dusuri,mocaneasca.Si tocmai ca au anotimpuri ploioase lumea e pe strada ca si cand e soare,copii in parc...

Eu de regula daca sunt plictisita,iau autobuzul si ma duc in centru si ii ascult pe peruani,au o muzica super.Pe strada cu magazine sunt fel si fel de mascarici cu diferite show-uri pt bani si asa imi pierd timpul.

Riloasa - da,am vazut ca e piscina pt adulti.Noi avem piscina pt bebei cu apa 50cm adancime.Da,tu il poti invata,tu nu faci decat sa-l tii pe burta ca el din instinct misca manutele si piciorusele.Bebeii din instinct isi tin respiratia daca intra la fund cu capul,deci nu e o problema.Daca vrei sa-l ajute un profesor e foarte bine,eu ma plictisesc sa ma joc in cerc cu mamicutele si bebeii.

Ditu si anaalina - mersi de lamuriri pt supica.

ma pun sa calc daca tot am culcat baietii si apoi sa ma intind in pat ca-s rupta.
Noapte buna

CARL IUBITUL 05.04.07 si mami Stefaniya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sherbi spune:

am citit 2 povesti. despre nastere. emotionante. sa traiasca victor si stefania! mi-am adus aminte sentimentul unic pe care l-am avut in spital cand fiul meu era la sectia de neonatologie pt. tratarea icterului, iar eu ma invarteam ca o leoaica prin camera pana la 5 dimineata cand se deschidea sectia si puteam sa merg sa-mi iau puiutul. era sectia plina de copii, dar al meu parea cel ami frumos de acolo. Doamne, ce sentiment! as da orice sa-l mai traiesc.

P.S.: mai vreau povesti...

Violeta, mami fericita de david alexandru (23 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

Am si eu nevoie urgent de un dr.oftalmolog de copii bun !

Am cantarit si eu azi fetita mea si are la 5 luni si 10 zile 7,700 kg. Bb-ii vostri cum stau cu kg la ultima cantarire?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florin-a spune:

Ne mai tineti minte!Tot acasa la parinti mei sunt pana terminam treaba in apartament.Dar azi am dat o fuga sa mai citesc cate putin si sa va mai zicem despre noi.
4 luni-64cm si 7 kg(3500 la nastere)
papam suculete
ne intoarcem pe burtica
zicem aha si ehe(mai des "aha")
stim sa papam cu lingurita
si nu in ultimul rand NE DAU DINTISORII JOS!
Saptamana trecuta a fost un cosmar:temp mare de 39cu 6 si din cauza dintilor si a vaccinului, impachetari cu cearceafuri ude, supozitoare, nurofene,nopti nedormite,nu vroia sa mamance etc etc
dar acum multumim CELUI DE SUS Ana e bine(in limita durerii de la dinti)iar eu cu ficatul varza din cauza oboselii.Oi trece si peste asta!
Iata cateva poze de 4 luni
Va pupicim si aveti grija de voi
Florin-a si Ana-Maria

poze Ana-Maria

FILMULET

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

De unde ati luat voi pt bebe, trusoul de botez? Din vreun loc special sau tot de prin magazine?

Elpower, daca te ajuta cu ceva eu am luat pentru botez de la Z o caseta care contine asa zisul trusou de botez. Avea fasa, panza (avea scris cu argintiu pe ea "Inger, imgerasul meu.." si un prosop mare de baie. Din cate imi amintesc am dat pe aceasta caseta 2.200.000 lei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilidana spune:

Scriu si eu pe fuga ca David doarme imbratisat cu taticul lui,nu cred ca v-am zis ce incantat e David de tot ce spune si ce face tati .Il urmareste peste tot,ii zambeste,intinde manutele sa-l ia in brate,adoarme imediat cu manutele dupa gatul lui,ce sa mai,e indragostit sadea !

Martutza,am o domnisoara frumoasa de 6 ani,Karina,e si ea la semnatura mea .
Dar,dupa cum ziceam,nu seamana cei doi deloc,la temperament ma refer,iar mie imi e mai greu cu printzisorul...
Am luat scaunul cel mai solid,ca noi suntem la categoria "grea"
si nu vreau sa cumpar altul peste cateva luni.Ai dreptate,pare cam mitittel acolo,barbatelul mami drag .
Multumim de urari,chiar ii place sa manance in el,sta tare tantzos cocotzat acolo sus,e tare dulce,dar cred ca putin ii e frica de inaltime.

