Piticodromul de sept-oct 2005 (184)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Salutare. Va multumesc foarte mult pentru urari si mesaje. Noi sintem acasa, sint multe nasteri in perioada asta si au nevoie de paturi. Eu mi-am revenit mai usor decit prima oara. Cu Smaranda mergem miine la calapod, in principiu e sanatoasa. Iar Miruna a reactionat cum nici n-am visat vreodata: foarte fericita cu bebe, i-a numarat degetele de la picioare, o admira cum maninca la sin, etc. Sper sa ramina la fel de dragastoasa cu sor'sa in continuare.

Ioana, mama Mirunei (25.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns locca spune:

Ioana, bun venit acasa! Ce bine ca v-au dat drumul asa repede...
Sa faci poze cu surorile, abia astept sa le vad.

Nu prea va inghesuiti sa scrieti, vad. La mine e o perioada cam tulbure si aglomerata la work si acasa, nu prea am timp sa respir.

Ruxandra, mama lu' Matei (13 sep. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Ina, concediu placut!
Alina, daca ar fi avut rabdare pina la data stelara calculata pentru operatie, Smaranda ar fi ajuns-o pe Miruna.
Rux, multumesc. Bafta, sa le descilcesti pe toate repede.
Antonia, incurajatoare relatarea despre concediul cu 2 copii. Eu nici cu unul nu am avut curaj, dar la anul o sa incerc cu bunici cu tot.

Ceva vesti de la viitoarele mamici reloaded?

Ioana, mama Mirunei (25.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Ioana, bine ai venit! Tu sigur o sa te descurci mai bine in concediu, de pe acum te descurci bine, eu pe net n-am intrat asa de repede dupa ce am nascut, eram bulversata.
Vrem pozeeee!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina M spune:

Ioana - Felicitari pentru micuta Smaranda!

Poze - Recente BB#3 & My Baby Development!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corsge spune:

Buna, fetelor!

De foarte mult timp nu am mai intrat sa scriu, dar v-am citit constant. Felictari tutror mamicilor care au adus deja pe lume un al doilea (treilea) puiut! Voiam sa va intreb daca voi stiti ceva despre efectele terapeutice ale propolisului (la copii). Multi spun ca, dand copilasului cateva picaturi de tinctura de propolis pe zi, asta i-ar intari imunitatea si ar ajuta la eliminarea parazitilor intestinali. Dar cum le putem adiminstra propolis-tinctura, atata timp cat tinctura are o concentratie f mare de alcool etilic?! Stiti ceva despre asta? Fetita mea , Patricia, are o greutate f mica pt varsta ei, la 1 an si 9 luni cantareste aproape 10 kg. Ma gandesc ca poate are ceva oxiuri (socri au caini si pitica se joaca mereu cu ei) si, din acest motiv nu creste in greutate. In rest, eu zic ca e bine: vorbeste, se joaca, e vesela, acum mananca parca mai bine...Dar as vrea sa incerc si o cura de propolis pt o saptamana. A mai incercat cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

corsge, prietena mea ii da fetitei ei de 1,4 Helmiflores, i-a spus dr sa nu-i dea tinctura de propolis tocmai din cauza alcoolului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Neata!

Antonia, cred ca nu m-am laudat cu cite ajutoare am: sot in concediu, mama care a venit la mine si bona 10 ore pe zi; mi-e inca somn, am dormit f putin in maternitate, am avut copii urlatori in salon.
Gina, multumesc, sarcina usorara in continuare.
corsge, sanatoasa sa fie Patricia, ca are timp sa se ingrase.

Poze sper sa pun azi; oricum se poate lua orice poza a Mirunei de cind s-a nascut si sterge jumatate din grosimea falcilor.

Ioana, mama Mirunei (25.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_e spune:

