Bebelusi "made in USA" (4)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adriuta spune:

Buna dragele mele, va multumesc mult pentru raspunsuri. Am citit putin ce ati mai scris in ultimul timp si am sa revin cu un mesaj mai detaliat dar acum am o prapastioasa de viroza, transpir de numa si beau lichide la greu, in rest... e ok,nu tusesc nu am temperatura si sper sa treaca curand. Am intrat sa va spun ca sunt FOARTE SUPARATA apropos de cei de la ambasada de la Buc. Tatal sotului meu a fost refuzat pe motiv ca nu le poate demonstra ca nu vine aici sa emigreze, asa a fost raspunsul lor. Pai mai cap sec ce sunt (scuzati expresia dar asta e adevarul)el este cetatean USA, putea sa le faca aplicare de permanent resident ca doar avem o cunostinta avocat si ne-a spus tot procesul si emigrau oamenii daca vroiau, dar socrul meu CHIAR A VRUT SA VINA SA NE VADA IN VIZITA. Ei deocamdata nu vor nici unul sa emigreze. Cum pot sa refuze pe acest motiv!!!. Acum parca ne este frica sa mai le facem invitatie, mama ar veni dar mi-e groaza, e penibil pentru noi si ei sufera...
Si acum de ce mi-a sarit mustarul, avem niste cunostinte si ei lucreaza prin ceva firme cu relatii prin romania si au un ''prieten''la ambasada. Si-au adus toate neamurile parintii, fratii,surorile,bunicii, verii, toti primesc vize fara refuz. NICIODATA NU AU FOST REFUZATI CA PUNE CINEVA O VB BUNA LA AMBASADA. Pai sa nu mori ....cand vezi atata nedreptate. Sunt tot felul de oameni care aduc adeverinte false cum ca ar fi mari directori, mari shefi si primesc vize de travel si raman p-aici sa lucreze cu aniiii, nu zic nimic lucreaza nu fura dar de ce parintii celor care sunt aici si care vor sa isi vada copiii sunt refuzati pe tot felul de motive.???!!!
Voi ce ma sfatuiti??Voi cum ati trecut prin refuzurile lor?Cum au trecut rudele refuzate? Ar veni si mama sa ma ajute la bebe dar mi-e o groaza... ce sanse are sa mai primeasca daca e refuzata?
M-am gandit la bunici ca au saracii peste 70 de ani nu pot sa zica ca vin sa munceasca sau sa emigreze...dar cine stie ce mai gandesc capete tari aia de la ambasada ...Si tare bine mi-ar prinde ajutorul lor si ei tare s-ar mai bucura sa stea putin cu noi.
Va pup pe toate si va multumesc muuuuult pentru raspunsuri

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev061pf_.png[/image][/link]

22+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena2001 spune:

Adriuta, iti inteleg supararea....am trecut si eu prin fazele astea de suparare....frustrare....si nu numai o data....tata a fost refuzat de trei ori...mama de doua..iar socrul meu o data...
Prima data i-au spus mamei acum 3 ani ca nu este timpul sa vina in America ( era inaintea alegerilor) iar a doua oara, dupa doi ani de la primul interviu, i-au spus sa mai incerce..
Tatalui meu i-au repetat a doua oara de vreo trei ori ca le pare foarte rau....
Efectiv isi bat joc de tine ....mai bine nu le-ar mai spune nimic decat sa invoce motivele astea stupide....
Acum as vrea s-o trimit din nou pe mama...insa e tare dificila situatia....ea imi spune ca nu mai vrea sa mearga si ca daca o trimit din nou si nu-i da, o sa se imbolnaveasca...a doua oara a plans tot drumul la intoarcere acasa....
Adevarul ca nici nu si-ar dori sa vina asa de mult aici...dar nu m-a mai vazut de peste sapte ani...si nu si-a vazut nici macar o data nepotelele....este asa de greu...
In cazul meu, nu le-am facut eu chemare pentru ca sunt aici pe viza ....m-am gandit ca are mai multe sanse daca vine chemarea de la o ruda, cetatean american...

Sunt multi care spun ca ...nu ati facut aia...si de-aia nu le-a dat viza....numai cine a trecut printr-o situatie asemanatoare intelege cu adevarat....

In cazul meu, ma zbat de 7 ani sa raman aici pe un statut legal, sa nu intru in ilegalitate....am cheltuit asa de multi bani...si am consumat asa de multa energie....si tot se mai trezeste cate unul sa-mi spuna ca...el/ea cunoaste atat de multe persoane care si-au rezolvat cu green card-ul, oare voi cum de nu reusiti !? Si in momentele alea chiar mi-a venit sa-i spun ca si eu stiu multi milionari, oare ea cum de nu reuseste !!!!

