Colectia de toamna iarna 2005(141)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Pai... poate ar invata si ei unele chestii, cum ar fi: daca-i iei altui copil jucaria, el urla/plange/ te loveste... si alta data poate n-o sa mai faca. Si reciproc .
Asa... ii lasa jucaria doar ca l-ai distras de la ea...

Ma rog, asta e o idee nu tocmai ortodoxa de-a mea, nu stiu daca chiar o s-o pun vreodata in practica. Probabil o sa se aplice legea junglei, cel mai solid copil s-ar alege cu toate jucariile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Buna fetelor...

Cuscra...stai mama linistita ca...eu cred ca Ilincutza nu are mai nik si te consumi numai de teama ca poate o sa faca febra. I zi tu ca...e ok...si nu-ti mai face pb si sa vezi ca se rezolva. Sa dea Domnul sa am dreptate si sa fie doar...i ingrijorare de-a ta. si Ilincutza dulce foc dar si pe mamica stresata rau!!!

Silvia eu ridic 2 degete~!!! Singurele "busituri" din viatza lui fi'miu...au fost: cazatura cu premergatorul, si un feon luat in freza acum vreo luna...in pat. Deci... exista si d'astia!!! si te mai asteptam mai des si abia astept sa te vad la intalneala!!!



Diana mamica de Stefan-Cristian 14.11.2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ee608d0bc6b68328c225c&source=category&category_id=12" target="_blank">Un an de basm-filmuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melku spune:

buna ziua,
as dori si eu un tricou de colectie, daca aveti in plus.
madau, ti-am scris in sensul asta un pm acu vreo 2 zile, da' banuiesc ca n-ai citit.

si Daria mea e in perioada posesivitatii (care am auzit ca va tineee de acum inainte). nu da nici o jucarie de a ei, nu lasa pe nimeni se se apropie de tricicleta ei, "niu, niu...a ta", adica e a ei.
astea sunt cele mai noi cuvinte: tot ce e al ei e "a ta" si ce e al meu, zice ca e "a mea"
si eu as lasa-o se se descurce cat mai mult singura, insa la fel, mi-e jena de mamicile din parc. plus ca multe dintre ele isi iau copiii si pleaca de langa Daria, de genul "hai, mami, ca e rea, nu vrea sa-ti dea si tie!" asta chiar e frustrant de enervant. da' n-am ce face.

io tot incerc sa-i mai zic ca ii da copilul ei jucaria lui, trebuie sa i-o dea si ea pe a ei, sau sa se joace impreuna...de-astea...da' nu prea tine. incerc intr-una! to share, parca zicea Ina odata de problema asta.

daca se gandeste in cele din urma sa dea jucaria unui copil, intinde spre el, da' se razgandeste imediat..."niu, niu" pana sa apuce copilul sa o ia.

asa ca avem de muncit.
mai nou am observat ca Daria e atrasa mai mult de baietei, decat de fetite. e mai ingaduitoare cu baietii, daca sunt si putintei mai mari decat ea, e lipici de-a dreptul.

a zis si ea prima propozitie acum vreo cateva sapt: "nu poua", adica "nu ploua" . e propozitie, nu?!



Adina & Daria Virginia (2 nov 2005)
Varsta Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Ma bucur c-ati vizionat putinele poze acolo.....deci va place? acolo era piept de pui pe care nu mai vrea sa-l vada...acum prefera copanele, snitel, chiftele...pe bune. Altceva nu-i trebe ca si carne!

stef inca nu si-a dat drumul la cuvinte care sa le inteleg io, vorbeste numai pe ale lui si cand vrea, ca ma enerveaza....nu stiu cand o sa-si dea drumul

de-ale gurii


Stefan Peter(1 an si 8 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

hai ca inante de culcare avea 37,3, ura, poate am scapat Ca nu mai am nervi s-o iau de la capat cu mers la camera de garda si dat peste dr tampiti, sculat copil din somn ca sa-i dau antibioticul, imobilizat copil si turnat doctorie pe gat chiar nu mai pot, intelegeti? Gata, am obosit!

pe de alta parte, ieri si-a spus numele pentru prima data. taica-su i-a cumparat acum cateva zile un scaunel de plastic si e indragostita de el, mananca numai acolo (deja ma gandesc sa vand scaunul de masa, ca am dat degeaba o groaza de bani pe el). Asa ca aseara am intrebat-o "al cui e scaunul, Ilinca? N-i asa ca e al lui mami?" La care ea "ca, inca" (scaunul Ilincai)
Mama, m-am topit! Si a zis-o d emai multe ori, dar cand l-am chemat pe Doru s-o auda n-a mai zis

Noki DACA e bine Ilinca vin cu placere intr-un parc, abia astept sa mai iesim undeva, ca parca m-am tampit acasa, nu fac altceva decat menaj, net... Vorbim!

Apropo de vorbitul copiilor - nasii mei isi faceau griji cand fata lor cea mare nu incepuse sa vorbeasca la 1 an jumatate. Cand au fost acasa la parinti (care stau la tara) ce-au facut? La sfatul celor din sat i-au dat copilului sa bea apa dintr-un clopot Cica de atunci vorbeste si nu se mai opreste. Fara comentarii

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Fetili io sunt pe aici, va urmaresc din umbra dar am zis ca nu mai prea ma bag ca nu apuc sa raspund la toata lumea!

Joy si Maria Alexia un dulce ca va ganditi la mine!

Maine plecam in vacanta, aproape o luna iar daca vad pic de ploaie sau vant in tot acest timp ma impusc zau asa! Ca destul am "patimit" saptamana asta, ai mei parinti cica au uitat cum e sa fie cald si soare si cica ei asa ceva nu au mai pomenit in luna iulie. Nici io...

