Azil privat pentru batrani?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Adiuta, fara suparare, dar generalizezi si jignesti aiurea. Ok, or fi si copii care nu vor sa vinda apartamentul din buricul Bucurestiului al bunicului, dar nu vor nici sa dea bani cuiva, nici sa-l ia acasa. Dar ce te faci daca batrinii vin de undeva de la tara, unde saracia e mare si preturile la proprietati (in caz ca cineva mai cumpara ceva in sate ce stau sa moara) ajung pentru 2-3 luni de stat la un azil privat??? Ce te faci daca asa cum are necazul Clau2Toma batrinul respectiv are nevoie de atentie 24 din 24? ce te faci daca mai ai de crescut un copil sau mai multi, de platit tot ce presupune traiul zilnic si nu-ti permiti nici 1000 de euro pentru azil, nici sa-ti lasi serviciul pentru a face pe infirmiera? Am vazut ca esti ironica, ai raspuns la toate, da raspuns si la asta. Nu-ti mai duci copiii la scoala/gradinita, nu-i mai imbraci/hranesti, nu mai platesti intretinerea? Hai da-mi un raspuns intelept si zi-mi ca toata lumea are ceva zeci de mii de euro la ciorap si macar o vila in Primaverii pe care avarii de copii nu vor sa o vinda. E dramatic ce se intimpla si sa ne fereasca Dumnezeu sa ni se intimple si noua. Ma si vad pusa la zid ca nu-mi vind casa si nu-mi dau copilul la internat pentru ca evident ca statul are altceva de facut cu banii mei decit niste azile decente!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Eu ma consider responsabila 100% fata de parinti atunci cand ajung batrani si bolnavi, nici nu concep sa gandesc altfel fata de mama, fiinta care m-a nascut, m-a crescut, si mi-a pus tot ce avea ea la dispozitie pana cand am devenit adult.

Ce a spus Adriuta mi se pare logic, daca banii exista sub o forma sau alta (in bunuri proprietate a batranului respectiv), nu are sens sa te plangi ca nu sunt bani. Vinzi ce are si primesti gura de oxigen necesara pentru a-i asigura un trai decent.

Cand se termina banii respectivi o sa gasesti alte solutii, nu trebuie sa te gandesti de pe acum cum o sa procedezi peste 5-7-10 ani, cand poate o sa ai alte venituri, sau cine stie? poate n-o sa mai ai pentru cine sa-ti faci griji...

Ok, cand banii chiar nu exista sub nici o forma nici la batrani, nici la copii, situatia este foarte trista. Pentru cazurile acestea chiar ar trebui infiintate azile de stat, cu un minim necesar batranilor respectivi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia

Eu ma consider responsabila 100% fata de parinti atunci cand ajung batrani si bolnavi, nici nu concep sa gandesc altfel fata de mama, fiinta care m-a nascut, m-a crescut, si mi-a pus tot ce avea ea la dispozitie pana cand am devenit adult.




Asa gandesc si eu si zambesc amar cand vad ce ingretosati sunt unii de batranetea si bolile parintilor, bunicilor.
Subiectul este deosebit de actual, multi se lovesc de problema asta, dar foarte putini sunt pregatiti la sacrificii. Nu trebuie sa privim cazurile particulare, cand efectiv nu ai ce face, ci pe cele generale, cand majoritatea au case si bunuri ramase de la parinti, bunici sau alte rude, fie ca n-au putut fie ca n-au fost in stare sa faca altele.
Mie nu mi se pare deloc deplasat ce a scris adriuta, este o radiografie dura a realitatii.
Imi cer scuze Laurei pentru devierea de la subiectul ei.

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia

Eu ma consider responsabila 100% fata de parinti atunci cand ajung batrani si bolnavi, nici nu concep sa gandesc altfel fata de mama, fiinta care m-a nascut, m-a crescut, si mi-a pus tot ce avea ea la dispozitie pana cand am devenit adult.

Ce a spus Adriuta mi se pare logic, daca banii exista sub o forma sau alta (in bunuri proprietate a batranului respectiv), nu are sens sa te plangi ca nu sunt bani. Vinzi ce are si primesti gura de oxigen necesara pentru a-i asigura un trai decent.

Cand se termina banii respectivi o sa gasesti alte solutii, nu trebuie sa te gandesti de pe acum cum o sa procedezi peste 5-7-10 ani, cand poate o sa ai alte venituri, sau cine stie? poate n-o sa mai ai pentru cine sa-ti faci griji...