Salutare tuturor si felicitari proaspetelor mamici

Iata ca dupa o foarte lunga perioada de timp am revenit pe forum. Sa nu ma certati, dar am un motiv pentru aceasta absenta. probabil va amintiti ca v-am spus problemele de sanatate ale lui Alexandru - enterocolite, rinofaringite si tot asa. Ei bine, asa am tinut-o lant din otombrie anul trecut si pana in iunie anul asta. cam o data la 2 saptamani baiatul meu facea rosu in gat si evident imediat dupa ce tratam gatul facea enterocolita.Ajunsesem intr-o stare de disperare de nedescris. Si nu va inchipuiti cati supermedici am consultat....de baza fiind totusi Stanciu de la Budimex, care ne tot trata si noi ne tot imbolnaveam. Ei bine, v-am scris si ca am ajuns la dr. Iordachescu Mihai care ne-a facut o serie de teste. Am fost si la endocrinologie sa vada daca se dezvolta normal. Am facut radiografi de crestere. Nimic anormal. Cand sa luam si a doua jumatate de analize de la Iordachescu s-a imbolnavit copiulul - rosu in gat. Mers la Stanciu dat antiiotic, febra mare era vineri seara, si nici unul dintre superdoctorii nu erau disponibili. Noi luni aveam bilete la avion sa plecam in Grecia. Si pentru ca toata lume imi sarea in cap ca ma tot duc la Stanciu si copilul se imbolnaveste mereu m-am dus la grigore alexandrescu, pt ca se spunea ca e cel mai bun spital de copii. Asa ca ne-am internat de sambata seara.Pe langa rosu in Gat a facut si stomatita de nu a mancat si nu a baut nimic - doctora Runcan - cica e buna dar mie nu mi-a creat aceasta impresie. Evident am facut antibiotic injectabil. Dupa ce ca erau multe paturi in salon, politica doctorei era ca aerul conditionat trebuie sa functioneze in salon la o temperatura de 16-18 grade. In aceste cnditii marti mi-am cerut externare urmand sa vin la tratement in ambulatoriu. Desi i-am spus doctorei ca stranuta si ii curge nasul ea a zis ca e normal iar joi ne-am trezit si cu diaree. Evident ca ne-am dus la camera de garda de la spital ca tot eram internati in ambulatoriu iar un doctor de acolo ne-a zis ca e normal sa faca enterocolitata dupa tratement cu antibiotic. Desi le-am zis c are scaune anormale - albicioase - a zis ca sa stau linistita. A, si am uitat sa va spun ca la toti doctorii la care am fost si le spuneam ca Alexandru este foarte slab, nu are pofta de mancare si nu ia in grutate imi spuneau ori ca asa e fire alui si sa il las in pace ca el mananca atat cat ii trebuie ori ca e greseala grava de educatie alimentara. Asa, revin, joi dupa ce am vazut cat de incompetenti sunt cei de la Alexandrescu am sunat la Medlife insa Iordachescu nu era - asa ca m-am dus la dna dr, Marcu - care dupa ce ne-a ascultat a zis, cred ca are intoleranta la gluten. Evident ca facuse si bronsolita. Mi-am amintit de analizele de la Iordachescu si s-a dus doctora si le-a luat. Cu analizele in fata, dupa consultare cu profesorul Iordachescu, tatal lui Iordachescu Mihai, toti au concluzionat - Intoleranta la gluten. De aia facea enterocolitele fara numar, de aia racea - problemele cu gatul sunt des intalnite in boala celiaca, de aia nu lua in greutate (am uitat, cand ne-am externat avea 9,300 la 1 an si 8 luni).

Asa ca, am tinut regim, am facut tratament pana duminica, ne-a chemat iar la control si ne-a lasat sa plecam in Grecia. Evidnet ca a mai facut rosu in gat. Acum facem aerosoli (2 sedinte pe zi timp de 10 zile) pentru gat, nu mai avem probleme cu stomacul (s-au normalizat scaunele) si continuam cu regimul. Rezultatul - la o luna si o saptamana de la diagnosticarea corecta a luat in greutate 1 kg si 300 grame. I-a revenit pofta de mancare, i-au scazut nervisorii. Si am mai invatat sa facem si pisu din picioare ca baietii (direct la w.c.)

Cam atata pe scurt. Va dati seama in ce disperare eram, mai mult prin spitale decat acasa si asa nu am mai avut timp sa intru pe D.C.

Ca sa nu monopolizez tot spatiul, inchei aici si o sa va mai povestesc pe parcurs.

In ceea ce-l priveste pe al doilea b.b. inca mai incercam, dar se lasa asteptat. Frumos e faptul ca si Alexandru asteapta. Daca vede un carucior cu un copil, este fix langa el si mangaie bb. Varum meu are o fetita de 2 luni, si fiind noi in vizita la ei, fetita era intinsa pe patul parintilor. La un momendat am realizat ca nu-i mai aud gurita lui Alexandru. Era intins langa bebita, o mangaia pe burtica si se uita in ochii ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

neata!
Ioana bine ai revenit, ce mandra trebuie sa fii cu doua fete cucuiete :), chiar ieri vb cu mama de fetele care au deja bb numarul 2 si cu nr 1 mik asa ca vlad, eu nu ma vad in stare.

Mihaela prin cate ati trecut si voi :( , sanatate multa lui Alex si voua spor la fakut bb 2

Alina, mama de Vlad (25.09.2005)
poze

Mergi la inceput