Albinute & bondari de martie-aprilie '07 (25)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

nickol lasa copilul in pace ca e bine la 3 luni cu 6400 g. Daca ai laptic e bine! Nu te lasa influentata de "mintile luminate" care-ti zic ca nu ai lapte suficient si sa-i dai lapte praf sau sa-i diversifici meniul. Tu alaptezi exclusiv, nu? Ca atunci fetele zic dar scrie si in "Mama si copilul" sa-i diversifici meniul la 6 luni! Eu stiu pe cineva care a pierdut lapticul ca o "binevoitoare" i-a recomandat calduros sa treaca pe lapte praf ca imbolnaveste copilul de inanitie! Aiurea... ea avea sanii plini de lapte!

Rebiana, mami fericita de Luca-Andrei (14 martie 2007, 11:30)

www.totsites.com/tot/deiutz" target="_blank">Eu sunt Luca-Andrei!
Poze, Varsta lui Luca

Rebiana poate insemna asta dar si asta sau chiar www.bicoshops.de/ShopsAngebote.asp?frmPageNo=15&frmListSize=10&f_IDTyp=5&f_Typ=Trekking-/Tourenbike&frmIDLink=&frmMarke=&frmIDKGS=&frmKGSName=" target="_blank">asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

anaalina ce compoturi faci si cum?

Rebiana, mami fericita de Luca-Andrei (14 martie 2007, 11:30)

www.totsites.com/tot/deiutz" target="_blank">Eu sunt Luca-Andrei!
Poze, Varsta lui Luca

Rebiana poate insemna asta dar si asta sau chiar www.bicoshops.de/ShopsAngebote.asp?frmPageNo=15&frmListSize=10&f_IDTyp=5&f_Typ=Trekking-/Tourenbike&frmIDLink=&frmMarke=&frmIDKGS=&frmKGSName=" target="_blank">asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen94 spune:

fetelor am venit sa-mi spun si eu of-ul ca de cateva zile sunt tare nervoasa si revoltata.am fost la cumnata mea(am plecat sambata si ne-am intors duminica) care a nascut si ea pe 13 august o fetita de 3.100 kg.cand am ajuns acolo fericitul tatic(care imi venea sa-i dau cu ceva in cap)era cu fata in brate si ii bagase degetul lui in gurita.cand am vazut am ramas stupefiati cu totii(eu,sotul si soacra mea)iar proaspata mamica care a facut cezariana ptr.ca ghindocul ei nu era intoarsa spala.poate nu ma credeti,dar am o mica dovada.imi pare rau ca nu l-am pozat mai aproape.cand am intrebat-o pe cumnata-mea de ce accepta chestia asta mi-a zis ca plange fata si nu vrea sa suga suzeta.el nu o ajuta mai deloc.sta toata ziua cu fata in brate si i-o da lui maica-sa doar cand trebuie fata sa manance sau sa fie schimbata.i-am zis si lui daca stie ca ea nu trebuie sa se oboseasca si ca ea are nevoie de odihna si mi-a spus ca doctorul i-a recomdat sa faca miscare multa.deci................fara comentarii!!!!imi pare rau ca saraca soacra-mea e atat de suparata si se consuma mult la ce faze a vazut,dar nici nu vrea sa se bage prea mult si sa faca cumnata-mea vreo depresie.noi am ajutat-o cum am putut si noi.sa nu va mai spun ca i-am dat nepotelei sa suga de la mine ca plangea mititica fiindca nu era satula,maica-sa nu are inca lapte asa mult.fata plangea si ea a zis ca se duce sa faca un dus si apoi o sa-i dea formula ca o dor si sanii,nu are nici lapte........cum a intrat ea in baie eu i-am zis soacra-mi,,eu ii dau fetii lapte de la mine,,cum am pus-o la san a inceput fata sa suga.si ce frumos papa!pai Darius al meu tragea de 2 ori si adormea,dar mititica de ea a adormit dupa ce s-a saturat.si a dormit de la 9 seara pana la 1 noaptea......

plec sa citesc cap.trecut si revin..........sper sa nu se supere nimeni ca mi-am barfit putin neamul......dar nu mai pot de nervi.


felicitam si noi sarbatoritii!!!

Carmen si Darius

am crescut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaalina spune:

Pai fac mai mult esenta de compot ca sa fac economoie la borcane. Fac in borcanele mici de 400ml, umplu borcanul cu fructe si pun 2linguri cu varf sau o lingura si jumatate de zahar depinde de fruct si il pun la fier cam 50min. Acum am facut de prune,pere,nectarine si piersici. Dintr-un kg de fructe ies 4 borcanele de compotel. Si de obicei eu iarna fac compot de mere si arunc in viteza un borcan de esenta de nectarine si iese superrrr.
Copilului o sa-i dau la iarna fructe din respectivul compot cu un fruct de sezon portocala sau mar .

