Azil privat pentru batrani?

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

cristoiu...nu prea ai ce sa ii faci daca nu ai "prezenta locala". Gaseste si tu niste neamuri care sa o viziteze periodic si sa ii duca mancare, cele necesare, etc... sa mai dea cu matura, sa o pacaleasca ca are gratis la lumina pt ca e caz social si sa ii ascunda factura de lumina, etc. Eu am avut bunica bolnava (dementa Alzheimer) si stiu cum e ... si pe cuvant ca-ti vine sa te dai cu capul de pereti. Noi aveam posibilitati pt azil privat dar am decis in familie ca nu vrem sa o trimitem la azil...oricum nu se mai intelegea nimeni cu ea, avea vedenii si momente de agresivitate, mai ales verbala, dar nu numai. A fost ft greu desi ea traia in ap. ei in care a si fost ingrijita (si eram vreo 4 oameni care ne perindam pe acolo zi noapte) dar sincer spun, daca ar fi trebuit sa stau cu ea si cu copilul meu de 3 ani in acelasi ap. ... no way nu se punea problema, gaseam alta varianta. Este foarte greu, dar asta e viata...bunicul de ex a zacut o saptamana si a murit in 5minute pt ca l-a lasat inima....bunica a zacut in coma zile intregi...si la spital nu mai aveau ce sa ii faca (a fost internata dar degeaba), mare vorba Doamne ia-mi zilele, dar nu-mi lua mintile.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andries

cristoiu...nu prea ai ce sa ii faci daca nu ai "prezenta locala". Gaseste si tu niste neamuri care sa o viziteze periodic si sa ii duca mancare, cele necesare, etc... sa mai dea cu matura, sa o pacaleasca ca are gratis la lumina pt ca e caz social si sa ii ascunda factura de lumina, etc. Eu am avut bunica bolnava (dementa Alzheimer) si stiu cum e ... si pe cuvant ca-ti vine sa te dai cu capul de pereti. Noi aveam posibilitati pt azil privat dar am decis in familie ca nu vrem sa o trimitem la azil...oricum nu se mai intelegea nimeni cu ea, avea vedenii si momente de agresivitate, mai ales verbala, dar nu numai. A fost ft greu desi ea traia in ap. ei in care a si fost ingrijita (si eram vreo 4 oameni care ne perindam pe acolo zi noapte) dar sincer spun, daca ar fi trebuit sa stau cu ea si cu copilul meu de 3 ani in acelasi ap. ... no way nu se punea problema, gaseam alta varianta. Este foarte greu, dar asta e viata...bunicul de ex a zacut o saptamana si a murit in 5minute pt ca l-a lasat inima....bunica a zacut in coma zile intregi...si la spital nu mai aveau ce sa ii faca (a fost internata dar degeaba), mare vorba Doamne ia-mi zilele, dar nu-mi lua mintile.

Andries


Andries, din pacate nu e nimeni care sa aiba grija de ea. Singura ruda, un unchi la 800 km distanta. Am angajat o femeie, o cumnata de-a ei si bunicii, batrina si sireata, ii dam toata pensia bunicii sa mearga sa aiba grija de ea. Uneori se duce, alteori uita. Uneori nu raspunde la telefon cu saptaminile.

Ei am renuntat sa ii mai trimitem bani ca ii pune la CEC. In fine, e nasol. Am vrea sa o stim intr-o casa de batrini ca macar sa fie ingrijita cum trebuie. De luat n-o mai putem lua la noi ca nu ii mai da nimeni viza in halul in care e si pe urma ar fi sinucidere curata pentru ai mei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Yo cred ca poate primi viza in EU daca dovedesti ca nu se poate intretine/ingriji singura in ro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

O sa vin yo si o sa deschid un fel de hotel si o sa va cazez pe toti cind ajungeti la virsta necesara.
Va pun sa cotizati lunar 200 euro...timp de 20 ani sa zicem...si va tin 5 ani in custodie cu masa si asistenta.
va dau contul unde sa depuneti?


Ai vrea tu .

Cristoiu, e aiurea situatia cu matusa ta... Iti trimit un PM.
Edit: am vazut ca nu ai PM-ul activat. Vrei sa ti-l activezi, te rog, ca sa-ti pot trimite mesajul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

cred ca e o investitie buna intr-un azil pt batrini bogati. si gradinitele private merg ceas...asa ca de ce nu ar merge si un azil? cl ar da bani buni, cristoiu la fel...basca or sa mai apara o gramada de americance batrine care nu au bani de o viata decenta la > 65 in US

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Guestus, astept sa vad azilul ala si ce tarife vei practica .
Lasand gluma la o parte, da asta ar fi o afacere buna si si mai buna ar fi daca ar avea si niste tarife acceptabile. Sa nu ma intelegeti gresit, nici ieftin ca braga, dar nici lux, sa fie ceva mediu/decent/acceptabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

cl..uite planul ....pai cer 15-20 euroi/zi...30 de batrini...= 18.000 euroi/luna...inchiriez un local de 40 camere pe undeva ieftin cu 2000 lunar...6 asistente localnice cu 500 euroi/luna...intretinerea cladirii un 2000 lunar...si guestus general manager o sa aiba un sa zicem 1000 lunar fara sa faca nimic. suna bine?
daca ramin bani o aduc si pe lesko 1 data la 3 luni pt mosii mai vinjosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

Yo cred ca poate primi viza in EU daca dovedesti ca nu se poate intretine/ingriji singura in ro.


Guestus, vorbesti pe linga. Care era moto-ul tau? "Nu stiu, nu ma bag"?!

Romania este EU, n-are nevoie de vize sa vina aici. Nu despre EU vorbesc eu. Eu sunt in Germania temporar, si pe urma ce te faci cu asigurarea de sanatate? Ai idee ce inseamna sa faci asigurare in strainatate unui om in situatia ei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymca spune:

astazi am gasit in anuntul telefonic un anunt despre un azil privat pentru batrani deschis la afumati la 1500 ron/luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui cl

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

O sa vin yo si o sa deschid un fel de hotel si o sa va cazez pe toti cind ajungeti la virsta necesara.
Va pun sa cotizati lunar 200 euro...timp de 20 ani sa zicem...si va tin 5 ani in custodie cu masa si asistenta.
va dau contul unde sa depuneti?


Ai vrea tu .

Cristoiu, e aiurea situatia cu matusa ta... Iti trimit un PM.
Edit: am vazut ca nu ai PM-ul activat. Vrei sa ti-l activezi, te rog, ca sa-ti pot trimite mesajul?


Am activat cl. Multam.

Mergi la inceput