Mamici de martie-aprilie 2008 (5)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dana-Bianca spune:

Buna dimineataaaa somnoroaselor,

si eu vreau sa treaca azi repedeeeee, la 6 am programare la gine, desi poate nici mie nu imi poate spune mare lucru la 5 saptamini. Mie sarcina mi-a confirmat-o alt ginecolog, la 4 saptamini, el mi-a dat si tratamentul de sustinere, nu stiu ce sa mai cred.
Deci eu vreau sa ajung azi si sa mi-i se spuna ca (mai) sunt gravida, dat fiind ca nu simt nimic pe ea sfanta lume. Am avut vreo 3 zile niste crampe (intepaturi) in abdomenul inferior si asta a fost. Nu greata, nu pofta de mincare mai mare, sanii mi-s tot la fel...deja visez noaptea mi-a luat cineva bebe din burta (disperata ce mi-s).
Alt test de sarcina decit primul nu am facut, ala pozitivandu-se foarte rapid, in maxim 30 sec, am considerat ca e inutil sa le repet.
Poate si suplimentul de progesteron pe care il iau atenueaza simptomele sarcinii.....doar ca la mine lipsesc cu desavarsire.
Vreau si io o greatza mica...acolo

puppppppp

http://bd.lilypie.com/VE2Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pucca spune:

Neatza fetelor!
Miha cum se face abonamentul la medlife si cam cat costa?


5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blankar spune:

Neata!
bianca draga!
bucura te ca nu iti este greata ca eu cand ma trezesc dimineata direct lama duc
sa aveti o zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana-Bianca spune:

Blankar scumpa stiu io ce zici...da vezi tu ca nebunia ii mare....am impresia ca daca as simti si eu ceva...as fi "mai gravida"

http://bd.lilypie.com/VE2Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Ariel, impartim pasiuni comune: testele. Eu am mai facut unul aseara si inca unul azi dimineata - liniutele s-au inrosit aproape instantaneu .
Dupa ce mi-a spus dr ieri ca nu poate sa confirme nimic, am simtit nevoia sa-mi confirm eu! Plus ca tare imi mai place sa vad cele 2 liniute...

O zi minunata va urez. Acum nu am timp sa mai stau sa scriu, dar ma intorc mai pe seara.


4+

Kya

---------------------------

God didn't bring me this far, to leave me here!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

Neatza fetelor!

Ne-am trezit si noi...am facut un orez cu lapte pentru Laura, ca eu fug cat pot de orez din cauza de .

Simonette eu mi-am propus sa prestez astazi ardei umpluti.

Pucca - e complicat cu abonamentul, ca se face numai prin intermediul firmelor, si mai e o conditie, firma trebuie sa aiba mai mult de 20 de angajati. Eu si copila avem pe "spinarea" sotului, ca io sunt bugetara . Dar poate au mai schimbat din reguli, intra pe site si trimite-le un mail. Ca pret stiu ceva de 25 de euro/luna/pers, pentru abonament business ( ca si astea sunt mai multe)

Dana-Bianca - nu-ti face griji, eu la prima sarcina nu am avut absolut NIMIC, primul "simptom" a fost cand nu ma mai cuprindeau pantalonii , iar acum parca s-au adunat toate la mine.

Vicky, Kimmy, Cata, Bujo - nu v-a sfatuit nimeni sa faceti niste analize???? eu dupa ce am pierdut sarcina, m-am cautat si mi-au gasit clamydia ( una din cauze pt pierderea sarcinii), si numai dupa ce m-am tratat si eu si sotul meu, ne-a dat iar voie sa prestam.

E foarte adevarat ca sunt foarte multe cauzele, am inteles de la dr mea ca si sexul lui bebe poate fi o cauza , nu ati auzit d emame numai cu fete sau numai cu baieti, si cu sarcini pierdute???

Uite cum mi-am inceput ziua in forta...apoi o sa ma duc la piata.

Pupici,

Miha 11 si Laura, 10 ani






"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Buna dimineata si de la mine, lenesa randunicilor!

Kya, eu am facut urmatoarele analize:

1. la recomandarea ginecologului, la 6 saptamani si 3 zile, testele imunologice pentru toxoplasma, citomegalovirus si chlamidia, precum si un screening pentru trombofilii ( asta nu e uzual, se face numai in caz de suspiciuni ale unor tulburari de coagulare, asa ca nu cred sa fie probleme daca nu iti va fi recomandat )- le-am facut la Medlife.

