Albinute & bondari de martie-aprilie '07 (18)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

seara buna fete
venim si noi cu vesti: lui matei ii ies 2 dinti ... sus. se comporta chiar bine, decat baloseste. in rest suntem bine.

sivma razatoare gasesti pe la piata niki scorpion, cea cu stegulete, la tarabele de pe sos alexandriei, cele in rand cu farmacia donna, de fapt pana in farmacie. ca reper ... trecerea de pietoni, acum cu semafor, spre economatul de la p-ta rahova si cateva chioscuri la care canta manelele la maxim.
stai si tu in rahova?

va pupam!

mami de Matei Stefan 12.03.2007

poze cu matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefaniya spune:

Martutza - nu m-ai suparat tu,nu ai avut cu ce.Te-am citit in umbra pt ca sunteti cateva care va citesc cu drag si atunci cand a fost nevoie de un ajutor ati avut timp sa raspundeti.

Roxanici - ei,ma mai supar si eu dar imi trece,nu trag eu pe nimeni de urechi ca nu mi-e felul,ci astept sa-mi treaca si apoi revin asa cum am facut.Tu esti o draguta cum am mai zis,si ai grija de noi toate sa nu ramanem fara raspuns.Hai ca m-ai zic una si ma opresc sa nu crezi cumva ca-ti fac curte Ai o personalitate care mie imi place,esti tu si din cate am vazut eu te diferentiezi aici,nu-ti place sa copii.

Gata cu complimentele,ma pun in pat ca am fost afara si cam batea vantul si m-a luat durerea de cap.

http://community.webshots.com/user/stefaniya12

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

Stefaniya trimite si la noi o adiere de vant ca muriiiiim.


Aliana te pupic.Maine te sun ca azi la 10 vin esotzu si-i las si lui sarcina sa faca entartement pt manzu mic si naravas.

Mai nou joc conquiztador .ro daca va tenteaza e ceva de cultura generala.

Marta mama lui Victor Mihai 12.03
Varsta lui Victor
Victor Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sherbi spune:

KITTY, ma bucur ca sunteti bine cu totii. pupici la toata familia.

MADY , te asteptam cu poze de la botez. sa-ti traiasca micul crestin!

DIANA, desigur ca ne intereseaza cum se simte sotul tau. transmite-i insanatosire grabnica de la noi. sa nu uit...petrecere frumoasa la nunta ta! d-abia astept sa te vad in rochita de mireasa (eu, una sunt nostalgica rau cand vad miresici).

FLORINA, multi pupici pe manutze la ana.

STEFANIYA, bine ai revenit. ma bucur ca te simti bine printre noi, asa ca nu ne mai parasi.

ei bine...si acum sa ma iau un pic de MARTUTZA. pai bine, draga mea...cum ne fu vorba??? diversificare inainte de 6 luni, am spus NU categoric. eu glumesc, sunt convinsa ca nu te superi pe mine. eu chiar mi-am intarit si mai mult parerea ca mai devreme nu voi incepe, citind astazi cateva forumuri legat de asta. sa stii ca si david are momente in care cere san mai devreme decat ar trebui, dar cred ca i se usuca gura de sete. si eliana are dreptata, laptele chiar e mai apos. eu vad pe fata lui david, ca face "mustati" si e mai decolorat decat de obicei. el a luat doar 400 gr luna asta, dar tatal meu a spus ca e bine pt. o luna de vara si mai ales ca de-acum cam asta e media de luat in greutate. a zis ca multi copii chiar scad pe perioada de canicula. asa ca eu una ii las stomacul in pace, ca ce-am citit azi m-a ingrozit..ci colicita acuta si alte alea din cauza de suprasolocitat sistem digestiv la bb.
eu te pup si il pup si pe victor si sa-mi fie cu iertare daca te-am suparat, nu asta mi-a fost intentia.

ma bag si eu pe site-ul ala de ziceai...

Violeta, mami fericita de david alexandru (23 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elpower spune:

Thea si mami felicita toti sarbatoritii zilei de azi!
5 lunite a implinit azi Alexandru de Mari_lu!
4 lunite a implinit azi bebe de Daia28!
3 lunite a a implinit azi Ana de Tzontzonel!
La multi ani tuturor si asteptam vesti si pozite cu voi de la mamicile voastre!


de la Thea-Ioana - 26 martie 2007 - si mami pentru intregul !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elpower spune:

Voiam sa nu ma apuce 12 scriind mesajul si sa nu mai apuc sa felicit sarbatoritii zilei de 21. Acum sa continui.

Gabi78 pentru tine si pui! Sa se faca bine curand!

Sherbi nici la noi nu au oprit astia apa. Inca!!!

