Fulguleti de noiembrie decembrie 2006 (72)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

salutari mamici!
lavinia ma rog la DD sa nu fie nimic grav si sa ajungeti sanatosi acasa repede repede!
miro dar de cand refuzul asta de lapte?? eu tot nu am apucat sa citesc din urma..... spune-i ca dani papa ff bine si ii plac fetele mancacioase.
dianarus iar probleme?? hai, fruntea sus, nu are cum sa fie ceva grav! Doamne ajuta!
dandusa BRAVO!!! in 3 zile asa progrese!!!! BRAVO! inca putin si gata..... va avea si crinuta program de somn linistit!

eu toata dimineata am stat si am batut 2 cuburi unul de altul si surpriza.... toata dupa amiaza, dani a stat cu 2 jucarii in manute (cuburile) si le-a izbit unul de altul. sunt tare mandra, fericita si linistita
incerc sa pun si eu niste poze noi, daca nu adorm revin, dar daca cedez...... somnic usor!

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

pus la sterilizat biberoanele (apropo - cat mai sterilizam la ele? ca al meu sterilizator deja da semne ca a obosit si ar cam vrea sa se strice) si am revenit.

a_deju merci mama - dar am incercat deja. Daca am vazut cum ii dai tu motanului - hop si eu - sunt cunoscuta doara ca incerc tot ce aud.
Nu vrea mama mai rece - din contra - cald bea mai multi ml - rece mai putini. Deh - o fi semanand pe ma-sa care daca nu e laptele fierbinte si cu 2 lingurite de zahar ... nu-l poate bea.
Aici am directiva de la ta-su (care bea laptele rece /caldutz ... numa fierbinte nu - si fara zahar) sa nu-mi invat copila la lapte cu zahar si nici la lapte fierbinte.

Ideea e ca ea nu accepta biberonul - nu ca nu ar accepta laptele ... ca dupa lupte seculare reusesc sa-i bag putin bie in gura si incepe sa traga ... papa cam 70 si rest nu mai vrea - i-l dau cand e deja somnambula.

Azi am incercat si milupa nr. 3 sa-i dau. La fel a facut - se arcuieste de spate si incepe sa planga si se intoarce si se suceste pana o las in pace - astept sa atipeasca nitel - scot suzi si vārrrrr bibe si papa cam 100 ml.

Ei - o fi criza asta de 9 luni de care-mi vorbiti ... mai astept sa vad ce si cum se comporta ... inainte de a ma declara DISPERATA.

v-am pupat


Miro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leyla spune:

Mirona, si noi ne-am confruntat la sfarsitul lunii trecute cu refuzul laptelui, el oricum nu reusea sa bea mai mult de 150 max 180 la o masa si dintr-o data masa de seara dupa baie nu o mai vroia si pace, se punea pe un bocet cand vedea bibe si era in stare sa se culce flamand. Il puneam in pat si il lasam sa se foiasca vreo 10-15 minute si dupa aceea incercam din nou si reusea sa bea din pozitia culcat, cred ca vreo 2 sapt a baut numai asa dar f putin pt ca adormea. Ma rugam sa se trezeasca noaptea sa vrea de mancare, asa ca eram fericita ca macar pe la 4-5 dim reusea sa bea acel 150, probabi fiind somnoros nu prea realiza. Si brusc dupa vreo 2 sapt i-a trecut si a reinceput sa bea, ba chiar acuma bea cate 200, ceea ce va dorim si voua. Intre timp am trecut si pe Milumil 3 ce-i drept deci nu stiu daca n-o avea de fapt vreo legatura....

quote:
Originally posted by Mirona

noi - in plina criza de respingere a laptelui - azi mi-a dormit un singur somn - ala de 3 ore si un sfert - iar apoi chin si maraieli la greu. Acum seara am reusit sa-i bag 120 ml - mai mult nu am putut.
v-am tzucat


Miro




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Azi Cristinel a reusit sa se ridice in genunchi la marginea patutului, asta pentru ca era suparat ca eu cu Roxana coseam in patul mare si pe el (normal!) nu l-am luat cu noi... de fapt as putea spune ca a incercat sa sara din pat de suparare Apoi l-am pus si pe jos si s-a tarat cu mare viteza catre pat, unde a gasit un scaun pe care a inceput sa-l manevreze. Ce-am mai cusut... cu un ochi la faina si cu unul la slanina... ba sa nu inghita Cristi scaunul, ba sa o ajut si pe Roxana cu lucrul ei... Intr-un final as putea sa spun ca ne-am distrat.
Am introdus si mazare, a papat cu placere, sper sa nu aiba nici o reactie.

