Albinute & bondari de martie-aprilie '07 (18)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

referitor la banana , eu am inceput la fimiu foarte devreme cu ea, el avand tendinta spre diaree a fost excelenta, si in perioada 1-2 ani cand mancarea era dusmanul lui, doar cu banana il faceam sa pape, retete minune, peste cu banana , pui cu banana , ciorba cu banana, orice cu banana si doar asa reusea sa pape si el acolo cat sa nu zic ca iar a trecut o zi si a stat nemancat

despre plimbare cu copilul adomit, la noi e la ordinea zilei, fiind 2 nu pot sta sa se trezeasca ea sa ies cu el, si atunci, dormim ne punem in carut si la plimbarica,si, de cele mai multe ori continua somnul

dintisorii off si noi ne luptam cu 2 jos, eee trec repede 2 ani pana ies toti

atentie daca au inceput dintisorii, eu am tras tare cu fimiu pe tema asta, la fiecare in parte( si nu iau iesit 2 in acelasi timp), febra diaree, febra mare de am basgat la antibiotic in el pana sa realizam ca defapt era doar reactie la dinti, si toti dr ziceau ca nu se poate ca dintii dau pana in 38, si el sarea de 39-40, pana au iesit 5-6 dintisori sa ne convingem cas e asa am bombardat copilul cu toate tampeniile,, ca simptomele pareau de enterocolita sau boala diareica acuta, dar cum spargea dintele treceau magic, iar pana spargea puteam sa ma si impusc ca nu avea efect nimic

Alexa, Ana Delia(13.03.07) si Silviu Ionut( 27.11.04).......poze, poze2006, Poze printesica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghibuadina spune:

Buna fetelor,

Apar si eu dupa o absenta de o saptamana.Noi am fost la munte, la Paraul Rece cu parintii mei.A fost ff frumos, aer curat,ceva temperaturi mai scazute.Alexia s-a simtit bine, ca deh...ne-am carat cu tot cu patut, carut si toate cele.Concluzionand, ea si-a facut portia de munte, a stat cam 10 zile in total.In septembrie plecam singuri , io si sotul, mama s-a oferit ca sta cu ea.E bine, dar nu simti c-ai fi in concediu, e destul de dificil.Ce sa mai zic de-al meu sot, care ne-a dus si ne-a adus.

Eu sunt suparata ca nu mai papa san, ma mai mulg eu un pic( cat mai pot si-i mai dau).N-am ce face, nu mai vrea, plange cd o incerc si n-o mai stressez.De 2 zile papa oricum destul de prost, eu am zis c-ar fi caldura de vina, adica pana in ora 15-16 nu papa mai mult de 100 ml, in schimb bea apa si ceai la greu.

In seara asta a fost de-a dreptul cumplita.Era superobosita si nu putea dormi.Patru ore ne-a chinuit , a plans rau de tot ca niciodata.Intr-un final am pus-o in scoica si am plecat cu ea cu masina ca acolo adoarme ff repede.A reusit.Acum doarme linistita cu manutele in sus.

Maine facem 5 luni si vrem sa incepem si noi cu suculete!!!Va sarut si incerc si eu sa recuperez cum pot!!!!

ADINA si mititica ALEXIA-23.02.2007-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riloasa spune:

anamana23, nu am zis ca vreau povesti vesele, nu interpreta gresit. Daca ai fi trecut si tu prin ce am trecut eu, te-ar fi durut si pe tine la fel.Este dureros sa se povesteasca atat de amanuntit despre un copil.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

seara buna fete
multumim de felicitarile pentru dintisori ... normal ca fac cinste .
acum despre matei: simt pe zi ce trece cum creste, este f cumintel, bazaie doar cu motiv ... acum ca nu deslusesc eu mereu motivul, sa-mi fie cu iertare. in cea mai mare parte a timpului "vorbeste" cu jucariile sau isi studiaza picioarele si suzeta. la maini a renuntat momentan. pe suzi reuseste sa o bage singur in gurita cam din 2-3 incercari ... inainte avea si 10. cam atat ...
aaa ... febra de la dinti inca n-a facut si sper sa nu faca.

diana_jors scuza-mi intrebarea dar am ramas nelamurita ... cand tu si sotul umblati pe la spitale ... cum adica bb era singur acasa??? adica singur ... singur???

plecat pe la plimbari cu bb adormit la noi e la ordinea zilei, ca de multe ori, matei adoarme fix cu 10 min inainte sa ies din casa, asa ca nu pot sa astept sa-si faca dumnealui somnul de frumusete. deh ... parinti denaturati ...
apropo de asta, parca roxygeo zicea ceva de schimbat programul copilului. deci la noi programul copilului gen mancat, dormit, schimbat, se desfasoara acolo unde ne prinde ... la cumparaturi, in vizita, pe strada ...

cam atat ... noapte buna!

mami de Matei Stefan 12.03.2007

poze cu matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

kitty, ce mai fac cei mici? si parinti lor? multa multa sanatate

Alexa, Ana Delia(13.03.07) si Silviu Ionut( 27.11.04).......poze, poze2006, Poze printesica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefaniya spune:

Anamana123 - e ok daca cineva a fost mai rapid ca mine.Daca nu atragea Roxanici atentia eu nu stiam de asta.

