Mamici de Noiembrie-Decembrie 2007 (54)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

aaa, trebuie vazut si dpdv medical cum este mai bine...Par exemple, pt. fetele cu cezariana se rec. -in general- sa treaca 1-2 ani pana la urmatoarea sarcina/nastere, in vederea refacerii uterului (s-a facut sectionarea unui muschi...). Pt. cele cu nastere naturala, daca nu s-a produs vreo ruptura de col, uter,..., se poate trece "la treaba" mai devreme (eventual lasata o perioada pt. refacerea "stocului" de vitamine sau dupa terminarea alaptarii primului copil- desi se poate si alaptarea "in tandem"...)

poate gasiti ceva pe aici:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=31979&SearchTerms=diferenta,optima

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=36131&SearchTerms=diferenta,optima

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=45581&SearchTerms=diferenta,optima

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=33856&SearchTerms=diferenta,optima

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=58526&SearchTerms=diferenta,dintre,copii

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=64302&SearchTerms=diferenta,dintre,copii




Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

CAMI am luat 2 kg in 3 saptamani..dupa cum ar spune dr meu e ok atata timp cat sunt luate 3 kg intr-o luna.....cred ca nici nu mai retin lichidele ca inainte ..am reusit cat de cat sa renunt la sare si nu mi-a fost foarte usor dar parca e mai bine asa ..rinichii mei functioneaza si ei acum la capacitatea lor....la mine a fost problema si cu constipatia ..adica sa fac o data pe zi sau o data la 2 zile pt mine a fost groaznic..eu eram obisnuita sa merg la toaleta dupa cel putin fiecare masa....dr mi-a zis ca s-ar putea sa ma opresc la 16 kg ceea ce din pct ei de vedere care tot atat a luat cand a fost gravida e super ok....acum nu stiu ce sa zic eu sincer nu cred ca reusesc sa ma opresc acolo....sa vedem....fug la baica si mai scriu cand ma imbrac

ROXANA 28+ "ursuletz" GEORGE IONUT
"Doamne ajuta-ne sa ajungem sanatosi la termen!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

Salutare! Iacata ne-am intors si noi dintr-un minunat concediu. Au fost doua saptamani tare frumoase, am mers la munte in Slovenia, la Bled, intrati pe bled.si ca sa va convingeti, pana reusesc eu sa va pun poze, plus vizitat imprejurimi si cateva orase medievale de pe langa, si in Italia, unde am fost la Padova, Venetia, la mare, Udine si alte cateva locuri la fel de frumoase. Eu am fost un pic cam greoaie la munte, ca am mers ceva pe jos si drumurile fiind in ascensiune ma cam lasau fara suflu, dar nu a fost ingrozitor.
Am prins si perioada reducerilor in Italia, dar reduceri, nu gluma, asa ca m-am rasfatat, de fapt ne-am rasfatat, si ne-am luat toti trei o gramada de lucruri extreme de convenabil, n-as fi gasit acasa nici la soldarea finala la banii aia. Plus ca acolo e o varietate asa mare de produse si magazine, incat e chiar relaxant sa faci shopping. De-acuma stiu cum e cu perioada de reduceri acolo si pe cuvant ca ma mai duc si in alti ani! Partea proasta e ca nu ne-am mai fi intors de acolo, tare mare diferenta mi s-a parut la itoarcere, desi am fost si noi plecat de o gramada de ori, Slava Domnului, parca acum mi s-a parut urat de tot cand am venit acasa, fara suparare. Nu spun asta doar din lipsa curateniei de la noi, dar cred ca oamenii fac diferenta si ce am vazut in ultimele zile de cand am venit acasa mi-a lasat un gust amar. Asta e,poate copiii nostril vor avea parte de o alta viata…
Alte noutati ce sa va mai zic, o sa botezam doi bebelusi in decurs de o luna, o fetita si un baietel, dar cred ca o sa ii tina sotul I brate ca eu ma fac din ce in ce mai mare si imi e cam greu.
Pe 1 august, cum am venit, am si fost la o eco la sanador, fetita noastra e bine, nu mai avea nicio hipotonie latreala la rinichi, semn ca atunci a fost o intamplare ca avea vezica plina de tot, se scarpina pe gat, ne-a zambit si a inceput sa isi suga degetul mare de la mana, ne-a facut si poza dr, o sa incerc sa o incarc sa vedeti, plus poze din concediu. Acum am 24 de saptamani, nu mai am nici eu rabdare sa treaca timpul pana la nastere, oricummi se pare ca a trecut destul de usor pana acum. Va pup si revin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

quote:
Originally posted by adelamaria

Neata si de la noi!
Multumesc fetelor care mi-au trimis si mie PM cu parola
Ah, si +7 kg miercuri cand am fost la dr....Nu e rau, dar asta inseamna ca intr-o luna am luat 4 kg ...Sper din suflet sa n-o tin tot asa, ca o sa-mi fie tare greu...
Ade. 24+



