*** Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007***(6)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lulu26 spune:

Salutare capsunoare!
Mami e mandra foc...coincidenta sau nu...in joaca cu tati care tot punea fata sa o strige pe mami, a iesit din guritza urmatoarele: "immmm....maaa-mi"
Suntem mai bine...am trecut de la 6 la 5 mese/zi
Pupici la capsunici si capsunei!!!

Lulu si Alessia Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michigan spune:

bravo Antonio pt rostogolire
daca voi vorbiti de rostogoliri si de tinut capul, noi abia de cateva zile am descopoerit asa pe deasupra patului niste elefantei care se tot invart si care mai scot si niste sunete frumoase...se uita atat de atent parca-l vad intrebandu-se: da voi de unde ati aparut? ati fost mereu aici? ca pana acum nu v-am vazut...
si avem minute bune de gangurit...
iar mami se topeste pur si simplu cand Octavian zambeste si chiar rade imediat ce-i aude vocea...
crestem, crestem, crestem

Mihaela si pui mic Octavian Andrei
www.onetruemedia.com/shared?p=2c46885e2ba34b699c9eef&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">40 de saptamani pt o minune
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=35048c9ca106cb6d709106" target="_blank">Octavian (17iunie2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sobi spune:

ella, cred ca e tare dureros cand renunti la alaptat . dar sa stii ca in toate cazurile care le stiu eu la prieteni, baieteii sunt cei mai atasati de mamici! eu ma pregatesc sa renunt cam peste o luna ... sa-mi zici si mie in cat timp isi fac efectul pastilutele tale.

ralucami, la multi ani!

florina, merci de intrebare, suntem mai bine si cu bubitele de pe fata si cu kk.

alyna, asa cum au zis fetele - iti sta foarte bine blonda.

lulu, sa stii ca ma gandeam zilele trecute cine va fi prima mamica de la noi care va anunta ca a zis bebelusul "mama"!

io m-am pus pe treaba si cand ma joc cu asta mic ii arat catre mine si zic "mami", catre el si zic "vladut" si catre jucaria de carpa si-i zic "dudu". ce-o retine bietul copil vom vedea, sper sa nu incurce personajele intre ele! sau mai rau sa o strige prima data pe soacra-mea (care trebuie sa recunosc vorbeste cu el mai mult ca mine, si care cred ca isi face si ea strategia ei)!

in alta ordine e idei eu de sambata nu am mai pus gura pe paine si cartofi... si mi-e asa o foaaaame! in rest mananc normal, dar vreau ca peste cateva zile sa renunt si la "premii" (adica inghetate). Sunt la +3 kg toate pe burtica, si ca totul sa fie si mai grav mai am si linia nigra pe burta, plus buricul colorat in negru, urme de vergeturi albe in jurul buricului si o pata mare din nastere tot in zona respectiva - sunt ca o sorcova pe burta. noroc ca mi-am comandat de la redoutte 3 costume de baie intregi care ascund zona!

hai ca m-am intins si eu ....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

ALYNA ,nu-ti fa probleme ca lapticul vine el dar trebuie sa-l ajutam un pic. Eu beau 1 litru si ceva de ceai de chimen si anason si de ieri fac si rezerve.record:45o ml la muls la 7-8 ore.Saptamana trecuta abia scoteam 150 pt fiecare masa dar am inceput sa beau ceai si sunt tare fericita ca s-a intors lapticul.
Am inceput si noi sa stam pe burtica mai mult ziua , iar noaptea cand nu vrea sa ragaie il las pe burtica sa doarma.E drept ca nu dorm foarte linistita dar pana acum n-au fost probleme.
Azi suntem sarbatoriti:am facut 3 luni
Mergem sa chefuim!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

intru repede sa-i spun lui alyna24, ca la 3 luni +/- este un puseu de crestere, copilul suge din ora-n ora si ai impresia ca nu mai ai lapte bun, dureaza 24-48h. ai incredere in tine si bebe, laptele tau e bun! dar daca dupa 48h tot nu s-a linistit si suge des nu e vorba de puseu de crestere.ei, mai sug f des cind e f cald, si al meu sugea din ora-n ora cind era 30C.
revin mai tirziu

