Fulguleti de noiembrie-decembrie 2006 (64)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns auras_v spune:

roxanica sper sa se fi rezolvat ...ieri au fost 5 kk , unele mai semiconsistente , fapt care ma turba ...azi ,pina acum ,doar unul si ala f bun , oricum la noi normalul este de 2-3 kk /zi ...azi a fost parfum fata de ziua de ieri ...multa sanatate , poate sa fi fost si caldura de vina si david
dandusa cum v-au iesit rezultatele analizelor ?....poate ai mai spus si eu m-am vazut ...am scutire de la bubu , m-a tinut ocupata si nervoasa ...
miro , ralumat , drum bun si sa va simtiti bine la
dianocica n-am inteles de ce sa tii fructele la frigider o ora ...d nu a vrut sa pape si vroiai sa i le dai mai tirziu putin ?...bun dar sa i le dai de la frigi nu merge , sa le incalzesti nu merge , sa le scoti si sa le lasi la temperatura camerei sa se incalzeasca iar nu mi se pare sigur ...cred ca cel mai sigur pt d e sa pregatesti altele ....
iaurtul daca as putea sa-i dau bubulinei ,dar nu pot , i l-as face eu ...as sti ce lapte folosesc si siguranta ca nu a fost uitat la nu-s ce temperaturi trei zile ...acum , la cit e de cald , probabil ca ar fi suficiente doar citeva ore pt ca iaurtul sa fie gata ...cristinei i-am preparat iaurtul in casa pina la un an si a fost totul ok ... si pe la un an si jumatate mi-a facut o enterocolita foarte nasoala de la un danone ...
ariadna , dayanara nu inteleg de ce faceti tot circul asta aici ... nimanui nu-i face placere sa asiste la o asa manifestare ...ar fi timpul sa puneti punct .

azi am stat putin in parc dar suficient sa ma enervez ...in tara asta toata lumea se face ca face ceva dar de fapt nu se face nimic , totul e doar de fatada ....in parc e amplasat un cort unde se acorda asistenta pt urgente si o mamica pe care o cunosc ,cu baietelul de 2 ani , a rugat-o de pe d-na acolo prezenta sa-i de-a o sticla de apa pt copil contra cost binenteles si asta ca sa nu mai mearga cu copilul prin soare sa cumpere apa (in parc sau in apropiere nu e nici un magazin)...." apa e pt urgente doamna , nu pot sa va dau "...dar se cheama ca acorda asistenta populatiei pe canicula ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

dianocica la asta ma gandeam si eu,sa ii dea dintii cat de tarziu posibil,ca vreau sa ii mai dau sa suga .
ca daca incepe sa muste,eunu rezist.
o fi dinte,nu o fi,ca azi dimineata a cam abuzat un pic a cam muscat .daca ma ia pe postde suzeta sau de cauciuc d-ala de frecat dintii,i-o tai! ca io nu sunt gomflabila ei


S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

N-apucai decat citit diagonala diagonalelor. Da suficient sa realizez inca o data.

Moamaaa ce buna sunt! Si ce instincte bune am! Si ce miros fin. Detectai nivelul din prima. Hai sa-mi traiesc!




Diana, nici conu nu mananca mult peste 300 ml piuree/zi. In rest lapte. Da eu una nu prea stau sa le masor. Si apropo, si la noi la masa de pranz tb sa facem deseori una, alta. Mai o lingurita, mai un castronas.. sa nu se enerveze conu de-a binelea.

Roxanica, toti zic ca din cauza conditiilor meteo speciale norul pacatos s-a indepartat de Romania. Ne gandim la tine si la Alexandra.

Teutz, multumim. Matei si-a mai revenit. Acum febra a trecut si cam asa si starea proasta. Am ramas sa ne distram cu diareea.

Apropo, Auras pt diaree ti-as recomanda Enterol. A dat rezultate f bune si la Matei si la un bb de 1 an. Normal, intreaba-ti pediatrul.

Laura, Mirona, Ralumat drum bun si "aer curat".


Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore

www.petitieonline.ro/petitie/sustineti_bolnavii_de_cancer_care_au_fost_lasati_fara_tratament-p41000032.html" target="_blank">Sustineti bolnavii de cancer care au fost lasati fara tratament!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

auras,pai probabil doamna aia astepta sa lesine copilul de caldura si de sete,si apoi isi justifica actul umanitar !