Feli hai mey nu mai fi pesimista, io zic ca Ili o sa fie in forma weekendul asta! Oricum va tin pumnii!

Fetelor va doresc intalneala placuta si va rog sa puneti poze.

Fee mai traiesti fata draga ca ma tot gandesc la tine de ieri?



Alina si Amalia 17.11.2005

Antibes Mai 2007
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ebf029650900ace688449&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Amalia in imagini aniversare

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

BUna. Abia acum reusesc sa intru.

Nu vreau sa raman datoare cu unele raspunsuri, asa ca intru direct la ele, apoi va povestesc despre noi.

Gabitaco, multumesc de grija legata de kk moale al lui Bogdan. IAR m-am exprimat aiurea, face kk moale de 5 saptamani, cu episodul de diaree care a tinut aproape o saptamana. Diareea cu voma au fost de la o toxiinfectie alimentara (parerea mea), insa kk moale ma gandeam ca o fii de la canini. Coprocultura i-am facut de doua ori, ex. coproparazitologic o data in cursul problemelor de care povestesc, nu a iesit nimic. Ieri a facut pt prima data dupa atat timp kk tare, de 4 ori, azi tot tare, o singura data deocamdata. Deci s-a facut bine.

Nu l-am dus insa la gradinita, pentru ca o va lua de la capat cu siguranta, si vreau sa mai treaca si w/e ca sa stiu macar ca e mai puternic.

Roxi, iaurtul nu am sa i-l dau niciodata direct din frigiderul meu, dat fiind ca raceste extrem de puternic, nici eu nu pot manca direct din frigider. Tot asa ca tine, il tin putin afara, insa pe caldurile astea doar 5 minute, il amestec cu lingurita si e bun de papat. Daca papa prea rece (valabil si pt noi) o doare stomacul.

SUper ca ai vorbit la telefon cu pitica si nu s-a crizat! E fata mare. Nu-ti face probleme ca nu bea lapte zilnic, o sa bea cand o sa aiba nevoie, bine ca mananca branzica si iaurt. Ce fel de leagan i-ai luat?

Noki, la BOgdan posesivitatea excesiva se manifesta si in legatura cu jucariile altora, in special cu ale Stefaniei. Cum face Sarah a ta, cu oferitul jucariei, face o fetita de doi ani in parc unde mergem noi... Moare Bogdan!

Apropos de ce zice si Maria, eu ma gandeam intr-o zi cand eram in parc: toti parintii le zic copiilor "nu mami, asta nu e jucaria ta, las-o! Uite, le ai pe ale tale!". mai, da toti zic asta, desi copiii lor tot cu alte jucarii s-ar juca, nu cu ale lor! Si apoi, daca vine un copil strain la jucariile copilului personal, aceeasi mamica zice "lasa-l si pe el sa se joace!" Mai, dar se bat cap in cap atitudinile astea doua! Ori lasi alt copil sa se joace cu jucariile alui tau, implicit al tau se joaca cu ale altuia, ori nu!!! Eu i-as invata cum sa se joace cu toate, la comun, iar la plecare si le recupereaza fiecare pe ale lui. Dar nu gasesc adepte in jocul asta. Melku, persevereaza si da-le incolo de mamici rele!

Feli, Ilinca avea probabil temperatura mai ridicata din cauza agitatiei. Nu te mai panica asa! Cat despre bautul din clopot? Zi si mie ce fel de clopot? Pot sa-i cumpar un clopotel?

Va pup, poate apuc si eu cinci minute de odihna, ca Joy!

P.S. Nu recitesc, n-am timp si chef. Scuze de greselile inerente

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Alinush, pupici!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Fetelor...de putinele ori cand am fost (in weekend) in IOR cu mai multe mamici si copii aferenti...am pus jucariile la gramada si fiecare se juca cu jucariile celuilalt..."Paruiala" iesea doar cand 2 copii voiau aceeasi jucarie dar...eu una sunt de parere ca ...sa se descurce intre ei ca asa invatza. Asa ca...fi'miu e darnic cu ale lui atata cat nu o vrei din mana lui ca atunci...nu ti-o da. Dar daca ii iei jucaria lui...de multe ori nici nu baga de seama.

Ahhh....ce dor imi e de el...si de iesit in parc cu fetele si copii aferent...dar nu mai e mult pana joi...offff



Diana mamica de Stefan-Cristian 14.11.2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ee608d0bc6b68328c225c&source=category&category_id=12" target="_blank">Un an de basm-filmuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Vroiam sa mai raspund ceva - ca stiti cum sunt io, atunci cand trebuie sa fac bagaje ma apuca limbaritza - iaurtul eu i-l dau direct din frigider, il incalzeam pe vremuri la microunde dar acuma suntem mari deci merge ....

In schimb am devenit innebunite dupa lapte, ce ma mai stresam io o perioada ca nu bea suficient, acum nu mai stiu ce sa ma fac! Una doua ia pozitia de lapte ( adica se intinde pe pernitele de pe canapea, isi scoate suzi din gura si striga : maman, lait!) si asta de vreo cateva ori pe zi. Oare e bine ca o mai imbarlig cateodata si nu ii dau? Adica ii dau dimineata, seara si mai nou odata dupa amiaza cand se scoala.

Si de TV suntem dependente - dar nu e vina missei ci a noastra! Ultima isprava - ieri ta-su i-a luat un DVD mobil ce se agata de tetiera din masina...asa ca miss poate sa urmareasca Barbapapa si din masina .

Vai ma duc, pa!

Gandacel

Alina si Amalia 17.11.2005

Antibes Mai 2007
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ebf029650900ace688449&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Amalia in imagini aniversare

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput