Azil privat pentru batrani?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Buna,
acum 2 ani cand mergeam la Masloc am vazut ca isi faceau azil privat.
nu stiu sa iti dau detalii, dar tipul care conduce clinica e un tip de nota 20.

uite adresa
Centrul de Medicina Integrala
Com. Masloc nr 146
Tel 0256/231201
Tel/fax : 0257 - 212543

Mama lui Nic cel Mic
"Omnia mea mecum porto"
Nic cel Mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau2toma spune:

Magghyc unde mai exact este Masloc?In ce judet?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui clau2toma

Magghyc unde mai exact este Masloc?In ce judet?

In fiecare zi trebuie sa ne hidratam cu apa
poze cu Zanul meu http://pg.photos.yahoo.com/ph/clau2toma/album?.dir=/4f18re2


dupa prefix este undeva la granita intre jud Arad si Timis

Betty78deMario-Alexandru 16 aug 2007
www.flickr.com/photos/15923681@N07/" target="_blank">Mario prima oara la mare
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

da, este in jud. Timis.
clau, suna si intreaba insa acum un an primeau numai pe perioada limitata, eu stiam ca e centru de recuperare de fapt. insa repet, suna mai sigur, poate au deschis si azil!
si da, medicul de acolo, dr. Babut, este tare de treaba! am fost si noi cu mama in tratament la dansul multi ani!



un copil creste in inima mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriuta spune:

citat din mesajul lui clau2toma
O da Adriuta ,ai mare dreptate .Da de ce esti asa de inversunata?Nu sunt inversunata deloc insa urmaresc forumul asta de ceva vreme si tot la o perioada de timp apare cineva care se plange CAT DE SCUMP este sa tii batranii intr-un loc specializat pentru asa ceva si nu numai pe forum dar si in viata reala intalnesti tot mai des asemenea situatii

Oare crezi ca toata lumea trebuie sa aiba proprietati si averi?Sunt persoane foarte sarace care au parinti sau bunici cu aceasta boala .Ei ce ar trebui sa faca dupa parerea ta?Familiile acestor persoane cum ar trebui sa faca sa aiba parte de liniste?A da ,nu au dreptul daca nu platesc . Nu toata lumea are proprietati si averi, hai sa fim seriosi traim in Roamnia si MAJORITATEA ROMANILOR AU CEVA: o casuta, un apartament, pamant...etc. Oamenii astia, romanii...au muncit toti la viata lor si prea putini gasesti sa stea cu chirie la 70-80 de ani. Din totdeauna au fost azile de batrani de stat si acolo ajungeau cei intr-adevar cei mai uitati de soarta si fara de noroc dintre ei.Persoanele alea ff sarace de care spui tu exista dar nr lor este ff mic. ca nu-si pot cumpara medicamente, sau plati facturile imense... dar stau in casuta, apartament ...deci au CEVA.

Dar parintii lor ,sau bunicii care acum traiesc in mizerie ,poate au cotizat la sanatate ani multi cu multi bani si cred ca ar putea avea statul grija de ei toti in contul asigurarilor de sanatate .Nu crezi?De ce crezi ca dupa o viata de munca si cotizari peste tot ar trebui sa-si vanda tot ca sa aiba parte de o ingrijire corespunzatoare?Ca de fapt este o boala ,un handicap HA ...draga mea sa-ti dau un exemplu in statele unite ale americii traiesc oameni si acolo OK??? Platesc taxe, impozite cotizeaza, OK??? le da ceva statul??? NIMIC NICIODATA cu exceptia pensiei. Si ei platesc taxe toata viata lor, si au cotizat la sanatate si n-au nimic aproape dupa o viata. Isi vand casa, apartamentul, ...si cu pensia ce o au plus mai adauga si are cineva grija de ei. Cand li se termina toti banii ii baga in azile de stat. Dar pana nu raman SARACI LIPITI NU AU DREPTUL LA NIMIC DE LA STAT. Si ca acolo sunt IN FFF MULTE TARI DIN LUME.