Ok, cand banii chiar nu exista sub nici o forma nici la batrani, nici la copii, situatia este foarte trista. Pentru cazurile acestea chiar ar trebui infiintate azile de stat, cu un minim necesar batranilor respectivi.


Adina, explica-mi tu mie cum poti vinde daca ai doi batrani si unul bolnav, iar celalalt nici el nu o duce prea bine si are nevoie de ajutor???? Iar daca mai stau si la tara si iei "doi lei" pe casa lor ce faci? Sincer? E normal sa vrei sa-ti ajuti parintii (cred ca mai toti ne dorim asta!!!!), cred ca nimeni de pe aici nu a spus ca nu vrea, dar o problema reala se pune atunci cand ai un bolnav cu dementa senila (ai idee ce inseamna boala asta? nu te supara ) si bolnavul ( e bolnav, nu numai batran!) are nevoie de supraveghere 24 de ore din 24. Ce faci??? Ce face ala de are nu stiu cati copii si venitul familiei e undeva la 15 milioane sa spunem?

Vina o are si sistemul asigurarilor sociale. Se cotizeaza la greu, dar ajutor nexam! Ar trebui ca pentru astfel de cazuri sa existe camine mai multe, nu 2 sau 3 pe judet. Camine unde cei ce au nevoie sa aiba asigurata asistenta medicala permanenta si un trai decent, neumilitor.

Inca ceva, am un copil. L-am facut pentru ca asa am vrut eu, nu ca sa aiba grija de mine la batranete. Mi se pare aiurea sa nu-l las sa-si vada de viata si de copiii lui, care vor avea nevoie de el. Plus ca daca va dori sa plece pe alte meleaguri, ce sa fac, sa-i spun: "stai mama acasa, sa ai grija de mine la batranete!"??? Sincer, nu mi se pare normal. E normal ca puii lui sa fie pe primul plan!

Viata asta mai are si nuante de gri, nu e totul alb sau negru.

Iar cei ce dau cu pietre, sa se puna in locul celor pe care ii condamna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

O sa vin yo si o sa deschid un fel de hotel si o sa va cazez pe toti cind ajungeti la virsta necesara.
Va pun sa cotizati lunar 200 euro...timp de 20 ani sa zicem...si va tin 5 ani in custodie cu masa si asistenta.
va dau contul unde sa depuneti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

O sa vin yo si o sa deschid un fel de hotel si o sa va cazez pe toti cind ajungeti la virsta necesara.
Va pun sa cotizati lunar 200 euro...timp de 20 ani sa zicem...si va tin 5 ani in custodie cu masa si asistenta.
va dau contul unde sa depuneti?


Mai, si tu esti bolnavior acasa in pat? Ne plictisim impreuna?

Dar daca tot te plictisesti, afara de sarcasmul specific rasei, mai ai si ceva constructiv de expus?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

treaba ta cristoiu..nu te inscrie pe lista si stai acolo in De..sa o iei pe cocoasa de la asistentele nemtoaice la azil ....
ceva gen "uite-o si pe romanca asta....hai sa o legam de pat ca e prea zbuciumata"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Cel mult vor spune "Ia uite si pe canadianca asta, ia s-o deportam la eschimosii ei acolo"

Dar vezi ca eu o sa imi educ copiii in asa fel incit sa isi asume responsabilitatea si sa imi schimbe pampersii pina mor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

si cind tu o sa ai probleme...si o sa bolborosesti pe alte limbi...se vor prinde nemtii ca "english chix" si te vor taxa ca pe o romanca ce esti. hehehe...si or sa-ti dea medicatie dubla..ca te crezi si canadianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Mai pina una alta n-am cazuri alzheimer in familie, engleza o vorbesc mai bine decit romana si ... altceva constructiv ai de adaugat la subiectul asta, ca peste picior ne putem lua si pe privat?

Spre exemplu zi-mi mie daca stii, ce facem cu matusa care azi vrea maine nu mai vrea la azil. Unde nu se pune problema banilor si vinzarilor de case sau nadragi, ca platim. Si pe care am lasa-o sa moara in casa ei cum a vrut, numai ca mi-e ca moare mai repede decit e cazul, ca din avaritie nu isi cumpara de mincare si si-a taiat firele la telefon, frigider, lumina, absolut tot in casa. Uite o problema unde chiar caut un raspuns si nu ma bag in vorba doar de flori de mar.

Mergi la inceput