Rog reteta de fasole pastai

Rog reteta de fasole pastai | Autor: Dory232002

Link direct la acest mesaj

Fetelor, vreau sa-i gatesc fetitei mele de 1 an si 8 luni fasole galbena, lata, si nu mai stiu cum sa o fac, noi nu mancam si nu gatesc decat in sezonul asta pentru ea, iar iarna fasole verde pastai , dar nu mai stiu cum se face , astept retete de la voi.
Va multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

pai se face la fel cu fasolea verde, pastai... eu asa fac!

un pic de ceapa, carnitza de pui, morcov, ardei, inabusite impreuna, apoi fasolea spalata si rupta in 2-3 bucatzele.
cand e fiarta pun 1 linguritza de zahar, sare, piper - desigur, pt copil nu stiu daca le vei pune sau nu... - si mult patrunjel.

noi mancam cu smantana si ne place foarte mult...

_
ANAMARIA, o mami ca in filme:

Nascut pe 4 iulie (2000) si

Vineri, 13 (2003)

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Eu fac asa:(si pentru Bia si pt noi)
Inabus o ceapa medie, adaug suvite de piept de pui (s-au pulpe, ce va place voua), pun fasolea rupta in doua, apoi apa sa acopere, apoi putina sare.Cand e fiarta fasolea pun cativa graunti de usturoi si o legatura de marar verde. Iese delicios

Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)


Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Dory si eu le fac copilashilor fasole(si galbena si verde)si o gatesc la fel
tai o ceapa si o calesc impreuna cu
1 morcov taiat cubulete mici(uneori pun morcvi din aia mici, mici intregi)
1/2 de ardei gras roshu
1/2 ardei gras verde9ca sa fie cat mai multe culori)
spal fasolea, ii tai capetele, o tai cam de 3 cm lungime o oparesc de cateva ori si-i arunc apa, apoi o pun sa fiarba impreuna cu legumele, adaugi sare, marar si daca ii place alexei si putin cimbru

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Monica, sigur o voi face asa cum mi-ai scris tu, ca stiu ca esti o bucatareasa desavarsita , si voi pune si cimbru ca eu pun aproape la orice mancare felul 2.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Daca accepta usturoiul poti sa faci fasole verde cu usturoi. Fierbi fasolea, o scurgi si adaugi usturoi pisat, ulei si sare.

www.articoledepetrecere.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

uite aici ceva retete de fasole verde:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63424&SearchTerms=Fasole,pastai

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=84137&whichpage=1&SearchTerms=Fasole,pastai

de-ale gurii


Stefan Peter(1 an si 8 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

, fetelor, va multumesc!
maine dimineata am sa o prepar si acum sunt in dilema pe care din retetele voastre sa le pun in practica .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

daaaa....merge super bine cu usturoi insa ai mei ba il accepta ba nu si de-aia prefer sa nu pun...spre ex in spanac il mananca fara probleme dar daca il gasesc in alta parte...e vai si-amar de mine
Dory, ma faci sa de unde pana unde iti veni ideea cu bucatareasa desavarsita...eu sunt intr-o veshica experimentare


monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina78 spune:

mama face o salata de fasole pastai de te lingi pe botic:
-tecile oparite ( sa nu se striveasca)
-maioneza
-usturoi
-patrunjel verde
scoasa de la frigider e ......mortala!
la fel face si conopida.

Sebastian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Eu fierb pataile ( sau fasolea verde, galbena...). Apoi separat tai marunt bucatele de slanina, le pun la prajit, cand sunt prajite pun boia, smantana si mujdei de usturoi,( dar acum in sarcina nu-l mai suport),iese un sos bun, apoi amestec cu pastaile si gata. Daca vrei si carne , poti s-o faci separat.

Noi 2 singurei

Cum creste pisoiul nostru 14+


Mergi la inceput