Colectia de toamna - iarna 2005

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Gata, piticul e la nani, urmam si noi curand .

Roxi, grea de tot enterocolita Alexiei . Sanatate multa si sa se refaca cat mai curand.
Subscriu la sfatul lui Gandacel de a-i da sa manance "orice". La noi, la enterocolica infectioasa, a functionat un regim mai putin sever dar medicatie puternica. Si a mai functionat si principiul "locomotivei" = odata gasit alimentul cu care sa se impace (la noi a fost marul ras), le-am putut readuce si pe celelalte treptat in meniu, pana atunci nu mancase si nu bause mai nimic.

Alinush, ma bucur mult daca o sa avem in sf. ocazia sa ne intalnim, in mod normal Cristi va fi vindecat pana ajungeti voi .

Pischi, cred ca era tare comica Alexandra pe plaja . Cunoastem si noi cum e cu sensibilitatile, la inceput si Cristi facea "au, au" la fiecare atingere, nu indraznea sa iasa de pe paturica... Dar pana la urma tentatia jucariilor a fost mai puternica .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Acum am reusit sa citesc in intregime art. despre violenta copiilor, l-am si salvat.
Roxi, mii de multumiri .

Cam astea sunt si ideile & principiile de disciplinare din "Secretul copiilor fericiti" a lui Steve Biddulph. Acolo sunt numite 2 metode:
1. "stai si gandeste" : indepartat copilul din mijlocul actiunii atunci cand face rele/crize si dat un ragaz sa se linisteasca, exact cum spune si articolul lui Roxi.
si 2."cum te porti" : asta merge la copilasii mai mari, in stare sa constientizeze un anumit comportament, sa-si dea seama ca nu e ok si in final sa ajunga ei insisi la varianta corecta.

Cum ne explicau niste prieteni: cand sunt mici, copiii ne storc fizic, dar pe masura ce cresc provocaarile pentru noi vor fi tot mai mari, putem sa ne comportam gresit cu ei si prin asta sa atragem greseli si mai mari cu care sa ne luptam... Hehe, interesanta rau meseria de parinte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Bau! Traiasca meciul, ca altfel nu intram pe net!

Maria, ce ma bucur ca sunteti apropae gata cu bolitul. Poze de la munte?

Camelia- vazut mezina scumpa si draga la munte. Tare vesela si drauta. Se vede ca i-a placut mult! Pana la urma unde ati stat, ca aveau super loc de joaca..

Feli+Roxi- noi am inceput in parc terapia prin pedepsire. Nu vine inapoi cand o strg ci fuge in sensul opus = 10 minute pedeapsa sat in carutz. Idem daca musca pe cineva. Plus cearta de rigoare.

Roxi- saru' mana pentru articol. Mi-l printez si-l invatz pe dinafara.

Pischi- ce figura e si fii-ta! auzi acolo, cu sandalutze pe plaja!Copil original, ce mai!

Maine merg la gradinita la care am inscris-o pe Sarah cu o colega d eparc. poate-l da si ea pe fii-su. Ma apuca spasmele cand ma gandesc cum va fi din toamna. Si mai e asa de putin timp...

Pupici si noapte buna!



Poze cu Sarah si mami
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5

Varsta Sarah

Everything matures...eventually!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Buna fetelor...

Buna ideea cu caietul de boli...insa eu nu mai stiu exact cum l-am tratat...dar...o sa recitesc si o sa imi fac si eu un astfel de caietel.

Fi'miu are muci....adica...de cand am venit de la mare...muceste dar fara sa ii curga asa ca la robinet. Ci doar se aude fornaind de vreo 3 zile. Azi am inceput sa ii dau nurofen si pic de nas "vibrocil" In rest e ok, doarme, mananca, nu are febra si nici altceva.

Sa va povestesc ceva nostim: Azinoapte pe la 3.00 ma striga Stefan..."mami,mami..." Eu ma fac ca ploua. Se ridica in picioare si incepe.."mami...pisa,pisa" eu ma ridic la el..la care el.." s-a dush..." Deci...cred ca a visat si cand m-a vazut a realizat ca e vis.
De cand cu caldurile de sapt trecuta...se trezeste noaptea si cere apa dar...azinoapte de la 3.00 pana la 3.45 a tot vb si povestit printre reprize de atipeli de m-a zapacit. Ca pana la final (la 3.45) sa ceara "base,base" si l-am luat in pat cu noi si a adormit f. bine pana la 6 cand l-am transferat inpatutul lui unde si-a continuat somnul linistit.
Sper ca in noaptea asta...sa uite de apa si base ...ca nu-l mai iau cu noi in pat ca se invatza.

Sanatate multa bbi-lor bolnaviori si multi intregii gasti!!!



Diana mamica de Stefan-Cristian 14.11.2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ee608d0bc6b68328c225c&source=category&category_id=12" target="_blank">Un an de basm-filmuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Tot eu, nu mai scapati de mine .