S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

A_deju, Laura, Dandusa, Teutz, Asiza, Dia, Aelita


O dedicatie speciala pt Dandusa si toata lupta ei pt Sosonica. Impresionant.



Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore

www.petitieonline.ro/petitie/sustineti_bolnavii_de_cancer_care_au_fost_lasati_fara_tratament-p41000032.html" target="_blank">Sustineti bolnavii de cancer care au fost lasati fara tratament!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns auras_v spune:

danita 1- fenystil gel sau mixtura mentolata ...daca-l maninca sau nu, nu cred ca poti sa-ti dai seama ...anca cind a mai avut cite o ciupitura nu arata ca ar deranja-o ; 2- borcanele cumpar doar de la hip -sunt singurele pe care le-am gasit fara lactoza , proteine din lapte si gluten si in ultimul timp le cumpar din farmacie pt ca nu am mai ajuns la cora ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Dani, te-am lamurit pe mess cu borcanelele. despre piscaturile de tantari nu stiu...
Ralumat, Laura, sa ne regasim cu bine! si distractie faina!
Miro, unde mergeti la stranduri la unguri? La Hajdu? Debrecen? Sa faceti poze si sa ne povestiti impresii!
Aelita, ...mai baga poze cu Sofia ca mi s-a facut dor de cand n-am vazut-o...

Oana cu Denis Cristian (19 decembrie 2006)
Slideshow Ingerasul nostru drag
www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank">Varsta Denis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns auras_v spune:

ruxandra ...de duminica luam enterol si biotics iar de luni si eritromicina ....joia trecuta i-am facut o coprocultura (de control am zis eu , sa fiu linistita )...tot aminasem momentul dar pt ca cu o zi inainte facuse 4 scaune in loc de trei am trecut la fapte convinsa fiind ca va fi sterila ...i-a crescut un e. coli ...mi-a crapat capul luni cind am vazut rezultatul ...partea buna a episoadelor astea kk e ca nu sunt cu scaune diareice adevarate si cu varsaturi ...partea proasta e ca sunt si nu-mi explic de ce ...sapt viitoare mergem la un cotrol la budimex
aelita aceeasi explicatie am avut-o si eu ...daca copilul nu si-a dat ochii peste cap cum sa-i dea apa ? ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Dia, nu cred ca laptele de vaca are ceva cu rinichii si sarurile din lapte...pur si simplu nu se recomanda lapte de vaca inainte de un anisor pentru ca nu contine toti nutrientii necesari cresterii si dezvoltarii armonioase a copilului, fapt care duce la probleme de sanatate...

* Unlike Whole Cow Milk beverage, your baby is not at risk of formula/breast milk being replaced by Yogurt or Cheese. The medical community worries that if Whole Cow milk is introduced to an infant prior to 1 year old, that parents would stop formula and/or breastfeeding and use Milk as the replacement. This would possibly be dangerous to your baby's health!

*Lactose is already broken down with the culturing of the yogurt or cheese and milk proteins are either removed or limited thus it is typically easier to digest; people with lactose intolerance often are be able to handle cheese and/or yogurt without trouble. The same is true for some people with a milk protein (either to the casein or the whey) allergy.

Milk does not contain enough nutrients, vitamins or minerals for it to adequately sustain a growing infant. We are told to NOT give baby milk until after 1 year of age mostly because milk is NOT enough to meet all of baby's specific nutritional requirements during the first year of life. Babies should be on breast milk or formula or a combo of both until after 1 yr old. nd yogurt are ok prior to 1 year.

Further, studies show that even people who are lactose intolerant may be able to easily digest Yogurt (and even cheeses). Lactose is converted to lactic acid during the manufacture/culturing of yogurt. People with lactose intolerance or even a milk protein allergy, are often more apt to easily digest Yogurt (and even Cheese) than other dairy product.

Sursa: www.wholesomebabyfood.com



Oana cu Denis Cristian (19 decembrie 2006)
Slideshow Ingerasul nostru drag
www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank">Varsta Denis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

asiza hai ca poate am timp azi sa pun niste poze.



S.

Mergi la inceput