Asta inseamna ca la aprox 20sapt aveai doar +3kg?
Chiar aveam de gand sa pun o intrebare in dimineata asta la voi, ca sunteti mai experimentate!
Aveam 54kg cand am ramas gravi si am slabit 3kg si am pus 3kg. Acum am 19sapt si am ajuns la greutatea de la inceputul sarcinii. E de rau?? Nu trebuiau sa fie mai multe, kg adica?
Ma rog, ceva modificari sunt: am ceva burtica (nu foarte mare), BB misca (cateodata mai puternic, alteori mai discret. Asta e bine?), mi-au crescut sanii la cupa superioara (), dar asta nu-nseamna ca nu sunt stresata! Azi de exemplu, am impresia ca n-am burtica deloc!!

BB tocmai mi-a trasmis un semnal, cred ca vrea sa ma traga de urechi!
dana vio 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bex spune:

neata, fetelor:)!!! ce matinale sunteti toate
si ce mult ati scris....

adalia, vroiam sa te intreb pana la urma daca te-ai hotarat sa vii la cj la medic? sau ma rog la clinica particulara?

26 +
http://image.lafemmebonita.com/c/p408308.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

..raportez vergeturi care au urcat dupa partea dorsala pe solduridar nu ma mai stresez am promis...atata timp cat bebe e bine...am uitat sa va zic stiti ca inainte il stresam pe sot cu vergeturile si el nu vedea nimic...acum cateva seri intra in baie sa ma spele pe spate si cand ma intorc saracul se sperie si zice..Doamne ce sunt cu urmele alea de dinti pe tine??era crispat tot..nu stia ce am patit..i-am explicat ca alea sunt vergeturile pe care nu le vedea el

ROXANA 28+ "ursuletz" GEORGE IONUT
"Doamne ajuta-ne sa ajungem sanatosi la termen!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bex spune:

roxana,ai inceract cu creme, creme zilnic? pt vergeturi, sani etc?
la mine a functionat si pana acum nu au aparut...cred ca vor aparea, dar mi-a spus tipa care imi face masaj ca unele dispar (desi se spune ca nu), daca sunt f bine cremuite in faza in care sunt rosii..

26 +
http://image.lafemmebonita.com/c/p408308.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

neatza!!
Am avut un vis foarte amuzant azinoapte. Cred ca a vrut sa intre in categoria cosmarurilor, dar nu a reusit.
Am visat ca am nascut un soricel si nu prea reuseam sa-l tin in brate ca-l monopolizase sotul meu. Plus ca eram tare ingrijorata ca nu voia laptic, ci ii placea sa manance dintr-un castronel cu mancare pt pisici.

RGE, mie mi se pare ca stai foarte bine la kg. Chiar am citit in weekend ca e o stransa legatura intre nr de calorii consumate in sarcina si arterele copiilor. Daca nu consumi 2500 de calorii pe zi copilul ar avea arterele ingrosate. Nu mai gasesc acum articolul, e pe DC. M-a cam speriat.

27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

VASARI
BEX...creme??!! ...daca iti spun ca am cheltuit multe milioane pe creme si masaj ma crezi?!...eu la 2 zile consum un tub de crema , ma dau cu ulei de masline si plus masajul ..toate astea au inceput inainte sa-mi apara vergeturile..si eu am crezut ca am scapat.....se pare ca sunt ereditare ..mama a avut asa ca nu ma mai stresz...

ROXANA 28+ "ursuletz" GEORGE IONUT
"Doamne ajuta-ne sa ajungem sanatosi la termen!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

quote:
Originally posted by dana vio
Aveam 54kg cand am ramas gravi si am slabit 3kg si am pus 3kg. Acum am 19sapt si am ajuns la greutatea de la inceputul sarcinii. E de rau?? Nu trebuiau sa fie mai multe, kg adica?
Ma rog, ceva modificari sunt: am ceva burtica (nu foarte mare), BB misca (cateodata mai puternic, alteori mai discret. Asta e bine?), mi-au crescut sanii la cupa superioara (), dar asta nu-nseamna ca nu sunt stresata! Azi de exemplu, am impresia ca n-am burtica deloc!!

BB tocmai mi-a trasmis un semnal, cred ca vrea sa ma traga de urechi!
dana vio 19+




Dana, eu cand am ramas insarcinata aveam 59 kg la o inaltime de 1,70. Acum la 21 saptamani am 58 kg, deci unul in minus la jumatatea sarcinii. Copilul pana acum la toate ecografiile a iesit dezvoltat in avans. Eu nu-mi fac probleme, din moment ce ma simt bine, nu mi-e rau iar copilul se dezvolta normal. Sa vedem cum va fi si de acum inainte.
Sarcina usoara!

Mergi la inceput