2. la recomandarea medicului de familie, am facut asa, gratuit: hemoleucograma completa, formula leucocitara, glicemie, RH, sumar de urina, RBW si HIV. Mi-au iesit hematiile sub limita inferioara, leucocite, monocite si bazofile peste limita superioara. Am fost cu ele ieri la medicul de familie, insa nu a fost chip sa intru peste multii pensionari aflati la coada pentru retete compenste ( dand din coate abia am reusit sa intru in cabinetul asistentei, sa ii las copii dupa analize pentru fisa ). Asa ca ma duc maine, cand e zi pentru gravide si cand pot sa intru peste indiferent cate mii de pensionari...Sunt rea, ca si eu am ambii parinti pensionari, dar m-a luat cu tremuraturi cand am vazut sala de asteptare complet goala ( sala mare, in care sunt scaune, reviste de citit ), si 15 persoane inghesuite in fata unui cabinet aflat pe un holisor de 2 metri patrati. Probabil sa nu isi piarda randul, nu am inteles de ce nu asteptau ei cuminti stand jos...Strangeau tare carnete de sanatate ingalbenite, deprimant, ce sa zic!!!

Eu zic ca e tot timpul sa primesti trimiterile pentru analize. Pana atunci, te asteptam pe listuta mai repede .

Vicky, Kimmy, va asteptam cat mai repede inapoi la Odisee!

Elara, eu am comandat cartea pe net la Humanitas, am primit-o in doua zile, cu plata la ridicare. Asta pentru ca am uitat ca o aveam deja, cumparata acum un an de la Carrefour. Eu o citisem acum cativa ani, de la Inaioana, am cumparat-o si eu acum un an si am pus-o bine in biblioteca in asteptarea momentului in care voi fi direct interesata de ce spune autoarea acolo. Am uitat de ea, dar...a fost numai bine cu doua exemplare, cat sa nu ma lupt cu Radu pe ea .

Simo, m-ai ucis cu pilaful ala !


Olga 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Neata!

Eu nu am reusit sa fac anticorpii de Lysteria si de Chlamidia. Nu se fac in orasul meu si sa plec singura dimineata pe nemancate cu masina la Bucuresti nu prea-mi vine. Oare pot manca inainte?

Mi-au iesit anticorpi la citomegalovirus si la rubeola. La toxoplasma nu... In rest cele la sange sunt ok. Nu sunt anemica.

Ioana
11+



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonette spune:

Buna dimineatza randunicile mele dragi!
Vremea asta de afara imi place la nebunie dar sa nu dureze o vesnicie ca mai vreau sa fac si treaba si pe o vreme ca asta nu poci!

Miha...
unde ies io acush pe ploaia asta sa cumpar lapte sa fac orez cu lapte...m-ai omorat! de ieri pofteam si acum mi-ai adus aminte Si sa-ti raspund la intrebare...eu am fost fumatoare din aia penala...fumam un pachet minim pe zi! Cand am ramas am redus initial la 5 tigari din cele mai slabe iar acum deloc! Cate odata, daca simt ca mi-e pofta cer la sotul meu uhn fum dar asta o data la 3-5 zile!
Olgutzica, te servesc cu drag sa stii! Ca mai am..... nu mai facusem de mult si ieri mi-a venit asa odata...pilaf!
Mcoca, imi pare nespus de rau...sa iti dea Dumnezeu putere sa treci peste necaz si curaj sa o iei de la capat!

Dati-i inainte fetelor cu testele de sarcina!

Eu maine me duc la echo de 12 saptamani si am niste emotii de nu mai pot!
O zi buna!!!

Simonette11+

http://new.photos.yahoo.com/sandulescusanda/album/576460762396453212

http://bd.lilypie.com/tBz5p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clabuc spune:

Fetele mele dragi ,
Va multumesc mult pentru raspunsuri si sfaturi.
Pe mine, cand ma doare burta (adica, acum, de cand am ramas ma doare burta ca atunci cand ai emotii, nu stiu daca ma intelegeti. (ca niste crampe usoare, ca atunci cand ai examen ...). In rest, dureri ca la menstruatie nu am, doar ma doare abdomenul ca dupa multe exercitii de abdomen, ca si cum as avea febra musculara, asta simt mai mult noaptea cand ma intorc de pe o parte pe alta.
Elevit mi-a dat si mie sa iau, una pe zi dupa masa. Inca nu prea m-am ingrasat ca mi-e cam greata (mai mult dimineata si seara)si nu am chef sa mananc nimic (mai ales carne, n-o mai suport).
Eu va intrebasem de No-Spa, ca auzieem ca nu e un semn bun sa te doara stomacul si imi faceam griji.
Dar, sunt mai multe tipuri de "dureri" de burta si poate, totusi, cele de care va vorbeam eu nu sunt periculoase.
Multumesc mult inca o data de raspunsurile voastre!

Laly 8+

Mergi la inceput