Si uite asa m-am descarcat si eu un pic

Irina

P.S- Cati, tu ce vesti ai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena2001 spune:

I-dica20, cum este baietelul tau?
Eu stiu ca multi copii dorm mult mai mult decat de obicei dupa vaccinuri...
Fetita mea, Cezara, face febra de la vaccinuri asa ca ii cer doctoritei mereu sa-i dea Tylenol imediat...si ii mai dau si eu o data acasa si apoi e bine....
Nu am auzit pe nimeni sa vorbeasca de atatea vaccinuri....la 6 luni parca sunt 4 sau 5.....si apoi urmeaza vaccinurile de la un an....
Eu as da un telefon la doctor si as intreba...asa m-as linisti...

Nu-ti fa probleme in ceea ce priveste inaltimea.....si fetitele mele sunt inalte....intotdeauna imi spuneau asta....iar in ceea ce priveste dimensiunea capului, eu cred ca sunteti ok, altfel v-ar fii spus daca ar fii crezut ca ceva nu e in regula...

Sa auzim de bine!

Irina, mami de Cezara si Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns i_dica20 spune:

Multumesc elena!!!
Pai uite ca si eu dau baiatului Tylenol, ai trece pentru cateva ore febra si o ia de la capat, mai astept sa vad cum e pana maine si apoi o sa sun daca tot mai face febra.
Pai eu nu stiu ce-i cu vaccinul asta, mi-au facut programare sa merg peste o luna sa-i mai faca inca 4 vaccinuri.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiancaM spune:

Cu vaccinurile astea, a mea a facut la 2 luni 4, la 4 luni 4 si la 6 luni 3. Astea au fost intepaturi, si a mai primit unul in gurita.MAi face la un an nu stiu cate.

Mamica fericita de Amalia Elena(6 aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati_magureanu spune:

Va pup fetelor!

Imi pare bine sa vad ca au inceput sa revina din ce in ce mai multe mamici, care odata erau burtici, aici...

Adriuta, Elena, imi pare rau pentru faptul ca rudele voastre au fost respinse...Aveti dreptate sa fiti suparate..Chestia asta cu viza este o loterie, pana la urma..Am mai citit si eu pe forum-uri despre chestia asta si multi sunt de parere ca este o loterie..Si asta pentru ca de multe ori motivele de respingere sunt absolut stupide...Eu va tin pumnii sa reuseasca cine va doriti sa vina, sa ia viza, in cele din urma!
Eu ce sa zic acum..lu' maica-mea tocmai ce-i dadura azi viza pe 10 ani si din prima! Si nici macar n-au intrebat-o cine stie ce, ca ea se pregatise cu tot felul de documente, care mai de care...intrebari: in ce oras vine, la cine vine, cu ce scop, unde lucreaza sotul meu, pe cine mai are in tara si cat timp sta... Nu i-au cerut nici un act nimic..Ma rog, intrebarile au fost destul de la obiect, dar fata de ce am auzit ca i-a intrebat pe alti parinti si ce acte le-au cerut..mi se pare ca a fost simplu la ea...
Acum trebuie sa-i termin romanul foileton cu indicatiile pentru drum...I-am scris vreo 20 pagini, i-am pus si poze ca sa recunoasca indicatoare, cum arata un carusel din ala de unde isi ia bagajul, cum arata prin avion, la ce date sa se uite pe un bilet de avion..chestii d'astea..de, daca n-a mai fost femeia in viata ei si nici nu vorbeste o boaba engleza...I-am scris si cateva propozitii in engleza, in caz ca nu se descurca si nu se descurca sau este in dificultate...acu' sa speram ca ajunge vie si nevatamata la noi...

In alta ordine de idei, fetelor, ne mutam la Detroit saptamana viitoare. A primit sotul proiect acolo si n-avem ce face..trebuie sa ne mutam...Sunt cam amarata caci n-am avut parte si noi de un sfarsit de sarcina linistit..Intai cu job-ul sotului, acum cu mutarea, schimbarea doctorului, gasirea unui spital, pediatru, apartament etc...si asta la 8 luni... Sotul deja a plecat acolo, sa inceapa job-ul (ca l-au anuntat de ieri pe maine) si o sa vina sa ma ia saptamana viitoare...
E cam nasol si ca proiectul este scurt, pana la sf. anului, exact cand eu voi naste...dupa aceea nu se stie..
Singurul lucru care ma bucura este ca avem o pereche de prieteni romani acolo si ne putem baza pe ei, la o adica, ca ne mai ajuta (de exemplu eu va trebui sa raman acolo moarta-coapta, cel putin pana la sf. lui ianuarie, chiar daca sotului ii dau alt proiect cine stie unde, si daca, Doamne-fereste nu ma descurc si e vreo urgenta, macar are cine sa ma ajute)...Asa..in alta parte, nu aveam pe nimeni...Eh...

