Bebelusi "made in USA" (4)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns i_dica20 spune:

Salutari!!!!
Gata, noi am scapat de febra iar acum suntem tare binedispusi si fericiti.
Cati nu-ti fa grizi pentru mama ta ca oo sa se descurce ea cu drumul, ce-a fost mai grau a trecut. Ar fi mai bine atunci cand intra in aeroport acolo in Ro, dupa ce a trecut de vama acolo unde asteapta sa urce in avion sa intrebe cine mai merge la Detroit si sigur o sa fie mai multe persoane dupa care sa se tina.
Asa am facut si eu cand am venit acum 2 ani, am intrebat pe toti si am gasit cateva persoane care veneau in san francisc si bineanteles numai cu ochii pe ei eram. Parintii mei au venit de mai multe ori si s-au descurcat foarte bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati_magureanu spune:

Rodica, bravooo! imi pare bine ca bebe se simte bine, ca a trecut peste starea febrila si ca este vioi acum!
Fetelor, m-am uitat fascinata la pozele bebelusilor vostri..sunt absolut adorabili!
Bianca, ce maaaare s-a facut Amalia! Este superba, sa-ti traiasca! Am vazut si 2 dintisori acolo...E mortala cum doarme ea cu funduletul in sus!
Celelalte fete ce mai faceti? Ce mai fac bebelusii vostri? Daca mai intrati pe forum va asteptam cu povestiri si poze!

Pup

(32+)&Matei
AMR 8 saptamani
http://ticker.7910.org/as1cCnF07fD0700MzEyYnwxMjZ6fE1haSBhdmVt.gif
http://www.dropshots.com/CatiM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriuta spune:

elena2001 Eu nu am sa iti spun ca am cunoscut enshpe mii de persoane care au reusit pentru ca nu prea cunosc multi romani aici, iar cele 2 care le stiu ca au dobandit legalitate s-au casatorit cu cetateni... stiu ca nu asta este solutia pentru tine, dar ti-am spus experienta mea. Buna descarcarea asta...uffff. Cum a fost la Disney?

i_dica20 Chiar aseara citeam intr-o carte despre copilasi ca fac febra dupa vacinuri. Nu te speria, este reactia lui la vaccin. Mai documenteaza-te si suna DR daca nu coboara febra.

cati_magureanu Oauuuu felicitari pentru mama ta. Ce ma bcur ca a luat viza. Sper si mami meu sa poata veni in primavara sa ma ajute cu bebe. Merci din suflet pentru informatiile despre celulele stem. Foarte buna ideea cu foiletonul tau. Am auzit ca se poate plati o taxa si o ridica cu scaunul si o duce la celalt avion. Tu ai auzit cum functioneaza asta? Ar fi mult mai simplu pentru ea si la primul zbor ar fi mai relaxata. Cred ca toata faza cu mutatul te-a cam tinut ocupata in ultima perioada. Sper ca pana la urma sa se normalizeze situatia si sa va bucurati de bebe in liniste. Am auzit ca iarna e frig la Detroit, ne-a spus o prietena care a stat 9 ani acolo. Iti trebuie hainutze groase pt bebe.



http://tickers.baby-gaga.com/p/dev061pf_.png[/image][/link]

24+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriuta spune:

Si sa vin si eu cu vesti despre noi
Am fost pe 1 la Dr si mi-a spus rezultatul de la anatomia de trimestrul2, totul este PERFECT. Inimioara , rinichii, masuratorile, le-a revizuit pe toate. Nu am placenta praevia si bebe e pozitionat bine. Sunt putin anemica si CA e puuuutiiin mai mic decat normal dar iau vitamine la greu (cica se normalizeaza dupa). Bebe s-a intors si ma loveste spre interior. Inainte ma lovea spre exterior si vedeam miscarile, era tare amuzant si imi placea. Acum simt numai ca face box cu organele mele si deja au trecut vre-o 2 sapt de cand s-a intors. Voi credeti ca o sa se mai intoarca la fel cum era inainte ca este tare nasol. Alte mame au spus ca i-au simtit putin pe bebei, al meu toaaaaaaaata ziulica face box, este bine oare sa fie asa activ? Tot asa activ o sa fie si dupa ce se naste oare?
In rest am avut o viroza , un fel de inflamatie a sinusurilor, nu era infectie, plamanii erau curati. Mi-a dat ceva mild sa iau si ceva sirop de respirat mai bine.Acum e muuult mai bine si e pe duca. M-am ingrasat 14 pounzi in 24 sapt (oare e mult??).Am inceput sa adunam lucrusoare si dupa sarbatori facem camera. De vre-o 3 zile m-a apucat asa o frica...daca nu e totul ok? Daca o sa aibe vre-o problema de sanatate? Sotul e innebunit saracu. Si voi ati trecut prin asta?
Dr mi-a recomandat support belt pentru burta. Voi ati purtat asa ceva?
AAA sa va zic daca va mai amintiti ma plangeam de insurance. Ma pun sa platesc cate 25$ la vizitele la medic , dar pe analize si pe ultrasound nu mi-au cerut nimic. Si am zis sa va mai intreb de ce la prima vizita cand DR m-a consultat(dezbracatele-a), mi-a facu PAP si tot tacamul am platit eu totul cash 100$ si la urmatoarele cand a stat numai 10 min si m-a cantarit numa a charjat insurance-ul 140$??????
Numai bine va doresc la toate mamicile, bebeii, taticii, si restul..