Mady felicitam micutul crestin si asteptam poze muulte!

Diana_jors ! Chiar ca ma tinusem sa intreb despre sotul tau si am uitat. Rusine sa-mi fie! Multa sanatate! Chiar i-am zis sotului sa fie atent pe caldurile astea sa nu pateasca ceva si, poc, atunci mi-am amintit ca se plansese cineva pe forum de sot bolnavior de caldura. Am cautat, dar pesemne ca nu cum trebuia, asa ca... Scuze inca o data!

Sivma ma bucur ca te-ai linistit cu miscarea caputului lui Irene!

Si ca sa nu uit, ma inscriu si eu in clubul . Cred ca am facut 78 kg. Mie groaza sa ma mai urc pe cantar. Dar nici de mancat nu ma las ca puiul meu refuza uneori biberonul si ia doar sanul, iar daca laptic n-ar mai fi, ce sa-i mai dau? Asa ca las cura de slabire pentru dupa alaptat. Daca nu mi-oi gasi si atunci alte pretexte .

Magdutah si Thea mea plangea seara la baie, asa ca, pentru o perioada, i-am schimbat ora baii undeva in jurul pranzului. Si de atunci, adora baia.

Trimit acum mesajul ca ma duc un pic sa vad ce face puiuca. Revin!



de la Thea-Ioana - 26 martie 2007 - si mami pentru intregul !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihael@ spune:

Pic de somn ca-s trezita de la 5,30 si plimbata cu pensionarii de la 7 la 9dar nu ma puteam culca fara sa citesc un pic pe-aici.

aliana, piersici mananc de cateva saptamani si e ok, prima data mi s-a parut ca se strange un pic de burtica dar apoi n-am mai observat nici o reactie... mi-ati facut curaj cu pepenele rosu, maine imi iau

ioanaradu, ce-mi vad ochii, avem primii dintisori la orizont, bravo, si pt. domnisorul Matei

florin-a, printesa pe manutze

stefanyia, acuma ne-ai lasat in ceata, cine te-a suparat? sper ca nu eu

Stefania e tare interesata de lingurita si de canita, am pus apa intr-o ceasca si i-am dat cateva lingurite dar cand simtea gustul ii pierea tot interesul, se stramba tare haios si o plimba prin gura o gramada pana se hotara sa inghita...

Mie mi s-a parut corect ce a scris Paxela pt. ca ma stiu ce mi se intampla mie cand amestec cruditati cu lapte, iar Stefi are scaune lichide in ultimul timp, asa ca o sa sar peste sfatul dr. de a-i da suculetze si o sa incep cu ceva fiert sau copt. insa dupa ce face 5 luni. pana atunci ii mai dau cate un pic de apa, poate se si invata cu lingurita.

noapte buna

Mihaela cu Stefania (19.03.2007)

poze Stefania

povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elpower spune:

Alarma falsa! Nu mai aud nicio miscare si decat sa intru si sa se trezeasca din cauza mea, mai bine astept sa chitaie ea. Totusi, sper sa nu o faca.

Anaanamaria trimis PM cu parola! E valabila pentru toate conturile comune, am uitat sa spun.

quote:
Originally posted by karra80

Si mie imi CADE PARUL si balena sunt si eu...am ramas cu burta si 89 kg care nu merg nici cum jos...dar am fost ma medic sapt viit merg la endocrinolog ca e de la tiroida...eu aveam probl cu ea inainte si acuma s-a declansat in sarcina...ca am luat 9 kg in ultimele 2 luni si nu mancam mult.....asa ca o sa merg la un contrlo fac ceva analize si apoi o sa-mi de-a medicul o dieta si poate ceva tratament.....si peste 2 sapt am o prietene cu salon de cosmetica si si-a achizitionat celebrul M6 cellu sculpt ceva de genu se scrie si voi face si acolo ceva sedinte ca cica se vad rezulatte ca ar fi cel mai bun pt ca , combina toate metodele de slabire...sa vedem ce efect va avaea...sigur pana merg la mare nu o sa se avda mmare lucru adar sper ca dupa aia sa arat si eu mai normal.....ca nu-mi vine mie sa ma.... cand ma vad daramite saracul sotz........deci sper sa ajung iar cum eram .....




Hai sa plangem una pe umarul alteia Karra, ca nici eu nu pot scapa de kg astea tot "datorita" tiroidei. A mea a fost tare cumintica in timpul sarcinii, dar cred ca s-a gasit sa-si faca de cap acum. Si nici macar nu am reusit sa ajung la controlul de la trei luni dupa sarcina, cum ar fi trebuit.