Am recitit principiile invatarii cu olita, asa cum le enuntase Lavi:

1. obisnuirea cu olita; sa stie la ce foloseste; sa stea, sa nu se ridice in secunda 2;
2. cand il vezi ca se screme il pui repede pe olita - sa se obisnuiasca treptat cu olita pt kk.
3. il pui dimineata, inainte si dupa somnul de pranz, seara si in alte momente cheie - pt pishu
4. cand face frecvent in olita si CERE, abia atunci incepi sa-l lasi fara pampers sa vada ce naspa e ud; daca nu stie sa ceara altfel n-are niciun sens sa-l lasi fara pampersi
5. dupa ce e fara pampers ziua o sa mai treaca niste luni bune cand va mai avea nevoie de el noaptea; Silvia pe la 3 ani a scapat de cel de noapte.


Si am o mare nedumerire: noi am picat cu brio la faza 1 acum vreo luna-doua. Numai ca in ultima vreme pare sa constientizeze cand face una alta. A inceput sa anunte chiar dinainte, uneori chiar si atunci cand e cu pampersi. Apoi arata "kk" la funduletz
Ma gandesc ca ar fi momentul sa trecem la olita, dar ce ma fac cu el ca nu vrea sa stea locului?? Sa mai insist acum (si sa curatz casa cu stiocism de fiecare data ) sau ... sa-l mai las, pana cand va accepta sa stea jos?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Noki, avem poze de la munte si inca superbe, dar... n-am album! M-am apucat de migrat yahoo-ul nici nu mai stiu unde si vad ca nu e gata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Ehehehe...Maria draga, bine-ai venit in club. Si a mea imi zice de demult cand face kk sau pipi- nu mereu, normal, dar mai zice. Asta nu inseamna ca sta pe olitza. E drept ca Nu o pun constant. Io o las in pace pe moment. Poate-or invata-o tanti-le de la gradi.
Unde-ai migrat pana la urma?Io am stiiive d epoze, dar tot nu m-am hot unde sa le pun. Si cred ca cm bine ar fi sa le fac vant inainte de a pleca in turcia.

Gaca...am fugit la nani.



Poze cu Sarah si mami
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5

Varsta Sarah

Everything matures...eventually!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Noki, !
Mai draga, vorba unui clasic inca in viata, daca te referi la super locul de joaca cu trenuletz, ala e la Cheile Gradistei, dar noi nu am stat acolo, din pacat, doar ca am mers aproape zilnic! Noi am stat la o pensiune la vreo 5 km de acolo in Moeciu, pensiunea Ioana, si a fost ok, doar ca marele minus a fost ca nu terminasera de amenajat curtea cu loc de joaca cu tot!
Apropo de Cheile Gradistei, cica e un singur proprietar/ patron la tot complexul ala, care a inceput bussinesu' dupa Revolutie cu un gater ...



Cami mami & Daria (02.01.2006)
Dariuca creste si iar ... creste!

Cautam binele fara a-l gasi vreodata, in schimb gasim raul fara sa-l cautam! - Democrit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Hello, good morning!

pischi bine ati venit din Danemarca! Poze?

noki buna ideea cu pusul de-o parte. Din cate stiu eu se izoleaza copilul cate 1 minut pt fiecare an de viata.

Dordia eu m-as limita la Marimer/Sterimar. etc.

Roxi multa sanatate, sa scapati cat mai repede de diaree si febra!

maria am trimis mail cu intrebarea, astept raspunsul.

Faza draguta cu fetele la baie: Le-am lasat singure sa se joace in cada si la un moment dat aud chiraiala. Era conflict pe jucarii. Silvia incepe sa-mi arate ca Nati are mai multe jucarii decat ea (dar Silvia si le alesese pe cele mai faine) si le numara pe ale ei: unu, doi, trei, patru, cinci si apoi pe ale Nataliei. Dupa care Nati, cu o moaca de om care isi cere drepturile incepe si ea sa le numere pe ale Silviei: t'ei, t'ei, t'ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

Neata!!

Roxi ,nu-ti face griji cu pofta de mincare ,o sa revina ea ,Orlando dupa ultima bronsita (acu' 2 sapt.) a patit la fel ,de fapt nici acum nu maninca bine dar nu mai disper ,e dolofan ,asimileaza tot ,se simte bine ,incerc sa nu mai fac tragedie din asta.
Pishi ,vine ati venit ,asteptam poze!

Caietzel avem si noi de la nastere ,la Medlife iti dau ei un caietel de la prima consultatie si apoi de cite ori mergi iti scrie boala ,tratamentul ,inaltimea ,greutatea ,absolut tot ,asa ca mie mi-e usor sa stiu de cite ori a fost bolnav si de ce a suferit dar sincera sa fiu mi-e groaza sa-l rasfoiesc ,e plin deja :(((

Vineri plecam laBreaza ,are tati treaba acolo asa ca ne agatam si noi ,ne intoarcem duminica ,cam naspa ca acolo nu prea avem ce face dar lasam taticu' si plecam noi la bantuiala ..Simbata dam o fuga pina la Bran ,am gasit o vila pentru Revelion si tre' sa dam avans ,e cam devreme dar vila are 10 camere si o vrem toata ca merem mai multi asa ca nu riscam sa ne trezim atunci fara cazare ..

Revin mai tirziu




Orlando_Andreas
(9.12.2005)
si Mada

1.7-2 ani


www.onetruemedia.com/shared?p=1b913bfba91d89dbb55d45&skin_id=7&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">Filmuletz ..,ca tot e la moda:))

Mergi la inceput