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev061pf_.png[/image][/link]

24+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati_magureanu spune:

Fetelor, care aveti copilasi, am si eu o intrebare vis-a-vis de vitamina D3 injectabila: am vb. cu o prietena din Romania care trebuie sa-i faca bebeului de 6 7 luni vit. D3 injectabila (pt. ca ii da Vigantol si nu asimileaza) si este disperata, ca multe alte mamici din tara, ca nu se mai gaseste (de fapt s-a inchis fabrica sau a fost cumparata si nu mai facbrica produsul asta)..M-a rugat sa ma interesez pe aici daca se gaseste in farmacii sau daca pot sa o comand de la producatori din state, sub forma asta, injectii (ca cica numai asa ar fi buna)..Eu am tot sapat pe net..dar aici in state am gasit numai capsule..probabil ca exista si injectii dar trebuie prescriptie..eu i-am zis ca chiar daca exista aici nu cred ca se gasesc "over the counter" ci numai cu prescriptie..Voi ce-ati dat bebeilor vostri aici, daca ati dat? ca poate ii spun si daca vrea ii comand...
Thanks in advance!


(32+)&Matei
AMR 8 saptamani
http://ticker.7910.org/as1cCnF07fD0700MzEyYnwxMjZ6fE1haSBhdmVt.gif
http://www.dropshots.com/CatiM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati_magureanu spune:

Adriuta, ma bucur ca ai reaparut!
In primul rand, felicitari pt. bebelusul care s-a prezentat super ok! Si mie mi-au gasit o usoara lipsa de fier si mi-a dat sa iau suplimente (Repliva) in plus fata de prenatale...
Cat despre intoarcerile lui bebe...eu sunt sigura ca se va intoarce...mai are timp si spatiu... berechet...La mine se intoarce de n'spe mii de ori..sa-l vezi acum ce se foieste si face niste rotiri la mare arta...acum e cu capul in jos, acum in sus, acum este de la stanga la drepata pozitionat...azi-noapte l-am simtit pe diagonala ...In perioada cand se rasuceste se vede cum se ridica burtica intr-o parte si simt asa ca o bila..cred ca este capusorul...sau fundul...nu-mi dau seama exact...
Cu ingrasatul..eu pana pe la 28 saptamani luasem vreo 10 pounzi iar in ultima luna am luat vreo 4...Daca doctorul nu ti-a zis nimic, inseamna ca e ok..si oricum, 14 pounzi in 24 saptamani nu e mult...
Cat priveste frica si grijile...eu sunt in top...nici al meu sot n-a scapat...i-am facut creierii varza cu tot felul de chestii mai mult sau mai putin rationale (bine, eu am facut FIV si paranoia mea a fost mare, iti dai seama..sa fie totul bine, perfect as putea spune...)..
pregnancy belt: si mie mi-a recomandat, mi-am si luat si o port cand stau mai mult in picioare (la bucatarie, sau cand fac curat, cand merg pe undeva)...
Cu sumele platite la vizite..nu stiu ce sa-ti spun...depinde ce asigurare ai...cat platesc ei si cat platesti tu...Cu ultrasound-ul, din cate stiu, 2 pe tot parcursul sarcinii sunt acoperite, in general, de majoritatea asigurarilor...in rest...nu mai stiu ce sa-ti zic...poate te lamuresc fetele...Eu am platit la prima vizita 15$ co-pay-ul si apoi n-am mai platit nimic..am mai platit flu shot-ul (care nu este acoperit) si urma sa platesc 250$ (partea mea) pt. nastere...
Merci pt. felicitarile adresate mamei! Ii tin pumnii si mamei tale...Sper din suflet sa reuseasca...
Am auzit si eu de taxa asta dar nu stiu daca nu trebuie sa prezinti un motiv medical, sa ai un certificat ceva...ca banuiesc ca pe oamenii care n-au nimic, doar ca nu vb. engleza nu-i iau cu caruciorul...sau e valabil pentru oricine atata timp cat plateste taxa? O sa ma interesez...are sora-mea o prietena la Otopeni si o sa-i zic sa intrebe de asta..si cat este taxa...Ar fi super sa se poata doar platind o taxa...sigur ca i-ar fi mai usor..ar fi nemaipomenit pentru ea..macar i-ar mai da curaj si s-ar mai linisti un pic...
Cu mutatul..inca n-am inceput..A plecat sotul miercuri acolo, caci a fost precipitata treaba si o sa vina in week-end sa ma ia si pe mine si lucrurile...Sper si eu intr-o normalizare a lucrurilor...
Este cam frigut, da, la Detroit..noi am mai stat acolo 3 luni, chiar la inceput, cand am venit in state...si am prins tot asa: noiembrie-ianuarie...ger, zapada...cam cum era odata in Romania...(teoretic este cam aceeasi clima)...dar, din punctul asta de vedere, mie imi place ca este zapada spre deosebire de Atlanta, unde nu este...