Fructe mancate... eu am mancat tot ce-am prins: si pepene verde, desi nu-mi placea inainte si piersici muulte, ca sunt fructele mele preferate, dar si capsuni cand au fost. Despre mere sau portocale, ce sa mai spun. La greu!

Tzuna de ce ai fost la control la ginecolog? Acum te-a chemat? Mie mi-a spus sa ma duc la 6 luni, desi mi s-a parut tare departe termenul asta. Intreb ca nu mai stiu si eu cum e bine.

Cu diversificarea sunt in ceata totala, asa ca mai astept. Thea nici azi nu a vrut piureutul de piersica, asa ca ce sa mai fac? O sa incerc de la 5 luni cu supica, poate vrea atunci. Vreau si eu link catre forumurile alea despre daunele inceperii timpurii a diversificarii, sa ma mai conving si eu ca nu gresesc ca nu-i dau sucuri sau piureuri de fructe. Dar daca nu vrea, ce sa fac? Sa o oblig? Nici nu cred ca pot. Dar uneori ma simt vinovata ca nu pregatesc si eu de trei ori pe zi masa seciala pt puiul meu, dar cred ca o sa fie destul timp si pt asta, nu-i asa?

Despre "celebrul vaccin"... m-ati prins! Habar nu aveam de el!

Stefaniya multumesc mult! Iti dai seama cum creste inima-n mine! Si eu am privit pozele cu Carl si am vazut un danez mic si scump foc, dar nici cu mamica lui nu-mi e rusine! Si cati prieteni mici are! Sunt prieteni, nu-i asa? Sau sunt tot ai vostri? Adam si Liva?

Gabyd chiar ca nu-mi inchipui cum poti rezista fara internet. Eu am devenit dependenta. Neglijez copilul sa mai arunc un ochi pe forum . Asteptam poze cu freza ciuntita! Traiasca micuta crestina!

Kitty multa putere si optimism in continuare! Sunt cu sufletul alaturi de voi! Ai multa tarie si mult curaj sa te ocupi si de Remus! Multi, multi si de la noi!

Florin_a ce dulce e! Nu-i asa ca ti s-a parut o maare realizare sa-si prinda manutele? Si inca asa devreme! Thea mea abia acum o saptamana si le-a prins si tot am udat ochii de bucurie. Sunt asa incantatori cand fac cate un lucru nou, nu?

Ioana tinem pumnii si pupam Mateiutu' dintos. !

Ia stai ca acu' ma prinsai! Da de ce intrebati de piersici, ca eu Theei ii dau de o saaptamana piureut, ca suc nu vrea? Nu-i vorba ca nici cu piureul nu se omoara, maxim 3 lingurite. Nu sunt bune pt bebe mic? Ca la Thea nu au avut nicio reactie nasoala.

Acum va pup pe toate si ma bag la un somnic langa sot pana la 3-4 cand vrea printesa papa, ca dupa aia, mi-e asa o lene sa ma mai intorc in patul conjugal....

de la Thea-Ioana - 26 martie 2007 - si mami pentru intregul !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaanamaria spune:

elpower mersi am primit msg-ul tau
Kitty multa bafta esti o adevarata eroina in locul tau nu stiu daca as avea puterea si rabdarea sa am grija si de un alt bb sincer esti de admirat , bravo tie.
NOAPTE BUNA FETELOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sherbi spune:

mi s-a parut cat de cat apropiata de ce am discutat noi pana acum. cum vi se pare voua?

Diversificarea alimentatiei sugarului inseamna introducerea in meniul zilnic al bebelusului a altor alimente, in afara laptelui. Este o etapa importanta in viata copilului, care se impune, deoarece necesitatile sale nutritive sint in crestere si nu mai pot fi acoperite in totalitate de alimentatia lactata.

Ca regula, se incepe diversificarea la 4 luni pentru copiii alimentati artificial si la 6 luni pentru cei alimentati natural, iar in paralel, se impune conditia ca bebelusul sa fi atins limita de 6 kilograme.
Principiile diversificarii sint:

Se incepe la sugarul sanatos, fara nici o urma de boala
Se introduce un singur aliment nou odata, pentru a testa toleranta copilului la acesta; se incepe cu cantitati mici si se va merge progresiv pina la inlocuirea completa a unei mese de lapte
Se va tenta alimentatia cu lingurita, cu copilul asezat in sezut
Daca bebelusul refuza un anumit aliment, nu se va insista, se renunta, apoi se va relua administrarea lui dupa citeva zile
Alimentele utilizate pentru alimentatia sugarului trebuie sa fie proaspete, facute in casa, de preferinta, fara conservanti, condimente, fara sare sau zahar, pina la virsta de 1 an
Se vor urmari scaunele bebelusului, daca apar varsaturi, si se monitorizeaza cresterea ponderala
Se va incepe cu cerealele instant amestecate cu lapte, in cazul copiilor hipotrofici (mai slabuti), sau cu supa de zarzavat, la copiii eutrofici (cu greutate normala) sau hipertrofici (greutate peste normal). Cerealele se administreaza de preferinta la masa de seara, in biberon; se vor cauta initial cele fara gluten, mai dificil de digerat de sugarii pina la 6 luni.

