Albinute & bondari de martie-aprilie '07 (17)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laina spune:

hehe....martutza, abia astept sa ne vedem! pupa pe senzorica din partea noastra! (Antonia e la mine in brate acu, cred ca a obosit dupa concert)

Elena si Antonia (3 mai 2007)

Varsta Antoniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laina spune:

iuliana....tre sa mearga, pai se poate?! la postul meu ala unde apare link-ul da-i reply with quote si copie carnatul ala de acolo

Elena si Antonia (3 mai 2007)

Varsta Antoniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

Varsta - 5-6 luni
Alimente - dovlecel, morcov, mar, cartof, ceapa, patrunjel radacina,orez
Preparare - legume si fructe decojite, fara samburi, fierte in apa sau abur, pasate si diluate cu apa fiarta si racita.
Consistenta - pasat si/sau lichid

Varsta 6-8 luni
Alimente - pui, peste alb, galbenus de ou, branza dulce,banane, iaurt, ficat de pui, rosii fara pielita, albituri (telina si pastarnac, piersici,caise, fructe uscate,gris,cereale
Preparare - legumele si fructele se fierb in apa sau abur;carnea si pestele se curata de grasime, pielite, oase, si se fierb (separat nu cu legumele) sau se frig dupa care se taie bucati.Se dau si sucuri de fructe crude simple sau diluate cu apa fiarta si racita.
Consistenta - terciute cu bucatele mici in ele.

Varsta 8-10 luni
Alimente - carne de vita slaba, restul de legume, paste, linte, fructe uscate, banane,pere, citrice (mandarinele au continut crescut de fier)
Preparare si consistenta ca la 6-8 luni

Varsta 10-12 luni
Alimente ca la adult cu evitarea sarii, grasimilor,condimentelor,zaharului.Nu carne de porc. Nu albus de ou.Nu se dau fasole, alune, arahide,seminte.Se pot da struguri cu moderatie si pepene.
Preparare fierte sau fripte.Nu prajit

Sper ca va e de folos.Nu e litera de lege dar e un indiciu cat de cat.
Succes in diversificare.Noi asteptam sa facem 5 luni.

Marta mama lui Victor Mihai 12.03
Varsta lui Victor
Victor Mihai

Pupam pe Antonia cantareata si pe mami.Si btw tatal natural al mamei era din Galati dar nu la cunoscut.Il caut eu sau macar urmasii sa-mi cunosc si eu originile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laina spune:

si noi asteptam...nu stiu daca pana la 5 luni, s-ar putea sa intram cu suc de mar si/sau morcov mai devreme, pe la vreo 4 luni, ca sa scapam poate de constipatie...ea nu face singura, tre s-o ajut cu supozitor (pe care il scoate aproape de fiecare data), cu termometru...oricum, n-am inima s-o las mai multe zile sa se chinuie pana ar face (poate) singura. dar dupa diversificare poate reusim.

Elena si Antonia (3 mai 2007)

Varsta Antoniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudi@ spune:

Mutumesc mult fetelor, mi-ati luat un pietroi de pe inima. Tony face doar odata pe zi. Si nu stiam ca poate e de la Vigantol. Voi de unde stiti? Eu am citit prospectul si nu scrie nik.

Poze le incarc acum pe webshots si dupa le pun. Am vrut sa pun si in albumul nostru dar mi-am prins urechile. Sau schimbat asa multe de cand n-am mai intrat.
Am pus niste poze si nu le mai gasesc, poate dupa ce pun pozele pe webshots il recunoaste careva pe Tony si-mi spune si mie unde le gasesc. Sunt cam aiurita de cand am nascut si doamne ce mult imi ia sa scriu un mes, ca mereu tre sa corectez greselile de tst.

de Tony

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

Rabdare Claudi@.Noi asteptam pana le pui (pozele)la ce te gandeai ?
Nas infundat a avut si manzu meu de 2 ori si a fost odata de la o ruda care ia dat o viroza la 3 saptamani si apoi de la aerul uscat.Chiar daca nu sunt calde caloriferele aerul tot viciat e asa ca pune un vas cu gura larga plin cu apa in camera.Apoi mai incearca
sa-i pui cateva zile ser fiziologic caldut sau apa de mare in nasuc si sa aspiri secretiile cu batista bebelusului (niciodata pe uscat).abea dupa 6 luni poti consulta un orl-ist sa vezi daca au crescut vegetatiile mai mari (pana la 6 luni nu e relevant consultul).Sanatate maxima.

Marta mama lui Victor Mihai 12.03
Varsta lui Victor
Victor Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laina spune:

martutza..."vegetatiile" ??! ce inseamna? vegetatii in nas? evident ca nu de...buruieni si iarba e vorba

Elena si Antonia (3 mai 2007)

Varsta Antoniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

Este vorba despre vegetatiile adenoide care cresc in spatele amigdalelor obturand usor caile nazale si ingreunand respiratia.De multe ori se rezolva chirurgical si numai dupa 2 ani dar tot asa pot sa se si dezvolte la loc.Important e tratamentul si eventual o cura homeopata de pilule si instilatii nazale.
Dar nu va faceti griji.Nu sunt uncapat de tara.Sotul meu are vegetatii mai mari decat normal si vara pune picaturi in nas sau spray-uri nazale.Nu sa operat niciodata.

Marta mama lui Victor Mihai 12.03
Varsta lui Victor
Victor Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmi78 spune:

Fetili, hello!

ati gasit biscuiti fara gluten? de la ce firma? f slab a mancat si azi iar deseara avem zi de cantareala , mi-e groaza; de aceea i-as da ceva mai consistent

Kmi & Timeea - 4 martie 2007
ALBUMUL MEU
TIMEEA
BOTEZ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

Fetelor afara sunt 45 de grade si nervii nostrii s-au muiat de la caldura.Credeti ca ai bebeilor nu?
Va implor nu-i mai cantariti pe canicula asta ca va stresati si voi si ii stresati si pe ei.Mai bine faceti ca Alionushca si bagati-i la apa de 2-3 ori/zi sa se balaceasca.si Ellyane va zise de deshidratare asa ca ascultati la aste mai "batrane" si cu experienta ca va stresati degeaba mai fetilor.
Eu vorbesc din punctul meu de vedere ca mama denaturata ce sunt care nu a stiut niciodata cat papa baiatu iar kg le-a verificat la fiecare luna la cabinet.Nu dau io banii pe cantar....
Nu va suparati da?

Kmi eu nu am vazut biscuiti fara gluten ca nu am cautat dar daca am curaj sa ies din casa ma interesez la Carefour si la Cora daca vrei.De gasesc te anunt si-ti trimit la Alba Iulia daca vrei.

Fetelor cu bebei mai mari si mai multi.Ia ziceti aici la fata la ce varsta ati cumparat la pui periuta de dinti? Ca vazui unele de la 0-2 ani.Si nu sunt hotarata daca sa iau de acum sau sa astept sa-i dea dintii.
Pup.Ma duc sa hranesc manzu,apoi ne jucam 1 ora , facem baldabac in apa si apoi nani.El nu eu.Ce credeati ca scapati de mine?
Azi am scris ca pe vremea cand eram in odisee si nu era barbatu acasa.V-ati dat seama ca nici acu nu e.E la al 2 lea job si profit si eu sa ma desfasor pe aici.
Hai ca ma duc ..in lume cu banii de paine..

Marta mama lui Victor Mihai 12.03
Varsta lui Victor
Victor Mihai

Mergi la inceput