Albinute & bondari de martie-aprilie '07 (18)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laina spune:

pai...da, cu bebe, cred, mai usor de identificat

Elena si Antonia (3 mai 2007)

Varsta Antoniei
poze cu Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

neatza...

io is un pic pe dinafara ca nu ma uit la polemici...cine se cearta dom'le? cine a suparat pe cine? ia sa nu va mai aud ca va certati ca nu va mai fac capitole noi si ii zic si lu Eliana si lu Ela si cui mai stie sa nu va mai faca daca indrazniti cumva sa va paruiti

mai departe... io zic asa: fiecare isi zice parerea iar noi cu creierele noastre din dotare discernem ce e mai bine si ce se potriveste mai bine stilului personal si bebelusului nostru.
Io am admirat mesajele lu Lilidana despre diversificare, ale lui Sherbi care foarte bine face ca nu se grabeste sa diversifice, ale Alionei care mereu e altfel decat noi si ne da exemplu, am admirat mesajele echilibrate ale Elianei care vrea sa faca asa cum ii zice instinctul si experienta anterioara, ale Paxelei care ne povesteste din cele patite cu atipicul Silviu si tot asa, nu are rost sa ma intind. Din fiecare mesaj putem sa invatam ceva; aici expunem idei si nu are rost sa ne intepam personal. Io una chiar daca ma ataca cineva nu o sa bag in seama....o sa consider ca e prea cald afara si o sa trec mai departe.
In plus nu cred ca are sens sa pierdem multa vreme certandu-ne de la o idee. In timpul ala putem dezbate alte n idei. Sper ca mi-ati inteles punctul de vedere.

condinuand...am uitat ce ati scris, nah..

Loradin, regulile mari si late cu care am fost toate de acord au fost cam astea:
- se incepe cu cereale sau legume sau chefir.fructele am cazut de acord in mare majoritate sa le lasam ultimele.
- bebelul tb sa fie in stare perfecta de sanatate cand se incepe diversificatul
- se introduce 1 singur aliment odata si se "administreaza" mai multe zile (cel putin 3, recomandat o saptamana) si se urmareste reactia lu bebe
- progresiv se introduc si alte legume
- cand bebe tolereaza 2 alimente, se pot da mixate
- nu se insista daca bebe refuza un aliment, se baga la cap care leguma e cea ingrata, se face o pauza si se revine mai tarziu.

Mai sunt si alte reguli de ce alimente se introduc la ce varsta adica nu mai stiu la cate sapt de la inceperea diversificarii se baga carnita apoi ou apoi nu mai stiu ce, etc dar cred ca nu te intereseaza acum

Dar parca tu o alaptai pe Alexia, nu? sau am uitat io...daca o alaptezi inca de ce te grabesti sa o diversifici? Daca ai lapte poti astepta 6 luni linistita.

Ptr constipatie ti-au zis fetele remedii sau poti sa mai astepti pana se regleaza singura (daca ai taria si nu iti e mila de ea).

Acum astept sa corectati daca am gresit undeva, numa sa nu va luati de mine ca ma supar si plang.

Doina dar Rolling Stones au fost si la Bucuresti, ai vrut tu sa ii vezi in Budapesta?




roxana & Rares Teodor (23 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sherbi spune:

kitty, multa sanatate! bine ca s-a terminat totul cu bine. , esti o mamica demna de admirat.

loradin, la albinuta! incearca sa intri treptat cu alimentele si in cantitati mici, astfel sa se obisnuiasca stomacelul si sa stie sa-si faca digestia ca la carte.
baga-i supozitor, n-o lasa sa se chinuie cu stomacul plin ca sigur are dureri mari, saracutza.

doina.todor, bine ai revenit! vrem impresii de la concert.

alionushca, sa stii ca si eu vreau sa-mi cumpar o cratita pt. fierbere la abur. ma tot terorizeaza o reprezentanta zepter sa cumpar, dar sunt cam scumpe. acum,are cineva vase de la zepter? ce parre aveti, sunt asa bune pe cum le lauda reprezentantii?

elpower, cred ca hormonii sunt de vina. mie mi-a venit ciclu cred. ca azi am avut prima sangerare de la nastere incoace.
mie mi-e ciuda cand citesc ca au copilashii dureri de burtica( vezi loradin si se mai plangea o mamica). acum, stiu ca fiecare mama vrea ce-i mai bun pt. copilul ei, insa sa recunoastem ca suntem novice cu toatele in meseria asta (mai putin mamicile cu 2-3 copii), si-atunci e ine de luat in seama orice sfat, avertisment, experienta a altora etc. polemici nu vreau sa nasc, doar mi-e ciuda cand unul dintre puii nostri are de suferit.
va pup pe toate si iertati-ma daca sar calul cateodata.