Chiar sunt familii care traiesc toti la olalta cu parinti ,copii nepoti eu stiu mai ce cu unul sau 2 batrani in astfel de situatii .Astia ce ar trebui sa vanda?Poate izmenele bunicului ca daca vand proprieatatea ,pentru un bolnav ramane o familie intreaga pe sub poduri la cum ai pus tu problema . HA HA ...sa stea atunci cu batranii si sa aiba grija de ei ca normal le ramane imobilul in care stau toti. Ma indoiesc ca este al copiiilor si parintii stau cu ei ca n-or avut nimic deasupra capului in viata. Nope. Ori or vandut sa-si ia copiii locuinta actuala si atunci copiii SUNT RASPUNZATORI PT GRIJA LOR pana la sfarsit.

Eu cred ca statul e in primul rand raspunzator si societatea si neajunsurile pe parcursul vietii de aceasta boala si tot statul ar trebui sa construiasca azile pt astfel de batrani .Draga mea ti-am mai spus mai sus cam ce da statul si prin alte parti de lume. Atat timp cat batranii au proprietati si bani statul nu-i raspunzator de nimic.

Nu ar trebui familiile sa plateasca bani grei pentru o oaza de liniste .Eu sunt complet inversunata pe situatia de gen .Am un subiect deschis deja pe tema asta la forumul de psihologie .E trist dar decat sa te consumi si sa injuri si sa-ti fie scarba de persoana bolnava(ca la un moment dat devine scarba cand vezi ca se scapa pe ei si ca trebuie sa ii speli ca pe copiii mici ca nici sa se spele singuri nu mai sunt in stare)si sa tipi non stop la ea sau el ca nu te mai poti stapani si esti cu nervii in pioneze ,cred ca solutia este azilul si nu cum s-a mai spus si scris romane ca pentru bolnavii astia cel mai bine e in sanul familiei .Pentru cine e mai bine in sanul familiei pentru bolnav sau pentru familie ?Raspund tot eu .Pentru nici una din parti pentru ca bolnavul e mai stresat pentru ca se ajunge sa se urle la el pentru orice face ,si familia e si mai stresata pentru ca nu se poate ohihni cum trebuie ,mirosuri de orice vreti voi atata timp cat acesti bolnavi ajung sa manjeasca cu fecale peste tot si urineaza pe unde apuca ,nervi ,proasta dispozitie non stop .La un moment dat (din cauza ca vor intr-una sa plece)iti vine sa le deschizi usa si sa ii trimiti unde vad cu ochii numai sa scapi macar pentru cateva clipe acasa si sa ai liniste .
PS imi pare rau daca am fost prea dura dar asta e realitatea in ceea ce ma priveste .

BA DA AR TREBUI SA PLATEASCA BANII MERITATI UNEI ASTFEL DE INGRIJIRI. Din pacate multi cred ca e ff usor da nici ca ar vrea sa se coboare la astfel de munci. Pe de alta parte banuiesc ca e fff dificil sa ai grija de o astfel de persoana. Din pacate tot mai multi batrani isi pierd mintile si foarte putini mai mor cu ele in cap. datorita cantitatilor de sodium, Al, trecum si a tuturor chimicalelor ce se adauga alimentelor dar si a ingineriei genetice si a milioanleor de pesticide si hormoni s-ar putea ca peste 10-20 de ani 85% din po****tia adulta si f adulta sa nu mai stie sa mearga la WC sa ...-si piarda mintile asa cum ai descris tu.

Si acum la incheiere am sa iti spun parerea mea sincera si care se bazeaza pe multe observatii din viata reala.
Baba mosu...buna bunu mama tata... sunt varza si musai sa fac ceva ca asa nu se mai poate sa mai stea singuri. Da noi n-avem chef sa stam dupa ei toata ziua ca ne enerveaza plus mai fac si pe ei, noi avem Relaxa noi...miroase, nu dorm noaptea...fac crize. Daca sta cineva cu ei cere fff mult. sa-i duc unde??? La azil 1000euro/luna wowwwwwww ASA DE MUUUUUULT!!! de unde....mdaaaa au ei ap. pe care as lua vre-o 80 000 euro, casa de la tzaranoaia mai vre-o 40-50 000 da ce naiba am 2 copii imi pare rau sa le dau. noooo ce fac atunci cum sa fac sa-i tina cineva pe bani putini ca io cu ei n-as sta dar nici de vandut nu as vinde

Uite asa gandesc MULTI DINTRE COPII ASTAZI.

Pe aia sunt suparata ca nu-i nimic a lor. Oamenii aia au muncit toata viata lor si daca tu n-ai chef si timp si vreme lasa domnle sa se bucure de ce au muncit o viata intreaga. e meritul lor, sudoarea lor si dreptul lor. multi batrani ajung cu bani si proprietati sa traiasca in mizerie datorita faptului ca [,] copiii sunt zgarciobi si intind cat pot coarda.

