Mamici de martie-aprilie 2008 (5)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

Pucca- eu mi-am facut toate analizele la medlife, ca am abonament acolo, si au fost gratuite.
E adevarat ca nu am mai facut acum toxoplasma, lysteria, CMV, clamidia...pentru ca eu incerc de ceva timp sa raman insarcinata si astea le-am tot facut inainte, si eram sub observatie cat de cat. De nastere...nu am discutat inca cu dr, am zis sa trec de perioada critica .E cam scumput la medlife, iar tipul face garzi si la Municipal, parca as face altceva cu banutii decat sa fac burta mare la medlife. Ma enrveaza ca al meu doctor nu face ecografii, si ma plimb cu hartiile de la unul la altul...am vazut ca a ta face si ecografii .

Clabuc si mie tot "la nevoie" mi-a zis sa iau No-spa, adica cand simt dureri de ovare, sau contractii musculare, dar in momentul ala trebuie sa te si intinzi. Mie mi-a zis nu mai mult de 3 pe zi.
Am luat si Elevit, dar cad am vazut ca in a 9 saptamina de sarcina aveam deja 3,5 kg in plus si mancam cu trei maine le-am oprit...dupa ce l-am intrebat pe dr. Acum parca imi e mai bine.

Pupicei,

Miha 10+ si Laura, 10 ani






"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Clabuc, cica durerile ca niste intzepaturi nu-s periculoase ca se intind ligamentele uterului. Daca insa sunt contractii dureroase ca la CM atunci e periculos si trebuie sa iei NoSpa.

Feeelooor, v-am intrebat si eu ceva ieri sau alataieri:

Unde se face eco dar sa-mi dea si filmare si nu doar o poza?

Si mai am o intrebare noua:
Unde gasesc cartea aia "Cel mai simpatic ghid de sarcina"? Ca am intrebat la doua librarii si nu au auzit de ea...


Elara
6+
vine bebe :)
"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonette spune:

Kya! Nu te stresa! Era mult prea devreme! Eu stiam ca tu ai 5 saptamani! Dar cu siguranta totul este cum si unde trebuie! fata!
Clabuc, no-spa la nevoie! Adik atunci cand te doare burta in orice fel...nu cred insa ca ajuta la balonare! Ca asta e deja altceva! Dar -, dureri asa ca inainte de menstruatie sau dureri de ovare...ai sa iti dai sg seama cand e cazul sa le iei!

Eu azi am facut supa de pui cu galusti si pilaf de pui! Asta in caz ca vreti sa stiti...poate mai ziceti si voi ce mai gatiti ca eu am epuizat ideile si am vazut la fetele de la Ianuarie-februarie ca impart idei!

Simonette11+

http://new.photos.yahoo.com/sandulescusanda/album/576460762396453212

http://bd.lilypie.com/tBz5p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonette spune:

Chiar ca....unde gasim acest simpatic ghid de sarcina???

Simonette11+

http://new.photos.yahoo.com/sandulescusanda/album/576460762396453212

http://bd.lilypie.com/tBz5p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blankar spune:

simonette

eu am facut azi musaca(cu vinete,dovleac,cartofi,smantana si bulion)
somn usor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blankar spune:


simonette
eu azi am facut musaca(cu vinete,dovleac,cartofi,smantana si bulion)
somn usor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

azi am fost harnica ca o albinuta - adica nu am facut nimic

Cartea "cel mai simpatic ghid" eu am gasit-o la Mall-ul din Vitan, jos la Diverta. Daca nu o mai gasiti in magazin, merge si comandata pe net la Humanitas, cu plata la posta cand o ridicati. Va spun ca merita toti banii, e delicioasa! (eu am dat 22.99)

In alta ordine de idei, mi-am dat seama ca imi calculam gresit varsta. Eu treceam saptamana in curs, cand de fapt e ca la ani, cati ai impliniti. Asa ca avem 4 saptamani si 3 zile.

Si daca tot nu s-a vazut mare lucru la ecograf (decat cu mare bunavointa si imaginatie ), mi-a intrat alt pitic in cap: eu nu fac analize? Nu trebuia sa-mi dea niste analize, niste intepaturi, ceva sange acolo...

Dar cum suntem mamica cu forumul in ceafa, stim si singure ce analize trebuie sa facem, nu? In fine, nu stiu, cred ca am citit prea multe si incep sa o iau razna. Imi aduc aminte ca a mai fost o discutie cu Simo pe tema asta mai la inceputul capitolului, parca. Ma duc repede sa citesc.

V-am pupicit somnoroase pasarele, noapte buna

4s 2 z

Kya

---------------------------

God didn't bring me this far, to leave me here!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Buna fetelor,

Vad ca intr-o saptamana de cand lipsesc au apaarut o multime de burtici noi.

Eu o sa va parasesc, deoarece am pierdut sarcina in urma cu cateva zile.

Va doresc o sarcina usoara si bebei sanatosi si frumosi.

Vicky 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Vicky imi pare nespus de rau ca ai pierdut sarcina.Stiu exact prin ce treci,avand in vedere ca nu de mult am pierdut si eu.Incearca sa fii puternica,optimista si ai sa treci cu bine peste momentul asta greu.

Azi am fost si eu la control,dr a zis ca s-a curatat tot,si avand in vedere ca nu a fost nevoie de chiuretaj,dupa primul ciclu menstrual normal,putem sa incercam din nou.M-a linistit ca nu eu am fost de vina,ca probabil bb a avut ceva defect de natura genetica,si ca urmatoarea sarcina mai mult ca sigur va fi reusita.

Noapte buna,va burticoase dragi!Greturi cat mai usor de suportat va doresc(in caz ca aveti)

Kimmy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

buna fetele! am mai facut un test:))) a devenit pasiunea mea nr.1!!! am fost si la dr de familie, ca o sa o rog sa-mi dea adeverinta pt la munca, numai ca nu a vrut. mi-a zis ca pana la 2 luni, ea nu poate numi starea mea ca fiind sarcina....ci doar o asteptare. m-a trecut un fior pe sira si am inceput sa-mi fac nenumarate ganduri rele.ufffff.mi-e atat de frica!!!am sunat-o pe dr. la care vreau sa programez, numai ca avea tel. inchis....pana la urma am decis sa mai astept macar 1 sapt-2 chiar, ca sa se si vada ceva la echo cand voi merge.
in rest, ma dor sanii, ma simt umflata de apa, mi-e greata si moooooor de somn. (asta ziua, ca noaptea mi se activeaza gena de bufnita)...

alexutza 4 ani si 4+
Save the Earth- it's the only planet with Chocolate!

Mergi la inceput