Stefaniya,si sotu' si eu am mers fara ajutor la 1 an si 2 luni ,am fost cam lenesi amandoi,dar nu conteaza,suntem isteti .
De ce fierbi marul?E bun si crud,dat pe razatoare,sau e alta reteta asta cu marul fiert?
Eu pun ceapa in supica,pentru gust,dar o scot inainte de a o pasa.
Azi am facut piure din legumele fierte,i l-am dat cu lingurita,apoi a baut cu biberonul,cam 60 ml de supa strecurata.
Lui David ii place mai mult piureul facut de mine decat cel de la borcanase,asa ca trebuie sa gatesc mai des .

Ane2200,multumim de urare,sa-ti traiasca si tie Raul,sa te bucuri de el!
Pupam pe obrajori pe bondarel Raul .

ioanaradu,l-am admirat si noi pe Matei cum se rasfata el in legan si in copaita!Aveti noroc ca aveti unde sa iesiti cu bebe,ii face bine sa stea cat mai mult afara.

Kitty,ce lectii faci cu Raul?A avut teme pentru vacanta,sau doar repeti cu el cate ceva sa-si reaminteasca?
Asta cred si eu:ca prea multe informatii pot sa strice,la un moment dat si,sigur,e vorba si de diferenta dintre copii,care si la voi e maricica,dar lasa ca incet-incet cresc si mezinii si ne va fi mai usor la urmatorii .
Am vazut poza cu fratiorul de lapte,super draguti amandoi,sa va traisca.Dar si poza de familie este de admirat,sunteti frumosi impreuna,o familie reusita.
Ai copt vinetele?

ralualexandrei,multa sanatate lui Robert,e periculos restul ala de cordon,eu n-am mai auzit asa ceva,bine ca ati avut noroc de un medic bun,care se pare ca stie ce are de facut.
Pupam si pe Maria si pe Edy,dar si pe mami care cred ca e tare ocupata cu puisorii ei .

Rebiana,pupam si noi pe Luca,care inteleg ca e mai bine,iar cu somnicul nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi,zilele astea si David doarme mai mult ziua,dar si toata noaptea,eu zic ca e ok,poate acum au un puseu de crestere.

Mihael@,in seara asta mi-am propus sa citesc povestea nasterii Stefaniei,asa ca impresiile le scriu mai tarziu,pana atunci pupam o albinuta draguta foc .

Sherbi,este o mare diferenta intre zaharul alb si cel brun,nu numai culoarea ,fetele au mai scris pe aici...

Tzuna,bine ca Maria a fost cuminte in concediu,asa te-ai mai relaxat si tu,cat despre cum mananca acum,poate e de vina schimbarea,nu stiu ce sa zic...

lilidana & David Gabriel 11.03.2007 si Karina 23.03.2001

cat de mare e David
albume foto
David 5 luni

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">AJUTATI-O PE MICUTA SONIA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilidana spune:

Pentru Sherbi si fetele interesate de diferentele dintre zaharul alb si cel brun,cateva extrase de pe internet:

In ceea ce priveste numarul de calorii pe care il contin exista egalitate (o lingura contine 20 calorii). Diferenta dintre ele este ca zaharul alb este produsul unui lung proces in comparatie cu zaharul brun, iar acest lucru este considerat a fi un dezavantaj. In plus, zaharul brun cuprinde urme de melasa (care contine la randul ei minerale) de la materia bruta – trestia de zahar.

“Albirea” zaharului se face cu dioxid de sulf care este un aditiv alimentar cunoscut sub denumirea de E 220. Dioxidul de sulf este folosit la conservarea unor alimente, in industria vinului, avind si o serie de efecte secundare: datorita efectului sau oxidant poate reduce continutul de vitamine in produse. Poate provoca probleme de respiratie la pacientii astmatici. In concentratii crescute poate provoca probleme gastrointestinale.



Ce este zaharul ?

Zaharul este utilizat in Europa de peste o suta de ani devenind aliment de baza dupa Primul Razboi Mondial. In prezent, zaharul este unul dintre alimentele cele mai controversate. Cercetarile stiintifice din ultimele decenii privind efectele zaharului au demonstrat nocivitatea acestui aliment. Zaharul este o substanta de semisinteza care se obtine in principal din sfecla de zahar sau trestie de zahar. Sfecla de zahar contine peste 50 de nutrienti in timp ce zaharul numai unul: zaharoza. Prin rafinare el isi pierde enzimele si celelalte substante nutritive atat de necesare vietii. Organismul uman s-a adaptat in cursul sutelor de mii de ani de evolutie sa digere si sa asimileze numai combinatii naturale de zaharuri existente in fructe si legume. Prelucrarea unei substante pure, obtinuta prin procedee chimice cum este zaharoza, se face cu pretul unor eforturi mari depuse de organism si constituie un adevarat soc pentru o serie intreaga de organe producand dezechilibre in lant.
Dupa ce consumam zahar el trece imediat in sange prin intestinul subtire. Pentru o scurta perioada de timp cantitatea de zahar creste foarte mult ceea ce genereaza un surplus de energie si pe moment oboseala dispare. Din pacate, urmeaza in scurt timp reactia adversa: pentru metabolizarea zaharului consumul din rezervele organismului genereaza o si mai mare oboseala si somnolenta.