Asta e punctul meu de vedere si SUNT SIGURA CA MULTI SE RECUNOSC IN DESCRIERE

o zi buna

Asa creste mare puiul


www.our365.com/NewbornPortraits/BabyDetail.aspx?birthid=f671635f-2b23-4e26-8953-e81fefa35501&babyid=f6181213-113f-4e32-89b5-e0b65b1e006a" target="_blank"> Paginuta mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriuta spune:

AAA si sa nu uitam ca in unele tari civilizate sunt asa zisele comunitati pt batrani unde ei cumpara sau inchiriaza casute sau apartamente intr-un complex rezidential pentru batrani unde au mesele, menajul, hainele spalate, transport cu autobuzul,aisgurate au piscine, cluburi si traiesc semi-asistat. Cand ajung mai rau atunci trec in azilele alea de btrani la care va refereati voi

Asa creste mare puiul


www.our365.com/NewbornPortraits/BabyDetail.aspx?birthid=f671635f-2b23-4e26-8953-e81fefa35501&babyid=f6181213-113f-4e32-89b5-e0b65b1e006a" target="_blank"> Paginuta mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriuta spune:

Uite cum AR TREBUI sa arate un azil mic de batrani.

http://www.calseniorcare.com/pictures.html

Din pacate in Ro ii tin cate 4-5 in camera, le da sa manace ce se poate... vai vai vai. in alte parti is controlati de la usa si pana in frigider unde trre sa aibe termometre si mancarea sa corespunda cu meniul afisat si...
In Ro vin 7 protectii ale consumatorului si 10 politii economice si pleaca cu buzunarele pline si batranii tot asa raman.


Asa creste mare puiul


www.our365.com/NewbornPortraits/BabyDetail.aspx?birthid=f671635f-2b23-4e26-8953-e81fefa35501&babyid=f6181213-113f-4e32-89b5-e0b65b1e006a" target="_blank"> Paginuta mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Adriuta, esti cam inversunata!
Imi dai voie sa-ti pun cateva intrebari? Un batran cu dementa senila trebuie supravegheat 24 de ore din 24. Cand ai serviciu, copii, ce se intampla? Renunta un membru al familiei la serviciu? Cum se va descurca familia cu un singur salariu (iar acela e unul mediu, nu de manager), de copii cine se mai ocupa? Spui ca acel batran are o casa ceva. Bun, poate acel batran are si el o pereche, care nu mai are putere. Ce faci, vinzi casa, bagi batranul in azil si cu batrana ce faci? Cauti un azil privat, 1000euro pe luna (ieftin ca braga!), in cativa ani se termina banii, ce faci cu batranul? Dar cu batrana?
Adriuta, inainte de a judeca si a da cu pietre, incearca sa faci un mic exercitiu de imaginatie sa sa-ti raspunzi la aceste intrebari.
O zi linistita sa ai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

cl, mare dreptate ai.
Laura, clau2toma, va doresc multa putere.

adriuta, ti-ai spus parerea, hai nu stricam subiectul care ar trebui sa aiba informatii utile.


am fetita de 9 ani!

si :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Noi avem o matusa pe care am vrea sa o ducem intr-un azil. Nu de alta, dar si-a pierdut mintile, nu mai e nimeni care sa aiba grija de ea si nu se mai poate sa o lasam singura.

Si oricit am vrea, cotizeaza toata familia la costuri, nu vrea ea. Si n-o putem duce legata. Azi zice ca vrea, se mobilizeaza bunica-mea, o trimitem din Canada, se duce unchi=meu de la 800 km distanta si cind ajung acolo nu mai vrea. Nu vrea sa mearga la doctor si fara dosarul medical oricum n-o primesc pe nicaieri. Iar la nebuni n-o ducem.

Si acum oricum vorbim de azil particular, ca astea de stat sunt pline oricum si ai sanse sa mori de moarte buna pina sa iti vina rindul pe lista. Nu e chiar asa simplu cu azilul, noi investigam optiunea asta demult.

Am incercat chiar si varianta cealalta, sa o aducem sa stea cu noi. N-a vrut. Ne-a fraierit de 3 ori ca vine si s-a razgindit in ultima clipa.

Mergi la inceput