Elpower - mie mie s-a recomandat sa nu-l deranjez de la somn ci sa i-l respect pt ca asa va stii ca atunci cand e de dormit,dormim.De obicei,daca tot nu muncesc eu imi fac programul dupa somnul lui,adica atunci cand doarme astept sa se trezeasca,dar sunt zile cand am o ora programata pt ceva si trebuie sa plec,atunci il imbrac usor fara sa fac multa zarva.

Aliana - eu sunt doar la laptic praf,nu am ajuns inca la diversificare.Daca nu mananca lapticul de ce ar manca supa?Poate are doar o perioada in care nu vrea sa manance,mai ales cu ce calduri sunt in Ro.

Sherbi - eu incep la 4 luni pt ca am ajuns la laptic praf.Stiu ca nu esti de acord dar am reusit sa pierd laptele.Am citit ca sunt rare cazurile cand pierzi laptele pur si simplu,in general se intampla din vina mamei,deci nu stiu unde am gresit dar eu chiar am incercat sa dau doar san.Felicitari voua care alaptati!
Incep de la 4 luni pt ca asa mi s-a recomnadat si pt ca vad eu ca nu se mai satura asa bine din laptic,mananca la 2 ore intre 130 - 150ml.


http://community.webshots.com/user/stefaniya12

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdutah spune:

buna seara stup!

Pe Matei l-am adormit, dar acum astept sa sune sotul sa imi spuna ca a ajuns cu bine! Si cum eu sunt in urma cu cititul, am "rasfoit" un pic capitolul asta!

elpower, roxanici, martutza. Ieri l-am spalat pe Matei cu ajutorul sotului. Adica el mi l-a adus in baie si el mi l-a luat! Eu baniesc ca atunci mi-a plans ca de abia se trezise din somn ... si el nu era obisnuit cu asa ceva . Pana acum se juca bunica cu el, eu ii pregateam baia in liniste, mai facea un pic de gimnastica si dupa aceea la "inot "... Martutza frumos povestesti cum speli puiutul tau

Si de maine se incep cele 2 saptamani in care trebuie sa ma descurc de una singura ! Ma tot gandesc pe cine sa mai sun sa mai vina in vizita ca sa treaca timpul mai repede!

Magda Matei 9.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdutah spune:

elpower multumesc si de pupicii trimisi cand a plecat mama-soacra !
Inca nu imi vine sa cred ce bine ne-am inteles atata vreme ...


sivma pepenele nu are ce rau sa faca, este chiar recomandat caci el produce lapte! Eu mananc mai putin , ca de abia ce mi-au mai trecut problemele cu sanii! Saptamana trecuta bausem o bere fara alcool si iarasi mi-am facut sanii tari ca piatra!

Magda Matei 9.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdutah spune:

intrebare pentru fetele care nu stau in Romania!

voi ati trecuti puiutii in pasaportul vostru ? Eu am tot scris email.uri la ambasada Ro. de aici si nu au raspuns deloc (desi pe site scria ca informatii se dau doar prin email sau fax). In final am sunat saptamana trecuta si mi-a raspuns una intepata rau (ca eu m-am pus sa o iau la rost ca de ce nu scriu nimic!!!
Ea mi-a spus sa ii fac poze copilului de tip buletin, asa ca m-am dus la centru foto ieri cu mititelul! L-am fotografiat, dar mi-a dat niste fotografii tip pasaport ca asa a facut el mereu. I-am lamurit eu lui apoi ca aia din Ro. nu vor asa ceva ... si de gura mea mi-a mai dat cateva gratuit ... "sa isi taie din ele cat vor ei " ... Sa vedem acum , poate in 2 saptamani se duce sotul la Berlin ca sa fie si Mateias cetatean al unei tari !

Va pup !!! Si revin maine seara, caci in timpul zilei ori stau cu baietelul ori impachetez !

Magda Matei 9.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamana123 spune:

quote:
Originally posted by riloasa

anamana23, nu am zis ca vreau povesti vesele, nu interpreta gresit. Daca ai fi trecut si tu prin ce am trecut eu, te-ar fi durut si pe tine la fel.Este dureros sa se povesteasca atat de amanuntit despre un copil.









sincera sa fiu, nu stiam ca tu ai zis. stiu ca e f dureros sa se povesteasca dar ma gandesc ca e mult mai dureros sa treci, ca parinte, singur prin tot cosmarul asta fara ca cineva sa-ti fie aproape. asta e viata, cu bune si cu rele; si io-s f sensibila, bocesc intruna numai cand ma gandesc la sosonica si-mi aduc aminte prin ce am trecut la nastere cu mariuca si ma gandeam ca s-ar putea s-o pierd...spune si tu, acuma, daca toate am da scroll peste posturile despre sosnica?! nu am ajuta cu nimik.

sa nu crezi c-am interpretat gresit; n-am spus-o cu rautate si imi pare rau dc tu asa ai inteles!

ana, mama Mariucai (11.03.2007)
http://b1.lilypie.com/eEDwp2.png

Mergi la inceput