Varsta Catalinei Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nickol_f spune:

Rebiana si Carmen o sa vad acum cat a luat in greutate si luna asta si oricum deocamdata nu o sa-i dau nimik tzatzi si atat

carmen94- sa inteleg ca, cumnatul tau sta mai tot timpul cu degetul in guta micutei , si ei de fapt ii e fomica? mititica
Ce senzatie ai cand dai altui BB decat al tau tzatzi





Nicol de Beatrice - 19.04.2007

Varsta Beatrice
Poze Beatrice
BOTEZ Beatrice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riloasa spune:

Buna fetelor! Am venit si eu de la tara. A fost foarte frumos, baietelul meu a zis mama toata saptamana si o data tata. Vorbeste toata ziua si rade. II merge bine cand plec cu el ca se vede. Maine ma duc sa vad daca il inscriu la bazin ca este innebunit dupa apa.


Mihaita 31 Martie

http://riloasa.myphotoalbum.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefaniya spune:

KMI - merg cam o data pe saptamana,uneori merg si de doua ori,depinde de chef,timp,...Daca merg doar eu cu Carl nu am cum sa ma balacesc si eu in piscina pt adulti sau sa ma dau in topogan (sunt si eu un copil mic ) Imi place sa merg ca sunt multe mamici cu bebei si eu mereu am zis ca,atunci cand am un bebe sportul va fi foarte important in viata lui.Nu ca si cariera dar pt sanatate si daca il obisnuiesc de micut o sa mearga pe ideea asta.

Loradin - salut hotararea ta,mi se pare una foarte inteleapta.

Carmen94 - in primul rand sa le traiasca fetita,voua nepotica si nu te enerva.Asa am patit-o si eu,cumnata mea i-a pus degetelul in gura sa-l incerce daca ii e foame si a facut-o la fel cu ungia.Nu mi-a venit bine dar nici nu am vrut sa fac discutii.Carl va creste si sunt sigura ca nu se va imbolnavi de la asta si nu vreau ca de la marunte lucruri sa ni se raceasca relatia.In momentul respectiv am adus jucaria de gingiute si i-am zis ca il va ajuta sa nu-l mai manance.Sunt sigura ca n-a facut-o cu intentie,unii oameni chiar nu-si dau seama,mai ales daca e barbat.

La multi ani bebeilor care azi mai implinesc o lunisoara si am o datorie de ieri,scuze La multi ani Eliana Ioana de Paula75

CARL IUBITUL 05.04.07 si mami Stefaniya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Carmen94 iti inteleg supararea care ,dealtfel, e justificata. O fi el barbat dar daca nu se pricepe sa nu se mai bage! Plus ideea c-o tine toata ziua in brate... ce va face cand nu se va mai intelege cu ea (ca va invata sa-l manipuleze) i-o va pasa mamei? Eu zic sa le spui, cu frumosul ca sa nu-ti strici relatia cu ei, ca nu e tocmai igienic ce face tatal.

Rebiana, mami fericita de Luca-Andrei (14 martie 2007, 11:30)

www.totsites.com/tot/deiutz" target="_blank">Eu sunt Luca-Andrei!
Poze, Varsta lui Luca

Rebiana poate insemna asta dar si asta sau chiar www.bicoshops.de/ShopsAngebote.asp?frmPageNo=15&frmListSize=10&f_IDTyp=5&f_Typ=Trekking-/Tourenbike&frmIDLink=&frmMarke=&frmIDKGS=&frmKGSName=" target="_blank">asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

Buna la toata lumea.
Multumesc Stefania ca ti-ai amintit de mine.am fost plecati 3 zile la Ploiesti.De luni plecam iar si vom sta 1 saptamana cu escala de 1-2 zile la Busteni.
Nu am putut raspunde si vad ca oricum sa raspuns.Victor a dormit fff prost, nici la 12 noaptea nu adormea iar ziua era tot intr-u tipat.Acum l-ambagat iar al "armata".Adica la 9.30 baie si masaj si apoi papa.Ceai noaptea la trezire si pus inpat la 1 ora dupa masa pentru "somnul de frumusete".Azi s-a redresat si acum chiuie pe jos.Sper sa-si revina ca m-a omorat de joi si pana ieri tot in fitze.

Vazut poze de la Bruxeles si am admirat pui frumosi si norocosi ca traiesc intr-o lume civilizata.Vazut Carl calculatorist si cantaret.Si Victor isi canta si eu il ascult dupa usa ca daca ma vede tace.Si e asa de dulceee.
Cateva raspunsuri scurte

Mady ai grija de Razvan.Intra si plange-te zilnic.Doar asa te vei elibera si vei merge zambitoare si linistita la puiul tau.Lasa diversificarea pe mai tarziu cand se va simti mai bine.Trage-i mucisorii si tine-l ridicat dupa ce mananca cate 15 minute.Asa elimini 2 surse posibile de tuse si anume ingestia de mucozitati sau refluxul gastro-esofagian.Sanatate si pupici.

Rosu in gat la medic cu exudat se da antibiotic.Pana atunci Panadol 4ml/3ori /zi si Vitamina C natural 5pic/zi.Sanatate maxima copilului.