Supa de zarzavat se administreaza la masa de prinz; se folosesc pentru prepararea ei initial numai radacinoase (morcov, telina, albitura), apoi cartof, dovlecel, ardei, ceapa, etc., respectindu-se regula introducerii treptate. Este permisa adaugarea in supa a unei lingurite de ulei, pentru a ii creste valoarea calorica si nutritiva. In primele zile se administreaza numai zeama, incepindu-se cu 20-30 ml, apoi se va creste cu 20-30 ml/zi pina la 100ml, dupa care se vor adauga si legumele fierte si pasate, deasemenea in cantitati crescute progresiv.

A treia masa care se va inlocui este cea de la ora 10 -11, cind se introduc sucurile de fructe (mar, portocala, piersica) si sucul de morcov, urmate de "ingrosarea" acestuia cu pulpa fructelor mentionate, plus, in functie de sezon, altele: caisa, para, strugure. Sint controversate administrarea de banana si kiwi - cu continut vitaminic si de minerale bogat, dar cu potential alergogen, de aceea recomandate de unii medici dupa virsta de 1 an.

In toate cazurile, introducerea acestor noi alimente se va completa cu laptele pe care il primea sugarul in mod obisnuit la acea ora; inlocuirea completa se face numai cind noul aliment are consistenta crescuta (piure) si sugarul primeste 120 - 150 g din respectivul aliment.

La virsta de aproximativ 6-7 luni, dupa ce bebelusul s-a obisnuit cu cele 3 mese diferite se va adauga brinza de vaci - de obicei amestecata cu piureul de fructe; Ulterior, se va introduce carnea, in piureul de legume de la masa de prinz - pui ,vita sau peste - mixata, in cantitati progresiv crescute. De doua ori pe saptamina se poate da galbenus de ou fiert tare, in locul carnii. Ca garnituri se poate inlocui piureul de legume cu spanac, orez, ciulama (sos alb); se pot prepara perisoare cu orez sau galuste de gris, facute numai cu galbenusul de ou.

De la 8 luni se poate introduce in alimentatie iaurtul, simplu, natural, cantitati mici de unt si smintina, adaugate la masa de prinz sau constituind o masa separata (la ora 17:00-18:00), alaturi de mamaliguta sau paste fainoase (taietei). De la aceasta virsta este permisa piinea, biscuitii, prajiturele dietetice de casa (papanasi,de ex.). Sugarul va fi incurajat sa tina aceste alimente in mina si sa manince singur.

Dupa 9 luni se poate schimba usor gustul alimentelor cu lamiie, bors, adaugate in supe sau cu usturoi in sosurile albe sau de rosii. Practic, pe masura ce se apropie de un an, copilul va putea sa manince mincare gatita, foarte variat, asemenator cu restul familiei, cu restrictie la sare, prajeli, condimente, oul crud/ albusul de ou, chiar preparat, carnea de porc, grasimi animale/vegetale in cantitate crescuta.

De la virsta de un an laptele praf folosit se poate inlocui cu lapte de vaca, dar pentru mamele care mai alapteaza, este foarte bine sa nu intarce copilul, daca lactatia este prezenta si copilul manifesta inca interes pentru supt.

Total interzise pina la un an sunt :

Mierea de albine
Albusul de ou
Carnea de porc
Alune, nuci, alte seminte (pericol de innecare)
Ciocolata
Alimente prajite, grase, condimentate
Odata cu inceperea diversificarii se va tine cont ca sugarul trebuie sa primeasca si lichide in cantitate suficienta - apa minerala plata, sucuri de fructe facute in casa, ceai.

Pe toata perioada diversificarii, parintii trebuie sa tina legatura cu medicul copilului, care va monitoriza starea de nutritie a copilului si evolutia curbei ponderale. Un lucru trebuie avut in minte, si anume ca fiecare copil are apetitul sau si ritmul sau de crestere si dezvoltare, de aceea el nu trebuie comparat cu alti copii, ci evaluat din punct de vedere clinic de catre medic.



Violeta, mami fericita de david alexandru (23 martie 2007)

Mergi la inceput