Si eu va pup pe toate!





(32+)&Matei
AMR 8 saptamani
http://ticker.7910.org/as1cCnF07fD0700MzEyYnwxMjZ6fE1haSBhdmVt.gif
http://www.dropshots.com/CatiM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina78 spune:

buna fetelor
imi pare asa de rau ca nu mai am timp sa intru si sa fiu activa ca la inceput... pentru mamicile-burtici , va tin pumni sa mearga totul bine.
elena noi o sa aterizam in florida pe 24, nu stiu daca o sa ajungem si la Disney , ca sebi e micut dar tre as vrea sa vad poze cu cezara din parc
rodica eu ii dau tylenol INAINTE sa plec de acasa la vaccin


lui sebi ii iesese incisivul central de sus , azi i s- A spart ging
ia
toate cele bune

Sebastian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiancaM spune:

Cati, eu ii dau Amaliei supliment de vitamina D, dar mi s-a spus ca nu se gaseste simpla ci in combinatie cu vitC si A. Oricum cred ca o sa-i dau mai putin acum pentru ca papa formula exclusiv...

Mamica fericita de Amalia Elena(6 aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Cati magureanu, Vigantolul se da pentru profilaxia rahitismului?
Aici noua nu ni s-a recomandat nici un supliment de vitamina D. La nici unul din piticii mei medicul nu ne-a recomandat asa ceva.
Ideea este ca vitamina D o poti lua din mancare sau daca expui copilul la soare. El este sursa cea mai importanta de vitamina D.Razele UV declanseaza sinteza vitaminei D in piele. De aceea de multe ori nu este indicat sa folosesti sunscreen la ore cand soarele nu e foarte fierbinte, tocmai pentru ca razele UV sa nu fie blocate sa produca vitamina D.
Daca nu poti expune copilul la soare din cauza vremii, atunci iti ramane sursa din mancare.
Aici laptele praf este imbogatit cu vitamina D, un alt aspect de ce nu se recomanda vitamina D.
Ce iti scrisei eu acum stiu de la pediatru si am invatat semestrul asta la anatomie.

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele
www.onetruemedia.com/my_shared?z=15dde712e107702b2ad340&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Binecuvantarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati_magureanu spune:

BiancaM, ciuf, saru'mana de raspunsuri! Sunteti niste dragute! Asa este cum ziceti voi, ca am sapat si eu ieri toata ziulica pe net sa vad ce gasesc si am citit de ce-mi ziceti si voi...dar n-am gasit, neam, vit. D3 injectabila...Prietena asta a mea, zicea ca i-a zis pediatra ca bebele are coastele nu stiu cum, adica, inteleg ca are un inceput de rahitism...si ca ar fi cauzat tocmai datorita faptului ca nu asimileaza din mancare si Vigantolul ala care i-l da...si i-a zis ca injectiile astea ar fi eficiente caci se asimileaza repede..dar ia injectiile de unde nu-s!
Si m-am gandit sa va intreb pe voi, fetele de aici, poate pediatrii recomanda altceva aici care pot sa-i iau, sa fie eficient si sa nu mai fie nevoie de injectabile...

Pupici la mamici, pitici si burtici!

(32+)&Matei
AMR 8 saptamani
http://ticker.7910.org/as1cCnF07fD0700MzEyYnwxMjZ6fE1haSBhdmVt.gif
http://www.dropshots.com/CatiM

Mergi la inceput