marani, sper ca esti mai bine! Of, ce zile grele urmeaza, si cu vecini la tine, mama eroina te faci si tu

Na ca s-a trezit maraind, ma duc sa bag un ochi.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Am testat si noi jocul propus de Mirona, cu jucariile... m-am bucurat sa vad ca avand cate o jucarie in fiecare mana a lasat jos doar una dintre ele ca sa apuce una noua. Macar aici nu mai e codas
Mai dar ce dragut e.. cand il iau in brate se uita atat de curios... se agata bine de tricoul meu si se apleaca in stanga, in dreapta, se rasuceste si incearca sa se uite dupa colt, si are niste ochi mari si iscoditori... tot, tot trebuie sa stie. Iar cand trecem pe langa camera Roxanei se uita razand la usa ei si incepe sa vocifereze, imi salta in brate, da din maini, e tot o veselie. Iar cand are chef de alintat isi pune capul pe umarul meu si sta lipit de mine...
E si el un om...

a_deju, cred ca o sa vrei sa ramai in Anglia... nu pentru ca e Anglia, ci pentru ca banuiesc ca o sa-i prinda tare bine motanului deplasarea. Uita-te si tu, mai toti fulguletii s-au bucurat de concedii, de ce sa nu-i priasca si motanului o deplasare?




Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teutz spune:

Raluca, Donia

Lavinia, tin pumnii sa nu fie pneumonie!
Donia, felicitari lui Cristinel pentru ridicatul in genunchi in patut! Urmeaza ridicatul in picioruse. Alexia s-a ridicat in picioare la numai o zi dupa ce se ridicase in genunchi in patut.
Chris, multumim pentru vestile extraordinare despre Sonia!

Noapte buna si linistita!

Teutz de Alexia Iarina (10.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:


Poze noi aici


gata.....somnic usor!


Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

quote:
Originally posted by Laura13
miro dar de cand refuzul asta de lapte?? eu tot nu am apucat sa citesc din urma..... spune-i ca dani papa ff bine si ii plac fetele mancacioase.

Laura draga - spune-i la Dani ca noi nu suntem deloc papacioase - deci ori ne accepta asa cum suntem - ori isi cauta alta.

Si zicea Flore ca ele sunt muste la 8 luni cu 7300 ... he he - noi avem 9.5 si abia atingem 7500 - deci cred ca tot nouane revine trofeul, da?

Monica felicitari si de la mine. Bafta si in decembrie - am inteles eu bine? mai ai ceva examene si atunci?

Ktrinel bafta mama la interviu.

Donia poc!!! si dupa voi cu ceva energii pozitive - sa aiba bafta sotul maine la interviu.
Sa stii ca am incercat si eu faza cu scosul suzetei din gura in pre/momentul adormirii - dar zau ca nu e inca pregatita s-o lase ... se trezeste instant. Am incercat si inainte de adormire ... si la 1-2-3 minute dupa - si la o ora dupa - nika dom'le ... mai asteptam si cu faza asta.

dandusa ma bucur mult de realizarile voastre. la Crinuta ta draga.

leyla mersi de incurajari ... sper sa rezist 2 saptamani ... abia avem 3 zile de refuz. Off Doamne cat mai e pana la 14.

gata - fug in pat ca-s franta.

pe maine fetelor!!!


Miro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

quote:
Originally posted by Mirona


pus la sterilizat biberoanele (apropo - cat mai sterilizam la ele? ca al meu sterilizator deja da semne ca a obosit si ar cam vrea sa se strice) si am revenit.

Ideea e ca ea nu accepta biberonul - nu ca nu ar accepta laptele ... ca dupa lupte seculare reusesc sa-i bag putin bie in gura si incepe sa traga ... papa cam 70 si rest nu mai vrea - i-l dau cand e deja somnambula.


Miro




nu vreau sa cobesc... jur...
singura data cand marc a refuzat cu indarjire biberonul, oricat de foame i-ar fi fost... a fost cand a avut otita... si ii dadeam in somn cate putin... e sanatoasa? pare sa fie doar moft?

bibele le mai sterilizez o data la 1-2 zile...

pupici


Marc (17.12.06) si Ianis (14.09.04)

Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis


www.helpsonia.com/" target="_blank">Donati pentru inima Soniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daphna spune:

in sfarsit am reusit sa pun ceva poze noi.
LAVINIA ne gandim la tine ,o sa fie bine!
merg si eu la culcare ,m-am chinuit o ora sa o adorm.....offff.

georgiana mami de Elisa(15.12.2006)

Mergi la inceput