Bona versus soacra....varianta mea..CRESA.E mediu institutionalizat, copilul va fi mai sociabil, usor adaptabil, femeile au analizele la zi si experienta mai multa.
Poate soacra ta Laura nu are rabdare noaptea ca-i tulbura somnul, poate ziua se va descurca macar pna o poti da la cresa sau gradinita.Pot fi sui bone bune si discrete dar sunt rare si s-ar baga atat in sufletul copilului incat veti deveni geloase.Macar o bunica e din familie.Eu nu il duc la socrii iar mama nu e pensionara asa ca Victor va ajunge la cresa.Nu mie frica de boli ca astea le poate lua si din parc, metrou, magazin sau el aduc eu
Cereale nu am dat ca am copil ff bine dezvoltat deci nu ma pot pronunta.
Diversficare la 4 luni cand are 6400g NU Eu am inceput la 5 luni cu supa de legume si de ieri bagam si 2-3 lingurite piure de morcov.Copilul alaptat si dezvoltat asa bine nu are nevoie de altceva pana al 5-6 luni.De ce ceai? Sa-i umpli burta cu apa? Asta nu inseamna hranire sau resposabilitate.Binevoitorii"sa-si vada de treaba lor.
Acum ne jucam si apoi facem nani-apoi papa si apoi afara la fete asa ca mai intru de pot sa citesc.Nu promit ca raspund.
Sa nu uit...Roxanici intrebai de ce am imbracat copii la fel eu si Iunia.Din intamplare. Eu il imbracam pe Victor in marinar cand ma sunat Iunia sa ne cheme afara si mi-a zis ca fata e in marinar si sa nu fie si Victor la fel.Am vrut sa-l dezbrac dar a zis ca nu-i bai acum ca intarziem si se intuneca asa ca au ramas imbracati la fel"gemenii cu doua mame"

Amma esti singura care zici ca Victor seamana cu mine.Voi pune poze la albumul cu poze multe....si cu Victor si tatal lui.Poate iti schimbi parerea...Daca nu atunci ma bucir caci eu il consider pe Victor taree frumos ...cat despre invatatoarea..imi pare rau dar nu eram eu...

Pupam.O zi buna tuturor


Marta mama lui Victor Mihai 12.03
Varsta lui Victor
Victor Mihai

LA MULTE LUNI SI ANI PLINI DE SANATATE SI BUCURII SARBATORITILOR ZILELOR DE 17, 18,19,20,21 SI AI ZILELOR CE VOR URMA SI IN CARE NU SUNT LA APEL.SA AVETI NOROC SI MULTE REUSITE IN VIATA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Mda... am zis ca scriu azi ceva, dar tot pe fuga... iar n-am timp deloc Azi am si zi de aerobic, asa ca trebe sa termin in timp util toate cele, sa plec linistita la ale mele...

Rebiana habar n-am sa-ti raspund la intrbarea (cu dif. intre crescut fata sau baiat). Pana acum, singura diferenta e legata de puta... problema cu decalotarea... care m-a stresat decand am aflat ca's baieti si pana i-a rezolvat pediatru. In rest e cam la fel... chiar sunt un pic mai cuminti baietii... Sa vedem ce-o fi peste fo 14-15 ani

Baita bb-ilor... si noi avem cadita care se pune pe suport si este si masa de infasat... Ne-am mutat de mult in baie cu cadita, pe care o pun perpendicular pe cada mare... ca sa nu stau aplecata in cada... Dau din maini si din picioare incontinuu, ma stropesc din cap pana-n picioare... si e o balta pe jos, in baie...

La capitolul progrese... Mihai a reusit doua performante... sambata a facut cunostinta cu parchetul... mama ce-a bubuit... dar n-a cazut de sus, din patul Elenei, care are vreo 30 cm inaltime, maxim. Si a doua... se ridica in patru labe si se bataie inainte-inapoi... pana ajunge cu tartacuta in zabrelele patului... de' nu stii ce se aude
Il astept la cotitura si pe Andrei... in curand trebe sa cada si el... nu se poate altfel...

In rest... ne diversificam ca pana acum.... doar cu cereale, nimic nou... Avem nunta si we asta si urmatorul si pt. ca ii las pe capul soacrei o zi si o noapte am zis sa nu ii mai pun in carca si asta... asa ca vom continua diversificarea cu supa, dupa 2 sept.
Ma bucuram ca a inceput si Mihai sa manance cereale... da' de unde... a tinut minunea o zi... Nu stiu ce sa cred... nu stie sa manance sau nu-i plac... Mai variez. Azi le-am dat din nou cu vanilie in loc de mar si au mancat mai bine. S-or plictisii baietii de acelasi gust... Au inceput sa aiba pretentii.

Apropo de asta... nu ne prezentam la intalneala pe 1 sept. Avem nunta... iar lipsim motivat...

Poze n-am mai pus deloc pe nicaieri... Promit ca zilele astea o sa uploadam si noi niste poze sa ne mai vedeti.




Mergi la inceput