gata am revenit, dorm amindoi in acelasi timp deci am cel putin 1 ora ptr MINE, de fapt mai putin ca am mai dat ceva tel intre timp

ralucami, iti doresc sa reusesti s-o alaptezi cit vrei, da, asa e, minim 4 luni exclusiv, ideal 6 luni.....cind aici ptr bebei alaptati exclusiv se recomanda introducerea diversificarii

andrada, felicitari ptr micutul rostogalet! ma bucur ca ai revenit!ei, eu oi fi mai batrina de aia sint mai inteleapta, in plus tu ai fost la munte! stai linistita ca vom fi mereu criticate de cineva in maniera in care ne crestem copii, oricit am citi, si face! uite, la mine proprii mei parinti m-au descurajat total cu alaptatul! dar total, ca ce nu am eu nici un lapte, ca numa chinui copilul, intr-o noapte mi l-au luat de la sin si i-au dat formula in a 5-a zi de viata, ca ce omor copilul, si ei nu pot dormi, etc. noroc ca au plecat, ca altfel ii mutam la hotel! apoi de dominic, ca e prost crescut, ca e asa, ca pe dincolo, nici o vorba buna! si asta proprii mei PARINTI!!! bine ai facut ca l-ai tinut pe Antonio, e o minune de copil mai! e normal ca le vrem binele, nu-ti fa tu griji de asta! e bine ca ne impartim aici parerile, unele cu mai multa experienta aletele citesc mai mult, ne ajutam, nu dam cu pietre, nimeni nu stie tot, si nu e asa cum zic eu sau tu,sau X Y, intotdeauna e un amestec din tot!am ris la faza cu dormitul pe burta, hai sa-ti zic cum zice aici pediatrul, cica s-au facut studii si de cind se sfatuieste sa culci bebe pe spate si sa nu-i mai pui plapuma si perina a scazut nr de morti subite la nou-nascuti! deci, asa mi-au spus la dominic si acuma la fel, il culci pe spate noaptea cind nu e sub supraveghere, ziua il pui si pe burta sub supraveghere ca nu e bine sa stea tot pe spate, il pui si intr-o parte sustinut de ceva. acuma eu asa fac, noaptea il culc pe spate, desi nu e nici o problema sa doarma pe burta ca stie sa-si intoarca singur capul stinga dreapta, ziua, il pun si pe burta, mai ales il pun pe burta la mine pe burta si sa vezi ce bine dormimmmm, il las intr-o parte, si-l tot invirt asa, ca sa nu faca capul plat!David isi tine capul de la citeva saptamini, dominic pe la 3 luni abia! si apoi cind a inceput dominic sa se rostogoleasca singur, noaptea il puneam pe spate dimineata il gaseam pe burta, si nebuna de mine se trezea noaptea sa-l vad cind se rostogoleste si sa-l pun la loc, deci am sunat pediatrul disperata, si mi-a ris, si mi-a zis, pai nu trebuie sa te opui, daca el se pune singur, nu exista NICI un risc sa pateasca ceva, ca stie sa se puna la loc pe spate! si asa a fost, deci daca se rostogolesc, ii lasam in pace, se pun ei la loc!

moberi, cind eu m-am intors la servici( e drept ca dominic avea 1 an jumate si laptele nu mai era alimentul exclusiv, deci eu il alaptam seara si noaptea si dimineata. vei putea si e bine daca poti, sa pastrezi totusi citeva mese de sin pe zi, poate sa te si mulgi daca ai conditii si vrei!oricum intarcarea trebuie facuta treptat!felicitari ptr cele 4 luni de alaptat

poohy, si eu sint rrr-ita! ia sa urmaresc si eu la david, ca dominic este putin rr-it din cauza francezei!vei reusi sigur sa alaptezi cit si cum vrei, trebuie sa ai incerdere in tine, si ma bucur tare mult daca te-am putut ajuta! a, o info buna zic eu, tot la clinica de alaptare mi-au zis, sa dau cu lapte de mama pe bubitele ce le avea david pe fata de la caldura! asa am facut a doua zi nu a mai avut nimic, eram putin sceptica, ca ma gindeam ca laptele dezvolta bacterii cum sa-i dau cu lapte, dar se pare ca a mers!

