Albinute & bondari de martie-aprilie '07 (18)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stefaniya spune:

Magdutah - eu inca nu i-am facut pasaport dar trebuie pt ca in toamna vin acasa si am sa-i fac unul separat lui.Asa putem amandoi sa iesim cu el din tara cand vrem.
Carl e cetatean danez asa ca nu ma mai lovesc de ambasada ro de aici cu toate ca eu nu am intampinat greutati,e o tipa tanara si foarte draguta.
Eu poate maine sau poimaine sun la ambasada ro ca sa intreb de o procura si daca e o problema ca am nume diferit de Carl.Eu m-am casatorit cu numele de fata pt ca daca il luam pe al lui trebuia sa schimb tot si mai astept ceva ani ca sa expire si pasaportul si buletinul.Daca vrei pot pune acolo intrebari pt tine.
Apropo,cum adica sa-i faci documente ca sa fie si el cetatean al unei tari?Nu a fost inscris nicaieri?

http://community.webshots.com/user/stefaniya12

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamana123 spune:

am vrut sa editez dar nu mai zic nimic. vad ca se nasc polemici din toate nimicurile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alionushca spune:


De luat bebele adormit la plimbare - da azi prima data- de regula schimb orice plan cind Ilinca adoarme - desi ii stiu regimul de somn si incerc sa programez cumva. Azi, cu caldurile astea(stiu nu-i noutate, 32 grade in casa) a adormit goala goluta in brate la mama si am fost nevoiti sa iesim doar in pampersuc afara - a fost bine, reactionat foarte bine.

Cu caldurile jumatate de traseu il facem in carut, apoi facem galagie mare ca vrem in brate - si ajungem direct in port-bebe - si e bine pentru toti

Sherbiintru si eu in grupul tau de scandalagioaica - nu inteleg nici eu unde ne grabim

Botezul bebelusei
luna I

Aliona, mami de Ilincuta (6 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Eu n-am zis ca banana nu e buna (si nu cred ca a spus careva asta)... ci ca o voi da mai tarziu... de la 7-8 luni, la fel si cartoful.
Mie asa mi-a recomandat pediatrul... pt. ca sunt greu de digerat (chiar deloc pana la 7-8 luni) si nu fac decat sa treaca prin sistemul digestiv fara nici un aport... in plus poate sa irite e unde trece... atat... nu ca n-ar fi buna... s-a inteles gresit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana_2007 spune:

Si Maya a fost cam agitata in Weekend-ul asta.Nu prea a vrut sa manance mai nimic,apa nu a vrut sa bea,ce era sa ii fac,m-am obisnuit cu toanele ei si stiu ca este foarte incapatanata si nu am cum sa ii sau ceva ce nu vrea.
Mi-am cumparat o burtiera si nu stiu ce sa fac:sa o port sau sa nu o port ca sa mi se mai retraga burta.Voi ce parere aveti?



"Oamenii nu pot fi judecati dupa ceea ce spun altii despre ei, dar iti poti face o parere destul de corecta despre ei daca ii asculti ce spun ei despre altii."


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

Am intrat doar sa va salut si sa va dau vestile pe scurt pentru ca sunt extrem de obosita.

Incep cu puiutii mei dragi. Raul e foarte bine, s-a vindecat frumusel, il mai doare doar bratul la unele miscari si se mai vad urma pe gat, piept si burtica. Giulia - saracuta - mi-e asa mila de ea, are un bandaj atat de mare pe umeri si spate si o si tine si o deranjeaza pe caldurile astea. E cam suparata, ne tot luptam sa o inveselim. Sotul meu si-a mai revenit psihic, iar pe mine nu ma mai dor atat de tare coastele. (De fapt acum, la ora asta ma dor f tare dar cred ca de oboseala, am avut o zi f grea).

Prietena mea a fost operata vineri la coloana si in seara asta a ajuns acasa, sora ei e medic si a luat-o acasa pe raspunderea ei atat de repede pentru ca sa poata sa alapteze in continuare copilutul. Si pt ca in spital atmosfera e de nesuportat mai ales acum pe caldurile astea. Ea e destul de bine, cat se poate in situatia asta, suporta cu stoicism durerile ca sa nu ia prea multe calmante sa poata alapta.
A fost o scena atat de induiosatoare cand i l-am dus pe Remus acasa, mi-au dat lacrimile. Ii era atat de dor de el si el, puiul mic statea lipit de ea si a adormit imediat desi inainte era foarte agitat si azinoapte a fost tot asa.

Bunicii mele i-a reusit operatia de cataracta si acum e f fericita ca vede. Sunt si eu f fericita, de fapt ea m-a crescut ca mama a murit cand eram mica. De aceea a trebuit sa ma ocup tot eu si de operatia ei tocmai acum cand situatia era ata de complicata.

Maine dimineata (adica azi) am sa ingrop saptamana rea si sper ca totul sa fie bine. Mai ales ca dr de la neuro mi-a spus ca garanteaza ca Giulia nu are nimic din punct de vedere neurologic si ca este f bine dezvoltata pentru varsta ei. Doar ca va trece greu perioda in care ea trebuie sa stea cu umerii imobilizati....

Va pup pe toate si va multumesc de suportul moral! De-abia astept sa am si eu ragazul sa ma contrazic in diversificari cu voi

Kitty, Raul 25.05.1999 si Giulia 12.03.2007
Slideshow http://www232.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=76030397#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana_2007 spune:

S-au adunat asa de multe probleme pe capul tau ca sa zic asa.Ma mir cum de mai rezisti psihic,te invidiez intr-un fel ca esti asa de puternica.
O sa se faca bine si micuta si o sa uitati cu totii de aceste momente grele.
Dumnezeu sa va aiba in paza Sa.