Adriuta, ai mai studiat problema cu celulele stem? Noi ne-am hotarat...o sa mergem cu o firma care se cheama MAZE...pot sa-ti dau mai multe detalii, daca vrei, caci sotul a facut reserch-uri si a si sunat si la CBR si la MAZE...

i_dica, imi pare rau ca saracutul bebe nu se simte bine...Sper sa-i treaca cat mai repede...sa ne spui cum se mai simte...

Pupici tuturor fetelor!


(31)&Matei
AMR 9 saptamani
http://ticker.7910.org/as1cCnF07fD0700MzEyYnwxMjZ6fE1haSBhdmVt.gif
http://www.dropshots.com/CatiM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Cati.. neplacut tare ca trebuie sa te muti acum, macar bine ca acolo aveti prieteni care sa va ajute la nevoie. E mare lucru.
Mutare usoara, fara surprize si stai cat mai calma si nu ridica nimic si stii restul.. ai grija de tine si de samburel mic..

I_dica stai linistita ca o sa isi revina dupa vaccin, da-i Tylenol si speram sa treaca repejor.
Cu masuratorile si eu zic ca sunteti ok, cam atata avea si fetita mea la 6 luni( ba era ceva mai dolofana..). In plus daca era afara din grafice sigur ar fi spus ceva doctorul.

Cami 13+ & Sofia Alexandra(8 mai 2006)
poznewww.flickr.com/photos/40365301@N00/sets/" target="_blank">1 si 2 si filme1, www.dropshots.com/camiM" target="_blank">2



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena2001 spune:

Cati, felicitari pentru mama ta....asta a fost hopul mare, viza...cu drumul eu sunt convinsa ca se descurca....
Cand ii rezervi bilet spune ca are nevoie de insotitor.....eu am inteles ca se poate daca invoci si tu acolo un motiv credibil....
Si i-as mai trimite un model cu formularul I-94 care ti-l dau sa-l completezi in avion ....

Bafta cu mutatul! si eu m-am mutat cam cu o luna si jum. inainte de a naste si dereticam pe aici de nici mie nu-mi venea sa cred cata energie aveam....numai ca eu m-am mutat mai aproape, in cladirea vecina

Noi maine mergem la Disneyland. Deabia astept sa vad cum reactioneaza Cezara....sper sa-i placa ca am planuri mari, vreau s-o duc in fiecare luna ....daca tot ne-am luat annual pass...un annual pass costa cat doua bilete....asa ca mi s-a parut o idee buna...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati_magureanu spune:

Cami, Elena, va pup si multumesc mult pentru suportul vostru..
incetisor, incetisor ne-om muta si noi...
Intr-adevar, a fost un pas mare obinerea vizei, dar, nu stiu de ce, am avut permanent senzatia ca o sa o ia...pe mine m-a secat de energie povestea cu venitul ei incoace..cu drumul..
Elena, daaa...i-am pus acolo, in setul de informatii si formularul I-94 si cel de vama, gata completate (ma rog, o sa mai compelteze ea cu nr. zborului etc....ce nu stim deocamdata)..
Chiar o sa va scriu, cand o sa ajunga aici sa va povestesc odiseea, ca atata m-am stresat si am stresat si pe altii cu chestia asta....

Chiar vroiam sa intreb fetele de aici, nu este nimeni care are vreo ruda care sa vina in jur de 16 decembrie, prin Amsterdam, in state? Poate reusim sa le luam bilete la acelasi avion, pana in Amsterdam, si sa se cunoasca si sa aiba parteneri de discutie pe drum...Ca de venit cineva pana in Detroit...nici nu ma gandesc sa am norocul asta..Din cate stiu, din toate fetele, numai Krissy, parca, locuieste pe undeva prin apropiere..

i_dica, ce face puiutul? cum se mai simte?

Pup toate fetele, fara exceptie!


(31+)&Matei
AMR 9 saptamani
http://ticker.7910.org/as1cCnF07fD0700MzEyYnwxMjZ6fE1haSBhdmVt.gif
http://www.dropshots.com/CatiM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati_magureanu spune:

Elena, sa ne povestesti cum a fost la Disneyland!

Pup!

(31+)&Matei
AMR 9 saptamani
http://ticker.7910.org/as1cCnF07fD0700MzEyYnwxMjZ6fE1haSBhdmVt.gif
http://www.dropshots.com/CatiM

Mergi la inceput