Violeta, mami fericita de david alexandru (23 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elpower spune:

Iuliana, imi pare rau ca te superi, dar chiar n-am avut idee ce sa raspund. Eu nu cred ca-si revin muschii daca-i tii incorsetati in ceva, mai ales pe caldura asta. Dar e alegerea ta. Daca crezi ca te ajuta si daca o suporti ,o poti purta. Dar cred ca are mai mult efect la nivelul moralului. Sa stim ca am facut tot ce ne sta in putere sa revenim la "forma initiala". Eu una nu am suportat-o. mamica suparica!

Elena.2006 nu se vede poza!!! Scrie asa "This user hasn't uploaded any photos or videos yet. Boo!"

de la Thea-Ioana - 26 martie 2007 - si mami pentru intregul !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radcarmen spune:

Cred ca am monopolizat forumul azi. Eu ori scriu ori deloc. Dar intre doua masini de spalat mai citesc si mai raspund la ce ma pricep si eu.

Iuliana_2007, eu nu iti pot da un raspuns avizat legat de burtiera dar iti spun ce gandesc eu, o minte fara experienta. Eu sunt fan aerobic si abia astept ca din august sa incep zbenguiala. Acuma nu stiu daca tu mai alptezi sau nu pentru ca efortul sustinut am inteles ca scade productia lactata. Poti totusi sa incerci sa faci niste exercitii pentru intarirea musculaturii abdomenului si pentru refacerea tonusului. Parca in capitolul anterior (sau in asta???) au scris fetele despre exercitiile Pilates de refacere dupa sarcina. Daca ai rabdare sa cauti sigur gasesti. Daca nu, vezi ca gasesti la librarie carti cu exercitii Pilates.
In concluzie, eu cred ca burtiera nu ajuta musculatura sa lucreze si ca atare cred ca e o solutie ineficienta pe termen lung. Cel mai bun lucru e miscarea. Sportul, cel putin pe mine, m-a ajutat foarte mult atat psihiuc cat si fizic dupa niste probleme de sanatate de care nu vreau sa imi mai amintesc.
Sper ca ti-am putut fi de folos macar putin. Poate alte fete te pot ajuta mai mult, eu am facut-o cat am stiut.

Pupici si nu mai fi suparata, ok?

Uite ce mandrete de fecior sunt



Carmen, mami lui Vlad Gabriel - 07.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laina spune:

in legatura cu pozele...cine face album? asta in conditiile in care suntem cu toate de acord sa punem poze cu noi...

Elena si Antonia (3 mai 2007)

Varsta Antoniei
poze cu Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laina spune:

ROXU...na, iaca intepatura! bine asa?

Elena si Antonia (3 mai 2007)

Varsta Antoniei
poze cu Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Karla, bine ai revenit, ne intrebam de tine.

Iubita_2007 bine ai venit in club, te trecem pe listuta, stai fara grija.

Iuliana_2007, tocmai am vb de suparat....ce sens are...o sa ti se raspunda negresit dar tb si un pic de rabdare, dar sa stii ca sunt si intrebari care raman fara raspuns...ori fetele nu stiu ce sa zica, ori s-a discutat de n ori despre asta si se considera ca stim deja raspunsul. Poti intreba si a doua oara acelasi lucru sa ne readuci in atentie si ne vom simti naspa ca nu ti-am raspuns si atunci va ploua cu raspunsuri. Da nu iti lua jucariile si pleca. Noi am mai trecut prin faza ca se supara lumea ca nu primeste raspuns....si am lamurit-o atunci ca nu ignoram (bagam in seama) pe nimeni cu intentie.

roxana & Rares Teodor (23 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alionushca spune:

Iuliana_2007 ei hai, se incep iar conflicte. Iuliana crede-ma in grupul nostru fiecare intr-un anumit moment sa simtit nebagat in seama (au ce m-am exprimat) - si nu a fost intentia nimanui. lasa supararile si integreaza-te in grup

Botezul bebelusei
luna I

Aliona, mami de Ilincuta (6 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Nu se cearta nimeni... sper ... ca n-am apucat sa citesc tot...

Mai fetelor io am spus, ce am spus, despre banana pt. ca am vazut cateva mesaje la rand cu cat de buna este banana... si am crezut ca s-a inteles prost ca nu la dau ca n-ar fi buna si de-asta ati sarit cu explicatiile...
Deci ... e foarte buna, dar mai incolo, dupa 8 luni parerea mea...

La capitolul ustensile pt. diversificare... avem una bucata scaun chicco happy snak (sau ceva de genu' se scrie) si mai trebe sa luam unul... unde-l pun, habar n-am Bine ca nu mai mancanca si Elena in scaunul de masa ca imi trebuia o camera doar pt. 3 scaune
Mai trebe sa iau blender (vertical) pt. pasat... robotul a cedat nervos la diversificarea Elenei... si nu mai imi trebe altul... greu de folosit la o lingura de piure de legume, greu de spalat... mult prea complicat...
De fiert, fierb in cratita, cu capac... cu putina apa, ca sa nu arunc zeama in care fierb pt. ca in aia raman toate cele...

si incerc sa citesc din urma...


Mergi la inceput