"Oamenii nu pot fi judecati dupa ceea ce spun altii despre ei, dar iti poti face o parere destul de corecta despre ei daca ii asculti ce spun ei despre altii."


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdutah spune:

neata stup!

Noi am dormit binisor! ne-am trezit iar la 2 si 5 ca sa mancam.La 5 insa i-am dat sa manance in pat cu mine, ca imi era asa de somn iar locul de langa mine e gol ....

stefaniya Matei are certificat de nastere nemtesc, dar cetatean german nu este caci nu suntem aici de 8 ani (doar de 6ani) si asa e legea la ei. Deci trebuie sa ii fac mai intai certificat de nastere romanesc si pe urma sa il trec in pasaportul meu. Dar daca spui tu ca se poate sa ii fac si pasaport lui separat ... clar ca e mult mai simplu. Cum spui tu sa il poata lua si numai sotul in caz ca eu nu pot merge ...Eu ma gandeam ca pasaportul lui se face cand e mai marisor ... nu mi-am pus problema pana acum ! Cand mergem sa ii facem certificatul de nastere o sa intrebam sa vedem ce se poate face aici !

Multumesc de raspuns...Lasa nu intreba la ambasada acolo, ne lamurim noi intr-un fel aici. Vroiam doar sa stiu daca a mai facut cineva procedurile, caci ar trebui sa fie la fel indiferent de tara i8n care esti ! Dupa cum spuneam mai intai ii trebuie certificatul de nastere si apoi trecut in pasaport sau chiar pasaport. Pentru certificat o sa se duca sotul singur, sa completeze formulare ... si sa semneze ca e de acord (caci el e din Moldova ) ... si pe urma trebuie sa completez eu alte formulare ... etc.

Iar probleme ca tu ai alt nume tot nu ar trebui sa fie , caci ai certificat de casatorie ... si banuiesc ca si in certificatul de nastere al copilului sunt trecute numele voastre de familie

Mii de pupici ... ma duc sa ma joc un pic cu "motanelul" meu, pe urma sa ii dau sa manance si sper sa adoarma un pic ca sa mai impachetez cate putin

Magda Matei 9.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdutah spune:

tot vorbiti de banana daca e buna sau nu...

La cursurile de pregatire de nastere a venit la o sedinta un medic stomatolog, care e impotriva bananei si a fulgilor de porumb! Ea spunea ca banana are foarte mult zahar ... si la fel ca si fulgii de porumb se lipeste de cerul gurii, dintisori ... si prin urmare nu e asa de bine de dat! A aratat niste poze de mie mi-a facut frica ...

Magda Matei 9.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elpower spune:

Of! Da suparacioase mai suntem zilele astea fetelor! Credeam ca numai mie mi se intampla sa interpretez spusele celorlalti, dar vad ca e ceva in aer. De exemplu sambata seara, m-a umflat plansul o juma' de ora pe o chestie care s-a dovadit a nu fi ce credeam eu. Si cu cat plangeam cu atat imi veneau in minte toate lucrurile rele si uite asa mi-am plans de mila eu sambata seara.

Elyana, eu am postat chestia cu banana in special pt ce zicea acolo despre piscaturile de tzantzari. Nici nu am mai apucat sa explic pt ca s-a agitat puiul, iar cand am revenit, am uitat . Am zis ca impartasim ce gasim interesant si are legatura cu puii, nu? D-asta am scris, nu pt a intra in polemica. si scuze ca nu m-am explicat atunci!

Despre Sosonica, mi se rupe sufletul si plang de cate ori citesc postarile. Asta nu inseamna ca as prefera sa nu fie postate. Stiu cat de dureros e, mai ales pt cele care au avut nenorocul sa treaca prin necazuri cu puii, dar lucruri nedrepte exista peste tot in lume si e mai bine sa contribuim cu ce putem la repararea lor, decat sa ne facem ca nu le vedem. Eu m-am abtinut cat am putut sa accesez linkurile cu povestea Sosonicai, dar pana la urma tot le-am citit. Si am plans si am admirat parinti si prieteni care au lansat campania asta. Dumnezeu sa vegheze asupra ingerasului mic!

Nu stiu de ce suntem asa sensibile in perioada asta. Oare hormonii aia nu se elimina mai repede, ca eu m-am saturat sa ud ochii din orice si, pe chestia asta, sa mai scada si "productia" de lapte. Pe de o parte ma indop cu ceaiuri, lichide si alte stimulente de lactatie si pe de alta parte ma consum din orice. Ca depresie post-partum nu cred ca mai e acum.

Nu vreau sa ne certam pe aici, ca voi sunteti singurele cu care pot vorbi fara sa ma simt judecata, iar daca incepe si aici judecarea celuilalt... atunci fug in lume. Bineinteles ca e inevitabil sa avem pareri diferite, dar le putem expune fara sa le judecam pe ale altora, nu? Asa dupa cum acceptam ca fiecare pui e diferit, putem accepta si ca fiecare face cum crede ca e mai bine pt puiul ei, iar daca greseste putem sa ne tragem de maneca fara sa ne judecam una pe alta. Eu sper sa nu ajungem sa ne certam si pe aici, desi e inevitabil sa avem pareri diferite. Mai bine le expunem si fiecare acumuleaza informatiile si le adapteaza sau nu situatiei proprii.

Kitty. bine ca se aseaza toate! Multa sanatate si Dumnezeu sa va pazeasca!

Va pup fetelor si acum sa nu va suparati si pe mine ca si unde ma mai descarc eu atunci?

de la Thea-Ioana - 26 martie 2007 - si mami pentru intregul !

Mergi la inceput