Inlocuitorii naturali ai zaharului

1.Fructele proaspete care contin o proportie ideala a diferitelor tipuri de zaharuri. Sucurile, salatele de fructe, fructele sunt o adevarata relaxare pentru organism, ducand la normalizarea glicemiei, la reglarea functiilor pancreasului, la rafinarea gustului, precum si a perceptiilor olfactive. Iarna, fructele uscate(stafidele, smochinele, curmalele, caisele deshidratate etc.) sunt un excelent inlocuitor al zaharului.
2.Mierea de albine este un indulcitor ideal pentru ceaiuri, lapte si sucuri. Mierea de albine reprezinta un amestec complex de zaharuri naturale, este un aliment viu pe care organismul uman il asimileaza fara probleme. Mierea nu poate fi folosita la obtinerea unor prajituri sau a cozonacilor(aluatul indulcit cu miere nu creste) si nici a majoritatii dulciurilor traditionale care sunt preparate termic(mierea incalzita la peste 70°C isi pierde proprietatile si devine toxica).
3.Zaharul brut(brun) este un alt inlocuitor al zaharului rafinat care acum se gaseste si in Romania. Este asemanator cu zaharul obisnuit dar considerabil mai inchis la culoare si cu o forma mai neregulata. Pentru prajituri, cozonaci sau alte dulciuri, zaharul brut se comporta la fel ca si cel obisnuit insa are punctul de topire mai jos, face mai putina spuma si este mult mai sanatos decat zaharul rafinat.

CONCLUZII si RECOMANDARI

Zaharul este un produs bun pentru sanatate dar numai in stare naturala !

-Renunta la zaharul alb rafinat deoarece in procesul de fabricatie sufera multe transformari si contine aditivi pentru conservare si albire
-Renunta la bauturile racoritoare si dulciurile care contin mult zahar
-Citeste cu atentie etichetele alimentelor pentru a depista zaharul “ascuns”
-Consuma 1-2 lingurite pe zi de miere alternativ cu zahar brun nerafinat si cat mai multe fructe. Zaharul pur din fructe(fructoza) este necesar si este cel mai sanatos
-Iti propun sa renunti macar pentru o perioada la zahar. Verifica in practica efectul miraculos al renuntarii la “otrava alba” si vei constata o imbunatatire spectaculoasa a starii de sanatate, vei avea mai multa energie si vitalitate !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ElenaGiulia spune:

Martutza,Ane2200,Ioanaradu,Analina,Kitty va multumesc pentru pupici si pentru griji,miliarde de si pentru voi.
Stefaniya da erea ziua ora 13 nu erea nimeni pe strada erem intre doua plantatii de fructe si dor cateva case unde locuiesc persoane mai invarsta care m-au auzit tipand dar au iesit prea tarziu,banii nu mai intreseaza ce ma streseaza rau sant documentele o sa am o gramada de umblat si sotul o sa piarda zile de la servici caci va trebuii sa mearga cu minesi cel mai groaza imi e de ambasada Romaniei lucreaza acolo numai escroci inutili care nu fac nici pe naiba si au niste salarii de te doare capul,daca ii suni sa ceri informatii spun simplu<<nu stiu>> sant super incompetenti.
Pup revin mai tarziu cu urarile zilei!!

Elena fericita Mamica a Alexandrei(16-8-2000)Giulia(27-2-2004)si Arthur 28-3-2007
http://www.sonia.as.ro/
Ajutati-o pe Sosonica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilidana spune:

Stefaniya,acum am terminat de citit povestea nasterii lui Carl.Inca mai am lacrimi pe obraji...
N-am nascut nici unul din copiii mei natural,dar am simtit emotia ta,durerea contractiilor urmata de bucuria de a-ti tine la piept puiul...
Ai redat totul foarte real si frumos,sa va dea Dumnezeu sanatate sa va puteti bucura de minunea voastra: Carl!

lilidana & David Gabriel 11.03.2007 si Karina 23.03.2001

cat de mare e David
albume foto
David 5 luni

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">AJUTATI-O PE MICUTA SONIA!

Mergi la inceput