florentina, cred ca biberonul era devina cum spui tu, asa mi-au spus si la clinica, ca daca ii dau biberon in fiecare zi, el se prinde ca e muuult mai usor sa ii curga in gura, si ca nu mai se chinuie apoi sa suga, se puturosesc! de aia nu e bine in primele 3 luni sa dai biberon(eu am doar 2 biberoane in casa, si aia cind ies la medic cu dominic si nu-l pot alapta pe david)e super ca reusesti sa scoti atita lapte, eu, m-am bucurat cind am reusit sa scot 70ml acum citeva zile!

a, si pina nu uit, cind eram la spital , am vrut sa ma mulg, si mi-au spus ca pina nu-mi vine laptele degeaba ma mulg, ca vor iesi citeva picaturi/ml si ma vor face sa cred ca nu am lapte si sa renunt! si la clinica mi-au spus cind m-am plins ca dupa 6 luni de la intarcare la primul mai aveam lapte, mi-a zis ca odata ce ai alaptat, chestia e ca sta in standby, si la o nou copil hopa iar e lapte, ca el de fapt nu a disparut niciodata!ce chestie, asta explica ca am multe prietene care dupa 2-3 ani inca se stringeau si curgea citiva picuri.....si mai o chestie cu mulsul, am vazut si mi-a spus medicul tot de la clinica de alaptare, ca niciodata cu orice pompa am avea nu vom reusi sa mulgem cit suge bebe, ca el e cea mai buna pompa! asa ca nu va dezamagiti daca va mulgeti si nu iese mare lucru, ca pompele cele care se inchiriaza in spital profesioniste sint cele mai bune, sau manual. sincera sa fiu, nu mi-a placut sa ma mulg niciodata!de aia nici nu o fac, decit in caz ca tre sa las pe bebe cu cineva!

of, cred ca v-am innebunit cu alaptatul asta, dar la mine cu alergia lui dominic devenise centrul universului, acuma, ma rog david sa nu fie alergic...

reportez si eu ca david cind plinge zice mama si mai zice lait(lapte in franceza)sotul ride si zice na vrea sa suga!

didi, da, au fost curajosi, ca aveau 48 ani cind au plecat....si david al meu e agitat cind sintem plecati toata ziua si nu e la el acasa.....dar eu il alaptez peste tot locul.incearca sa-i dai cit mai putin biberon, ptr ca el e smecher, vede ca ii curge in gura para malaiata, si atunci cind e obosit nu mai vrea sin, ca zice da ce sint fraier eu sa munces la supt cind daca pling imi da bibe si cade direct in stomacel?!se apropie si el de 3 luni, vezi ca veti trece prin puseul de crestere.

ma inscriu si eu in clubul cu mamici care nu incap in vechile haine, dar eu am haine asa pe kg, ramase de la dominic, ca eu am mai trecut prn asta, si am pastrat tot, dar oricum acuma am de dat numa 5 lg in plus, dar partea proasta e ca mai am de dat jos dupa celelalte 2 sarcini inca 10kg

ella, am plins citind mesajul tau!mi-am amintit cind s-a intarcat singur dominic si cum plingeam ca o nebuna si atunci, ca eu nu eram pregatita sa-l las .....dar, nu-ti fa griji ca legatura s-a creeat si in aceste aproape 4 luni, si este legatura deosebita si intre cele care nu alapteaza deloc, depinde si de noi apoi cum ne creem aceasta legatura cu copilul. baietii sint de obicei tare mamosi, deci stai linistita! e bine sa intarci progresiv!cum spui, unele dupa 1 saptamina nu mai au probleme, la tine a durat citeva saptamini si la mine din cauza sindromului ala dureaza citeva luni....asta e, facem ce putem ptr pitici. vacanta placuta

carrie, da, si iaurtul poate da colici,parerea mea, din ce am citit. si brinza, ptr ca au proteinele de lapte de vaca care sint tare greu digerate de organism, cu atit mai greu cu cit bebe e mic, de aia se da formula(care e facuta din lapte de vaca) si nu se da laptele de vaca direct la bebei mici(dupa 1 an)

am pus poze noi, a inceput sa rida cind ii facem figuri!

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina M spune:

Buna fetelor,
Cu ceva timp in urma, v-am promis ca am sa va soptesc si voua ce port in burtica atunci cand voi afla si iata-ma astazi cu, marea veste!
Numai ce ne-am reintors de la eco'.Puisorul nostru scump a stat cu piciorusele larg deschise exact asa cum am visat si ne-a aratat, limpede ce are acolo!Este 100% BAIAT!
Doctorul, i-a putut poza "cuculetul" foarte bine si ne-a facut un set de imagini de care suntem tare fericiti!
Sotul, cel putin este in al 9-lea cer.Cand ne-a aratat/spus -ul ce este, asa de tare a zbierat si sarit de bucurie de cred ca, ne-a auzit toata clinica.
Dumnezeu este bun, ne-a ascultat rugaciunile si suntem adanc multumitori/recunoscatri pentru tot ceea ce a facut si face pentru noi.
Va pup, si va multumesc totodata si voua pentru tot suportul, prietenia si gandurile bune.
(Gina)

Poze - Recente BB#3 & My Baby Development!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Wooooow Gina. Felicitari.

Sa stii ca noi avem o simpatie speciala pt tine.

Acum un an ai deschis primul numar a lui Venus.

Multa sanatate iti dorim!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Sobi,
tratamentul de intarcare e de 2 feluri: io l-am ales pe cel mai scurt, sunt 2 pastilute de dostinex, dar eu iau cate juma de pastila la 12 ore , desi puteam sa iau una la 12 ore; am preferat asa fiindca scade tensiunea rau si am simtit ca lesin azi chiar si de la juma de pastila.
Mai e un tratament cu brocriptina care dureaza 2 saptamani , deci e o intarcare mai lenta.
E si diferenta de pret intre ele ca io le-am cumparat pe amandoua (primul costa 60 ron ,al doilea 10 ron), dr m-a avertizat ca dostinex s-ar putea sa nu dea rezultate; intre timp, mai pun pompa cat sa nu am sanii (de fapt e doar unul!) tensionati.
Pacat ca nu e un tratament asa precis si pentru lactatie.

, mamica de David (24.04.2007)
www.flickr.com/photos/7556221@N02/?saved=1" target="_blank">poze David

poze botez David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petit_ange spune:

Gina felicitari !!!! cred ca si fetitele tale se bucura ca vor avea un fratior! ma bucur tare mult pt tine! si sa mai treci pe la noi sa ne dai vesti!

Ella te inteleg ca esti trista, dar legatura care s-a format intre voi va ramane oricum speciala. Pt el esti MAMA! Intr-adevar, pacat ca nu exista un tratament asa precis si pt lactatie!


de Isabella

The world is full of wonders if you look with open eyes!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

Gina, ce mult ma bucur ptr voi, asa sotul nu va mai fi in minoritate printre voi femeile!felicitari din suflet, merci ca ne-ai anuntat!

didi, pina nu uita neuronii, ptr muci am auzit ca exista o chestie ii zice batista bebelusului, sau ceva de genul asta in Ro, am rugat si eu pe cineva sa mi-o cumpere, cica numa in Buc este, se leaga la aspirator si-i tragi secretiile lui bebe! acuma mi-o iau, dar tre sa studiez daca e securitara, ca mi-e cam groasa chestia cu aspiratorul sa nu-i ia si creierii.....vezi si tu, si poate ti-o iei cit esti in tara

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput